ερωτευμενος με τη φιλη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    ερωτευμενος με τη φιλη μου

    Να πω λοιπον και γω με τη σειρα μου το προβλημα μου.Εδω και χρονια γνωρισα και κανω πολυ παρεα με μια κοπελα.

    Κανουμε αρκετα πολυ παρεα-ειμαστε φιλοι-την θεωρω δικο μου ατομο, χωρις να εχουμε δειξει κατι αλλο.Το θεμα ειναι οτι τα τελευταια 2 χρονια πιανω τον εαυτο μου να αναρωτιεται ωρες ωρες με ποιον τροπο την αγαπω. Και ανα διαστηματα που φευγει , ειτε παει στον φιλο της που σπουδαζει αλλου ειτε στη πολη που ειμαστε μου λειπει.Μου λειπει που για λιγες μερες δεν θα την δω και αυτο δειχνει οτι εχω και αλλα αισθηματα…

    Ενιωθα πως δεν ειμαι ερωτευμενος μαζι της οταν μου πρωτομπηκαν αυτς οι σκεψεις, αλλα τωρα ειμαι. σιγουρα την αγαπω και θα εκανα το οτιδηποτε για αυτο το κοριτσι.εχουμε περασει αρκετα μαζι και τα τελευταια χρονια τη βλεπω αλλιως.Φοβαμαι να της πω το πως νιωθω γιατι ουτε εγω ο ιδιος δεν ξερω.Επισης παρολο που ειναι με αλλο παιδι καιρο, δεν θα λεγα οτι ειναι και ξετρελαμενη μαζι του(αν και αυτο το καιρο νομιζω πως ειναι στα καλυτερα τους) και εκτος αυτου και συν ολα τα αλλα δεν θελω να της τη πεσω για σεβασμο προς τον φιλο της αλλα και στην ιδια.Δεν εχουμε δειξει κατι περισσοτερο απο μια καλη φιλια που εχουμε ολο αυτο το καιρο αλλα και εχουμε δειξει….

    H κατασταση ειναι πολυ mperdeway και δεν ξερω τι να κανω.Τη εβλεπα σαν φιλη αλλα πλεον ως κατι παραπανω.Ειναι ωρες που θελω να τη σφυξω στην αγκαλια μου….Απ την αλλη αν κανω κινηση υπαρχουν 2 περιπτωσεις. Η μια ειναι να πανε ολα καλα και η 2η ειναι μια φιλια 6 χρονων να παει χαμενη και στον καδο.Και το βρισκω αρκετα πιθανο το 2ο αλλα ποτε δεν ξες….αλλα και γω ο ιδιος δεν ξερω τι θελω.δεν ειμαι 100% σιγουρος.Δεν ξερω τι να κανω.Οταν προτοαρχισα να τη σκεφτομαι αλλιως ταλαιπωρουσα το μυαλο για κανα 2μηνο.τα βαλα κατω τα πραγματα και με εναν ρομποτικο τροπο ειπα πως δεν τη βλεπω αλλιως, μονο σαν φιλη. Ενα χρονο αργοτερα μου ξαναηρθαν αυτες οι σκεψεις…Δεν ξερω τι να κανω. και το θεμα ποιο ειναι....δεν κολλαω στο να φαω χυλοπιτα και να χαλασει η σχεση μας. θα ναι κατι που θα με χαλασει μεν, αλλα προτιμω να μετανιωσω για κατι που εκανα παρα για κατι που δεν εκανα.

    λογω σεβασμου κυριως θελω να πιστευω πως δεν προχωραω...αλλα ο καιρος περναει )... τι κανω παιδια?
    Last edited by kathisterix(diplo-profil); 02-03-2012 at 09:59.

  2. #2
    Τόσα χρόνια που γνωρίζεστε γιατι δεν έγινε κάτι μεταξύ σας? Μήπως η σκέψη σου πέρασε και στο παρελθόν, κατα βαθος, αλλά δεν το τόμησες? από τα λόγια σου βγαινει μεν ότι την ερωτευτικες και την θελεις αλλά μου βγαζει και κομπλάρισμα - ατολμια στο να έκανες κάτι και στο να κανεις τωρα. Μήπως αυτο ειναι που εμποδίζει? Και γιατι να ειναι με τον τυπο και όχι μαζι σου, με εσενα που την ξερεις περισσοτερο καιρο και καλυτερα? πάντως το παραδεχεσαι ότι ο χρονος πιεζει γιατι λόγω συνθηκων θα χαθειτε, άρα πρεπει να κινηθεις, κι από τη στιγμη που νοιωθεις κατι πρεπει να δειξεις κατι, εγω δεν μπορω να σου πω σιγουρα πως διαφορετικα θα χεις παντα απωθημενο που δεν το προσπαθησες, κι απ την άλλη μην προδικαζεις αντίδραση της, αυτο ειναι συνηθως δικαιολογια για να αποφυγουμε αμα μας διακατεχει ατολμια και φοβος απόρριψης.
    γιάννης

  3. #3
    Απορω και εγω γιατι δεν εγινε κατι μεταξυ μας, αλλα τωρα αργα πλεον σκεφτομαι γιατι εγω δεν εκανα κατι γιαυτο.ευκαιρεις στο παρελθον δοθηκαν. αλλα τοτε ειτε εγω "επαιζα" με αλλες, ειτε αυτη το ιδιο αλλα κυριως γιατι τοτε την εβλεπα σαν φιλη μονο κ ειμασταν(ειμαστε?) σαν κολλητοι. γνωριζομαστε περιπου 6 χρονια και τα 2 τελευταια ειναι που την ειδα αλλιως. πριν 2 χρονια εφαγα μια φλασια για κανα 2μηνο και προσπαθησα και το καταφερα να πεισω τον εαυτο μου οτι ειναι μονο φιλη μου. τωρα εδω και 6 μηνες αυτα τα συναισθηματα μου ξαναηρθαν και πολυ πιο εντονα. περισσοτερο και καλυτερα δεν θα λεγα ακριβως οτι με ξερει.σιγουρα με βλεπει περισσοτερο. με τον δικο της γνωριζεται απο το λυκειο και προσφατα εμαθα οτι ειχαν κατι και τοτε. σιγουρα εχω τον φοβο της απορριψης, αλλα αμα της δειξω τα αισθηματα μου ή της τη πεσω δεν θα φανω μακακας? στο οτι δεν σεβομαι την ιδια και τον φιλο της?πιστευω οτι αυτο με κραταει πισω. και ας υποθεσουμε οτι περνω την αποφαση και της δειξω τι αισθανομαι. το κανω σε φαση παιχνιδι(εξοδο -επιρροη απο αλκοολ?) ή της το λεω στα ισα(πραγμα που θελω να κανω)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ξαναμεθύστε, κάντε το και μετά αποφασίζετε. Πάντως, είναι καλύτερο από το να ζεις αιώνια στο "αν".λολ
    Όμως η εκτίμηση δεν έχει και μεγάλη σχέση με το σεξ και τον έρωτα, να το ξέρεις αυτό. Δηλαδή μπορεί να εκτιμιόσαστε φιλικά και από χημεία τίποτε, νάδα λεμονάδα.
    Άρα μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς αν κάποιες στιγμές η σχέση σας η σωματική, δείχνει σημάδια έλξης, έχει στοιχεία που να σου δείχνουν προς τα κει.
    Τώρα, το θεματάκι με τις ενοχές...χμ. Αν είναι ευτυχισμένη τότε δεν έχεις δουλειά να ανακατευτείς. Αν δεν είναι μπορείς να της αφήσεις την επιλογή να το αποφασίσει εκείνη αν θα τελειώσει τη σχέση της ή θα την κρατήσει. Γενικά αυτά τα σκατοδιλήμματα έχουν να κάνουν πάντα με την ηθική και η ηθική είναι καθαρά προσωπικό και υποκειμενικό ζήτημα,σε τόσο "γκρίζες" ζώνες.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Πιο καλα μην κανεις τπτ τωρα αφου θα πας φανταρος. Αν την θελεις τοσο πολυ περιμενε και μια μερα θα εχεις την ευκαιρια οταν θα ειναι ελευθερη.

  6. #6
    σε κανα 5μηνο με το καλο θα παω και αλλο ποσο μεχρι να τελειωσω με το φανταρικο.με πιθανοτητες-φοβαμαι πως μεχρι τοτε μπορει να χαθουμε απο λιγο εως πολυ

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Δυστυχως δεν μας τα φερνει η ζωη παντα ετσι οπως μας βολευει. Κανε υπομονη και μετα οταν δεν θα εχεις πια υποχρεωσεις βλεπεις τι θα κανεις, γιατι δεν ειναι σωστο να τα φτιαξεις με καποια και μετα να φυγεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    πολυ το καθιστεριξ ρε φιλε , τωρα το καταλαβες μετα απο τοσα χρονια ?,
    ουτως η αλλως τωρα δεν σου μενει πολυς χρονος , Τι Θα Κανεις ? θα ζεις μια ζωη με το ερωτημα : Αν εκανα εκεινη την κινηση ?
    Προσωπικα δεν θα επελεγα να ζω με μια απορια μια ζωη . Το βρισκω δειλο σχεδον.
    Οποτε , εσυ αποφασιζεις ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Επειδη μαρεσουν τα μαθηματικα:

    α) Πριν 2 χρονια εφαγες φλασια οτι ισως τη βλεπεις ερωτικα, και αυτη πριν 2 χρονια τα εφτιαξε με τον φιλο της. Μηπως το οτι εκανε μια σοβαρη σχεση σου χτυπησε κανα καμπανακι οτι δε θα ναι εκει αιωνια να σε περιμενει? Γιατι 4 χρονια την ηξερες και δε σου ειχε περιασει μεχρι τοτε κατι απο το μυαλο, οπως λες.

    β) Σε 5 μηνες φευγεις φανταρος και οσο περναει ο καιρος φουντωνει αυτο που νιωθεις. Εσεις οι αντρες πριν πατε στρατο παθαινετε μερικες φορες ενα κατι απο το αγχος, και ψαχνεστε για κοπελα. Το εχω παθει κι εγω με φιλο μου, που μια μερα πριν φυγει φανταρος του καρφωθηκε οτι θελει να κανουμε σχεση.

    Αυτα μονο.

  10. #10
    @path και υπολοιποι ευχαριστω για τις συμβουλες και για το σμπροξιμο. δεν σας ειπα οτι αυτα τα συναισθηματα με ετρωγαν για πολυ καιρο και σε καποια φαση μιλησα σε ενα φιλο μου για να το βγαλω απο μεσα μου και αντι να με ενθαρρυνει στο να κανω κινηση ή κατι, μονο που δεν μου ειπε να πεθανω.....ευτυχως ενας αλλος με βοηθησε και με ανεβασε ψυχολογικα στο να καταλαβω οτι θα πρεπε να κανω κατι αλλα κολλαω(για τους λογους που αναφερω).

    @λιλιουμ υποθετω πως ενας απ τους παραγοντες ηταν το οτι οντως χτυπησε το καμπανακι οπως λες...ε γιαυτο και γω σκεφτομαι ποσο μ@κακας ημουν-ειμαι.
    Δεν εχω καθολου αγχος στο οτι θα παω στρατο και δεν θα εχω κοπελα.Καθολου ομως. αυτο που με αγχωνει ειναι οτι εγω θα παω στρατο και η κοπελια θα φυγει και φοβαμαι μη χαθουμε απο λιγο εως πολυ.οπως ανεφερα στο πρωτο μηνυμα ειμαι της αποψης καλυτερα να μετανιωσεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν εκανες και συνηθως και στη ζωη μου εκανα παραλτομα πραγματα χωρις δευτερη σκεψη αλλα τωρα.... ασε που αφου τελειωσω και με τις σπουδες και φανταρικο θα ψαχτω για δουλεια προς τα ξενα γιατι εδω δεν το κοβω να εχω προκοπη.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Καπου στον κοσμο των ονειρων..
    Posts
    41
    Μιλα της βρεεε!!
    Καλυτερα να ζεις με τυψεις παρα με απωθημενα!!!
    σκεψου οτι αν αυτη ειναι καλα με τον εαυτο της κ δεν νοιωθει κατι για σενα δεν θα χαλασει την σχεση της..αν ομως νοιωθει..που ξερεις μπορει να φανεις τυχερος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    βασικα απο την στιγμη που την εχεις δει ερωτικα δεν εχει χαλασει η φιλια που εχετε?υπαρχει περιπτωση δηλαδη να τα ξεχασεις ολα και να ειστε παλι φιλοι?
    Blonde guys are more fun ;)

  13. #13
    δεν εχει χαλασει ακριβως αλλα βλεπω οτι οταν ειμαστε μαζι δεν μπορω να μιλησω μαζι της οπως εκανα παλια. να ειμαι ελευθερος στο πως, που θα την αγγιξω, τι θα πω κλπ...χωρις βεβαια να δειχνω και οτι κατι παιζει, γιατι τωρα που το σκεφτομαι οταν ειμαι διπλα της χαλαρωνω και νιωθω ηρεμα.αχχχχχ. σχεδον το εχω ξεχασει ή προσπαθω για αλλη μια φορα. εχω στρωθει στο διαβασμα και εχω δωσει προτεραιοτητα εκει. θελω λιγους μηνες για να τελειωσω και δεν θελω να κανω μια κινηση, να τελειωσουν ολα και να διαλυθει η ψυχολογια μου. ο χρονος και οι πραξεις μου θα δειξουν τι μελει γενεσθαι. σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες :D

Similar Threads

  1. Ειμαι ερωτευμενος με την κολλητη μου
    By argieole in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 20-07-2014, 15:50
  2. Ειμαι ερωτευμενος με τη φιλη μου
    By kathisterix(diplo-profil) in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 17-10-2011, 23:14
  3. ερωτευμενος με τον εαυτο του
    By elena_ch in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-08-2011, 14:00
  4. Ειναι γκει, ερωτευμενος με καποιον αλλο/αλλη, η υπερβολικα δειλος ???
    By ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-12-2010, 18:02
  5. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •