Έλλειψη εμπιστοσύνης ή χαμηλή αυτοεκτίμηση? ή και τα 2?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    2

    Έλλειψη εμπιστοσύνης ή χαμηλή αυτοεκτίμηση? ή και τα 2?

    Καλησπέρα σας,
    το πρόβλημά μου είναι ίσως λίγο χαζό και μικρό αλλά δεν το βρίσκω αρκετό για να αρχίσω τις θεραπείες πάλι.
    Πήγαινα πριν 1-2 χρόνια σε ψυχίατρο γιατί υπέφερα από άγχος,πανικούς,διαταραχές πανικών είχα ψυχοσωματικά συμπτώματα ,αγοραφοβία κτλπ.
    Είμαι πάρα πολύ καλά τώρα δεν έχω πανικούς έχω βάλει τη ζωή μου σε μια σειρά έχω θέσει στόχους και γενικά θεωρώ ότι τουλάχιστον δεν είναι δυστυχισμένος.

    Γνώρισα πριν λίγους μήνες μια κοπέλα που μου άρεσε πολύ και ήμασταν 1 μήνα μαζί και ήταν πολύ ωραία.
    Αλλά το διαλύσαμε γιατί όπως είπε ήθελε να είναι μόνη γιατί τα φτιάξαμε 3 μέρες αφού χώρισε μετά από 2 χρόνια σχέση.
    Η κοπέλα μου άρεσε και ήξερα ότι ήθελε και αυτή και για 3-4 μήνες την κυνηγούσα και επιτέλους έχει λίγες μέρες αφού έγιναν διάφορα να τα ξαναβρούμε.
    Μου είπε ότι με θέλει περνάει πολύ ωραία μαζί μου απλά θέλει αργά αργά πάλι να προσπαθήσουμε γιατί η ιδέα της δέσμευσης την τρελαίνει ακόμα και μου είπε ότι όταν ήμασταν μαζί ότι της τελευταίες μέρες πιέστηκε λιγάκι.Την είπα όποτε νιώθει πίεση η οτιδήποτε ας το λέει ή ας κάνει και φασαρία δεν χρειάζεται να τα διαλύει όλα και όντως μου έχει ήδη ζητήσει σε διάφορα θέματα διακριτικότητα και εγώ το σέβομαι και φαίνεται να το εκτιμάει και φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα.

    Που είναι το πρόβλημα;
    Όταν ήμασταν 1 μήνα μαζί ήμουν συνεχώς καχύποπτος είτε όταν είχαμε λίγη ώρα να τα πούμε είτε επειδή υπήρχε όλη η ιδέα ότι είμαστε μαζί χαλαρά είτε επειδή δεν την ένιωθα τελείως δικιά μου είτε δεν ξέρω και εγώ τι.Είχα τάσεις να αναρωτιέμαι που είναι συνέχεια η με ποιον μιλάει στο κινητό και με έπιαναν άγχη.Εννοείται για να μην την διώξω και την πιέσω δεν τις έδειξα τίποτα από όλα αυτά και φρόντιζα να είμαι χαρoύμενος και να την κάνω να περνάει καλά.
    Τώρα έχει 2-3 μέρες που είμαστε πάλι μαζί και πάλι τα ίδια συναισθήματα.Πάλι θέλει σιγά σιγά να το πάμε .Μου περνάνε ιδέες με ποιον να μιλάει και ποιος της μιλάει και ποιος την πήρε και ποιος την έστειλε.

    Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα.Δεν την εμπιστεύομαι ; Η δεν έχω ακόμα υψηλή αυτοεκτίμηση έτσι ώστε να μην έχω ανάγκη την παρουσία της συνεχώς με το φόβο μην την χάσω και να θέλω να "ελέγχω" την κατάσταση;
    Από την μία έχω μάθει πλέον να λέω και να κάνω ότι νιώθω αλλά, αν φταίω εγώ δεν θέλω να αρχίζω να εκφράζω ζήλιες και πράματα της φαντασίας μου γιατί έχω δει πως με κοιτάει και έχω νιώσει οτι περνάει πολύ ωραία κτλπ.
    Από την άλλη το να μήν κάνω τίποτα και να μην λέω τίποτα μου φέρνει άγχος και πανικό και ας είμαι την επόμενη μέρα καλά.
    Εμένα τι θα μου συμβουλεύατε να κάνω όσον αφορά το καλό μου πρώτα, ώστε να μπορώ στο μέλλον να κάνω υγιείς σχέσεις, και μετά το καλό της σχέσης? Να αφεθώ και να εκφράσω ότι παραμικρό με ενοχλεί ή να υπομείνω μέχρι να μάθει ο εαυτός μου να εμπιστεύεται και να περάσω διαδικασία πανικών και άγχους? (Είμαι διατεθειμένος να κάνω το 2ο αν είναι αυτή η λύση, φτάνει να γίνω καλά και να κάνω καλό στην σχέση μου)

    Ελπίζω να μην σας κούρασα και προσπάθησα να μην μπω σε πολλές λεπτομέρειες.

    Γιώργος

    Υ.Γ. Πριν την συγκεκριμένη κοπέλα ήμουν με άλλη κοπέλα που και σε εκείνη την περίπτωση ήθελε λίγα πράματα και αργά και το παλεύαμε. Εκεί αφέθηκα και έλεγα ότι με ενοχλούσε ως που έφερα την καταστροφή της σχέσης.Μπορεί ακόμα να αγχώνομαι στην τωρινή μου σχέση αλλά κάποια λάθη που έκανα με την προηγούμενη κοπέλα τα έμαθα και δεν τα ξανά έκανα ούτε καν περνάνε από το μυαλό μου να τα κάνω.αλλά ακόμα νιώθω ανασφαλής καχύποπτος και φοβάμαι μην την χάσω όπως την προηγούμενη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    κοιτα να δεις,δεν νομισω οτι θα ηθελες να χαασεις και την τωρινη σου σχεση για να βελτιωθεις στην επομενη,καθως θα μπορουσες να αρχισεις να βελτιονεσαι απο τωρα
    αν εχεις κρισεις πανικου ακομα,καλο θα ηταν οσο και αν σε κουραζει αυτο,να επισκεφτεις ισως καποιον αλλον ειδικο,καθως ο προηγουμενος δεν φανηκε να σε εχει βοηθησει και πολυ
    πρεπει ομως να το δουλεψεις κι εσυ,να εχεις προθυμια ως προς το να βελτιωθεις,ο ειδικος δεν ειναι μαγος χρειαζεται την συμμετοχη σου σε ολο της το μεγαλειο
    ολα αυτα που μας περιγραφεις σαφως και δειχνουν καποιου ειδους ανασφαλεια και καλο θα ηταν να βρεις απο που πηγαζει και να την πολεμισεις
    θα σου προτεινα για να εξασκησεις την αυτοσυγκεντρωση και τον αυτοελεγχο σου,καποιο ειδους πολεμικων τεχνων οπως ειχε θεωρησει ωραια μια φιλη σε καποιον απο εδω
    ενταξυ για καποιον αντρα ακουγεται καλυτερα απο γιογκα..
    επισης θα μπορουσες να εχεις δραστηριοτητες η να εκτονονεσαι καπου αλλου και να μην εξαρτιεσαι απο την φιλη σου
    παλεψε το,δουλεψε το,ειναι κριμα και θα σε ακολουθει παντα αν δεν κανεις κατι τωρα..
    ειναι κριμα να δυαλυεις σχεσεις για τετοιες αβασιμες φοβιες
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    2
    Κρίσεις πανικού δεν έχω απλά έχω κρίσεις άγχους όταν τα σκέφτομαι αυτά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    και παλι δεν θεωρεις οτι πρεπει να το δουλεψεις?κωνινε μου καλυτερα να κοπιασεις τωρα και να κουραστεις-για εσενα θα το κανεις και αξιζει-παρα να το αντιμετοπιζεις σε ολη σου την ζωη,ετσι δεν ειναι?
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

Similar Threads

  1. χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Johnakis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 7
    Last Post: 03-02-2012, 13:53
  2. Παθολογική ζήλεια (?) / Έλλειψη εμπιστοσύνης
    By kabelsalat in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 12-12-2011, 23:26
  3. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 20:44
  4. Χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 24
    Last Post: 20-05-2009, 14:54
  5. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By macmar in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2005, 13:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •