Βοήθεια παρακαλώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10

    Βοήθεια παρακαλώ!

    Καλησπέρα!
    Έχω έναν φίλο ο οποίος βαρέθηκε να ζει άλλο σε αυτόν τον κόσμο. Ζει πολύ καιρό με λίγη βοήθεια οικονομική από τους γονείς του και τώρα είναι καιρό άνεργος και δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα. Γενικά κουράστηκε τους ανθρώπους, την υποκρισία και όλα τα σκατά που βλέπει γύρω του. Μένει σε ένα σπίτι και πάει μέχρι το σούπερμάρκετ στην γωνία να πάρει μακαρόνια, το μόνο που μπορούσε να αγοράσει, εδώ και καιρό. Δεν βλέπει ήλιο γιατί κλείνει το παντζούρι να μην μπάζει, γιατί δεν έχει θέρμανση. Τώρα δεν έχει καθόλου λεφτά. Του πήγα φαγητό και του είπα να τον βοηθήσω, για ένα μήνα και αν δεν βρει δουλειά τότε, να τον βοηθήσω να φύγει πίσω στο πατρικό του, που είναι σε άλλη πόλη. Και δεν θέλει, ούτε να γυρίσει πίσω, ούτε να φάει το φαγητό μου. Και γενικώς βαρέθηκε, θέλει να πεθάνει.. Απλά δεν θα φάει και κάποια στιγμή θα πεθάνει.. Τι να κάνω?? Επίσης του πρότεινα το συσσίτιο και δεν θέλει γιατί είναι κατάντια και ποιός ο λόγος να ζει με αυτόν τον τρόπο..? Θέλει να φύγει να ησυχάσει.... Τί να κάνω? Πριν δύο μέρες δεν είχε να φάει τίποτα, χθες του πήγα φαγητό και έφαγε το απόγευμα λίγα κορν φλέικς με γάλα και σήμερα δεν θέλει να φάει και δεν έχει φάει. Δεν θέλει να τον βοηθήσω, δεν θέλει να ασχοληθώ άλλο μαζί του..
    Υπόψιν δεν είναι ότι ντρέπεται να τον βοηθήσω, γιατί παλιά τα είχαμε για 4,5 χρόνια και τώρα έχουμε μια καλή επικοινωνία.
    Πείτε μου τί μπορώ να κάνω??
    Επίσης δεν ήταν ποτέ αδύναμος, δηλαδή πάντα τα κατάφερνε πολύ δυναμικά..
    [COLOR="#00bfff"]There is more to this world than what meets the eye..[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Κοπελια σαν τον καλο σου ημουν κι εγω και τωρα εχω αρχισει και στρωνω..

    Δεν εχεις ιδεα πως νιωθει...Καποιος ο οποιος δεν "πασχει" δεν μπορει να διανοηθει ποσο μεγααααλο φορτιο ειναι. Βασικα οταν καποιος παθαινει καταθλιψη ειναι χειροτερο και απο καρκινο.. Στον καρκινο εχεις την θεληση για ζωη,ελπιζεις οτι κατι θα παει καλα και ισως θεραπευτεις. Στην καταθλιψη δεν εχεις θεληση για ζωη. Ειναι ενας αργος και βασανιστικος θανατος,σα να σαπιζεις απο μεσα προς τα εξω...

    Οπως τον κοβω τον φιλο σου ειναι σε σοβαρη κατασταση και θελει ειδικο για να του δωσει τουλαχιστον καποια ελπιδα στην αρχη,να του εξηγησει τι εχει ακριβως και να τον ηρεμησει λιγο. Ισως του δωσει και κανα φαρμακακι να ξελαμπικαρει λιγο.

    Επειδη αυτος ΔΕΝ θα θελει με τιποτα να παει θα σου προτεινα να φερεις εσυ εναν ειδικο να τον δει στο σπιτι.

    Εισαι πολυ καλη που τον βοηθας και τον νιαζεσαι,μην τον αφησεις μονο τωρα ο,τι και αν σου λεει αυτος.. Αν σε διωχνει να πηγαινεις παλι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Να σου πω, καταλαβαίνω πως νιώθει γιατί πέρασα και εγώ κάποια πράγματα. Ίσως να ήταν και δυσκολότερα από αυτό που περνάει τώρα. Ο καθένας βέβαια αντιμετωπίζει διαφορετικά τα πράγματα.. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.. Απλά δεν περίμενα ποτέ αυτός ο άνθρωπος με αυτά που είχε στο κεφάλι του να σκεφτεί να πεθάνει. Νόμιζα εγώ ήμουν αυτή που σκεφτόταν καταθλιπτικά και αυτοκαταστροφικά..! Απορώ τί άλλο πρέπει να κάνω και να πω για να τον πείσω να αλλάξει τρόπο σκέψης και αγχώνομαι γιατί περνάνε οι ώρες και βλέπω ότι δεν μπορώ να τον μεταπείσω..
    Ξέρεις που μπορώ να βρω ειδικό? Που μπορεί να έρθει και από το σπίτι? Υπάρχουν μήπως και δωρεάν ή με χαμηλό κόστος γιατί είναι αρκετά δύσκολο να τα πληρώσω όλα.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση..
    [COLOR="#00bfff"]There is more to this world than what meets the eye..[/COLOR]

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Πάντως για το τελευταίο μήνυμα που έγραψα, ότι ήμουν δύσκολα και εγώ, δεν το λέω ανταγωνιστικά ή συγκριτικά, του στυλ, ποιος σκληραγωγήθηκε περισσότερο, στεναχωριέται ποιο πολύ κλπ, το λέω απλά γιατί ήθελα να σου πω Karisha ότι έχω κατανόηση και καταλαβαίνω. Απλά μου κάνει εντύπωση πως ένας άνθρωπος με όλα αυτά που του είπα και τη βοήθεια που μπορώ να προσφέρω δεν μπορεί να βρει νόημα στη ζωή.. Ειδικά αυτός ο συγκεκριμένος, που ας πούμε πάντα ήταν δυνατός.. Τσπ, μίλησα μαζί του στο τηλ. και μου είπε ότι έφαγε σήμερα ακόμη λίγα κορν φλέικς με γιαούρτι, από αυτά που του πήγα. Πιστεύω ότι ίσως προσπαθεί να κάνει οικονομία στο φαγητό για να του φτάσει. Απλά πρέπει να πάω με έναν ειδικό γιατί είναι σε αδιέξοδο και δεν μπορεί να βρει λύσεις. Θα μπορούσε να πάει σε συσσίτιο, δεν είναι ντροπή. Να φάει και κάτι άλλο από μακαρόνια.. Γιατί και η διατροφή μας επηρεάζει στην ψυχολογία, η έλλειψη βιταμινών.. Θα'πρεπε όλοι να μπορούμε να φάμε ένα σωστό πιάτο φαγητό.. τι να πω..
    Αν είναι εύκολο να με ενημερώσει κάποιος για το που μπορώ να απευθυνθώ. Ο ειδικός είναι απλά ένας ψυχολόγος δηλαδή που θα του πω πάμε εκεί? Ή υπάρχει τίποτα άλλο από κάποια οργάνωση που προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες?
    [COLOR="#00bfff"]There is more to this world than what meets the eye..[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    επειδη τον λυπασαι ενω ο ανθρωπος εχει αξιοπρεπεια, απο αγαπη εχει αναγκη και οχι να τον λυπουνται

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Μα δεν τον βοηθάω επειδή τον λυπάμαι, έτσι και αλλιώς τον βοηθούσα γενικότερα.. Γενικά τον αγαπάω βαθύτατα τον συγκεκριμένο, αλλά να σου πω mister επειδή μου εναντιώνεσαι.. Αν κάποιος άνθρωπος θέλει βοήθεια δεν χρειάζεται να τον λυπάσαι για να τον βοηθήσεις.. Επειδή με θλίβει το γεγονός ότι δεν έχουν κάποιοι άνθρωποι ένα πιάτο φαγητό να φάνε (γιατί μάλλον από αυτή τη φράση έβγαλες συμπέρασμα για μένα), δεν σημαίνει ότι τους λυπάμαι, επειδή εγώ έχω προς το παρόν να φάω.. Ούτε σημαίνει ότι θέλω να βοηθήσω γιατί φοβάμαι μην φτάσω στη θέση τους.. Δεν ξέρεις τί πιστεύω και πως ζω.. γι'αυτό ρώτα πριν βγάλεις κάποιο συμπέρασμα για έναν άνθρωπο..
    Πρέπει να συστηθώ για να μην μου απαντάτε έτσι? Να πω ας πούμε για το ποιόν μου?
    Και επίσης αν θες να καταλάβεις καλύτερα, βέβαια θα μπορούσες να ρωτήσεις πριν βγάλεις συμπέρασμα. Αυτός με χώρισε, εγώ έτρεχα από πίσω του, έχουν περάσει 3 χρόνια και μου έχει πει ότι αν δεν τον έπαιρνα τηλέφωνο δεν θα με έπαιρνε αυτός ποτέ, έχω σχέση τώρα και δεν χρειαζόταν να τρέχω και όλα αυτά τα χρόνια εγώ λυπάμαι έτσι? Για πες μου εσύ.. Αλλά δεν είναι αυτό.. Είναι ότι αν έχεις λίγη αγάπη προς τον συνάνθρωπο βοηθάς, δεν λυπάσαι.. Για σκέψου το λίγο.
    [COLOR="#00bfff"]There is more to this world than what meets the eye..[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Δεν σου την ειπα κοπελα μου, γιατι το παιρνεις προσωπικα. Αυτος εχει το προβλημα και πως το παιρνει αυτους εχει σημασια και αυτος σιγουρα το παιρνει σαν ελεημοσυνη για να μην δεχεται την προσφορα σου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Αλήθεια, τί σε κάνει να νομίζεις ότι τον λυπάμαι? Ή ότι βοηθάω επειδή τον λυπάμαι?
    Εμένα δεν μ'αρέσει η λύπηση γιατί κρύβει τον οίκτο..
    Μ' αρέσει όμως όταν κρύβει την συμπόνια..
    [COLOR="#00bfff"]There is more to this world than what meets the eye..[/COLOR]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Μου είπες ότι τον λυπάμαι και έτσι όπως το είπες προσωπικά έπρεπε να το πάρω.. αγόρι μου! Αλλά το θέμα είναι ότι δεν είναι ότι δεν δέχεται την προσφορά μου.. Το θέμα είναι ότι δεν είναι ζωή να μην μπορείς να ταίσεις μόνος σου τον εαυτό σου.. αυτό δεν θέλει. Κ επειδή έφτασε σε αυτό το σημείο και προφανώς είναι σε αδιέξοδο στη σκέψη του αποφάσισε να μην θέλει να φάει.. Γιατί μπορεί εγώ να τον αγαπάω, αλλά δεν του είμαι κάτι πλέον για να δέχεται την βοήθεια μου λες και είμαι η μαμά του! Με πιάνεις?
    [COLOR="#00bfff"]There is more to this world than what meets the eye..[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    εννοειται πως σε πιανω, ουτε εγω θα την δεχομουν

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Ναι κι εγώ δεν ξέρω αν θα την δεχόμουν....:/ αλλά στο συσσίτιο θα πήγαινα.. Ξες γιατί? Γιατί είναι μια ωραία κίνηση από τους πολίτες.. Οι άνθρωποι που το οργανώνουν δεν νομίζω ότι λυπούνται με την κακή έννοια.. με την απανθρωπιά.. Και θα προσπαθούσα για την ζωή μου με όποιο τρόπο έβρισκα, γιατί ήδη έτσι λειτουργώ.. κατάλαβες? Βέβαια όταν τα χρέη τρέχουν και σου φένονται βουνό, τότε που να βρεις κουράγιο για φιλοσοφία ε....
    [COLOR="#00bfff"]There is more to this world than what meets the eye..[/COLOR]

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Θα 'θελα ακόμη πάντως να μου πείτε έστω και με pm αν κάποιος ξέρει για κάποιον ειδικό που μπορεί να έρθει σπίτι.. Δεν ξέρω που να ψάξω για κάτι τέτοιο.
    [COLOR="#00bfff"]There is more to this world than what meets the eye..[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Μπορει ακομα να σε βλεπει σαν γυναικα και να νιωθει απορριψη, να θελει να σε διεκδικησει ξανα αλλα να αισθανεται μειωνεκτικα απεναντι σου και για αυτο να απορριπτει την βοηθεια σου. Πρεπει να κερδισεις την εμπιστοσυνη του για να δεχτει βοηθεια.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Γιατί να αισθάνεται μειονεκτικά ενώ με θέλει? Και γιατί να μην βρίσκει νόημα στην ζωή του ενώ με θέλει? Δεν νομίζω ότι με θέλει και πολύ ακόμη.. Με τόσα προβλήματα δεν νομίζω ότι έχει μυαλό να το σκεφτεί. Εμπιστοσύνη ως προς τι? Και πως να την κερδίσω? Εγώ έχω σχέση τώρα.. δεν του ζητάω τίποτα βασικά..και δεν θέλω τίποτα σε αντάλλαγμα του το είπα.. Τώρα όμως δεν θέλω να τα πω δημοσίως όλα.. Πρέπει να τα πω? Τα δικά μου προσωπικά με αυτόν. Γιατί δεν είναι μόνο ότι δεν δέχεται την βοήθειά μου, είναι ότι ο ίδιος κουράστηκε να προσπαθεί. Κάθε 2 μέρες βλέπει και τους φίλους του και έχει έναν που και αυτός του δίνει λεφτά που και που. Γι' αυτό αισθάνεται και αυτό με την αξιοπρέπεια.. Δεν θέλει να ζητάει από τους άλλους, του αρέσει πιο πολύ να δίνει, είναι τέτοιος τύπος. Σαν υπαρξιακό μου κάνει εμένα.. Δεν του αρέσει ο κόσμος, οι άνθρωποι είναι χάλια, δεν μπορεί να συντηρήσει τον εαυτό του, και να τον συντηρήσει τώρα πάλι το ίδιο θα είναι μετά, δεν θέλει να πάει πίσω στο σπίτι του, γιατί του είπα τώρα στην κρίση πάνε όλοι πίσω στα πατρικά τους, δεν θέλει. γιατί οι δικοί του θα του δίνουν με το ζόρι να πάρει ένα πακέτο τσιγάρα γιατί τσιγκουνεύονται και δεν θέλει, ζωή είναι αυτή? Δεν κάθεται όλη μέρα εντομεταξύ, αυτό δεν το είπα. Φτιάχνει μουσική. 'Εχει ένα ενδιαφέρον. Είναι πολλά τα έξοδα να συντηρηθεί ένας άνθρωπος μέσα σε ένα σπίτι γι'αυτό δεν θέλει να τον βοηθήσω. Γιατί ξέρει ότι δεν έχω και θα ζει έτσι όπως θα ζει.. Καταλαβαίνεις τώρα?
    [COLOR="#00bfff"]There is more to this world than what meets the eye..[/COLOR]

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Τώρα είναι ζωή να κάθεσαι όλη μέρα σπίτι, να μην βλέπεις ήλιο, να μην έχεις να φας και να έχεις λίγο internet από έναν φίλο σου στο πιο πάνω διαμέρισμα και να κάνεις κάθε μέρα μόνο αυτά? για πόοοοοσο καιρό. Και δεν θέλει να βγει, γιατί δεν έχει διάθεση, ούτε για μια βόλτα, δεν έχει και λεφτά να κουρευτεί κ πως να βγει λέει?
    [COLOR="#00bfff"]There is more to this world than what meets the eye..[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βοηθεια σας παρακαλω
    By bettyboop23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 17-02-2012, 22:41
  2. Παρακαλώ βοήθεια
    By zotpyjama in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-11-2011, 12:04
  3. Βοηθεια παρακαλω ...
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 28-01-2011, 20:33
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
    By maria34 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-05-2010, 17:08
  5. Παρακαλω βοηθεια
    By IamNotOk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 26-12-2007, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •