ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ,ΖΑΛΑΔΑ...ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ,ΖΑΛΑΔΑ...ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!!!

    Καλησπερα σε ολα τα μελη του forum!!!Πασχω απο κρισεις πανικου,αρρωστοφοβια και αγχος εδω και 4 χρονια!Περιπου εδω και 4 μερες νιωθω εντονη πιεση στο κεφαλι,πονοκεφαλους σε διαφορα σημεια,ζαλαδα και ενα αισθημα ασταθειας!Εχω κανει γι'αυτα τα συμπτωματα 3 φορες αξονικη στο κεφαλι μεσα σε διαστημα 6 χρονων,η τελευταια πριν ενα χρονο ακριβως!Ολες τις φορες οι εξετασεις ηταν μια χαρα,δεν ειχαν δειξει τιποτα.Αλλα και παλι οι κακες σκεψεις δεν ελεγαν να φυγουν απο το μυαλο μου,με το που με επιαναν παλι αυτα τα συμπτωματα ετρεχα σε γιατρους απο φοβο μην εχω καρκινο στο κεφαλι,ενω ηξερα πως οι εξετασεις ηταν μια χαρα.Αυτες τις μερες παλι τα ιδια,νομιζω πως κατι εχω στο κεφαλι!Να τονισω επισης οτι εδω και ενα τριμηνο δεν νιωθω καλα ψυχολογικα,δε θελω να βγαινω απο το σπιτι,εχω κοψει το γυμναστηριο που ειναι η μεγαλη μου αγαπη και την τρελα που εχω με τη διατροφη(κανω bodybuilding),κοιμαμαι πολλες ωρες,τρωω συνεχεια,για προπονηση παω οποτε το θυμιθω απο κει που η ζωη μου ηταν οργανομενη τωρα επικρατει ενα χαος,απο ολα αυτα εχω βαλει και 15 κιλα...που πρεπει να τα χασω οπωσδηποτε και δεν ξερω πρωτη φορα πως να βρω το κουραγιο,ενω αλλες φορες τα εχανα παιχνιδακι...ακολουθουσα ενα πλανο και το εκανα με ευλαβια,τωρα αδυνατο να το κανω αυτο και δεν ξερω γιατι...γιατι μ'εχει παρει τοσο απο κατω γιατι εχω παραμελησει τον εαυτο μου,ενω η εξωτερικη μου εμφανιση φροντιζα να ειναι η 1η μου προτεραιοτητα!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    49
    Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, αλλά έτσι ακριβώς είμαι και εγώ..
    Σφιγμένος αυχένας, σφιγμένος λαιμός, βουλώνουν συχνά τα αυτιά μου, έχω σουβλιές κι ένα μόνιμο βάρος στο κεφάλι, και κάποιες άλλες σε σημεία του προσώπου μου όπως π.χ μέτωπο ή κροτάφους. Έκανα πριν ένα μήνα μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα αλλά δεν βρήκαν κάτι. Σε καταλαβαίνω πάντως απόλυτα... Κουράγιο και υπομονή έχω μόνο να πω.
    Κάνεις κάποια θεραπεία για όλα αυτά;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ναι λαντοζ και ζαναξ εδω και 6 μηνες...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by sonik View Post
    Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, αλλά έτσι ακριβώς είμαι και εγώ..
    Σφιγμένος αυχένας, σφιγμένος λαιμός, βουλώνουν συχνά τα αυτιά μου, έχω σουβλιές κι ένα μόνιμο βάρος στο κεφάλι, και κάποιες άλλες σε σημεία του προσώπου μου όπως π.χ μέτωπο ή κροτάφους. Έκανα πριν ένα μήνα μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα αλλά δεν βρήκαν κάτι. Σε καταλαβαίνω πάντως απόλυτα... Κουράγιο και υπομονή έχω μόνο να πω.
    Κάνεις κάποια θεραπεία για όλα αυτά;
    Sonik, γιατι δεν δοκιμαζεις εκτως απο τα αλλα χαλαρωτικο μασαζ, εχω την αιθηση πως θα σε ανακουφησει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Ναι έτσι άρχισα κ εγώ, τα είχα χρόνια,κόψτε τις αξονικές, έχω κ εγώ κάνει ,κρίσεις πανικού είναι, εγώ πήρα anafranil k rivotril ψάξτε καλό ψυχίατρο-ψυχοθεραπεία κ δύναμη από μέσα σας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλημερα και απο μενα minaspap.
    Πολλοι ανθρωποι ταλαιπωρουνται απο ψυχοσωματικα συμπτωματα και δυστυχως μπαινουν στην ιδια διαδικασια με εσενα.Τρεχουν απο τον εναν γιατρο στον αλλο κανουν εξετασεις για να καταληξουν στο τιποτα.
    Το κλειδι σε αυτη την κατασταση που περιγραφεις ειναι το να αποδεχτεις οτι αυτο που σου συμβαινει ειναι ψυχολογικο,και σιγα σιγα να μαθεις να αγνοεις τα συμπτωματα και διαχειριζεσαι το αγχος.
    Περα απο τα χαπια κανεις καποια αλλη θεραπεια?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Sonik, γιατι δεν δοκιμαζεις εκτως απο τα αλλα χαλαρωτικο μασαζ, εχω την αιθηση πως θα σε ανακουφησει
    Axl100, είναι κάτι που θα κάνω πολύ σύντομα... έχει βρεί η μαμά μου έναν καλό φυσιοθεραπευτή. Πάντως έχω να πω πως είστε όλοι άψογοι και βοηθάτε πάρα πολύ..
    Τόση αλληλεγύη είναι αξιοθαύμαστη και σπάνια. Σήμερα νιώθω αρκετά καλύτερα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    αφου δεν εχουμε και τι αλλο να κανουμε, αισθανομαστε και εμεις χρησημοι στην κοινωνια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Ναι λαντοζ και ζαναξ εδω και 6 μηνες...

    γειά σου minaspap,
    όλα λοιπόν τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι σωματοποίηση του άγχους π.χ. οι ζαλάδες, η πίεση στο κεφάλι κ.λπ.
    Ακόμα κι ο πανικός δεν είναι τίποτ' άλλο παρά υπερβολικό άγχος. Το γεγονός ότι "ψάχνεσαι" συνέχεια "έχω αυτό ή εκείνο ή
    το άλλο" όσον αφορά θέματα υγείας, αυτό οφείλεται τις ψυχολογικές σου συγκρούσεις. Χρειάζεται να το σταματήσει ακόμα
    και με το ζόρι. Σίγουρα όλη αυτή η ταλαιπωρία στην οποία υποβάλλεσαι σταδιακά εξασθενεί τις άμυνες του οργανισμού.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Γεια σου minaspap , συμφωνώ σε αρκετά που ειπώθηκαν , και ήθελα να συμπληρώσω με την γνώμη μου την υποστήριξη που περιμένεις , όσο μεγάλη είναι η απόκλιση της πραγματικότητας από της προσδοκίες μας , τόσο θα προκύπτει έλλειμα ικανοποίησης , και αυτό με την σειρά του θα καλείται να στέλνει με διάφορους τρόπους μηνύματα αφύπνισης !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Οχι δεν κανω καποια αλλη θεραπεια εκτος της φαρμακευτικης αγωγης,εχω δοκιμασει πολλους συνδυασμους φαρμακων στο παρελθον,ποτε dumirex,ποτε σεροξατ και παει λεγοντας!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    Μια απο τα ίδια πριν ένα μήνα, ζαλάδες, πονοκέφαλοι, ένα τούβλο μόνιμα πάνω στο κεφάλι μου, αστάθεια, μουδιάσματα.... Ημουν σίγουρη πως κάτι έχω! Με το που πήγα στον ψυχίατρο και μου χορήγησε φαρμακευτική αγωγή (entact-bespar),μετά από 2 ημέρες όλα τα συμπτώματα σταδιακά άρχισαν να υποχωρούν, πράγμα που σήμαινε ότι ήταν καθαρά ψυχολογικό. Μην ανησυχείς καθόλου.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    1
    kalispera se olous. ta sumptwmata ta dika mou den diaferoun kai poli apo twn upoloipwn eimai 30 etwn kai enw exw kanei exetaseis kai magnitikes auxena-egkefalou, de mou vriskoun kati.egw omws upoferw apo entonous ponous sta plagia tou auxena(dexia kai aristera), kai stous omws pros tin plati, san flegmones, ponokefalous, tremoulo, taxukardies.auximeni piesh 130/90,kompo sto laimo kai kapoies fores tholoura sta matia. den ta exw sunexeia alla polu suxna.tis teleutaies 10 meres ta exw ola auta kathimerina kai oli mera. an kapoios exei ola auta ta sumptwmata tha ithela na mou protinei kati.euxaristw!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by kaitoula View Post
    kalispera se olous. ta sumptwmata ta dika mou den diaferoun kai poli apo twn upoloipwn eimai 30 etwn kai enw exw kanei exetaseis kai magnitikes auxena-egkefalou, de mou vriskoun kati.egw omws upoferw apo entonous ponous sta plagia tou auxena(dexia kai aristera), kai stous omws pros tin plati, san flegmones, ponokefalous, tremoulo, taxukardies.auximeni piesh 130/90,kompo sto laimo kai kapoies fores tholoura sta matia. den ta exw sunexeia alla polu suxna.tis teleutaies 10 meres ta exw ola auta kathimerina kai oli mera. an kapoios exei ola auta ta sumptwmata tha ithela na mou protinei kati.euxaristw!
    α κ ρ ι β ώ ς τα ίδια καιτούλα. Οι μαγνητικές και όλες οι εξετάσεις που έκανα ήταν φυσιολογικές. Αιτία>>> Συσσωρευμένο άγχος που έχει σωματοποιηθεί. Ψυχολογικό είναι, οπότε κοιτάς να δεις τι σε ενοχλεί, τι σε "μπουκώνει" και προσπάθησε να το ξεφορτωθείς. Εμένα εντόπισα πως με στρέσσαραν άνθρωποι, οι οποίοι δημιουργούσαν καταστάσεις που με πίεζαν. Τώρα σιγά-σιγά είτε απομακρύνω πρόσωπα, είτε βάζω κάποια όρια στους εναπομείναντες... Έχεις εντοπίσει εσύ τι σε αγχώνει;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens
    Posts
    1
    Πραγματικά με ηρεμησατε!Σε αντιθεση με εσας επειδη εγω ζω εδω και εναμιση χρόνο σε ενα σπίτι νοσοκομείο και τωρα αυτη τη στιγμη που σας γραφω περιμενω το ασθενοφόρο να ερθει να παρει τη Γιαγιά μου που εχει καρκινο και ειναι στο τελος πριν εναμιση χρονο επαθε ελεφρυ εγγεφαλικό η μητερα μου και επαθα μεγαλο σοκ,μετα απο 2 μηνες και για ενα χρονο περιπου ετρεχα με τη θεια μου στις κλινικες γιατι ειχε λευκαιμια,πεθανε πριν 19 ημερες.απο εκεινη τη στιγμη νιωθω ολα αυτα τα συμπτωματα τα οποια εγω τα απεδωσα σε υπερταση παω στο γιατρο μετραω τη πιεση και ειναι στο φυσιολογικο,ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι αγχος και στρες απο αυτα που μου εχουν συμβει και με παρεπεμψε στο να βγαινω βολτες (γιατι η μονη μου βολτα εδω και εναμιση χρονο ειναι τα νοσοκομεια),εχω απομακρυνθει απο ολους μου τους φιλους,πηρα κιλα και τωρα εχω ξεκινησει μια εξαντλητικη διαιτα.Παρολλα αυτα ο γιατρος δε μου συστησε καποιο φαρμακο ειδικο.Τι λετε μηπως να απευθυνθώ σε κανα ψυχιατρο νιωθω κουρέλι

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΝΤΟΝΗ ΖΑΛΑΔΑ-ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-06-2011, 23:47
  2. ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ-ΖΑΛΑΔΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-01-2011, 00:52
  3. Χάλια ψυχολογία με τις σκέψεις
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 20-09-2010, 20:23
  4. Πονοκεφαλος,Ζαλαδα
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2009, 23:05
  5. πονοκεφαλος-ατονια-χαμηλος πυρετος χαλια....
    By Delmem151018a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-03-2008, 20:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •