ΕΥΘΕΙΑΣΜΟΣ (ΑΡ) ΚΑΡΔΙΑΚΟΥ ΧΕΙΛΟΥΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29

    ΕΥΘΕΙΑΣΜΟΣ (ΑΡ) ΚΑΡΔΙΑΚΟΥ ΧΕΙΛΟΥΣ

    Γειά σας και απο εμένα .
    προχθές το απόγευμα πήγα στο νοσοκομείο με αρυθμίες ,και έκανα κάποιες εξετάσεις , γενική αιματος και ακτινογραφ'ια θώρακα, στο αίμα ολα έδειξαν καλά αλλα στήν ακτινογραφία η γνωμάτευση έλεγε ευθειασμός (αρ) καρδιακού χείλους, ο γιατρος ειπε πως ειναι κάτι παθολογικό και να πάω σε παθολόγο, όσο για τις αρρυθμίες δεν βρ'ηκε κατι στο καρδιογράφημα αν και μεχρι να το ξεκινήση είχα και τις ενιωθα μλόκαρε το χαρτί μέσα στο μηχάνημα και δύο λεπτα αργότερα που ξεκίνησε ολα δείχναν καλά. αγχος μου ειπε και να βρώ τροπο να το αποβάλω ,αλλά να βάλω και ένα χολντερ για να ειμαι σιγουρος. πέρυσι τέτοιο καιρό εκανα τρίπλεξ και υπέρυχο καρδιάς και ολα ήταν απολύτος νορμάλ και ο τότε καρδιολόγος είπε πως ειναι περιτο το χολντερ.
    γνωρίζει κάποιος τι είναι αυτός ο ευθειασμός και αν ειναι κατι σοβαρό?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    σόρυ αν σας κούρασα αλλά με άγχωσε το όλο θέμα.
    και ενοειτε απο τρίτη θα πάω και σε εξωτερικό γιατρό καρδιολόγο για δέυτερη γνώμη αλλα και να βάλω και ένα χόλντερ .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    κανένας ρε παιδιά δεν ξέρει τι είναι αυτό?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    με εχει φάει το άγχος .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Πρωτη φορα το ακουω(το διαβαζω πιο σωστα!)αυτο.Επρεπε να ρωτησεις καποιον γιατρο αφου ησουν στο νοσοκομειο.Μην ανησυχεις,παρε τις εξετασεις & πηγαινε σε καποιον εξωτερικο καρδιολογο να σιγουρευτεις!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    τελικά βρήκες τι είναι αυτό?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    γειά σας παιδιά τελικά πήγα σήμερα σε εξωτερικό καρδιολόγο με τα αποτελέσματα αίματος και τις ακτίνες του νοσοκομείου ,τα είπαμε λιγάκι και από τα λεγόμενα του δεν είναι κάτι που θα πρέπει να με ανησυχή δεν είναι κάτι και μπορεί να είναι και λάθος σαν γνωμάτευση. βέβαια το είδε και αυτός στην ακτίνα και είπε πάλι τα ίδια και ότι πιθανόν να είναι σαν σκιά τις καρδιάς στην ακτινογραφία κ.τ.λ.
    επίσης κάναμε υπέρηχο και ηλεκτροκαρδιογράφημα και τα πάντα ήταν φυσιολογικά , και βάλαμε και ένα χόλντερ για να μου φύγει απο το μυαλό το ( ταχα πρόβλημα).

    νεότερα άυριο με τα αποτελέσματα του χόλντερ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    ευχομαι τα μην ειναι τιποτα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    παιδιά τέλος καλό όλα καλά , και τα αποτελέσματα του χόλντερ πάρα πολύ καλά εκτός βέβαια από κάποιες αθώες έκτακτες συστολές άνευ σημασίας και επικινδυνότητας με τα λεγόμενα του γιατρού πάντα ,αλλά ενοχλητικές για μένα.

    ΑΧ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΦΑΕΙ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Ελπιζω να ηρεμισεις τωρα mamave!Οι εκτακτες ειναι βασανιστηριο,το ξερω καλα αυτο & αφου ενοχλουν πολυ δεν γινεται να μην σε προβληματιζουν & ας το λενε οι γιατροι.....!Δεν ξερω για εσας αλλα εμενα με φοβιζει πιο πολυ γιατι ολα αυτα παρουσιαζονται στην καρδια που ειναι το νουμερο ενα οργανο του ανθρωπου και οχι στο ποδι,στο χερι κτλ........!Ουφφ.....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    Άστα Ράνη μεγάλο πρόβλημα οι έκτακτες,ας ελπίζουμε απλά να είναι όσο αθώες λένε οι γιατροί ,και να μη μας τρέχουν καμιά μέρα στα έκτακτα του νοσοκομείου ή να μην αναφέρω τα χειρότερα ............
    εγω προσωπικά είμαι και πατέρας 3 μικρών διαβολάκων ,και το αγχος -στρες - κουραση ειναι καθημερινα και μαζι με αυτα και οι εκτακτες για να γεμιζει η μερα μου.

    περαστικα μας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Κι εγω ειμαι μαμα με δυο παιδακια & σιγουρα αυτο ειναι πιο δυσκολο!Ειναι μεγαλο βασανο οι αρρυθμιες,ΜΕΓΑΑΛΟ!!!Ο Θεος να μας λυπηθει!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29
    γειά σας και πάλη φίλοι μου.
    πριν 5 ημέρες έκανα ξανά πολύ έντονες έκτακτες και πήγα πάλη στο νοσοκομείο ,φυσικά μετά από αναμονή 1,5 ωρών από έξω και να περιμένω μου πέρασαν,αφού τελικά μπήκα στα έκτακτα μου έκαναν καρδιογράφημα το οποίο βγήκε καλό μου έδωσαν να κάνω αίμα και ακτίνα θώρακος,και αφού τελικά πήρα τα αποτελέσματα είδα ότι στην διάγνωση τις ακτίνας έλεγε μεταξύ άλλον πάλη ευθειασμός αρ καρδιακού χείλους ,ρώτησα τον γιατρό τη είναι αυτός ο ευθειασμός και είπε τίποτα ,ξαναρωτάω εγώ και μου λέει ξανά τίποτα και γιατί σκατά το γράφουν οι ακτινολόγοι του λέω αν δεν είναι κάτι? δεν είναι τίποτα μου ξαναλέει και όλα φαίνονται καλά οπότε να μην ανησυχώ,του ξαναλέω ότι είχα τις πιο έντονες έκτακτες τις ζωής μου με πάυσης μέχρι και 3 δευτερόλεπτα περίπου και απανοτές για δέκα περίπου λεπτά ,η απάντηση του ήταν να κλείσω ένα ραντεβου στα τακτικά καρδιολογικά για επανεξέταση σε βάθος και να βάλω και χόλντερ. έλεος πια με αυτές τις επιπόλαιες διαγνώσεις ,α και το καλό δε σας το είπα με ρωτάει μια γιατρός αν είχα στην οικογένεια περιστατικό αιφνίδιου θανάτου φυσικά (ευτυχώς δεν είχαμε) μου λέει μην ανυσηχής τότε δηλ όλα εξαρτώνται από το ιστορικό τις λέω?έλεος δεν θα κάνουν ποτέ τη δουλειά τους σωστά αυτοί οι γιατροί μας όλα έχουν να κάνουν με το ιστορικό δηλαδή?και γιατί λέω ειναι απίθανο να είμαι ο πρώτος χωρίς ιστορικό? ε όχι λέει ,ε γαμ..... και κάνε τη δουλειά σου σωστά ρε πούστη μου.

    αυτά σόρρυ αν σας κούρασα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by MAMAVE View Post
    γειά σας και πάλη φίλοι μου.
    πριν 5 ημέρες έκανα ξανά πολύ έντονες έκτακτες και πήγα πάλη στο νοσοκομείο ,φυσικά μετά από αναμονή 1,5 ωρών από έξω και να περιμένω μου πέρασαν,αφού τελικά μπήκα στα έκτακτα μου έκαναν καρδιογράφημα το οποίο βγήκε καλό μου έδωσαν να κάνω αίμα και ακτίνα θώρακος,και αφού τελικά πήρα τα αποτελέσματα είδα ότι στην διάγνωση τις ακτίνας έλεγε μεταξύ άλλον πάλη ευθειασμός αρ καρδιακού χείλους ,ρώτησα τον γιατρό τη είναι αυτός ο ευθειασμός και είπε τίποτα ,ξαναρωτάω εγώ και μου λέει ξανά τίποτα και γιατί σκατά το γράφουν οι ακτινολόγοι του λέω αν δεν είναι κάτι? δεν είναι τίποτα μου ξαναλέει και όλα φαίνονται καλά οπότε να μην ανησυχώ,του ξαναλέω ότι είχα τις πιο έντονες έκτακτες τις ζωής μου με πάυσης μέχρι και 3 δευτερόλεπτα περίπου και απανοτές για δέκα περίπου λεπτά ,η απάντηση του ήταν να κλείσω ένα ραντεβου στα τακτικά καρδιολογικά για επανεξέταση σε βάθος και να βάλω και χόλντερ. έλεος πια με αυτές τις επιπόλαιες διαγνώσεις ,α και το καλό δε σας το είπα με ρωτάει μια γιατρός αν είχα στην οικογένεια περιστατικό αιφνίδιου θανάτου φυσικά (ευτυχώς δεν είχαμε) μου λέει μην ανυσηχής τότε δηλ όλα εξαρτώνται από το ιστορικό τις λέω?έλεος δεν θα κάνουν ποτέ τη δουλειά τους σωστά αυτοί οι γιατροί μας όλα έχουν να κάνουν με το ιστορικό δηλαδή?και γιατί λέω ειναι απίθανο να είμαι ο πρώτος χωρίς ιστορικό? ε όχι λέει ,ε γαμ..... και κάνε τη δουλειά σου σωστά ρε πούστη μου.

    αυτά σόρρυ αν σας κούρασα.
    δεν είσαι ο μονος που φοβάσαι την καρδια, και εγώ μια από τα ίδια!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Φίλε μου και εγώ τα ίδια απο το καλοκαίρι δεν υπάρχει ημέρα μου να μην έχω έντονες νιώθω ότι σταματάει τελείως η καρδιά έχω ένα ανοίξει και εγώ θέμα και γράψω συνέχεια μπας και βρω λύση σε αυτό το μαρτύριο .
    Ασε που έχω και έντονες ταχύ καρδιές !!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •