Ψύχωση μετά από αναβολή στο στρατό.Help......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1

    Ψύχωση μετά από αναβολή στο στρατό.Help......

    Χαιρετώ όλους σας, γιατί ξέρω ότι είστε ψυχάρες κ πολλοί ευαίσθητοι.
    Ας αρχίσω με την ιστορία μου, θέλω να την μοιραστώ...
    Ο αδερφός στα 23 του παρουσίασε το πρώτο οξύ ψυχωτικό επεισόδιο μετά από την αναβολή που πήρε στον στρατό (το μπουρδέλο με τους μεγαλύτερους κομπλεξικούς της ελληνικής κοινωνίας μας).
    Δεν είχε ποτέ ιστορικό, απλά είχε κλειστεί στον εαυτό του κ ήταν αγχωμένος λίγο πριν πάει στρατό, αλλά γενικά έκανε κάτι περίεργο από ότι συνήθως.

    Στο στρατό έμεινε 4 μέρες σε θάλαμο κ 13 στο αναρωτήριο με την αιτιολογία δυσπροσάρμοστης συμπεριφοράς( απο φαντάρους ψυχολόγους..).Πιστεύω ότι το αναρώτήριο ήταν το αίτιο της όλης κατάστασης.
    Οικογενειακώς δεν είχαμε καταλάβει τι συνέβαινε, μας είπε κ ο ίδιος ότι ήταν αγχωμένος κ δεν μπορούσε να κοιμηθεί με αλλα 49 άτομα στον θάλαμο.
    Την 2η βδομάδα ζητάει κατασκασμένος αναβολή κ πηγαίνοντας να τον πάρω μου λένε ότι έχει ψύχωση(σα να αργήσαν οι μαλάκες περίμεναν το πάσχα μάλλον).
    Φεύγοντας εκδηλώνει το 1ο ψυχωτικό επεισόδιο, λεγοντάς μου ότι ήθελαν να το σκοτώσουν, ότι τον παρακολουθούν κ ότι ήθελαν να τον δηλητηριάσουν.
    Το επόμενο πρωί σπίτι εκδηλώνει το 2ο ψυχωτικό επεισόδιο με κρίσεις πανικού να χτυπάει η καρδιά του έξω από το στήθος,σκέψεις ότι τον δηλητηρίασαν στο στρατό κ ότι τον παρακολουθούν κ το τελιωτικό με τάσεις αυτοκτονίας από το μπαλκόνι.

    Δεν έρουε τι ακριβώς έχει πεχτεί στον στρατό, δεν λέει κ ο ιδιος...νιώθει ότι καταδιώκεται από συγκεκριμένα άτομα που δεν τα κατονομάζει....
    Τι έχει παιχτεί?

    Τώρα παρακολουθείται εδώ κ 2 βδομάδες κ τον βλέπω απόλυτα εξαρτημένο από τα φάρμακα που του δίνουν, παίρνει caprilon,solian 400 mg k tavor πρωί κ βράδυ κ το μεσημέρι tavor μόνο.Προσπάθησε ο γιατρό να του δώσει μικρότερη ποσότητα tavor, αλλά τον είδα να παραλύει....Πόσο φοβάμαι για αυτόν...
    Θα επανέλθει στην ζώή του?
    Θα σταματήσει τα φάρμακα ποτέ?Θα έρθει η μέρα που δεν θα παίρνει?
    Θα κάνει τα πράγματα που έχει ονειρευτεί?
    Είναι τόσο νέος, θα του στιγματίσει όλη του την ζωή?Θα του μείνει κουσούρι?
    Τα φάρμακα κάνουν μεγάλο κακό αν συνεχίσεις να τα παίρνεις για χρόνια?


    Τόσα ερωτήματα κ τόσο κλάμα......

    Που θα βγεί?

    Αν δεν πήγαινε στρατό,μήπως δεν του έβγαινε ποτέ?Φταίμε εμείς που του είπαμε να παει στρατό?



    Εγώ προσπαθώ να το παλέψω από την μεριά μου(μου έχει κοπεί η όρεξη, αλλά ποιος με χέζει εμένα....)

    Παιδιά...σας κούρασα....αλλά χρειάζομαι βοήθεια από ατομα που έχουν βιώσει το ίδιο.......
    Υπομονή κ πιστέψτε στον εαυτό σας, σε όλους αναλογεί μια super ζωή!!!!!!!!!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Γεια σου Peter και καλώς ήρθες!
    Δεν είμαι ειδικός, και αυτά που θα πω είναι τα συμπέρασματά μου από αυτά που έχω διαβάσει σχετικά με ψυχικές ασθένειες αλλά και από όσα κατά καιρούς γράφουν άτομα που έχουν ψύχωση.

    Δεν υπάρχει λόγος να κατηγορείτε τον εαυτό σας ότι σαν οικογένεια κάνατε κάποιο λάθος. Προφανώς υπήρχε προδιάθεση για ψύχωση η οποία εκδηλώθηκε στο περιβάλλον του στρατού.
    Ωφέλιμο πάντα είναι, σε κάθε πρόβλημα που προκύπτει, να κοιτάμε το από δω και πέρα. Εντάξει, είναι λογικό κι εσείς ακόμα να είστε σοκαρισμένοι, είναι κάτι που δεν το περιμένατε, δεν γνωρίζετε τι είναι αυτό καλά-καλά, δεν ξέρετε πώς να συμπεριφερθείτε και πώς να χειριστείτε την κατάσταση...

    Φροντίστε να ενημερωθείτε για την ψύχωση. Αυτά που περιγράφεις είναι συνήθεις συμπτώματα τα οποία σιγά σιγά με την λήψη της κατάλληλης αγωγής θα αρχίσουν να φεύγουν.
    Ο αδερφός σου, έφόσον ιατρικά κάνει αυτό που πρέπει, θα είναι σε θέση να ζήσει μια φυσιολογική ζωή. Ο χρόνος θα λειτουργεί υπέρ του.

    Σίγουρα θα απαντήσουν και άτομα που έχουν περάσει τέτοιου είδους πρόβλημα και θα σου πουν κάποια πράγματα από πρώτο χέρι.

    Δες κι αυτό το λίνκ, πιστεύω θα σου φανεί χρήσιμο http://www.athenssiblings.com/

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ειναι πολλα αυτα που εγραψες, σιγουρα ο στρατος μας δημιουργει σε ολους προβληματα, αφου μας βαζει σε περιβαλλον πολεμου χωρις λογο. που στην ουσια το σκηνικο ειναι μια φαρσοκωμωδια για τα ματια του κοσμου, σου εκμηδενιζουν τη προσωπικοτητα και καταντας καραγκιοζακι του καθενος δηθεν ανωτερου κομπλεξικου, να κανεις οτι θελει. και μονο το αγχος επειδη ειναι ολα αγνωστα εκει που παμε, ειναι αρκετο! σαφεστατα υπαρχουν αυτα που λεει, αφου και το φαγητο ειναι σκατα (στα μαγειρεια φανταροι πηγαινουν, μη νομιζεις οτι εχουν εστιατορια μεσα με σεφ εξειδικευμενους), και σε παρακολουθουν οντως να δουν αν αντεχεις στη πιεση, τις καταστασεις που προκαλουν, ακομα και τη γυμναστικη που κανουν. αν δεν μπορεις σε στελνουν. το καλυτερο που ειχε να κανει ο αδερφος σου, ειναι Ι5 απαλλαγη, αφου δεν μπορει, αυτο ειναι το σωστο. τωρα αν δε θα του εβγαινε η ψυχωση αν δε πηγαινε εκει δε το ξερω, η ζωη ειναι σκληρη ουτως ή αλλως, κατι αλλο να του τυγχαινε προφανως θα το παθαινε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Γεια σου Πετρο,οντως ο στρατος ειναι η αφορμη εκδηλωσης της ψυχωσης και οχι η αιτια..σιγουρα υπηρχε η προδιαθεση να εκδηλωθει η ασθενεια...ακομη ειναι πολυ νωρις οι δυο εβδομαδες ..δεν εχει πιασει καταρχην η φαρμακευτικη αγωγη που του δινεται...βασικα πανω στο εξαμηνο θα δει αποτελεσματα..φυσιολογικης λειτουργικοτητας οσο ειναι αυτο δυνατον...καταρχην απο ατομο σε ατομο διαφερει η εκδηλωση της ασθενειας..αλλα οσον αφορα επι το πλειστον με την τηρηση της φαρμακευτικης αγωγης..μετα απο ενα χρονικο διαστημα επανερχεται πληρως και ειναι λειτουργικος να κανει οτι θελει...να ζησει φυσιολογικα τη ζωη του....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    φιλε ευχομαι γρηγορα ο αδερφος σου να παει καλα.

    εαν θα παει απο οτι εχω καταλαβει ειναι καθαρα θεμα φαρμακων και ελλειψεως στρες απο το περιβαλλον του.

    σου συνιστω να παρεις τελευταια φαρμακα που εχουν λιγες παρενεργειες. τα παλια εχουν πολυ περισσοτερες..

    ακομα συνιστω να κανει γυμναστικη, περπατημα κλπ. κατι που βοηθαει πολυ.

    λενε οτι αμα παθεις ψυχωση οι γιατροι δοκιμαζουν μια φορα να δουν εαν ηταν κατι παροδικο.

    αλλα μπορει να τα παιρνεις τα φαρμακα και μια ζωη. οπως σου ειπα το ποσο ανεκτο ειναι ενα φαρμακο εξαρταται καθαρα πιο φαρμακο παιρνεις..
    για αυτο καλυτερα καποιο νεο με λιγες παρενεργειες.. τοτε η ζωη θα ειναι και ανεκτη..

    τωρα δε νομιζω οτι θα τα παιρνουμε μια ζωη. εγω νομιζω οτι σε λιγο καιρο θα βρεθει οριστικη θεραπεια. ολο και κατι παραπανω βρισκουν σε σχεση με τον εγκεφαλο.
    η ιατρικη προοδευει γρηγορα και που θα παει σε λιγο θα βρεθει κατι καλυτερο..

    οπως σου ειπα γυμναστικη,πορτοκαλια και καρυδια κανουν καλο στο στρες.. πρωϊνο ξυπνημα κλπ
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    Τhanx φίλοι για τις συμβουλές σας!

    Όσο για τον στρατό τον έχω απόλυτα γραμμένο, ειδικά με αυτό που μας βρήκε απο κει κ πέρα!

    Να φυλάξουμε την πουλημένη Ελλάδα, να την φυλάξουν οι γιοι των πολιτικών που παιρνουν τα χιλιάδες ευρώ το μήνα!


    Το Ι5 απαλαγή, δεν με απασχολεί μόνο δεν ξέρω αν του προκαλέσει προβλήματα στην ζωή του με δουλειά κλπ...

    Τώρα έχει πάρει αναβολή για 2 χρόνια, οι αναβολές που μπορείς να πάρεις είναι 3?
    Απλά απαλαγή δεν νομίζω να σου δίνουν έτσι απλά...ίσως αν νοσηλευτείς?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εγω δυο αναβολες πηρα, μια λογο αγχους τη πρωτη φορα επειδη ημουν μικρος (στα 18), και μια λογο σπουδων την επομενη (την οποια προσπαθησα να παει περισσοτερα χρονια αλλα δεν), τριτη δε διναν. απαλλαγη τωρα δεν ειναι καθολου ευκολο, ναι υποτιθεται πρεπει να νοσηλευτεις κι ολας, για να δειξεις οτι ειναι σοβαρο. εκτος αν εχεις παει ηδη σε καποιο γιατρο (στη περιπτωση μας ψυχολογο/ψυχιατρο) κι εβγαλε πορισμα οτι πασχεις απο κατι, οποτε πρεπει να το πεις τη πρωτη μερα που σε καλουνε στο στρατο. διαφορετικα αν δεν εχεις παει σε γιατρο απο πριν, ειναι μια κουραστικη διαδικασια η οποια απαιτει πολυ τρεξιμο μεχρι να βγουν τα χαρτια, και φυσικα παντα περνας κι απο επιτροπη, η οποια κρινει κι αποφασιζει οτι θελει. με το Ι5 δε μπορεις να εργαστεις στο δημοσιο, δε μπορεις ουτε διπλωμα οδηγησης να βγαλεις αν δε κανω λαθος, εισαι τρελλακιας officially!

  8. #8
    μια χαρα με το ι5 και διπλωμα βγαζεις και στο δημοσιο μπορεις να εργαστεις τουλαχιστον εμμεσα.ο αδερφος σου μπορει να εχει απλα σχιζοτυπη διαταραχη οποτε ειναι θεμα χρονου να επανελθει αλλωστε εχει μονο συμπτωματα(καταδιωξης και τετοια) και οχι καποια στραβη ιδεα που ειναι η δυσκολη ψυχωση.εγω το γιατρο δεν θελω να τον κανω και να σου πω
    οτι ειχε προδιαθεση και τετοια...δεν το πιστευω απλα ο στρατος του επεσε βαρης και αυτο μονο φταιει οποτε αν του τον γλυτωσετε τον στρατο θα επανελθει.βεβαια για να επανελθει υπαρχει η προυποθεση
    να μην παρει πρωτης γενιας φαρμακα που θα τον χειροτερεψουν και προς θεου μακρυα απο το χειροτερο αυτων το αλλοπεριντιν προς θεου οχι σοσ οχι κολοαλλοπεριντιν

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    μια χαρα με το ι5 και διπλωμα βγαζεις και στο δημοσιο μπορεις να εργαστεις τουλαχιστον εμμεσα.
    τα εχουν εξελιξει τωρα μαλλον (οπως μειωσαν και τους μηνες στους 9), και δινουν περισσοτερες επιλογες σ'αυτους με Ι5. οταν ημουν εγω παντως ετσι γινοταν, αφου θυμαμαι και καποιοι σπουδαγμενοι με σημαντικα πτυχια κλπ που ειχαν προβληματα υγειας, επιμεναν να κανουν τη θητεια κανονικα για να μη χαλασουν το βιογραφικο τους με καποιο Ι το οποιο θα φαινεται ασχημα. αλλα παρολαυτα νομιζω πως το στιγμα παραμενει, ακομα και δουλεια να καταφερει κανεις να πιασει στο δημοσιο, παλι αμα μαθουν οτι πηρε Ι5 θα τον κοιτανε καπως και θα του φερονται μειονεκτικα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Quote Originally Posted by peter28 View Post
    Χαιρετώ όλους σας, γιατί ξέρω ότι είστε ψυχάρες κ πολλοί ευαίσθητοι.
    Ας αρχίσω με την ιστορία μου, θέλω να την μοιραστώ...
    Ο αδερφός στα 23 του παρουσίασε το πρώτο οξύ ψυχωτικό επεισόδιο μετά από την αναβολή που πήρε στον στρατό (το μπουρδέλο με τους μεγαλύτερους κομπλεξικούς της ελληνικής κοινωνίας μας).
    Δεν είχε ποτέ ιστορικό, απλά είχε κλειστεί στον εαυτό του κ ήταν αγχωμένος λίγο πριν πάει στρατό, αλλά γενικά έκανε κάτι περίεργο από ότι συνήθως.

    Στο στρατό έμεινε 4 μέρες σε θάλαμο κ 13 στο αναρωτήριο με την αιτιολογία δυσπροσάρμοστης συμπεριφοράς( απο φαντάρους ψυχολόγους..).Πιστεύω ότι το αναρώτήριο ήταν το αίτιο της όλης κατάστασης.
    Οικογενειακώς δεν είχαμε καταλάβει τι συνέβαινε, μας είπε κ ο ίδιος ότι ήταν αγχωμένος κ δεν μπορούσε να κοιμηθεί με αλλα 49 άτομα στον θάλαμο.
    Την 2η βδομάδα ζητάει κατασκασμένος αναβολή κ πηγαίνοντας να τον πάρω μου λένε ότι έχει ψύχωση(σα να αργήσαν οι μαλάκες περίμεναν το πάσχα μάλλον).
    Φεύγοντας εκδηλώνει το 1ο ψυχωτικό επεισόδιο, λεγοντάς μου ότι ήθελαν να το σκοτώσουν, ότι τον παρακολουθούν κ ότι ήθελαν να τον δηλητηριάσουν.
    Το επόμενο πρωί σπίτι εκδηλώνει το 2ο ψυχωτικό επεισόδιο με κρίσεις πανικού να χτυπάει η καρδιά του έξω από το στήθος,σκέψεις ότι τον δηλητηρίασαν στο στρατό κ ότι τον παρακολουθούν κ το τελιωτικό με τάσεις αυτοκτονίας από το μπαλκόνι.

    Δεν έρουε τι ακριβώς έχει πεχτεί στον στρατό, δεν λέει κ ο ιδιος...νιώθει ότι καταδιώκεται από συγκεκριμένα άτομα που δεν τα κατονομάζει....
    Τι έχει παιχτεί?

    Τώρα παρακολουθείται εδώ κ 2 βδομάδες κ τον βλέπω απόλυτα εξαρτημένο από τα φάρμακα που του δίνουν, παίρνει caprilon,solian 400 mg k tavor πρωί κ βράδυ κ το μεσημέρι tavor μόνο.Προσπάθησε ο γιατρό να του δώσει μικρότερη ποσότητα tavor, αλλά τον είδα να παραλύει....Πόσο φοβάμαι για αυτόν...
    Θα επανέλθει στην ζώή του?
    Θα σταματήσει τα φάρμακα ποτέ?Θα έρθει η μέρα που δεν θα παίρνει?
    Θα κάνει τα πράγματα που έχει ονειρευτεί?
    Είναι τόσο νέος, θα του στιγματίσει όλη του την ζωή?Θα του μείνει κουσούρι?
    Τα φάρμακα κάνουν μεγάλο κακό αν συνεχίσεις να τα παίρνεις για χρόνια?


    Τόσα ερωτήματα κ τόσο κλάμα......

    Που θα βγεί?

    Αν δεν πήγαινε στρατό,μήπως δεν του έβγαινε ποτέ?Φταίμε εμείς που του είπαμε να παει στρατό?



    Εγώ προσπαθώ να το παλέψω από την μεριά μου(μου έχει κοπεί η όρεξη, αλλά ποιος με χέζει εμένα....)

    Παιδιά...σας κούρασα....αλλά χρειάζομαι βοήθεια από ατομα που έχουν βιώσει το ίδιο.......
    Υπομονή κ πιστέψτε στον εαυτό σας, σε όλους αναλογεί μια super ζωή!!!!!!!!!!!!!
    Μετά από καιρό ίσως να καταφέρει να σταματήσει να παίρνει φάρμακα. Την τελευταία φορά που πήγα στον γιατρό μου είπε να κάνω ότι θέλω, οτί είμαι ελεύθερος, ύπουλος ο γιατρός. Δεν είμαστε ελεύθεροι δυστυχώς. Πάντως από το στρατό έχω πολλές αφηγήσεις. Ο ταξίαρχος για παράδειγμα ήταν ο καλύτερος πελάτης στο σρτηπτιτζάδικο του χωριού. Ο ταγματάρχης όταν μιλούσε με την γυναίκα του στο τηλέφωνο , μιλάμε για μια αρκούδα τώρα, της μιλούσε με τρόμο. Ο λοχίας ο μόνιμος παίζει να ήταν και ο στρατηγός.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    11
    Αν θελεις να βρεις πραγματικα τι συμβαινει κατεγραψε σε ενα χαρτι με βαση τις αναμνησεις σου απο το παρελθον ολεσ τις περιεργες πραξεις,ολα τα αποκλινοντα λογια κ γενικα καθετι που τον αφορα κ που
    θα μπορουσε να συσχετιστει με αυτο που του συμβαινει τωρα και θα δεις οτι αμα μελετησεις προσεκτικα θα φανει οτι απο καιρο εμφανιζε συμπτωματα απλα συνηθως δε δινουμε σημασια στον αλλο η δεν ειμαστε παρατηρητικοι η αδιαφορουμε.Δεν υπαρχει περιπτωση ο στρατος μονο να του δημιουργησε το προβλημα,απλως το εμφανισε!!

  12. #12
    Thanx παιδιά...όλους έναν προς έναν...

    Λοιπον, αργησα λίγο να γράψω, ο αδερφός ξαναεμφάνισε τα συμπτώματα σε μικρότερο βαθμό σε σχέση με την πρώτη φορά, του δώσαν μικρότερα mg tavor, υποτροπίασε?Δεν λένε κ αυτοί οι γιατροί, αυτό που είπαν είναι ότι έδειχνε ότι του είχε περάσει αλλά δεν το χε ξεπεράσει τελικά.

    Όσο για τα συμπτώματα,έτρεμε κ είχε ιδέες ότι τον καταδιώκει ένα συγκεκριμένο άτομο από το στρατο(δεν μας λέει ποιος είναι) κ ότι από εκεί τον δηλητηρίασαν κ φέρεται έτσι...

    Τώρα, όμως έχει κατέβει η ψυχολογία του, αρχισαν να του κάνουν μια ένεση αντιψυχωτική άραγε? Αν τους πολυρωτάς τους γιατρούς, παρεξηγούνται ότι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους..ελεος......τέσπα...

    Όσο για τον στρατό δεν λέει κακά πράγματα κ λέει οτι θέλει να ξαναπάει, εμείς δεν το αναφέρουμε το θέμα καθόλου, αυτός το λέει.....η αναβολή του είναι 2 χρόνια...
    Από ότι έχω ακούσει από δω κ από κει 3 αναβολές μπορείς να πάρεις απλά μήπως περνάς από επιτροπή μετά την 1η.....εμείς γραμμένο τον έχουμε τον στρατό.. απλά μην του δημιουργήσει κώλυμα μετά στην ζωή του...τώρα νοσηλευεται για να το ξεπεράσει....

    Φίλε Δημήτρη, οι γιατροί μας έχουν πει ψύχωση με φοβίες καταδίωξης κ δηλητηριασμού, δεν μας έχουν πει σε ποια κατηγορία ανήκει.. το ψάχνουν κ αυτοί...


    Ο ίδιος ακόμα δεν έχει συνηδητοποιήσει τι του συμβαίνει κ λέει ο στρατός με έστειλε εδώ, εγώ από ότι έχω διαβάσει στο Internet προσπαθώ να του πω τι έχει ότι είναι άρρωστος κ θα γίνει καλά....

    Εντωμετάξύ είπα στο ψυχίατρο να μιλάει σε ψυχολόγο για να του ανέβει η ψυχολογία του κ μου λέει δεν είναι του παρόντος..είναι δυνατόν???
    Εγώ θα πείσω ένα ψυχολόγο του νοσοκομείου να του μιλάει.......σήμερα....

    Έχουμε δρόμο ακόμα.......

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    5
    σου εχω στειλει ενα προσωπικο μνμ αν θελεις να το διαβασεις,

  14. #14
    Thanx φίλε το διαβασα!

    Σχετικά με τον στρατό, ο αδερφός μου την μια μέρα πήρε την αναβολή κ την άλλη μέρα έκανε εισαγωγή σε νοσοκομείο με ψύχωση, όταν έρθει η ώρα αν το θέλει κ ο ίδιος γιατί να μην υπηρετήσει αλλά με άλλη μεταχείριση δείχνοντας τα χαρτιά του όχι Ι1 αλλά να μην του δώσουν απαλλαγή.

    Μήπως ξέρεις κανείς που μπορώ να ρωτήσω για αυτά?

  15. #15
    συμφωνα με αυτα που με ειπε ο γιατρος μου εχω να σου πω οτι η κατασταση του αδερφου σου ειναι κρισιμο πως θα εξελιχθει στο πρωτο εξαμηνο.αν προκειται για σχιζοφρενια πραγμα που θα φανει αν συνεχισει να εχει συμπτωματα και μετα του εξαμηνου την κατσαμε την βαρκα(και εγω το ιδιο εχω) αν ομως ,ελπιζω,προκειται για σχιζοτυπη διαταραχη της προσωπικοτητως πραγμα που θα φανει αν φυγουν τα συμπτωματα πανω στο εξαμηνο τοτε ολα καλα και θα αποτελεσει απλα μια κακη παρενθεσουλα.να ξερεις ομως οτι τα φαρμακα τα καλα(τα ατυπα δλδ) εχει σημασια να τα παρει νωρις για να ειναι απλα η σχιζοτυπη διαταραχη.καλη τυχη.και κατι ακομη:ακομη και σχιζοφρενια να ειναι τα καθλιπτικα συμπτωματα αργα η γρηγορα θα φυγουν και θα ειναι 50%καλυτερα

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μόνιμη βλάβη μετά από ψύχωση?
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2013, 09:44
  2. Ψυχωση στο στρατο
    By Σμιθ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-01-2011, 13:00
  3. μεταπτυχιακο φοβος αναβολη και δε συμμαζευεται
    By researcher in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-05-2010, 13:06
  4. Λίγο μετά την ψύχωση
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 28-12-2009, 02:08
  5. Μετά τη ψύχωση
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 04-12-2008, 00:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •