ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΡΩΩ....!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΡΩΩ....!!!!!

    Ειμαι 24 χρονων. απο μικρη ημουνα στουμπουλη απο τη μερα που γεννηθηκα δηλαδη! το θεωρω σαν κατι φυσιολογικο για μενα. ξερω ατομα που ειναι κοκαλιαρικα απο μικρα, ε εγω το ακριβως αντιθετο! στρουμπουλη απο μικρη. βασικα μ αρεσει το φαγητο απ τη μια απ την αλλη θελω να αλλαξω. το θελω τοσο πολυ. θελω να με βλεπουν διαφορετικα ολοι. ολοι οσοι ξερω που ειχαν παραπανω κιλα δηλαδη παιδια απ το σχολειο και γνωστους εχουν χασει οοοτι περιττα κιλα ειχαν. μονο εγω εχω μεινει ιδια. συνηθως πριν φαω νιωθω απογοητευση θλιψη και βαρεμαρα. απο μικρη παλι στο σπιτι μου λεγανε να αδυνατισω για να φοραω οτι ρουχα θελω (μινι και ξωπλατα δηλαδη!!!) και παντα με πιεζανε να μην τρωω (η μαμα μου κ η γιαγια μου πιο πολυ και το κανανε εντονα και μερικες φορες με προσβλανε κιολας μπας και το καταλαβω) αλλα εγω συνεχιζα κ ετρωγα κρυφα. τον τελευταιο χρονο εχουνε σταματησει. εγω δεν εχω σταματησει να τρωω κρυφα βεβαια! θελω να αδυνατισω και να μεινω σε ενα σταθερο βαρος μια παιρνω κιλα μια χανω εχω φτασει απο 54 κιλα (με υψος 1,60) μεχρι 87! εχω σιχαθει να μην μπορω να κανω διαιτα μια φορα σωστη και να την διατηρησω κ εχω σιχαθει να τρωω ολη μερα χωρις να πειναω. ολη μερα μπουκωνομαι με οτι βρω μπροστα μου. δεν ξερω γιατι τρωω. δεν μπορω να σταματησω. ολη μερα κατι θα τσιμπολογαω. τοσο που ποναει το στομαχι μου απ το πολυ φαγητο. δεν αντεχω αλλο. ειμαι χαλια και τρωω και μετα ειμαι τοσο χαλια που εχω φαει σαν γουρουνι που θελω να κλαψω γιατι ποτε δεν τα καταφερνω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    καλωσηρθες! ειναι πολυ ομορφο να αφηνεσαι ελευθερη και να χανεις τον ελεγχο τρωγοντας κυριολεκτικα οτι σου ρθει χωρις να νοιαζεσαι αν θα παχυνεις. δυστυχως οταν εχεις λιγα παραπανω κιλα σε αγχωνει μη ξεπερασεις ενα οριο που εθεσες στον εαυτο σου, γιατι τοτε και καλα δε θα αρεσεις και δε θα μετρας. δεν ειναι ετσι ομως, και οι στρουμπουλοι ειναι ομορφοι, και παραμενουν ανθρωποι οσο κι αν τρωνε σαν τα γουρουνια. εξαλλου η εξωτερικη εμφανιση μετραει μονο στο ξεκινημα, και ωραια να εισαι αμα δεν εχεις καλο χαρακτηρα δε προκειται να πας μπροστα. αυτο που μαλλον λειπει απ'τη ζωη σου ειναι να αντλησεις απο καπου αλλου χαρα, εκτος απο το φαγητο. ειτε ειναι νεα ενδιαφεροντα αυτα, ειτε παρεα. στους περισσοτερους συμβαινει νομιζω οταν νιωθουν μονοι ή βαριουνται να ανοιγουν το ψυγειο. οποτε μαλλον θα πρεπει να βρεις αλλους τροπους να γεμιζεις τη μερα σου, ετσι ωστε να ξεχνιεσαι και να τρως οσο πιο κανονικα γινεται. κι αυτο στο λεει καποιος που ειναι επισης καπου αναμεσα στα 80 με 85 κιλα και νιωθει οτι χρειαζεται διαιτα. δε προκειται να κατσω να πεθανω ομως, σ'οσες αρεσουμε και για τις αλλες δε θα μπορεσουμε. αυτα και καλη συνεχεια. :)

  3. #3
    ...χαι βακι...:)
    Πόσα κιλά είσαι τώρα?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    γυρω στα 68 :(

  5. #5
    Quote Originally Posted by Vaki View Post
    γυρω στα 68 :(
    ...εχεις δηλαδή γύρω στα 18 κιλά παραπάνω.
    Δεν είναι τραγικό, αλλά μπορεί να γίνει..:Ρ
    Φίλους έχεις? Έχεις κάποια σχέση? Τι άλλα ενδιαφέροντα έχεις εκτός από το φαγητό?
    Δουλεύεις? Έχεις τελειώσει κάποια σχολή?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    ευχαριστω μου φτιαξες τη διαθεση κενο! το θεμα ειναι οτι μια παχαινω μαι δυνατιζω... με εχει κουρασει... και δνε ειναι οτι ειχα ποτε προβλημα με τα αγορια... ισα ισα... αλλα εγω δεν νιωθω καλα οταν πχ πηγαινω για μπανιο το καλοκαιρι...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    πωπωωω τωρα που το πες ακουστηκε πολυ το 18! βουνο δηλαδη μου ακουστηκε οχι απλα πολυ! σχεση εχω. φιλες δενε χω πολλες απο επιλογη. δεν δουλευω κ αυτο ειναι που με ριχνει πιο πολυ... ειμαι καθηγητρια αγγλικων αλλα δεν υπαρχει φως στο τουνελ... και δεν εχω τιποτα που να μ αρεσει να περναω την ωρα μου γιατι μιας και ειμαι ανεργη δενε χω τη δυνατοτητα να κανω τιποτα... :(

  8. #8
    Quote Originally Posted by Vaki View Post
    πωπωωω τωρα που το πες ακουστηκε πολυ το 18! βουνο δηλαδη μου ακουστηκε οχι απλα πολυ! σχεση εχω. φιλες δενε χω πολλες απο επιλογη. δεν δουλευω κ αυτο ειναι που με ριχνει πιο πολυ... ειμαι καθηγητρια αγγλικων αλλα δεν υπαρχει φως στο τουνελ... και δεν εχω τιποτα που να μ αρεσει να περναω την ωρα μου γιατι μιας και ειμαι ανεργη δενε χω τη δυνατοτητα να κανω τιποτα... :(
    ...αν κρίνω από τον εαυτό μου, τις περισσότερες φορές τρώω από άγχος και ψάχνοντας μια πρόσκαιρη απόλαυση που δυστυχώς μετά γίνεται μικρός εφιάλτης σκεπτόμενη τι βλακεία έκανα και παρασύρθηκα.
    Εμένα το καλύτερο μου και αυτό που με τραβάει μακριά από χαζοφαί είναι το γυμναστήριο.
    Πίστεψε με αν ξεκινήσεις να γυμνάζεσαι, μετά θα λυπάσαι να τρως άχρηστα πράγματα...:)
    Ο φίλος σου έχει πρόβλημα με τα κιλά σου?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    οχι δεν εχει κανενα προβλημα. δεν μ αεσει η γυμναστικη στο γυμαστηριο. εχω ξεκινησει πααααρα πολλες φορες και παω κανα δυο μηνες και μετα σταματαω. σχετικα μ αυτο περιμενω να ανοιξει ο καιρος να πηγαινω για περπατημα...

  10. #10
    Quote Originally Posted by Vaki View Post
    οχι δεν εχει κανενα προβλημα. δεν μ αεσει η γυμναστικη στο γυμαστηριο. εχω ξεκινησει πααααρα πολλες φορες και παω κανα δυο μηνες και μετα σταματαω. σχετικα μ αυτο περιμενω να ανοιξει ο καιρος να πηγαινω για περπατημα...
    ...λυπάμαι που στο λέω, αλλά δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα με απλό περπάτημα...:(
    στο λέω εγώ που κατά καιρούς κάνω τα πάντα για να αδυνατίσω και δίαιτες από τότε που γεννήθηκα.
    Χωρίς εντατική γυμναστική και μια καλή διατροφή, απλά θα κοριδεύεις τον εαυτό σου και το πρόβλημα όλο και θα μεγαλώνει.
    Όπως είπες τα 18 είναι πολλά. Σκέψου πως εγώ παλεύω σε 8-10 όταν παχαίνω και μετά είναι ιδιαίτερα δύσκολο να επανέλθω.
    Φαντάσου δηλαδή να πας στα 25-30. Δεν υπάρχει γυρισμός.
    Λυπάμαι, αλλά έτσι είναι.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    :( ενταξει θα ξαναπροσπαθησω. ευχαριστω για τις απαντησεις...

  12. #12
    μπες και στο eatingdesorders.gr...εκεί θα βρεις περισσότερες απαντήσεις......:)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...λυπάμαι που στο λέω, αλλά δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα με απλό περπάτημα...:(
    στο λέω εγώ που κατά καιρούς κάνω τα πάντα για να αδυνατίσω και δίαιτες από τότε που γεννήθηκα.
    Χωρίς εντατική γυμναστική και μια καλή διατροφή, απλά θα κοριδεύεις τον εαυτό σου και το πρόβλημα όλο και θα μεγαλώνει.
    Όπως είπες τα 18 είναι πολλά. Σκέψου πως εγώ παλεύω σε 8-10 όταν παχαίνω και μετά είναι ιδιαίτερα δύσκολο να επανέλθω.
    Φαντάσου δηλαδή να πας στα 25-30. Δεν υπάρχει γυρισμός.
    Λυπάμαι, αλλά έτσι είναι.
    Προσωπικά διαφωνώ πολύ σε αυτό το θέμα..
    Το οτι καποιος έχει προσπαθήσει με περπάτημα και δε τα κατάφερε δε σημαίνει οτι άλλοι δε μπορούν.
    Εγώ προσωπικά μιας και είμαι στο ύψος της vaki και την ιδια ηλικία και έχω φτάσει μεχρι 64-65 κιλά έχω χάσει 10 κιλά με περπάτημα και διατροφή απλά υγειινή δλδ όχι υπερβολές.
    Το θέμα δεν είναι τόσο η γυμναστική, το θέμα είναι και το φαγητό, αν δε τρώμε υγιεινά όσο εντατική γυμναστική και να κάνουμε δε γίνεται..

    και εντάξει δεν είναι υπερβολικά τα 68 κιλά για 1.60 ύψος.. ναι είναι παραπάνω αλλά εντάξει υπάρχουν και πιο σοβαρά θέματα.
    Το θέμα είναι να νιώθεις καλά με εσένα , θέλω να πω αν θέλεις να χάσεις κάποια κιλά για να είσαι αποδεκτή , τότε μάλλον έχεις χάσει λίγο το νόημα και ελπίζω να μην είναι έτσι.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Vaki View Post
    Ειμαι 24 χρονων. απο μικρη ημουνα στουμπουλη απο τη μερα που γεννηθηκα δηλαδη! το θεωρω σαν κατι φυσιολογικο για μενα. ξερω ατομα που ειναι κοκαλιαρικα απο μικρα, ε εγω το ακριβως αντιθετο! στρουμπουλη απο μικρη. βασικα μ αρεσει το φαγητο απ τη μια απ την αλλη θελω να αλλαξω. το θελω τοσο πολυ. θελω να με βλεπουν διαφορετικα ολοι. ολοι οσοι ξερω που ειχαν παραπανω κιλα δηλαδη παιδια απ το σχολειο και γνωστους εχουν χασει οοοτι περιττα κιλα ειχαν. μονο εγω εχω μεινει ιδια. συνηθως πριν φαω νιωθω απογοητευση θλιψη και βαρεμαρα. απο μικρη παλι στο σπιτι μου λεγανε να αδυνατισω για να φοραω οτι ρουχα θελω (μινι και ξωπλατα δηλαδη!!!) και παντα με πιεζανε να μην τρωω (η μαμα μου κ η γιαγια μου πιο πολυ και το κανανε εντονα και μερικες φορες με προσβλανε κιολας μπας και το καταλαβω) αλλα εγω συνεχιζα κ ετρωγα κρυφα. τον τελευταιο χρονο εχουνε σταματησει. εγω δεν εχω σταματησει να τρωω κρυφα βεβαια! θελω να αδυνατισω και να μεινω σε ενα σταθερο βαρος μια παιρνω κιλα μια χανω εχω φτασει απο 54 κιλα (με υψος 1,60) μεχρι 87! εχω σιχαθει να μην μπορω να κανω διαιτα μια φορα σωστη και να την διατηρησω κ εχω σιχαθει να τρωω ολη μερα χωρις να πειναω. ολη μερα μπουκωνομαι με οτι βρω μπροστα μου. δεν ξερω γιατι τρωω. δεν μπορω να σταματησω. ολη μερα κατι θα τσιμπολογαω. τοσο που ποναει το στομαχι μου απ το πολυ φαγητο. δεν αντεχω αλλο. ειμαι χαλια και τρωω και μετα ειμαι τοσο χαλια που εχω φαει σαν γουρουνι που θελω να κλαψω γιατι ποτε δεν τα καταφερνω.
    Διαιτα σημαινει διατροφη. Δεν ειναι αναγκη να πεινας για να αδυνατησεις απλα πρεπει να αλλαξεις τις διατροφικες σου συνθειες για παντα. Μιας και χρησημοποιης το φαγητο σαν αντικαταθλιπτικο - πρεπει να πας σε ψυχιατρο για το θεμα σου. ο κανονας προτος ειναι να δεις την ζαχαρη σαν λευκος θανατος - ειναι πιο βλαβερη και απο το καπνισμα. Κοψε τα παντα που περιεχουν ζαχαρη - μαζι με τα αντικαταθλιπτικα δεν θα σου ειναι πολυ δυσκολο. Μετα αναζητησε στο ιντερνετ βαση την ομαδα αιματος που εχεις ποια διατροφη σου ταιριαζει χα αρχισε να τρως υγιεινα χωρις να στερεισαι, θα δεις πως σιγα σιγα θα αρχισεις να χανεις κιλα και θα νιωσεις πολυ καλυτερα :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    βαριεσαι.....γι αυτο τρως. σου κανει παρεα
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καταθλιψη..Απλα δεν μπορω αλλο..
    By redwine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 27-11-2011, 12:49
  2. ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΆΛΛΟ...ΒΟΉΘΕΙΑ!
    By matina24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 90
    Last Post: 02-09-2011, 21:23
  3. ΟΙΚΟΓ.ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ
    By ekimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 09-06-2010, 00:20
  4. Δεν μπορώ άλλο
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 08-11-2009, 10:40
  5. sos δεν μπορω αλλο!!!!!!!
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 02-02-2008, 21:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •