Αυτοκτονία και θρησκεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248

    Αυτοκτονία και θρησκεία

    Λοιπόν, η θρησκεία μας λέει πως είναι αμαρτία να αυτοκτονήσει κάποιος. Καλά βέβαια στις ταυτότητες μας δεν γράφεται το θρήσκευμα πλέον. Σύμφωνα με τον χριστιανισμό μόνο ο Θεός έχει το δικαίωμα να πάρει μια ζωή. Και βέβαια αυτό γεννάει πολλά ερωτήματα. Ποιά είναι η ιδέα του ανθρώπου για τον Θεο, για παράδειγμα. Οι θρησκείες είναι φτιαγμένες από τους ανθρώπους, άρα αυτό δείχνει την απομάκρυνση μας από τους ανθρώπους, κι αν αυτό είναι κακό; Το περίεργο είναι πως γίνονται περίεργα πράγματα και ας δεχτώ ότι έχω κάποιο πρόβλημα κοινωνική απόκλισης. Κι αν τα μάτια μας ηταν τετράγωνα πως θα βλέπαμε; Κι αν τα μάτια μας ήταν τετράγωνα θα βλέπαμε αφηρημένη τέχνη, έτσι δεν είναι (καλή προσπάθεια φιλοσοφίας). άρα η πραγματικότητα περιορίζεται σε ότι είναι δυνατό να δούμε, να ακούσουμε, η σε πιο γενική μορφή να συμφωνήσουμε.Έτσι λοιπόν για κάποιον που έχει τετράγωνο αυτί θα μπορούσε να ακούει περισσότερα από κάποιον με στρογγυλό αυτί η να ακούει παραμορφωμένους ήχους (συνέχισε). Είχα ποστάρει ένα άρθρο παλαιότερα για έναν άνθρωπο που αυτοκτόνησε και πριν το κάνει αυτό άφησε πίσω του ένα κείμενο με τίτλο "Θεός είναι η τεχνολογία". Δεν μπορώ να το βρώ τώρα, μιλάω για έκθεση ολόκληρη 10.000 λέξεις (αν το βρεί κάπιος όπως ο ΠΕΤΡΑΝ ας ποστάρει παρακαλώ). Αισθάνομαι πως χωρίς να νιώθουμε κοντά σε άλλους, η αγάπη, η παρατημένοι είμαστε πιο αδύναμοι, λιγότερο ασφαλείς και φυσιολογικά με αίσθημα κατάθλιψης η σε ακραίες περιπτώσεις να λειτουργούμε διαφορετικά. Έχω ρίξει αρκετό διάβασμα αυτό το καιρό. Η πραγματικότητα σύμφωνα με τους παλαιούς φιλόσοφους, θαμμένα, είναι υποκειμενική, περιορίζεται στις δυνατότητες μας, είναι μια κατασκευή κοινωνική όπως θα έλεγαν και στο πανεπηστίμιο χωρίς πολύ ανάλυση. Και σε αυτό το σημείο βρισκόμαστε τώρα, στο να αμφιβάλλουμε το τι είναι άλήθεια το τι ψέματα. Η ειλικρίνια πάντως φαίνεται. Η αλήθεια δεν είναι το ίδιο με την ειλικρίνια. Η ερώτηση "αν είχαμε τετράγωνα μάτια" ετέθει τουλάχιστον εκατό χρόνια πρίν. Μιας και έχω πολύ ελεύθερο χρόνο άρα και πολύ χρόνο για σκέψη και δίάβασμα και καμία δυνατότητα έρευνας με τεχνολογικά μέσα που να μην περιορίζονται στο διάβασμα σκέφτομαι πόσο λίγα μπορεί να ξέρουμε. Η ψυχρή λογική μου λέει πως η θρησκεία είναι μια παρηγοριά για όλο αυτό το δυσάρεστο θέαμα, και την κατάντια πολλών από εμάς. Τα πράματα θα ήταν καλύτερα αν ακούγαμε όσους φώναζαν βοήθεια και δεν βγάζαμε την κακία μας. Να λέγαμε πάρε να φας κι εσύ κι εσύ, πάρε να ντυθείς κι εσύ κι εσύ αλλά να γινόταν η προσφορά με δίκαια κριτήρια όπως είπε και ο απόστολος Ιάκωβος, να δινόντουσαν τα απαραίτητα.

    Πως αισθάνεστε; Έχω αρχίσει να το μετανιώνω που μεγαλώνω. Τι είναι λογική λοιπόν και τι άνθρωπος; Τι φεύγει και τι μένει, δεν έχω καταλάβει.

    Ευχαριστώ όσες και όσους διάβασαν τις ελάχιστες φορές που γράφω τις άπαράδεκτες για την ηλικία μου υπαρξιακές ανησυχίες. Κάποια πράματα πιστεύω να τα αναλύσουμε αν έχετε διάθεση, σαν άνθρωποι.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τα γραφεις λιγο μπερδεμενα και ειναι πολλα αυτα που θες να πεις. καταρχην για να υπαρξει αγαπη, θα πρεπει να θελησουν και οι ιδιες οι γυναικες να τη δωσουν. και οπως τις βλεπω εγω σε τουτη τη χωρα, δεν εχουν και τοση ορεξη, μονο οι αντρες παρακαλανε, αυτες προτιμουν τη καριερα τους και να καλοπερασουν απο δω κι απο εκει οπου τις συμφερει.

    ας υποθεσουμε τωρα οτι οντως εισαι αποφασισμενος να αυτοκτονησεις. την αποψη της θρησκειας τι την χρειαζεσαι ? αφου ο Θεος δεν υπαρχει, κι αν υπαρχει μας αποδειξε με την αδιαφορια του οτι ειναι κακος! οποτε αδιαφορησε κι εσυ, και κανε οτι θελεις με την ησυχια σου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Έχουν περάσει και από το δικό μου μυαλό σκέψεις αυτοκτονίας όχι σήμερα όμως κάποιες άλλες φορές. Σε ένα φίλο μου θα έλεγα μην το κάνεις.

    Έχουν αυτοκτονήσει άνθρωποι, είναι μια δυσάρεστη αλήθεια για την οποία δεν θα έπρεπε να είμαστε περήφανοι αλλά να σκύβουμε το κεφάλι. Όπως ένας πατέρας αγκαλιά με τα δύο μωρά του που πήδηξε από το μπαλκόνι. Έτυχε να περνάω από εκεί λίγο μετά το συμβάν ακούγοντας στο κασετόφωνο το ghost writter. Θα το βάλω να το ακούσετε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Άλλος κανείς; Καταλάβατε τίποτα από αυτά που γράφω;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    11
    Εγω θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η ανησυχια σου ακριβως η μηπως γενικα αναρωτιεσαι??

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αργυρούπολη
    Posts
    28
    Κατά την άποψή μου, το να τελεί κανείς εσωτερική πάλη μεταξύ του τι τείνει να πιστεύει ο ίδιος και τι λέει "η θρησκεία του" είναι μάταιο. Δική σου είναι η ζωή, με τα δικά σου κριτήρια θα τη ζυγίσεις. Το να μην αυτοκτονήσεις επειδή σου το απαγόρευσε κάποιος τρίτος δε σε κάνει κύριο του εαυτού σου. Να μην αυτοκτονήσεις επειδή η ζωή είναι γαμάτη και γεμάτη ευκαιρίες, όχι επειδή ένας τυπάς με μούσι σου είπε ότι αν το κάνεις θα πας σε ένα μέρος με φωτιές.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Έχουμε μείνει στο αν θέλω να αυτοκτονήσω αλλά δεν βλέπω να έγινε συζήτηση για κάτι από τα υπόλοιπα. Λοιπόν το άρθρο αυτό του τύπου δεν το βρήκα (παλιά το έβγαζε στα αποτελέσματα του γοογλη) αλλά βρήκα αυτό το θρέντ:

    http://www.bluelight.ru/vb/threads/5...-is-technology

    Ένας από τα μέλη αυτά γράφει: Θυμάμαι την σύνοψη από ένα βιβλίο επιστημονικής φαντασίας όπου ένωσαν τα ίντερνετ εκατοντάδων πλανητών σε ένα μοναδικό σύστημα.


    http://www.alteich.com/oldsite/answer.htm

    Η ιστορία είναι "Απάντηση", από το Άγγελοι και Διαστημόπλοια, του Φρέντρικ Μπράουν (1954).

    Ο Ντουάρ Έβ τελετουργικά στρατοποίησε τον τελευταίο σύνδεσμο με το χρυσάφι. Τα μάτια μιας ντουζίνας από τηλεοπτικές κάμερες τον έβλεπαν και ο υποχθόνιος έφερε μέσω του διαστήματος μια ντουζίνα από φωτογραφίες περί αυτού που έκανε.

    Ίσιωσε και κούνησε το κεφάλι στον Ντουάρ Ρέιν, μετά μετακινήθηκε σε μια θέση δίπλα από τον διακόπτη ο οποίος θα ολοκλήρωνε την επαφή με το πάτημα του. Ο διακόπτης που θα ένωνε, όλα με μιας, όλα τα τερατώδη υπολογιστικά μηχανήματα όλων των κατοικημένων πλανητών του διαστήματος-ενενήντα έξι δισεκατομύρια πλανήτες-σε ένα υπερκύκλωμα το οποίο θα τα ένωνε όλα σε έναν υπερυπολογιστή, μια μηχανή που θα περιείχε όλη την γνώση των γαλαξιών.

    Ο Ντουάρ Ρέιν μίλησε σύντομα στους τρισεκατομμύρια τηλεθεατές. Μετά από λίγη σιωπή, είπε, "Τώρα, Ντουάρ Έβ"

    Ο Ντουάρ Έβ πάτησε τον διακόπτη. Ακούστηκε ένα δυνατό βουιτό, από τη δύναμη της ένωσης των ενενήντα έξι δισεκατομυρίων πλανητών. Φώτα αναβόσβησαν μαζί με το τεράστιο πανέλ.

    Ο Ντούαρ Έβ έκανε ένα βήμα πίσω και πήρε μια βαθιά ανάσα. "Η τιμή να κάνεις την πρώτη ερώτηση είναι δική σου, Ντουάρ Ρέιν".

    "Ευχαριστώ" είπε ο Ντούαρ Ρέιν. "Θα ρωτήσω μια ερώτηση την οποία καμία μοναδική μηχανή εικονικής πραγματικότητας δεν κατάφερε να απαντήσει"

    Γύρισε το πρόσωπο του στη μηχανή. "Υπάρχει Θεός;"

    Η μεγάλη φωνή απάντησε χωρίς δισταγμό, χωρίς το κλίκ μιας μοναδικής αναμετάδοσης.

    "Ναί, τώρα υπάρχει Θεός".

    Ξαφνικός φόβος άστραψε στο πρόσωπο του Ντουάρ Έβ. Πήδησε να αρπάξει τον διακόπτη.

    Ένα μπουλόνι αστραπής από τον ουρανό δίχως σύννεφα τον χτύπησε και έλιωσε γερά τον διακόπτη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δε με απασχολεί αν υπάρχει θεός προς το παρόν, αλλά και αν υπήρχε θα ήθελα να τιμωρηθεί για τα εγκλήματά του.
    Δηλαδή να περάσει λαικό δικαστήριο, όπως θα ήθελα να περάσουν και οι πολιτικοί και να τον αφήσουνε στα χέρια μας. Γερός δε θά'βγαινε. Γέρος υποτίθεται είναι/
    Όμως Ίνσταντ, γιατί σε απασχολεί ο θεός? Δηλαδή αυτό που ρώτησε και η/ο crashed, αν υπάρχει μια ανησυχία σου για το παραπέρα, για το μετά, δεν πειράζει, είναι στοιχείο
    της ανθρώπινης περιέργειας και της τάσης του ανθρώπινου εγκέφαλου να ψάχνει να "τακτοποιήσει" τα πραγματάκια σε πιο ξεκάθαρες μορφές (που όμως δεν μπορεί κάποιες φορές και μπλοκάρει, και τα επαναλαμβάνει, και τα κλώθει, έτσι νομίζω)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Πάντως, τ' αποτελέσματα από μελέτες, που έχουν γίνει, έχουν δείξει, ότι η πίστη στην όποια
    θρησκεία, μπορεί ακόμα και ν' αποτρέψει το άτομο από την πράξη της αυτοχειρίας.
    Αυτό πράγματι, θάταν αρκετά ενδιαφέρον να το δει κανείς, κάτω από το πρίσμα της πρόληψης.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Πάντως, τ' αποτελέσματα από μελέτες, που έχουν γίνει, έχουν δείξει, ότι η πίστη στην όποια
    θρησκεία, μπορεί ακόμα και ν' αποτρέψει το άτομο από την πράξη της αυτοχειρίας.
    Αυτό πράγματι, θάταν αρκετά ενδιαφέρον να το δει κανείς, κάτω από το πρίσμα της πρόληψης.
    επισης και αν εκοβαν τα χερια στον αυτοχειρα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    επισης και αν εκοβαν τα χερια στον αυτοχειρα
    Εν μέρει συμφωνώ axl.., γιατί πράγματι ο άνθρωπος, που κάνει σκέψεις αυτοκτονίας είναι άτομο που νοσεί ψυχικά.
    Αλλά όχι και να τον πετσοκόψουμε! (Πλάκα κάνω!).

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    και οι θρησκιες τι ειναι? μαγαζια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    και οι θρησκιες τι ειναι? μαγαζια
    Ναι! Δυστυχώς! Έχει καταντήσει εμπόριο η θρησκεία! Φταίνε όμως οι υποτιθέμενοι λειτουργοί της γι' αυτό.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    μπα, εγω νμζ πως ηταν απο την αρχη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    μπα, εγω νμζ πως ηταν απο την αρχη
    "Ο θεός μπορεί να είναι πολύπλοκος, σύνθετος, εξελιγμένος και απόμακρος, αλλά δέν είναι κακός.
    Πιστέυω ότι το σύμπαν φτιάχτηκε με απόλυτη τάξη. Δέν είναι χάος". Αλβέρτος Αϊνστάιν

    Κι αν σήμερα είναι χάος η ζωή μας, εννοείται ότι δεν φταίει ο Θεός..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Θρησκεία: Χριστιανισμός
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 11-01-2012, 23:23
  2. Για ποιο λόγο θα εξαφανιστεί η θρησκεία
    By Boltseed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 178
    Last Post: 04-12-2011, 12:50
  3. Διαφορετική θρησκεία
    By melissa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-03-2011, 13:57
  4. βοηθεια και ελπιδα απο τη Θρησκεια μας..........
    By afrula in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 14-03-2009, 19:20
  5. Ερώτηση σχετική με θρησκεία.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-10-2006, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •