φοβος για λευχαιμια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    φιλομαθη εχεις δικιο σε αυτο απλως αρρωστοφοβια ειχα παντοτε και σε αυτη την περιπτωση που ειχα καποια συμπτωματα πιο σοβαρα τρελαθηκα εντελως. αυτο που σκεφτομαι ειναι πως μπορει στον καθενα να συμβει καποια σοβαρη αρρωστια αρα γιατι οχι και σε μενα? και πως τοσοι νεοι ανθρωποι παθαινουν σοβαρες αρρωστιες απο το πουθενα. αι αυτο με πανικοβαλει

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by chesire View Post
    και πως τοσοι νεοι ανθρωποι παθαινουν σοβαρες αρρωστιες απο το πουθενα. αι αυτο με πανικοβαλει
    Πιστεύω να μου το συγχωρέσεις αυτό που θα σου γράψω , είναι τόσο σκληρό , όσο και αληθινό , '' όποιος φοβάται πως κάποια μέρα θα πεθάνει..... πεθαίνει κάθε μέρα !

  3. #18
    Καλησπέρα σε όλους και στην chesire, τι νεα έχεις ? πήγες στο γιατρό? Αν θες γράψε τι έγινε, κοιτάω συνέχεια στο forum να μάθω νέα σου.good luck!!!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    πηγα ναι και μου ειπε οτι προκειται για φαρυγγιτιδα μαζι με στοματιτιδα.. γενικως ασχημη λοιμωξη του στοματος-λαιμου.. βεβαια ακομα και τωρα σκεφτομαι τις πιθανες αιτιες αυτου.οτι μπορει να παραμονευει κατι σοβαρο δηλαδη.. απλως δεν θα ηρεμισω ποτε πρεπει να το παρω χαμπαρι :P

  5. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    49
    Εγώ πού πρόσφατα απέβαλλα τη νοσοφοβία μου, κάθομαι και σκέφτομαι πόσο με κούρασαν όλες αυτές οι επισκέψεις στους γιατρούς.. Ειδικά όταν μετά από κάτι πονοκεφάλους νοσηλεύτηκα χέστηκα πάνω μου όσο ήμουν μέσα. Θυμάμαι περίμενα τις μαγνητικές και ένιωθα σίγουρη πως θα μου έλεγαν ό,τι χειρότερο. Τελικά μετά από μαγνητική αυχένα-εγκεφάλου, ηλεκτροεγκεφαλογράφημα, αίματος και ούρων, μου είπαν "Αγχώδη Διαταραχή". Και σημειωτέον, εχώ κάνει γαστροσκόπιση, κολονοσκόπιση, ηπερηχογράφημα άνω και κάτω κοιλίας, τρίπλεξ καρδιάς, ηπατολογικές, hiv test, και δεν ξέρω αν ξεχνάω και κάτι! Cherise, δική μου άποψη, άντε κοίταξε τό να είσαι σίγουρη, αλλά βάλε στόχο μετά από αυτό κι αφού όλα θα 'ναι καλά, να βγεις από αυτό το λούκι του συνεχούς ψαξίματος..

  6. #21
    Kαλημέρα σε όλους chesire να ξέρεις χάρηκα πολύ που δεν ήταν τελικά αυτό που νόμιζες. Οσο για το ότι δεν ησύχασες εντελώς αυτό είναι κάτι που το έχω κι εγώ και πολοί άνθρωποι. Απλά πρέπει να ψάξεις μέσα σου την αιτία που κάνεις αυτό το κακό στον εαυτό σου και να προσπαθήσεις με την βοήθεια ενός ειδικού να το αποβάλεις. Ξέρω είναι πολύ δύσκολο , οι σωματικές αρρώστιες γιατρεύονται και ξεχνίουνται οι ψυχικές όμως???????

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by ΒΙΒΙΑΝ View Post
    οι σωματικές αρρώστιες γιατρεύονται και ξεχνίουνται οι ψυχικές όμως???????
    Γεια σου ΒΙΒΙΑΝ , σε ένα πολλή σημαντικό αριθμό ασθενειών τα αίτια είναι οι ψυχικές συγκρούσεις , οι οποίες σωματοποιούνται όταν δεν αντιμετωπίζονται , και στην συνέχεια μπλοκάρουν κάποιο όργανο η κάποια λειτουργία.Όταν εμείς λέμε μετά από μια τέτοια περίπτωση , ότι τώρα γίναμε καλά.....αυτό που καταφέραμε είναι να αντιμετωπίσουμε το συγκεκριμένο σύμπτωμα , η αιτία όμως παραμένει , και παραμονεύει το επόμενο ευάλωτο σημείο !

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by ΒΙΒΙΑΝ View Post
    Ναι ρωτάω για την διαταραχή σχιδοειδους προσωπικότητας αν πήγες σε ψυχολόγο ή τέλος πάντων πως το ξεπέρασες.Για το λολ απλά ρωτάω το βλέπω και αναρωτιέμαι τι είναι.
    καλέ δεν έχω τίποτα τέτοιο, απλά έψαχνα στο ίντερνετ διάφορα και είδα ότι κάποια χαρακτηριστικά αντιστοιχούν με τα δικά μου. Η διάγνωση μου προς το παρόν είναι κατάθλιψη. Το λολ και γω πρώτη φορά το είδα από τότε που άρχισα να γράφω εδώ, ιντερνετικό επιφώνημα είναι που δηλώνει εκπληξη, αμηχανία π.χ. ή κάτι αστείο κ.τ.λ
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #24
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    καλέ δεν έχω τίποτα τέτοιο, απλά έψαχνα στο ίντερνετ διάφορα και είδα ότι κάποια χαρακτηριστικά αντιστοιχούν με τα δικά μου. Η διάγνωση μου προς το παρόν είναι κατάθλιψη. Το λολ και γω πρώτη φορά το είδα από τότε που άρχισα να γράφω εδώ, ιντερνετικό επιφώνημα είναι που δηλώνει εκπληξη, αμηχανία π.χ. ή κάτι αστείο κ.τ.λ
    Καλημέρα, τελικά ακόμη μια φορά διαπιστώνω πόσο εύκολο είναι να παραπλανηθούμε βλεποντας συμπτώματα ασθενειών κοινά και να βγάλουμε πόρισμα. Παιδιά εγώ έπαθα μεγάλη ζημιά ψάχνοντας ασθένειες στο ιντερνετ. Κόντεψα να τρελεθώ!Να είσαι καλά Gypsy Cello ,κατάθλιψη λίγο πολύ όλοι έχουμε ,σε αυτόν τον παράλογο κόσμο που ζούμε...θα το πολέμήσουμε!!!!!!Καλή σας μέρα!

  10. #25
    Quote Originally Posted by Φιλομαθής View Post
    Γεια σου ΒΙΒΙΑΝ , σε ένα πολλή σημαντικό αριθμό ασθενειών τα αίτια είναι οι ψυχικές συγκρούσεις , οι οποίες σωματοποιούνται όταν δεν αντιμετωπίζονται , και στην συνέχεια μπλοκάρουν κάποιο όργανο η κάποια λειτουργία.Όταν εμείς λέμε μετά από μια τέτοια περίπτωση , ότι τώρα γίναμε καλά.....αυτό που καταφέραμε είναι να αντιμετωπίσουμε το συγκεκριμένο σύμπτωμα , η αιτία όμως παραμένει , και παραμονεύει το επόμενο ευάλωτο σημείο !
    Καλημέρα ,όταν διάβασα για τις ψυχικές συγκρούσεις θεώρησα ότι προκαλούνται από πιέσεις που δεχθήκαμε στο παρελθόν , από άσχημες καταστάσεις που ζήσαμε, από προβλήματα που δεν λύθηκαν και δεν αντιμετωπίστηκαν ποτέ και γενικότερα από τραυματικές εμπειρίες. Οταν όμως γράφεις ότι όλα αυτά σωματοποιούνται με παραπέμπτεις στο να σκεφτώ σωματικές ασθένειες και όχι ψυχικές (κατάθλιψη, υποχονδρίαση, νοσοφοβία κρίσεις πανικού).Εγώ τουλάχιστον έχοντας περάσει όλα τα παραπάνω αυτή την στιγμή από όσο ξέρω σεν αντιμετωπίζω σωματική ασθένεια ασχετα με το τι πιστεύω οι ιατρικές εξετάσεις αυτα λένε. Ψάσχω από τις ψυχικές που σου αναφέρω. Και έρχομαι να ρωτήσω...οι ψυχολόγικές συγκρούσεις προκαλούν τελικα προβλήματα στην ψυχή μας?????

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by ΒΙΒΙΑΝ View Post
    Ψάσχω από τις ψυχικές που σου αναφέρω. Και έρχομαι να ρωτήσω...οι ψυχολόγικές συγκρούσεις προκαλούν τελικα προβλήματα στην ψυχή μας?????
    Γνωρίζεις πολλά πράγματα που μετά την σύγκρουση τους παραμένουν αλώβητα ;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  3. ΦΟΒΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2010, 22:26
  4. φόβος
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 23-06-2008, 18:30
  5. φοβος
    By psychology in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2007, 19:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •