ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226

    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

    Δεν θέλω να με φωτογραφίζουν όταν πάω να πιω έναν καφέ ή όταν πηγαίνω να φάω. Μου τη σπάει απίστευτα! Πολλές φορές το έχω ζητήσει ευγενικά να σταματήσουν να βγάζουν φωτογραφίες προς το μέρος που είναι η παρέα μου και ειδικότερα εγώ :P αλλά δεν σταματάνε! Τι μπορώ να κάνω;; Με αγχώνει τρομερά αυτό, δεν το μπορώ!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    να γυρνας την πλατη σου :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Όλη την ώρα;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Απλα να καθεσαι με την πλατη προς τους ελευθερους χωρους, απο οπου μπορουν να σε φωτογραφησουν. Και εγω εχω πολυ λιγες φωτογραφιες δεν αφινω να με τραβουν καθολου, μονο σε εξερετικες περιπτωσεις - επισημα συμβαντα και τετοια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    ποιος σε τραβαει φωτ/φιες ενώ δε το θέλεις?
    άγνωστοι εννοεις ή φίλοι? πχ. απο διπλανα τραπέζια?
    μια λύση είναι να βάζεις το χέρι μπροστά σου ή να κοιτάς αλλου, αλλά ποιος βγάζει συνεχεια φώτος? :\

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    31
    για να σε βγαζουν παει να πι οτι εισαι ομορφη........οποτε απλα κάτσε και απολαυσετο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593

    ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
    Άρθρο 5
    1. Καθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Χώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη.
    (εδώ πίπτει ο "λόγος")

    **Άρθρο 9Α
    Καθένας έχει δικαίωμα προστασίας από τη συλλογή, επεξεργασία και χρήση, ιδίως με ηλεκτρονικά μέσα, των προσωπικών του δεδομένων, όπως νόμος ορίζει. Η προστασία των προσωπικών δεδομένων διασφαλίζεται από ανεξάρτητη αρχή, που συγκροτείται και λειτουργεί, όπως νόμος ορίζει.
    (και εδώ πίπτει η "ράβδος")



    Άπερ μεθερμηνευόμενα και εν συνδυασμώ (αμφότερα):

    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ, ιδιαίτερα, δε, σε δημόσιους χώρους. Σε ιδιωτικούς, μερικές φορές, μπορεί να θεωρηθεί ότι υπάρχει συγκατάθεση, αλλά οπωσδήποτε προσωρινή.

    Για τη δημοσίευση στο Internet ή αλλού, δεν το συζητώ (όχι ότι την απλή φωτογράφηση τη συζητούσα, δηλαδή...)! :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Να μην μπορείς να χαλαρώσεις και να περάσεις καλά. Ούτε στο "στην υγειά μας" να ήμασταν δηλαδή! Δεν πρόκειται να ξαναπάω ποτέ εκεί πέρα!! <<<<<<<<<<
    ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙς!!!
    Αφοτου αλαξε το συστημα και δεν ξοδευεις ποια φιλμ, ολοι εχουνε αποθρασυνθει . Ολη μερα τραβανε φωτογραφιες λες κι εχουν το δικαιωμα τον οποιονδηποτε.
    Και χωρις καμια διακριτικοτητα . εισαι με τη μπουκια στο στομα , τσαφ κ στο ιντερνετ ! νοισταξες και χασμουρηθηκες, τσαφ κ στο ιντερνετ ! σε ετρωγε η πλατη σου και ξυστηκες , τσαφ κ στο ιντερνετ !
    Κατσε ρε φιλε , δεν ειναι και τοσο αστειο να βλεπεις την φατσα σου τσαλακομενη να φιγουραρει σε καθε συλογη φιλων, συγγενων, γειτονων ...
    Δεν ξερω κι εγω που θα παει αυτο .. καποτε οι ινδιανοι απαγορευαν δια ροπαλου να τους φωτογραφιζουνε γιατι ετσι τους έκλεβαν΄την ψυχη,,, δεν απεχει και πολυ απο αυτο που γινεται σημερα οταν νοιωθεις ασχημα καθε που βλεπεις μια χαλια φωτο σου να κυκλοφορει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by sallonikios View Post
    για να σε βγαζουν παει να πι οτι εισαι ομορφη........οποτε απλα κάτσε και απολαυσετο
    ..μπα μην το λες αυτό! Εμένα ο φακός μ' αδικεί, γι' αυτό κι εγώ προτιμώ να μην με φωτογραφίζουν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Σίγουρα έτσι όπως το λές είναι πολύ άδικο!
    Όταν είπες να μη σε βγαζουν τι είπαν?
    ή όταν είπες να τις σβησουν?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Με αντιμετωπίζουν σαν εξωγήινη, ξέρεις με κοιτάνε παράξενα μετά που το ζητάω αυτό. Λες και το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο είναι να θες να σε τραβάει όλη την ώρα μια camera! Και απλώς συνεχίζουν. Και μόνο που το σκέφτομαι τώρα νευριάζω! Path έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Σκέφτομαι αν δω δημοσιευμένες φωτογραφίες να ζητήσω να της βγάλουν αλλα αν δεν το κάνουν;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Αν τους απειλούσες? :\
    κι εμενα θα με ενοχλουσε πολυ αυτο, αν κ δε μου'χει τυχει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Πως; Μπα δεν είναι κι εύκολο! Άλλη φορά μιλάμε είμαι ικανή να παίρνω τη μηχανή απ τα χέρια και να τις σβήνω επί τόπου. Το έχουν χέσει το θέμα!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    14
    Δε μπορω να καταλάβω δυστυχώς γιατί σε ενοχλεί το γεγονος αυτό. Οι φωτογραφιες είναι απλα ενα στιγμιότυπο της ζωής. Δε πρόκειται να φανεις ουτε πιο όμορφη ουτε πιο άσχημη απο αυτο που πραγματικα είσαι και αισθάνεσαι αν εχεις μια μπουκιά στο στόμα! σπίτι έχω καταλάβει εχεις χιούμορ και μπορείς εύκολα να δεις την αστεία πλευρα των γεγονότων οποία κι αν είναι αυτά. Τι πιο αστείο απο μια αυθαίρετη φωτογραφία λοιπον? όσον αφορα τις φωτογραφιες τρίτων που τυχαίνει να εμφανιζεσαι στο υπόβαθρο αυτές και αν δε πρεπει να σε ενοχλούν αφού ποτε δε πρόκειται να συναντήσεις την ύπαρξη τους. αν όμως σε ενδιαφέρει η άποψη καο η κριτικη των αλλων για την εικόνα σου στη φωτογραφία τοτε απλα εμπιστευσου την αθωοοτητα των ανθρωπων και απέρριψε την ύπαρξη κακοπροεραιτων σχολίων. άλλωστε δε νομιζω πως θα ήθελες ο περίγυρος σου απαρτίζεται απο ατομα κακοπροεραιτα. αυτά είχα να πω και γω!

  15. #15
    μια πολύ απλή λύση στο πρόβλημά σου είναι να πηγαίνεις σε μαγαζιά που δεν έχει πολύ κόσμο άρα οι πιθανότητες να σε φωτογραφίζουνε είναι πολύ μειωμένες...

Similar Threads

  1. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 27-02-2012, 15:50
  2. Οι φωτογραφίες μας
    By Χάιντι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 10
    Last Post: 16-09-2010, 23:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •