Βοηθεια...δεν αντεχω αλλο!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 120
  1. #31
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    athina
    Posts
    67
    Δημητρη σευχαριστω για την φωτογραφια ειναι πανεμορφη!!
    \'\'οπως λεω καθε φορα στον ψυχολογο μου..\'\'ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΚΕΡΔΙΖΩ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΟΥ\'\'θα το πιστεψω μια μερα..και θα βγω κερδισμενη μεσα απο αυτον τον γολγοθα..
    και οπως λες και εσυ θα μπορεσω να πεταξω...μπορει να αργησει αυτη η μερα,αλλα θα ερθει
    το ξερω...
    σευχαριστω

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    16
    Ωστε παίρνεις zyprexa; καλή κίνηση πιστεύω θα σε βοηθήσει έχει ισχυρές κατασταλτικές ιδιότητες αρκεί να μην το παρακάνουν οι γιατροί μα την δόση-εγώ έπαιρνα 15mg!Χαίρομαι που δεν θέλεις να τερματίσεις την ζωή σου και οτι σκέφτεσαι τους γονείς σου. Και εγώ για τους γονείς μου δεν αυτοκτόνησα. Η αγάπη προς τους γονείς είναι καλή κινητήρια δύναμη όταν όλα τα άλλα αποτυγχάνουν. Ωστόσο απο κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς για μια καλή θεραπεία. Ο ψυχοθεραπευτής σου είναι ανδρας ή γυναίκα; Ισως με μια γυναίκα να νιώθεις πιο άνετα.


    Βάιος

  3. #33
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62
    Twra egw ti na sou pw...kai na spasw to kefali m ti na sou pw gia osa pernas toso nwris se mia zwi pou distixos spania sou dixnei to kalo ths prosopo...
    Eisai poli mikrh gia na pernas oti pernas...opos akrivos egine kai me mena kia aftos einai enas logos pou me akoumpise pio poli h katastash sou...tha ithela na pw kapia pragmata ma ta perisotera ta exoun kalipsei alla meloi ths oikogeneias mas...

    Antaytou tha sou deixe ena keimeno grammeno apo enan kata poliiiiii sofotero apo to kathena mas...to opio m to exei balei emena sto post m antistixa h afroditi ena iperoxo melos tou forum mas...
    Elpizw na to apolayseis kai na se balei se skepseis...opos ekane kai se mena...


    Ένα σπουδαίο πνεύμα μας αποχαιρετά\"
    Ο Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες έχει αποσυρθεί από τη δημόσια ζωή για λόγους υγείας: καρκίνος στους λεμφαδένες. Η κατάστασή του μοιάζει να επιδεινώνεται μέρα με τη μέρα. Η αποχαιρετιστήρια επιστολή που ακολουθεί εστάλη από τον συγγραφέα στους φίλους του και χάρη στο Ίντερνετ έφτασε και σε μας. Σας συστήνω να τη διαβάσετε, καθώς πρόκειται για ένα πραγματικά συγκινητικό κείμενο γραμμένο από έναν από τους λαμπρότερους λατινοαμερικανούς συγγραφείς του αιώνα που μας πέρασε.

    \"Αν ο Θεός ξεχνούσε για μια στιγμή ότι είμαι μια μαριονέτα φτιαγμένη από κουρέλια και μου χάριζε ένα κομμάτι ζωή, ίσως δεν θα έλεγα όλα αυτά που σκέφτομαι, αλλά σίγουρα θα σκεφτόμουν όλα αυτά που λέω εδώ.Θα έδινα αξία στα πράγματα, όχι γι\'αυτό που αξίζουν, αλλά γι\'αυτό που σημαίνουν.Θα κοιμόμουν λίγο, θα ονειρευόμουν πιο πολύ, γιατί για κάθε λεπτό που κλείνουμε τα μάτια, χάνουμε εξήντα δευτερόλεπτα φως. Θα συνέχιζα όταν οι άλλοι σταματούσαν, θα ξυπνούσα όταν οι άλλοι κοιμόταν. Θα άκουγα όταν οι άλλοι μιλούσαν και πόσο θα απολάμβανα ένα ωραίο παγωτό σοκολάτα! Αν ο Θεός μου δώριζε ένα κομμάτι ζωή, θα ντυνόμουν λιτά, θα ξάπλωνα μπρούμυτα στον ήλιο, αφήνοντας ακάλυπτο όχι μόνο το σώμα αλλά και την ψυχή μου.Θεέ μου, αν μπορούσα, θα έγραφα το μίσος μου πάνω στον πάγο και θα περίμενα να βγει ο ήλιος. Θα ζωγράφιζα μ\'ένα όνειρο του Βαν Γκογκ πάνω στα άστρα ένα ποίημα του Μπενεντέτι κι ένα τραγούδι του Σερράτ θα ήταν η σερενάτα που θα χάριζα στη σελήνη. Θα πότιζα με τα δάκρια μου τα τριαντάφυλλα, για να νοιώσω τον πόνο από τ\'αγκάθια τους και το κοκκινωπό φιλί των πετάλων τους...Θεέ μου, αν είχα ένα κομμάτι ζωή... Δεν θα άφηνα να περάσει ούτε μία μέρα χωρίς να πω στους ανθρώπους ότι αγαπώ, ότι τους αγαπώ. Θα έκανα κάθε άνδρα και γυναίκα να πιστέψουν ότι είναι οι αγαπητοί μου και θα ζούσα ερωτευμένος με τον έρωτα. Στους ανθρώπους θα έδειχνα πόσο λάθος κάνουν να νομίζουν ότι παύουν να ερωτεύονται όταν γερνούν, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι γερνούν όταν παύουν να ερωτεύονται! Στο μικρό παιδί θα έδινα φτερά, αλλά θα το άφηνα να μάθει μόνο του να πετάει. Στους γέρους θα έδειχνα ότι το θάνατο δεν τον φέρνουν τα γηρατειά αλλά η λήθη. Έμαθα τόσα πράγματα από σας, τους ανθρώπους... Έμαθα πως όλοι θέλουν να ζήσουν στην κορυφή του βουνού, χωρίς να γνωρίζουν ότι η αληθινή ευτυχία βρίσκεται στον τρόπο που κατεβαίνεις την απόκρημνη πλαγιά. Έμαθα πως όταν το νεογέννητο σφίγγει στη μικρή παλάμη του, για πρώτη φορά, το δάχτυλο του πατέρα του, το αιχμαλωτίζει για πάντα.Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί. Είναι τόσα πολλά τα πράγματα που μπόρεσα να μάθω από σας, αλλά δεν θα χρησιμεύσουν αλήθεια πολύ, γιατί όταν θα με κρατούν κλεισμένο μέσα σ\'αυτή τη βαλίτσα, δυστυχώς θα πεθαίνω. Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι. Αν ήξερα ότι σήμερα θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ\'έβλεπα να κοιμάσαι, θα σ\'αγκάλιαζα σφιχτά και θα προσευχόμουν στον Κύριο για να μπορέσω να γίνω ο φύλακας της ψυχής σου. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ\'έβλεπα να βγαίνεις απ\' την πόρτα, θα σ\'αγκάλιαζα και θα σού \'δινα ένα φιλί και θα σε φώναζα ξανά για να σου δώσω κι άλλα. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα άκουγα τη φωνή σου, θα ηχογραφούσα κάθε σου λέξη για να μπορώ να τις ακούω ξανά και ξανά. Αν ήξερα ότι αυτές θα ήταν οι τελευταίες στιγμές που σ\'έβλεπα, θα έλεγα \"σ\'αγαπώ\" και δεν θα υπέθετα, ανόητα, ότι το ξέρεις ήδη.
    Υπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μας δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως πρέπει, αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα ΄θελα να σου πω πόσο σ\'αγαπώ κι ότι ποτέ δεν θα σε ξεχάσω. Το αύριο δεν το έχει εξασφαλίσει κανείς, είτε νέος είτε γέρος. Σήμερα μπορεί να είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τους ανθρώπους που αγαπάς. Γι\' αυτό μην περιμένεις άλλο, κάν\'το σήμερα, γιατί αν το αύριο δεν έρθει ποτέ, θα μετανιώσεις σίγουρα για τη μέρα που δεν βρήκες χρόνο για ένα χαμόγελο, μια αγκαλιά, ένα φιλί και ήσουν πολύ απασχολημένος για να κάνεις πράξη μια τελευταία τους επιθυμία. Κράτα αυτούς που αγαπάς κοντά σου, πες τους ψιθυριστά πόσο πολύ τους χρειάζεσαι, αγάπα τους και φέρσου τους καλά, βρες χρόνο για να τους πεις \"συγνώμη\", \"συγχώρεσέ με\", \"σε παρακαλώ\", \"ευχαριστώ\" κι όλα τα λόγια αγάπης που ξέρεις. Κανείς δεν θα σε θυμάται για τις κρυφές σου σκέψεις. Ζήτα απ\' τον Κύριο τη δύναμη και τη σοφία για να τις εκφράσεις. Δείξε στους φίλους σου τι σημαίνουν για σένα.\"

  4. #34
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    athina
    Posts
    67
    seuxaristw pou mou esteiles....egw thn prwtoevala thn epistolh sto forum :)

  5. #35
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    52
    Χρονια πολλα ταλαιπωρημενο κοριτσι.. Και να εισαι σιγουρη πως θα ειναι και πολλα και καλα, αφου αποφασισες να ξεκινησεις τη θεραπεια σου.. Καθε αρχη και δυσκολη λενε, και ειναι βεβαιο πως αυτο ισχυει σε καθε περιπτωση, ακομα και στη δικη σου. Εχε πιστη ομως, και να ελπιζεις να συνηθισει γρηγορα ο οργανισμος σου τη θεραπεια και να ανταποκριθει αναλογως. Θυμαμαι οταν εκανα εγω τη δικη μου, τους πρωτους 6-7 μηνες κοιμομουν 20 με 22 ωρες την ημερα εξαιτιας των ηρεμηστικων που αργησα πολυ να συνηθισω (και ζουσα σε απεριγραπτο τρομο οταν ξυπνουσα).
    Θα δεις πως σιγα σιγα θα μπεις σε εναν ρυθμο που θα κρατα σταθερα τα συναισθηματα και τις αντιδρασεις σου, μεχρι να εισαι σε θεση να ανταποκριθεις στην αντιμετωπιση τους. Μεχρι τοτε, ναι , θα ειναι παραξενα τα συναισθηματα σου, ο τροπος που τα βιωνεις και τα αντιλαμβανεσαι, αλλα, πιστεψε με, αυτο ειναι φυσιολογικο και αναμενομενο. Δε χρειαζεται συνεπως να ανησυχεις για τις αντιδρασεις σου, οσο δεν παρουσιαζουν βιαιοτητα εσωτερικη ή εξωτερικη. Θα πρεπει να κανεις απλα λιγη υπομονη και σε λιγο καιρο θα μπορεσεις, με τη συμβολη του θεραπευτη σου, να ελεγξεις ολα αυτα που τωρα σου φαινονται βουνο και σε τρομαζουν. Σε καθε περιπτωση , εχεις την αμεριστη συμπαθεια μου, και τη βοηθεια μου αν και οταν τη χρειαστεις. Κουραγιο και υπομονη. Καινουρια χρονια ερχεται, σου ευχομαι τα καλυτερα!

  6. #36
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    athina
    Posts
    67
    σευχαριστω κουκλα μου και σε σενα ευχομαι οτι καλυτερο...το κακο ειναι οτι δεν βοηθαει κ το περιβαλλον μου ο πατερας μου σηκωθηκε και εφυγε απο το σπιτι παλι χωρις κανεναν λογο....μονο την μανουλα μου εχω και την αδερφη μου...αλλα ειναι σε αθλια κατασταση κ αυτες που εφυγε ο μπαμπας..και εγω χειροτερεψα που τις βλεπω ετσι..δεν μπορω να βλεπω ανθρωπους να πονανε ειδικα αν ειναι η οικογενεια μου...χθες ειδα τον ψυχιατρο μου..και μου αλλαξε την αγωγη,μου αυξησε κατα πολυ τα χαπια που επαιρνα...ελπιζω να δω γρηγορα καποια αλλαγη γιατι δεν αντεχω αλλο...Σας ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας μου δινεται κουραγιο...και ειναι οτι καλυτερο για μενα..ειστε βασανισμενοι ανθρωποι και μπορειτε να με νιωσετε...σας ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....προσπαθεια χρειαζεται για να παρει ο βυθος ενα χρωμα σμαραγδι οκ;

  8. #38
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    athina
    Posts
    67
    σευχαριστω που μου εγραψες alkmeon κ σευχαριστω που μου ελυσες κ μερικες απορειες χθες...ναι καμια μερα θα γινει ο βυθος μου σμαραγδι....την περιμενω εκεινη την μερα...και θα κανω οτι καλυτερο μπορω για να βοηθησω τον εαυτο μου....

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    Δεν ξέρω να σου πω κούκλα μου πότε θα ρθει αυτή η μέρα πάντως θα έρθει σίγουρα!Μέχρι τότε συνέχισε να αγωνίζεσαι και να ελπίζεις...όπως κάνουμε όλοι μας εδώ μέσα...και συνέχισε να γράφεις ποιήματα γιατί έχεις μεγάλο ταλέντο κατα την ταπεινή μου γνώμη!

  10. #40
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    athina
    Posts
    67
    Σευχαριστω πολυ ιωαννα μου!!!να ενα ακομα ποιημα μου....δεν ξερω αμα γραφω καλα,δεν επεξεργαζομαι οτι γραφω..απλα γραφω οτι μου βγαινει...αμα θελετε πειτε μου την γνωμη σας η πιο κομματι σας εκφραζει...

    \"ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ\"



    ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ...
    ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΣ.
    ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟΤΟΜΑ.
    ΞΥΠΝΑΣ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ,
    ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ.
    ΟΛΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΓΝΩΣΤΑ...Κ ΑΝΥΠΟΦΟΡΑ....ΠΟΥ ΣΕ ΚΥΡΙΕΥΕΙ Ο ΦΟΒΟΣ,
    ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΠΑΡΑΛΥΕΙ.
    ΧΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ,ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ,ΟΛΗ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ
    ΑΠΕΚΤΙΣΕΣ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ Κ ΠΟΝΟ...
    ΠΟΥ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙΣ?
    ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΦΟΒΑΣΑΙ...
    Κ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ \'\'ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΧΑΘΗΚΕΣ\'\'
    \'\'ΧΑΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ....\'\'
    ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙΣ ΑΛΛΟ.
    ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ.
    ΤΙ ΑΝΤΙΚΡΙΖΕΙΣ ΞΑΦΝΙΚΑ?ΕΝΑΝ ΚΟΣΜΟ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΜΕΣ ΤΗΝ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ,
    ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΟΥΣ ΜΕΣΑ ΤΗΣ....
    ΟΛΟΙ ΖΟΥΝ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΖΟΥΝ...
    ΟΛΟΙ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΑΡΚΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ,Η ΓΙΑΤΙ
    ΕΚΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΝ ΔΩΡΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟΝ
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ...Κ ΙΣΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...
    ΟΣΟΙ ΟΜΩΣ ΞΥΠΝΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ.ΑΝΥΠΟΦΟΡΗ.
    Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ..ΠΑΙΖΕΙΣ...ΜΠΟΡΕΙ Κ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ...
    ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...
    \'\'Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΗ\'\'
    \'\'ΦΑΕ ΜΕ Η ΘΑ ΣΕ ΦΑΩ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ,
    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ\'\'
    ΦΤΑΝΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΩ ΑΛΛΟ?
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ?ΓΙΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΕΤΡΙΟ ΚΟΣΜΟ?ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ..
    ΧΡΟΝΙΑ ΧΑΜΕΝΑ!ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΑ!!!!!!
    ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΔΕΝ ΕΖΗΣΕΣ ΧΑΡΑ.ΠΑΡΑ ΜΟΝΑΧΑ ΠΟΝΟ.
    ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
    \'\'ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ..ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΦΟΡΕΣΟΥΜΕ
    ΤΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ,ΙΣΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΕΤΣΙ\'\'
    \'\'ΖΗΣΕ Κ ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΣΑΙ\'\'
    \'\'ΜΟΝΟ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΘΑ ΔΕΙΣ.ΜΟΝΟ ΦΩΝΕΣ ΘΑ ΑΚΟΥΣ\'\'
    \'\'ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ\'\'
    \'\'ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΑΙ ΠΑΙΔΙ...ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ
    ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΕΤΡΙΟ,ΑΘΛΙΟ ΚΟΣΜΟ...
    Κ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΟΣ..
    ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΜΟΝΑΞΙΑΣ..\'\'ΤΗΣ ΤΡΕΛΑΣ\'\'
    ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΑΧΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ..
    ΟΧΙ!!ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΖΕΙΣ ΕΤΣΙ!!ΔΕΝ ΣΥΜΒΙΒΑΖΕΣΑΙ!!
    ΑΠΟΣΥΡΕΣΑΙ..ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΦΤΙΑΞΕΣ...
    ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΣ..ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΡΩΜΙΚΟΣ....
    ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΟΥ ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ...
    ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΟΥ ΑΝ ΛΙΓΟΨΥΧΗΣΕΙΣ....
    ΧΑΘΗΚΕΣ...
    ΧΑΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...
    \'\'ΓΙ\'ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ\'\"

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    17
    Αγαπητή Μελίνα, είναι πραγματικά « βροντερός » ο τρόπος που γράφεις…
    Ο πηγαίος αυθορμητισμός με σοκάρει για την ηλικία σου.
    Παρόλα αυτά φαίνεται ξεκάθαρα πως ο πόνος αν ενωθεί με την τέχνη
    δαμάζεται Και προσφέρει διαμάντια…

    Αν υπήρχε μια απάντηση στα ερωτήματα σου αυτή θα ήταν το…
    «απλό το αιώνιο και το αυτονόητο»

    ότι ακολουθεί ίσως περιγράψει καλύτερα αυτές τις τόσο δύσκολες τελικά \"έννοιες\"
    --------------------------------------------------------------------------------------------

    Η ΠΡΩΙΝΗ ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ ΔΙΑΠΕΡΑΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΚΑΡΦΩΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ.
    ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΡΑΥΓΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΒΟΥΒΗ …
    ΣΑΝ ΝΑ ΖΗΤΟΥΣΕ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΒΡΟΝΤΕΡΟ…
    <<ΣΗΚΩ ΔΗΛΑ ΔΗΛΑ ΝΑ ΖΗΣΗΣ ΜΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ….>>
    ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΜΕ ΚΥΚΛΩΣΕ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ.
    ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ Η ΧΤΕΣΙΝΗ ΑΠΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ,
    ΠΟΥ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕ ΑΚΟΜΑ.
    Η ΧΤΕΣΙΝΗ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΜΟΝΟ…ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ…
    ΜΙΑ ΠΡΩΤΑΣΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ…

    <<ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΗΣ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑ Η ΝΑ ΑΓΑΠΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ?>>

    ΣΤΗΝ ΑΡΧΕΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΑΝΟΥΣΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ.
    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ…ΕΞΑΛΛΟΥ…
    <<ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΟΧΙ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ… >>
    ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΕΡΙΚΥΚΛΩΝΟΥΝ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ,
    ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΤΡΑΕΙ.
    ΜΙΑ ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΜΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΣΑΝ ΤΗΝ ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ
    ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΛΑΜΨΩ…..

    ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΛΙΠΩΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΝ ΞΥΠΝΙΟ ΣΟΥ
    ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΣ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ.
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΗΝ
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΥΝΑΜΑ.
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΟΥΤΟΠΙΚΟ, ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.
    ΜΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ,
    ΔΙΟΤΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ,
    ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟΥΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΥΣ,
    ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ Η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ.
    ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ΜΙΚΡΑ,
    ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΤΑΜΕ.
    ΜΑ…ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ….
    ΙΣΩΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ,
    ΑΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΣΤΟΝ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΜΑΣ ΚΑΘΡΕΠΤΗ,
    ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΕΡΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ,
    ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΠΙΔΑ …..
    ΦΙΛΟΥΣ ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ, ΝΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΠΑΣΜΕΝΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΕΝΩΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ…
    ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΤΟΠΟΣ.
    Η ΧΑΡΑ ΚΑΙ Η ΛΙΠΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ.
    ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΔΕΜΕΝΑ ΚΑΛΑ, ΕΝΙΑΙΑ, ΣΥΜΠΑΓΗ, ΑΔΙΑΙΡΕΤΑ.
    ΚΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΕΡΑ, ΑΝΗΚΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΟΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΙΑ ΕΥΘΗΝΗ ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΕΜΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΣΕ ΕΜΑΣ…
    ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,
    ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΘΛΙΨΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΜΙΚΡΟΤΗΤΑ.
    Η ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΜΕΝΗ
    ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΤΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΤΡΩΘΕΙ.
    ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΠΑΡΤΙΔΑ,
    ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑ. ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ….

    ΞΕΡΩ ΨΑΧΝΗΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΚΟΜΑ, ΒΑΣΑΝΙΖΕΣΑΙ ΧΡΟΝΙΑ.
    ΨΑΧΝΗΣ ΤΑ ΠΙΟΝΙΑ ΜΑ Η ΠΑΡΤΙΔΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΙΩΝΙΑ.
    ΤΩΝ ΑΘΑΝΑΤΩΝ ΚΛΕΒΕΙΣ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑ ΚΛΑΙΣ ΑΚΟΜΑ ΓΕΡΝΑΣ ΑΚΟΜΑ.
    ΣΗΚΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠʼΤΟ ΧΩΜΑ, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΤΩΜΑ, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΤΩΜΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΑΣ ΚΥΝΗΓΑΣ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΜΕΡΗ. ΣΗΚΩ ΜΙΚΡΕ ΜΟΥ ΓΙΝΕ ΑΣΤΕΡΙ ΝΑ ΛΑΜΨΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ
    ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΗ.
    ΓΙΝΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ, ΓΕΛΑΝ Η ΑΘΑΝΑΤΗ
    ΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣ…
    ΣΥΝΕΠΑΡΜΕΝΟΣ ΜΟΙΑΖΕΙΣ ΝΟΥΣ, ΤΙΣ ΣΕΙΡΗΝΕΣ ΣΟΥ ΜΑΘΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣ.
    ΣΟΥ ΔΩΣΑΝ ΠΑΛΑΤΙΑ ΤΩΡΑ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΧΙΛΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ, ΔΕΝ ΤΑ ΑΓΑΠΑΣ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, ΚΛΕΙΝΗΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΙΣΩΓΥΡΙΖΕΙΣ.
    ΔΕΚΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ, ΑΠΟΣΥΝΤΙΘΕΣΑΙ, ΜΙΑ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ,
    ΜΑ ΠΑΛΗ ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΣΑΙ.
    ΧΑΝΕΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ,
    ΚΙ ΑΣ ΞΕΡΗΣ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΟΜΟΥΣ..
    ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ΑΣΤΥΝΟΜΟΥΣ.
    ΓΕΛΑΕΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΣΕ ΘΕΛΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
    ΣΗΚΩ ΜΙΚΡΕ ΜΟΥ ΓΙΝΕ ΑΣΤΕΡΙ ΝΑ ΛΑΜΨΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ
    ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΗ.
    ΣΗΚΩ ΜΙΚΡΕ ΜΟΥ ΜΗΝ ΚΡΥΦΑΚΟΥΣ,
    ΓΕΛΑΝ Η ΑΘΑΝΑΤΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣ?......

    \"καλή χρονιά.. η θέληση σου να βρει τον θεό και ο θεός να σου δίνει δύναμη...\"

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    Originally posted by mauros_vuthos_f
    ΑΠΟΣΥΡΕΣΑΙ..ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΦΤΙΑΞΕΣ...
    ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΣ..ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΡΩΜΙΚΟΣ....
    ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΟΥ ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ...
    Μου άρεσε πολύ το ποιημα σου Μελίνα και ιδιαίτερα το παραπάνω κομμάτι!θα σου στείλω και γω κάποια στιγμή κάποιο ποιημα μου αλλά οχι τωρα γιατι είμαι ακόμα με την τσίμπλα στο μάτι...πάω για καφε και τσιγάρο να στανιάρω λίγο :P
    Καλή μέρα να έχεις!!!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    καλημέρα και χρόνια πολλά κι από μένα, ένα πολύ χαζο τίποτε! :)
    το πιο σπουδαίο είναι ότι εκφράζεσαι!
    κάποια στιγμή θα έρθει που η έκφρασή σου, αφού θα έχεις ξεδιαλύνει τον εαυτό σου, από προσωπική, θα γίνει η φωνή ενός προσώπου που θα μπορεί να εκφράζεται και για όλους τους άλλους...
    αυτό δεν είναι να είσαι ποιητής;

    όλοι τραβάμε τα ζόρια μας!

  14. #44
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    athina
    Posts
    67
    μαλλον θα βαρεθηκατε να ακουτε \'\'σας ευχαριστω\'\'δεν πειραζει να το πω αλλη μια φορα..σας ευχαριστω λοιπον...ακομα κ οτι διαβασατε το ποημα μου ειναι πολυ για μενα...θα επρεπε να δειτε το χαμογελο μου αυτην την στιγμη,για να δειτε τι καλο μου κανετε....

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by τι-ποτέ
    κάποια στιγμή θα έρθει που η έκφρασή σου, αφού θα έχεις ξεδιαλύνει τον εαυτό σου, από προσωπική, θα γίνει η φωνή ενός προσώπου που θα μπορεί να εκφράζεται και για όλους τους άλλους...
    αυτό δεν είναι να είσαι ποιητής;
    τουλάχιστον έτσι τον αντιλαμβάνονται οι άλλοι!


    Originally posted by mauros_vuthos_f
    μαλλον θα βαρεθηκατε να ακουτε \'\'σας ευχαριστω\'\'δεν πειραζει να το πω αλλη μια φορα..σας ευχαριστω λοιπον...ακομα κ οτι διαβασατε το ποημα μου ειναι πολυ για μενα...θα επρεπε να δειτε το χαμογελο μου αυτην την στιγμη,για να δειτε τι καλο μου κανετε....
    όλοι εδώ χαιρόμαστε για το μεγάλο σου χαμόγελο!

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •