1 Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα Ευαισθητοποίησης Αυτοτραυματισμού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

    1 Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα Ευαισθητοποίησης Αυτοτραυματισμού

    Χθές ήταν Ημέρα ευαισθητοποίησης του αυτοτραυματισμού. Πέρυσι το χειμώνα τυχαία ανακάλυψα οτι υπάρχει τέτοια μέρα, και δε ξερω γιατί αλλά δεν είναι καθόλου γνωστή, ή ίσως στο περιβάλλον μου να μην είναι. Γενικά πιστεύω ότι το θέμα αυτό στην Ελλάδα είναι αρκετά θέμα-ταμπού, χωρίς να βγάζω εμένα απ'εξω κι ας είμαι άτομο που αυτοτραυματίζομαι.
    Αν μάθαινα απο μια φιλη μου, γενικά καποιον δικό μου πως αυτοτραυματίζεται θα προσπαθούσα να το αποφύγω το θέμα. Και έτσι έχω κάνει με την αδερφή μου που στο παρελθόν για ένα διάστημα είχε τριχοτιλλομανία, βεβαια τότε ήμουν μικρή και δεν είχα ιδέα αργότερα όμως όταν το έμαθα έκανα πως ήμουν cool και οτι οκ σε όλους συμβαίνει.. και δε το συζητούσα. Θεωρώ λάθος τη στάση μου.
    Εσείς τι άποψη έχετε για τα ατομα που αυτοτραυματίζονται? Αν ξέρατε κάτι τετοιο για καποιον πως πιστεύετε ότι θα το αντιμετωπίζατε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    Ότι είμαστε πολλοι... Ότι είμαστε υγιείς... Δυνατοί... Και πολύ ευαίσθητοι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    nantiaki, αυτοτραυματίζεσαι? ή μιλας για τους άλλους οτι ειναι δυνατοι-υγιείς-ευαισθητοι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αυτοτραυματιζομουνα απο τα 10 μου τωρα ειμαι ''καθαρη'' 1 χρονο σχεδον! ακομα εχεις το ιδιο θεμα?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    broken μπράβο σου! ελπίζω να συνεχίσεις έτσι..
    αν ρωτάς εμένα ναι ακόμη.. αλλά όχι συχνά(που κι αυτο σχετικό είναι) ανάλογα πότε με πιάνει.
    Τι σε βοήθησε πιο πολύ να σταματήσεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    NA σου πω την αληθεια , τα φαρμακα . :p
    I m a Good Person With Bad Attitude

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    Χθές ήταν Ημέρα ευαισθητοποίησης του αυτοτραυματισμού. Πέρυσι το χειμώνα τυχαία ανακάλυψα οτι υπάρχει τέτοια μέρα, και δε ξερω γιατί αλλά δεν είναι καθόλου γνωστή, ή ίσως στο περιβάλλον μου να μην είναι. Γενικά πιστεύω ότι το θέμα αυτό στην Ελλάδα είναι αρκετά θέμα-ταμπού, χωρίς να βγάζω εμένα απ'εξω κι ας είμαι άτομο που αυτοτραυματίζομαι.
    Αν μάθαινα απο μια φιλη μου, γενικά καποιον δικό μου πως αυτοτραυματίζεται θα προσπαθούσα να το αποφύγω το θέμα. Και έτσι έχω κάνει με την αδερφή μου που στο παρελθόν για ένα διάστημα είχε τριχοτιλλομανία, βεβαια τότε ήμουν μικρή και δεν είχα ιδέα αργότερα όμως όταν το έμαθα έκανα πως ήμουν cool και οτι οκ σε όλους συμβαίνει.. και δε το συζητούσα. Θεωρώ λάθος τη στάση μου.
    Εσείς τι άποψη έχετε για τα ατομα που αυτοτραυματίζονται? Αν ξέρατε κάτι τετοιο για καποιον πως πιστεύετε ότι θα το αντιμετωπίζατε?
    θα εψαχνα να μαθω οσα περισσοτερα γινεται κ θα προσπαθουσα να πεισω αυτον τον ανθρωπο να παει σε ειδικο.
    http://www.mazi.org.gr/

Similar Threads

  1. Η αντροκρατούμενη παγκόσμια κοινωνία μας
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 01-08-2011, 02:06
  2. ημέρα μουσικής!
    By claire in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-06-2011, 23:58
  3. Μια κακη ημερα
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-12-2010, 01:57
  4. 1φορα την ημερα κριση!!!
    By maria- in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 17
    Last Post: 09-08-2010, 00:45
  5. Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας - 10/10/2009
    By gus1973 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 10-10-2009, 16:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •