Το μόνο που απέμεινε είναι να αυτοκτονήσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    1

    Το μόνο που απέμεινε είναι να αυτοκτονήσω

    Καλησπέρα παιδιά , και καλό Σαββατόβραδο και τριήμερο , Καθαρά Δευτέρα .....

    Όμορφη η ζωή και όλα τα όμορφα της τα θαύμασα τα χάζεψα ,όπως το παιδάκι στον ζωολογικό κήπο που χαζεύει τις αρκούδες , όπως τον αστρολόγο που θαυμάζει γαλαξίες και πλανήτες και τα άστρα πάνω εκεί με το τηλεσκόπιο του , όπως τον σινεματόφιλο που παρακολουθεί σε κάποια αίθουσα του Βιλατζ Σεντερ κάποια καινούρια ταινία του Μαρτιν Σκορτσέζε........ όμως μια ζωή δεν ήμουνα παρά ο θεατής

    μικρός μέχρι τα 12-13 ήμουνα μαθητής του "άριστα" ερωτευμένος και απ τα νίατα με την Αναστασία που με φώναζε βλάκα , γενικά τα κορίτσια παίζανε μπουκάλα πάντα με τους ομορφονίους εγώ απ τα νιάτα έδειξε η ζωή οτι δεν θα βαστήξω,απο τα 5 μου χρονώ έβγαλα κοίλη μετά στα 12 φίμωση γεννητικού οργάνου και στα 13 μονοπυρήνωση και έμεινα λειψός....... ξενοικιάσαμε θυμάμαι τότε με τους γονείς μου ,φύγαμε για άλλη πόλη πήγαμε σε νέα γειτονιά , γράφτηκα σε νέο γυμνάσιο , έχασα φίλους και γειτονιά, πάντα μεστο χαβαλέ και μέστο γέλιο, έκατσα εκεί λοιπόν στην νέα πόλη και έμπλεξα με όλη την αλητοπαρέα ,κοπάνες φάρσες ,έδεσα τελοσπάντων και γώ ,έγινα ενας απο τους χειρότερους μαθητές απο τα 14 μέχρι τα 18 δίχως να περάσω σε κάποια σχολή τελικα , αλλά πέρασα τις τάξεις γενικού λυκείου και γυμνασίου στο παρα πέντε , και μία που μέ σωσε ένας σεισμός το 1998 εαν θυμάμαι καλά.......

    δεν πέρασα σε κάποια σχολή λοιπόν να το παίζω φοιτηταριό , γράφτηκα σε ενα ιδιωτικό και το έβγαλα , πήγα 21-22 γνώρισα ένα κορίτσι το έχασα , έφυγα στρατό έκανα καλούς φίλους , σαν βγήκα και απολυθηκα τους έχασα όλους , δουλεύω πια στα 30 εδώ και 3 χρόνια σε μια δουλειά χωρίς να πληρώνομαι ελέω κρίσης.......

    διαβάζω τόσο καιρό τα σχόλια διαφόρων σας εδωμέσα σε θέματα γύρω απο την αυτοκτονία....... αλλος αποκαλεί την αυτοκτονία δειλία ....άλλος φόβο για το δήθεν "όμορφο αύριο" που θα μου χαμογελάσει ??? , άλλος οτι εγκαταλείπω την μάχη , άλλος λέει οτι η ζωή είναι ενα δώρο? απο κάποιον και οτι πρέπει να την εκτιμώ , άλλος πάλι κοροιδεύει , άλλος λέει να πάω να ακουμπήσω ενα πενηντάευρω σε εναν ψυχαναλυτή ή ψυχίατρο για ενα μιαμισάωρο και εαν , να ακούσει τον πόνο μου , άλλος πάλι μιλάει για θεούς ,δαίμονες και κόλαση

    εγώ παιδιά ενα πράμα βλέπω...... το κορίτσι που αγάπησα ποτέ δεν θα τό χω. Να μου χαμογελάσει λές η μοίρα και η τύχη ή του έρωτα τα βέλη τώρα πια ? στα 30 ? μα χαθήκανε τα νιάτα μου μεστη δυστυχία με προσπεράσανε τα όμορφα καλοκαίρια και γώ δεν είχα ούτε ξοχικά ουτε πατρικά στο νησί να ζήσω έρωτες με όμορφη μελαχροινή νησιώτισα...είμαι και ασχημάντρας....τι να κάνω ?σάμπως το ζήτησα εγώ να μην με φτιάξει ο θεός απο την γέννα σαν τον Μαρτάκη αλλά να με κάνει να ρθώ στη ζωή έτσι ξοφλημένος ? ξέρω ξέρω καποιοι θα πείτε ρε φίλε και άλλοι γεννηθήκανε ανάπηροι και άρρωστοι ....μα είναι αργά .......δουλειά που να με πληρώνει πια που να βρώ ? να μπορώ να ζήσω οικογένεια να βγώ μια βόλτα μια εκδρομή να κεράσω το κορίτσι εναν καφέ ? να πω ρε παιδί μου οτι θα βγώ επιτέλους εκει έξω να τα σπάσω και γώ να γλεντήσω ??? αφου απόκαμμα κάθεμερα απο μια δουλειά που με βάζει και μέσα γυρνάω και κάθεμέρα πιοτό και μεσα κλεισμένος και σήμερα Σαββατιάτικα...

    κορίτσι πιο να με θέλει πια ? όταν τριγύρω οπου και να βγείς όλοι αυτοί είναι όμορφοι νέοι επιτυχημένοι στρατιωτικοί ένστολοι εισοδηματίες....πώς να με θελήσει να με ερωτευτεί το κορίτσι μου όταν παντού υπάρχουν όλοι αυτοι τόσο νικητές τοσο επιτυχημένοι ....λές και τους το κανε δώρο κάποιος θεός να χουνε να βλέπουν εμένα στη κατάντια μου να νιώσουν λιγάκι πόσο τυχεροί είναι βλέποντας εμένα να χάνω την ζωή κάτω απο τα πόδια όταν αυτοί εκ γεννέτης ομορφονίοι κορμάρες και η τύχη η μοίρα να τους χαμογελάει του κόσμου τις ευκαιρίες.....

    εγώ δηλαδή που ατύχησα να γεννηθώ άσχημος να'με φτωχός χαζός αποτυχημένος με χίλια δυό γεννετήσια προβλήματα , είμαι απλά η υπενθύμιση του πάνσοφου Θεού στον ομορφονιό και σε αυτόν που του δωσε η ζωή τα πάντα εμφάνιση,λεφτά,κορμάρα εκ γεννέτης,ευκαιρίες και δε ξέρω γω τι άλλο σε αυτούς που τα βρήκαν εδωπέρα όλα τα καλά πακέτο ??? γιατι εγώ τελικα όλα τα στραβά κατάντησα να με ενα πακέτο εδωπέρα να δυστυχάω ....

    και ξέρετε κάτι ? τώρα πια στα 30 το μόνο που με περιμένει είναι αρκετά χρόνια ακόμα ντροπή και φτώχια , και μοναξιά , και στα 60 ή στα 70 βάλε και εναν καρκίνο προστάτη να χαροπαλεύω και να ουρλιάζω απο πόνο μονάχος σε κάποιο νοσοκομείο ........μα το θεο το χριστο την παναγία και ότι υπάρχει τελοσπάντων ιερό ενα περίστροφο να βρώ να χαρίσω στον εαυτό μου έναν λυτρωμό επιτέλους......αυτή η ζωή ήταν για κάποιους σας χατήρι....μην κρίνετε όμως και μην κοροιδεύετε επιτέλους αυτόν για τον οποίο ήταν η μεγαλύτερη κατάρα....ούτε δειλία ούτε διαφυγή είναι να αυτοκτονήσεις ,ούτε λύση να με μπαστακώσουν σε ένα άσυλο και να μου ρίχνουν ψυχοφάρμακα και ηλεκτροσόκ για να μην σκέπτομαι είναι ......ούτε που ξέρω τι θα με βρεί στο έπειτα σαν θα φύγω...πιστεύυω αφού μαυράγορίτη για να αγοράσω περίστροφο δύσκολο να βρώ,μάλλον 5όροφη και πάνω πολυκατοικία και σάλτο να μην υπάρχει περίπτωση να σηκωθώ απο κειπέρα....μπορείς εσύ που κρίνεις να μου χαρίσεις να είμαι ένα όμορφο σώμα ένα όμορφο πρόσωπο να με αγαπάνε και οι ξένοι να έχω μια δουλειά να είμαι πετυχημένος ,να κουρνιάζει δίπλα μου το κορίτσι των ονείρων μου στην αμμουδιά και να χαζεύουμε την αυγή σαν χρωματίζει τα κύμματα της πανέμορφης γαλάζιας θάλλασας ?και να με αγαπάει , να θέλει εμένα κανέναν άλλο όσο και εαν όμορφο τον έφτιαξε η ζωή.....Δεν μπορείς!....όταν πια σβήσανε τα όνειρα , πεθάνανε τα όνειρα , και όλα αυτά που περιμέναμε και λέγαμε θα μας βρούν στη ζωή τελικά δε μας βρήκανε.....απλά ένα τέλος ζητάω......
    Last edited by Apelpismenos1982; 26-02-2012 at 01:43.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    καλε μου ανθρωπε
    πρωτα απ'ολα θελω να σου πω οτι δεν ξερω για την εμφανιση σου αλλα εισαι πολυ γλυκος ανθρωπος
    ολα αυτα που λες τα τελευταια δειχνουν καποιον με λεπτα γλυκα και ομορφα αισθηματα που απλα δεν εκτιμηθηκε..να ξερεις οτι δεν εισαι ο μοναδικος και μην τα ριχνεις ολα στην εμφανιση σου αλλα ο κοσμος εχει χαλασει σε ακραιο βαθμο και αν η τοτε κοπελα σου ηταν επιφανειακος ανθρωπος και δεν γνωρισε να κοιταξει τα βαθυτερα αισθηματα σου αυτη θα χασει,γιατι θα ειναι πολυ τυχερη εκεινη που σε περιμενει τελικα..
    να ξερεις οτι ολοι εχουν καποια/οιον που περιμενει καπου..
    εγω δεν θα σε πω ουτε δειλο,ουτε αχαριστο κτλ...εγω θα σου πω να προσπαθησεις να αγαπησεις τον εαυτο σου με οτι αυτο συνεπαγεται..να ξεαγχωθεις και να δεχτεις οτι εκανες με ολα σου τα λαθη..εισαι 30!εισαι ΝΕΟΤΑΤΟΣ!εισαι στην ηλικια που ωριμασες και κοιτας την ζωη σου με αλλο ματι,μπορεις να απολαυσεις τα παντα αρκει να μην αφηνεις την καθε ανασφαλεια σου να σε εμποδιζει
    θα σου πω κατι που ειπα και σε καποιον αλλον εδω κι επιμενω σε αυτο
    εχεις δει ποτε καποιον πολυ ασχημο με μια κουκλαρα?που,μαντεψε!δεν ειναι λεφτας!ξερεις πολλες φορες απορεις τι του βρηκε και αν καθισεις να μιλησεις μαζι του καταλαβαινεις αμεσως!
    λοιμοξη μονοπυρηνωσης περασα κι εγω και παρακαλουσα να παιθανω,αλλα τι ενοεις εμεινες λιψος?σου αφησε κατι?
    εγω θα σου πω να αφησεις τα ονειρα σου να συνεχιζονται χωρις να αγχονεσαι για το ποτε θα εκπληρωθουν,απλα καποια στιγμη θα βρεις καποια με κατανοηση και θα σου δωσει αγαπη
    αρκει επαναλαμβανω να αγαπησεις πρωτα εσυ τον εαυτο σου και να ενισχυσεις την χαμενη σου αυτοπεποιθηση γιατι οποιοδηποτε αρνητικο συναισθημα βγαινει στους αλλους προς τα εξω και αυτο απο μονο του ειναι το μεγαλυτερο εμποδιο!
    μην κοιταζεις τι θα μπορουσες να εισαι,δεξου επιτελους αυτο που εισαι,καθε ενας απο εμας ειναι μοναδικος και ξεχωριστος γι αυτο ακριβως που ειναι
    μην αποκαλεις τον εαυτο σου χαζο..δεν ειναι χαζος οποιος εχει κανει σφαλματα αλλα οποιος τα κατανοει κι εξακολλουθει να τα διαπρατει
    γινε φιλος σου και στηριξε εσενα!
    γινε γονιος σου και προστατευσου,εχεις χρεος να το κανεις αυτο
    μιλα στον εαυτο σου οπως θα μιλουσες στο παιδι σου
    προστατευσε το παιδι που υπαρχει μεσα σου
    τωρα οσο αναφορα την ανεργεια και την φτωχια ολη η ελλαδα πειναει φιλαρακι και πολλοι εχασαν την ανεξαρτησια τους στα 30 και θελησαν να φουνταρουν,να ξερεις οτι δεν εισαι μονος και μην το βαζεις κατω...ολοι ειμαστε σε κακο χαλι απο αυτην την αποψη..εγω που εχω και παιδι σε λεω τυχερο,ασε!
    εισαι στην αρχη τωρα και θελεις να δωσεις τελος??στην αρχη της ζωης σου?τωρα ειναι η ζωη για εσενα παλικαρι!
    ξυπνα και δες γυρω σου..κανε θετικες σκεψης!αλλαξε τον τροπο σκεψης και ζωης σου,δεν θα ειναι ευκολο ουτε θα γινει απο την μια ημερα στην αλλη
    δουλεψε
    αυτος ο αγωνας ειναι σκληρος πολλες φορες
    για κανεναν δεν ειναι ολα τελεια
    οι περισσοτεροι απο εμας εδω εχουμε κανει παρομοιες σκεψεις στο παρελθον,αλλιως εδω θα ημασταν νομισεις για ψυχολογικη υποστηριξη?
    επισης εχεις δικους σου ανθρωπους?γονεις, αδελφια, φιλους σωστους κτλ οπου θα μπορουσαν να βοηθησουν?
    αναθεωρησε ανθρωπε,μην αφηνεσαι
    λυπηθηκα πολυ για οσα παραθετεις
    ευχομαι να βοηθησα λιγακι η εστω να μπορουσα να βοηθησω..
    Last edited by Idella; 26-02-2012 at 02:51.
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Πραγματικα λυπαμαι πολυ για οσο γραφεις λυπαμαι για ολα αυτα τα ασχημα συναισθηματα που εχεις μεσα σου και για αυτην την απελπισια.Ομως ο θανατος ειναι μεγαλο πραγμα φιλε μου.Πολλες φορες ολοι τον εχουμε σκεφτει ομως οι φορες οι οποιες σκεφτομαστε τη ζωη ειναι περισσοτερες.Δεν ξερω τι να σου γραψω για να σε βοηθησω ομως να ξερεις οτι τι μας ξημερωνει αυριο κανενας δεν το ξερει.Ξερω φιλες μου σε αυτην την ηλικια μεσα στην απελπισια γιτι δεν ειχαν καν σχεση γιατι ηταν ασχημες γιατι ηταν ανεργες και μεσα σε μικρο χρονικο διασυτημα φτιιαξανε τη ζωη τους και επιτυχημενα μαλιστα.Μην απελπιζεσαι ετσι να εκτιμας τις απλες καθημερινες στιγμες και δεξου τον εαυτο σου,αγαπησε τον.Ειναι κριμα στην ηλικια μας να σκεφτομαστε ετσι και να μην εχουμε λογο να ζησουμε.Σκεψου ολο και καποιοσ θα υπαρχει...Ολοι εχουμε το αλλο μας μισο ισως εσυ δεν το βρηκες ακομα και μην ξαναπεις οτι εισαι ξοφλημενος.Αναθεωρησε τια αποψεις σου και να ξερεις οτι σε καθε περιοχη οπου και αν μενεις υπαρχει κεντρο ψυχικης υγεις που επιισκεπτεσι δινοντας ενα πολυ μικρο ποσο και μιλας με ψυχολογους.Παρε αποφαση να ξεκινησεις κατι τετοιο καντο δωρο στον εαυτο τουτου το χρωστας...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    Η αληθεια φιλε μου ειναι πως η εμφανιση παιζει πολυ μικρο ρολο. Αυτο που θελουν οι γυναικες ειναι να τις δινεις αισθημα ασφαλειας, να πιστευεις στον εαυτο σου και να μην τις εχεις αναγκη για τπτ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Η αληθεια φιλε μου ειναι πως η εμφανιση παιζει πολυ μικρο ρολο. Αυτο που θελουν οι γυναικες ειναι να τις δινεις αισθημα ασφαλειας, να πιστευεις στον εαυτο σου και να μην τις εχεις αναγκη για τπτ.
    ειπες παρα πολυ σωστη κουβεντα,ειναι ακριβως οπως το εθεσες
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    επειδη δεν μπορω να δωσω κανενα απο αυτα σε μια γυναικα
    ισως αν ηταν κορη μου, αλλα και παλι λιγο δυσκολα
    Last edited by axl100; 26-02-2012 at 12:07.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    2
    φιλε απελπισμενε ελπιζω να εισαι καλα..
    Εχεις σκφτει να ασχοληθεις επαγγελματικα με το γρψιμο?εισαι παραγματικα υπεροχος!!!
    ισως να φταιει το οτι με αγγιξαν παρα πολυ αυτα που ειπες...
    με δυο τρεις αλαγουλες θα ειναι σα να το εγραψα εγω,χωρις πλακα.Δεν εισαι ο μονος και ναι ξερω δε σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα το οτι υπαρχουν και αλλοι σε αυτη τη θεση.
    Σε 2 πραγματα θα αναφερθω,1ον οσον αφορα τον ερωτα και ομως μπορει να σθμβει και στα 30.Το καλοκαιρι που μας περασαν ενιωσα πραγματα που ουτε καν πιστευα οτι υπαρχουν(ενταξει δε θα σου πω οτι ολα πηγαν καλα τελικα,πολυ δραμα στο τελος αλλα ας δουμε και το θετικο),ενιωσα οπως ποτε στα 30 μου!!!και δεν ειμαι και γω κανας ομορφαντρας...και 2ον Μηπως ειναι λιγο νωρις να σκεφτομαστε οτι θα ειμαστε μονοι στα 70 σε ενα νοσοκομειο να σφαδαζουμε απο τουσ πονουσ?Εχουμε ακομα 40 γαμημενα χρονια μπροστα μας!!!!και αυτη τη κωλοεικονα την εχω και γω στο μυαλο μου και πιστευω οτι ειναι μεγα λαθος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221

    Το μόνο που απέμεινε είναι να αυτοκτονήσω

    Καλησπέρα παιδιά , και καλό Σαββατόβραδο και τριήμερο , Καθαρά Δευτέρα .....

    Όμορφη η ζωή και όλα τα όμορφα της τα θαύμασα τα χάζεψα ,όπως το παιδάκι στον ζωολογικό κήπο που χαζεύει τις αρκούδες , όπως τον αστρολόγο που θαυμάζει γαλαξίες και πλανήτες και τα άστρα πάνω εκεί με το τηλεσκόπιο του , όπως τον σινεματόφιλο που παρακολουθεί σε κάποια αίθουσα του Βιλατζ Σεντερ κάποια καινούρια ταινία του Μαρτιν Σκορτσέζε........ όμως μια ζωή δεν ήμουνα παρά ο θεατής

    μικρός μέχρι τα 12-13 ήμουνα μαθητής του "άριστα" ερωτευμένος και απ τα νίατα με την Αναστασία που με φώναζε βλάκα , γενικά τα κορίτσια παίζανε μπουκάλα πάντα με τους ομορφονίους εγώ απ τα νιάτα έδειξε η ζωή οτι δεν θα βαστήξω,απο τα 5 μου χρονώ έβγαλα κοίλη μετά στα 12 φίμωση γεννητικού οργάνου και στα 13 μονοπυρήνωση και έμεινα λειψός....... ξενοικιάσαμε θυμάμαι τότε με τους γονείς μου ,φύγαμε για άλλη πόλη πήγαμε σε νέα γειτονιά , γράφτηκα σε νέο γυμνάσιο , έχασα φίλους και γειτονιά, πάντα μεστο χαβαλέ και μέστο γέλιο, έκατσα εκεί λοιπόν στην νέα πόλη και έμπλεξα με όλη την αλητοπαρέα ,κοπάνες φάρσες ,έδεσα τελοσπάντων και γώ ,έγινα ενας απο τους χειρότερους μαθητές απο τα 14 μέχρι τα 18 δίχως να περάσω σε κάποια σχολή τελικα , αλλά πέρασα τις τάξεις γενικού λυκείου και γυμνασίου στο παρα πέντε , και μία που μέ σωσε ένας σεισμός το 1998 εαν θυμάμαι καλά.......

    δεν πέρασα σε κάποια σχολή λοιπόν να το παίζω φοιτηταριό , γράφτηκα σε ενα ιδιωτικό και το έβγαλα , πήγα 21-22 γνώρισα ένα κορίτσι το έχασα , έφυγα στρατό έκανα καλούς φίλους , σαν βγήκα και απολυθηκα τους έχασα όλους , δουλεύω πια στα 30 εδώ και 3 χρόνια σε μια δουλειά χωρίς να πληρώνομαι ελέω κρίσης.......

    διαβάζω τόσο καιρό τα σχόλια διαφόρων σας εδωμέσα σε θέματα γύρω απο την αυτοκτονία....... αλλος αποκαλεί την αυτοκτονία δειλία ....άλλος φόβο για το δήθεν "όμορφο αύριο" που θα μου χαμογελάσει ??? , άλλος οτι εγκαταλείπω την μάχη , άλλος λέει οτι η ζωή είναι ενα δώρο? απο κάποιον και οτι πρέπει να την εκτιμώ , άλλος πάλι κοροιδεύει , άλλος λέει να πάω να ακουμπήσω ενα πενηντάευρω σε εναν ψυχαναλυτή ή ψυχίατρο για ενα μιαμισάωρο και εαν , να ακούσει τον πόνο μου , άλλος πάλι μιλάει για θεούς ,δαίμονες και κόλαση

    εγώ παιδιά ενα πράμα βλέπω...... το κορίτσι που αγάπησα ποτέ δεν θα τό χω.
    Γεια σου απελπισμένε , έχεις αναρωτηθεί πόσοι από εμάς έχουμε για μόνιμο σύντροφο τον άνθρωπο που αγαπήσαμε ; και όσοι φαίνεται ότι το έχουμε καταφέρει πιστεύεις ότι ήμαστε ευτυχισμένοι ; ( κάποτε ήμουν βαθειά ερωτευμένος με μια κοπέλα , το ίδιο και αυτή , αρραβωνιαστήκαμε , κάποια στιγμή όμως αργότερα της ζήτησα να χωρίσουμε . Κανένας δεν το πίστευε αφού για όλους είμασταν πρότυπο ερωτευμένου και αγαπημένου ζευγαριού , η προς τα έξω όμως εικόνα δεν είχε σχέση με την πραγματικότητα , αφού η καθημερινότητα μας είχε μεγάλη απόκλιση νοοτροπίας ! Ότι βλέπεις δεν είναι όπως φαίνεται !!! Τα κριτήρια σου νομίζω ότι δεν είναι ρεαλιστικά !
    Να μου χαμογελάσει λές η μοίρα και η τύχη ή του έρωτα τα βέλη τώρα πια ? στα 30 ? μα χαθήκανε τα νιάτα μου μεστη δυστυχία με προσπεράσανε τα όμορφα καλοκαίρια και γώ δεν είχα ούτε ξοχικά ουτε πατρικά στο νησί να ζήσω έρωτες με όμορφη μελαχροινή νησιώτισα...είμαι και ασχημάντρας....τι να κάνω ?σάμπως το ζήτησα εγώ να μην με φτιάξει ο θεός απο την γέννα σαν τον Μαρτάκη αλλά να με κάνει να ρθώ στη ζωή έτσι ξοφλημένος ? ξέρω ξέρω καποιοι θα πείτε ρε φίλε και άλλοι γεννηθήκανε ανάπηροι και άρρωστοι ....μα είναι αργά .......δουλειά που να με πληρώνει πια που να βρώ ?
    Αν δεχτούμε αυτόν τον τρόπο αντίληψης ως λύση πρέπει να ψάξουμε περίστροφο πάνω από ένα εκατομμύριο Έλληνες !
    να μπορώ να ζήσω οικογένεια να βγώ μια βόλτα μια εκδρομή να κεράσω το κορίτσι εναν καφέ ? να πω ρε παιδί μου οτι θα βγώ επιτέλους εκει έξω να τα σπάσω και γώ να γλεντήσω ??? αφου απόκαμμα κάθεμερα απο μια δουλειά που με βάζει και μέσα γυρνάω και κάθεμέρα πιοτό και μεσα κλεισμένος και σήμερα Σαββατιάτικα...

    κορίτσι πιο να με θέλει πια ? όταν τριγύρω οπου και να βγείς όλοι αυτοί είναι όμορφοι νέοι επιτυχημένοι στρατιωτικοί ένστολοι εισοδηματίες....πώς να με θελήσει να με ερωτευτεί το κορίτσι μου όταν παντού υπάρχουν όλοι αυτοι τόσο νικητές τοσο επιτυχημένοι ....λές και τους το κανε δώρο κάποιος θεός να χουνε να βλέπουν εμένα στη κατάντια μου να νιώσουν λιγάκι πόσο τυχεροί είναι βλέποντας εμένα να χάνω την ζωή κάτω απο τα πόδια όταν αυτοί εκ γεννέτης ομορφονίοι κορμάρες και η τύχη η μοίρα να τους χαμογελάει του κόσμου τις ευκαιρίες.....
    Όλοι οι άνθρωποι ήμαστε ''ΙΣΟΙ'' , δεν υπάρχει άνθρωπος δίχως μειονεκτήματα !! Απλά εσύ γνωρίζεις μόνο τα δικά σου , αφού όλοι τα κρατάμε κρυφά !!!
    Θα βγεις ιδιαίτερα ωφελημένος αν μετριάσεις τα συναισθήματα μειονεξίας που νιώθεις !


    εγώ δηλαδή που ατύχησα να γεννηθώ άσχημος να'με φτωχός χαζός αποτυχημένος με χίλια δυό γεννετήσια προβλήματα , είμαι απλά η υπενθύμιση του πάνσοφου Θεού στον ομορφονιό και σε αυτόν που του δωσε η ζωή τα πάντα εμφάνιση,λεφτά,κορμάρα εκ γεννέτης,ευκαιρίες και δε ξέρω γω τι άλλο σε αυτούς που τα βρήκαν εδωπέρα όλα τα καλά πακέτο ??? γιατι εγώ τελικα όλα τα στραβά κατάντησα να με ενα πακέτο εδωπέρα να δυστυχάω ....

    και ξέρετε κάτι ? τώρα πια στα 30 το μόνο που με περιμένει είναι αρκετά χρόνια ακόμα ντροπή και φτώχια , και μοναξιά , και στα 60 ή στα 70 βάλε και εναν καρκίνο προστάτη να χαροπαλεύω και να ουρλιάζω απο πόνο μονάχος σε κάποιο νοσοκομείο ........
    Μια ρήση λέει το εξής : ότι φοβάμαι αυτό πετυχαίνω !!
    μα το θεο το χριστο την παναγία και ότι υπάρχει τελοσπάντων ιερό ενα περίστροφο να βρώ να χαρίσω στον εαυτό μου έναν λυτρωμό επιτέλους......αυτή η ζωή ήταν για κάποιους σας χατήρι....μην κρίνετε όμως και μην κοροιδεύετε επιτέλους αυτόν για τον οποίο ήταν η μεγαλύτερη κατάρα....ούτε δειλία ούτε διαφυγή είναι να αυτοκτονήσεις ,ούτε λύση να με μπαστακώσουν σε ένα άσυλο και να μου ρίχνουν ψυχοφάρμακα και ηλεκτροσόκ για να μην σκέπτομαι είναι ......ούτε που ξέρω τι θα με βρεί στο έπειτα σαν θα φύγω...πιστεύυω αφού μαυράγορίτη για να αγοράσω περίστροφο δύσκολο να βρώ,μάλλον 5όροφη και πάνω πολυκατοικία και σάλτο να μην υπάρχει περίπτωση να σηκωθώ απο κειπέρα....μπορείς εσύ που κρίνεις να μου χαρίσεις να είμαι ένα όμορφο σώμα
    Έχεις σκεφτεί το γυμναστήριο ;
    ένα όμορφο πρόσωπο να με αγαπάνε και οι ξένοι να έχω μια δουλειά να είμαι πετυχημένος ,να κουρνιάζει δίπλα μου το κορίτσι των ονείρων μου στην αμμουδιά και να χαζεύουμε την αυγή σαν χρωματίζει τα κύμματα της πανέμορφης γαλάζιας θάλλασας ?και να με αγαπάει , να θέλει εμένα κανέναν άλλο όσο και εαν όμορφο τον έφτιαξε η ζωή
    Επέτρεψε μου συμπαθέστατε συνάνθρωπε να πω ότι όλο αυτό το τελευταίο που αναφέρεις είναι μια ουτοπία !!!!
    Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν απολύτως που να το έχει καταφέρει αυτό ! Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι με πολλή συμπάθεια να ''θελήσης ο ίδιος να αγωνιστής για να καταλάβεις ότι αρκετές από της αντιλήψεις σου σε αδικούν , γιατί δεν είναι αντικειμενικές ''

    .....Δεν μπορείς!....όταν πια σβήσανε τα όνειρα , πεθάνανε τα όνειρα , και όλα αυτά που περιμέναμε και λέγαμε θα μας βρούν στη ζωή τελικά δε μας βρήκανε.....απλά ένα τέλος ζητάω......

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    11
    Σκέψου το και αλλιώς. Αν έχεις προβλήματα στον γενετικό κώδικα, αν έμενες με τη γυναίκα και έκανες παιδιά τότε και αυτά θα είχαν προβλήματα. Τουλάχιστον τώρα δεν θα συμβεί αυτό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Βλέπεις πάρα πολλούς ένδοξους εισοδηματίες εκεί έξω? Δεν είναι πολλοί, οι λίγοι είναι και εκεί ακριβώς είναι το ζήτημα. Πως τρώνε ό,τι δεν δικαιούνται. Πάρα πολύ περισσότερο, μα πάρα πάρα πολύ περισσότερο απ' όσο δικαιούνται. Είμαστε στην ίδια κατάσταση, δε βγαίνει ο μήνας λέμε, με αγώνα βγαίνει πάντα. Τώρα για τη φίμωση, την κήλη και την λοιμώδη μονοπυρήνωση, το ξέρεις ότι υπάρχουν χειρότερα, έτσι δεν είναι? Εννοώ πως το να αισθάνεσαι αποδεκατισμένος οργανικά από κήλη και φίμωση δεν το θεωρώ λογικό. Καταλαβαίνω την απελπισία σου, και γω αισθάνομαι κάποιες φορές έτσι. Αλλά θα ξανασηκωθούμε, εσύ τι λες? Καμιά πτώση δεν κρατάει για πάντα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Φίλε, κι άλλοι εδώ έχουν βιώσει παρόμοια μαζι σου, εδω απευθυνεσαι σε κόσμο που σε καταλαβαίνει επειδή έχει περασει πολλά απ αυτα που περασες εσύ, που δυσκολα βρισκεις αλλού τετοια ταυτιση, και έχει κανει επίσης τις ιδιες σκέψεις καταστροφης με σενα, όμως κανένας τους δεν έχει κάνει την πράξη, δεν έχουν μετανοιωσει καθόλου γι αυτο, παλευουν στη ζωη και ήδη καποιοι με τη δικη τους την παλη τα εχουν καταφέρει ή τουλάχιστον ειναι καλύτερα από πριν, και μεσα απο όλα αυτα τώρα είναι εδώ απέναντι από σενα να σε αποτρέπουν και σου δίνουν μαθήματα αισιοδοξίας. Άκουσε τους. Και μεσα απ τα μνμα σου μου βγαινει ότι δεν εισαι άτομο που εννοεί τα περί αυτοκτονίας, απλα΄με τις σκέψεις αυτες περιγραφεις το μεγεθος της απελπισίας στο οποίο έχεις φτάσει χωρις καμια προθεση να το πραγματωσεις. Αντιθετως ψάχνεις να βρεις από κάπου να ξεκινησεις να φτιαχνεις τη ζωη που ονειρευεσαι και για να περιγραφεις έντονα και με ακρίβεια αυτο που ονειρευεσαι πάει να πει πως υποσυνείδητα το ποθείς. Από το μνμα σου δεν βγαίνει να έχεις αποκλείσει την ελπίδα πραγματοποίησης του. Παραδέχεσαι την αμυδρη ελπίδα που ενυπάρχει στο μεγαλο μεγεθος της απελπισίας σου. Ήδη πήρες από τα μελη που μίλησαν πριν από μενα κάποια μικρα μαθηματα και εντόπισαν επίσης κάποια από τα θετικά σου σαν άνθρωπος. Εσύ όμως έχεις υπερμεγεθύνει όλα τα αρνητικά σου και αυτο σου προκαλεί απελπισία. Πάρε τα θετικά σου. Αναγνωρισε τα πρώτα. Δουλεψε τα μεσα σου, δλδ δωσε τους σημασία, αναμοχλευσε τα και προσπαθησε να τα χρησιμοποιείς στην καθημερινοτητα σου. Βάλε στόχους, ξεκαθαρισε στόχους, χωρις στοχους δε γινεται τιποτα και εισαι νεος ανθρωπος. Βρες τα θετικα σου, τις δυναμεις που κρυβεις μεσα σου που λόγω τις ασχημης ψυχολογικης σου καταστασης υποτιμησες και κρατησες σε αδρανεια, και χρησιμοποιησε τα για να κανεις πράξη τους στοχους ή στη χειροτερη περιπτωση να τους πλησιασεις.
    Όλοι εδω χασαμε καλες ευκαιριες στη ζωη μας όπως εσυ, όπως και εσυ δεν γεννηθηκαμε, ο καθενας για τους δικους του λογους, ιδιαίτερα τυχεροι. Θα σε συμβουλευα, σ αυτο το πλαισιο, θετικα, εσωτερικες δυναμεις, στοχοι να δεις καποιο καλό ψυχολογο, να σε βοηθησει να αναγνωρισεις όλα αυτα και με καταλληλη μεθοδο ψυχοθεραπειας να μπεις επιτελους σε ενα καλο δρομο στη ζωη σου.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    Προσεχε μονο τους στοχους που θα βαλεις να μπορεις να τους πιασεις χωρις να πιεζεσαι πολυ αναλογα απο τις δυνατοτητες σου. Σαν πρωτο στοχο σου προτεινω να γραφεις τακτικα στο φορουμ, ας πυμε στα γενικα στα θεματα "πως αισθανομαι σημερα" και "τι σκεφτεσαι". Μπορεις να συνυθησεις να ακους μουσικη αν δεν το κανεις ηδη, να βρεις μουσικη που σε ανεβαζει, αλλη που σε ηρεμει. Ξεκινα να παιζεις διαφορα μικρα παιχνιδια οπως σουντοκου και τετοια. Και οχι τελευταιο πηγαινε σε ψυχιατρο να σου γραψει καποια αγωγη, αν εισαι ανασφαλιστος και δεν μπορεις να βρεις τροπο να τα γραφουν σε καποιο ασφαλισμενο πες στον γιατρεο να σου γραψει καποια πιο παλια φαρμακα που ειναι πολυ πιο φτηνα.

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 05-01-2011, 19:51
  2. το μονο που με λυτρωνει πλεον ειναι ο θανατος
    By Bibo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 03-09-2010, 00:26
  3. Όταν το μονο οπλο που διαθετεις είναι η morfosis
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 30-03-2010, 19:43
  4. Δεν θελω να αυτοκτονησω
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 01-10-2009, 13:07
  5. Τα complex μου με κάνουν να θελω να αυτοκτονήσω
    By ΝiNa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2009, 23:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •