Δεν θελω να υπάρχω να ζω , δεν έχω κανέναν λόγο τίποτε που να κρατάει στη ζωη. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 226
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    και κατι ακομα: αν εχεις διαγνωσμενη καταθλιψη απτα 26 σου (συγγνωμη αν καταλαβα λαθος), να εισαι ευγνωμων γιατι ανηκεις στη μειονότητα των ανθρώπων που το διέγνωσαν νωρις. Δεν είσαι ντροπή για κανεναν. Είσαι όσο ντροπή είναι και κάποιος με έλκος/μυωπία/στραβισμό/ιλαρά.
    Δεν ξερω αν παιρνεις κάποια αγωγη, ευχομαι να εισαι απτους ανθρώπους που ακολουθούν αγωγή και εχουν συχνή επαφή με το θεραπευτή τους. Αν ήδη το κάνεις μην το σταματησεις για κανενα λογο. Αν δεν το κανεις, προσπαθησε να απευθυνθεις. Η διαφορά που θα δεις ειναι απλα.....ΑΜΕΣΟΤΑΤΗ. Δεν θα ξεκολλησουν τα ποδια σου απτη λασπη ξαφνικα ενα πρωι, αλλα καθε μερα θα ανοιγεις πιο ευκολα τα ματια σου (εγω και αν ξερω αυτο το βαρος να ξημερωνει η μερα και να νιωθεις οτι κουβαλας ολη τη γη στους ωμους σου).

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by melina_ View Post
    Λάμπρο καλησπέρα. Διαβασα την κατάθεσή σου. Δεν θα σου πω ψυχοθεραπευτικές θεωρίες- δεν ξερω καμια αλλωστε- ούτε νουθεσίες-δεν ειμαι αρμόδια ουτε σε θεση αυτο τον καιρο. Θα σου πω ομως το δικο μου βίωμα για να δεις οτι και αλλοι ανθρωποι εχουν περασει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με σενα.
    Καταρχας απενοχοποιήσου απο το κλισε: "το δικο μου προβλημα ειναι μικροτερο απο άλλο άρα ασημαντο". οπως πολυ σωστα σου ειπε η Χριστίνα πιο πάνω, η οποια εχει ταλαιπωρηθεί πολυ στη ζωή της απτα λιγα που ανεφερε εδω, του καθενός το πρόβλημα είναι το δικό ΤΟΥ πρόβλημα. ο δικος του σταυρός.
    Εγω λοιπον, εχοντας πισω μου την απωλεια του πατερα μου, δεν προλαβα να πενθησω και επεσαν πανω μου τα χιλια μυρια οσα προβληματα, δεν θα επεκταθω γιατι απλα θα κουρασω. μεσα λοιπον σαυτο το χαος που ζουσα, εγκλωβιστηκα σε ενα αρρωστημένο συστημα ενοχών απεναντι στην εναπομείνασα οικογένειά μου, μπαίνοντας στο ρόλο του "σωτήρα" τους. ήταν κάτι που έκανα ΜΟΝΗ μου. ναι μεν ημουν εν μερει αναγκασμενη απτις συνθηκες, αλλα η ΥΠΕΡΒΟΛΗ σε αυτο που εκανα βαραινε εμενα ως ευθυνη. Αυτο φυσικα δεν το αντιλαμβανομουν τότε, το καταλαβα αργότερα όταν με τη βοήθεια της ψυχολόγου μου (καλη της ώρα), ειδα την αλήθεια και απεγκλωβίστηκα σταδιακά. Αυτή λοιπον η ψυχολογος μου θυμιζε συχνα το εξης: "όταν θυσιάζεσαι ΜΟΝΟ ΕΣΥ για τους άλλους, δημιουργείς μια βολική ασφαλή κατάσταση για σένα, πλάθεις ένα άλλοθι για να αφηνεις τη ζωή σου στον πάγο, για να αποποιείσαι τις ευθύνες απεναντι στον εαυτό σου και να κατηγορείς για όλα τους άλλους....τους ΘΥΤΕΣ". Όταν το ειχα πρωτοακούσει είχα εξοργιστεί. Όπως η ίδια μου εξομολογήθηκε πολύ αργότερα, είχε υπερβάλλει λίγο σε αυτή της την τοποθέτηση, δεδομένου ότι οταν οι συνθήκες ζωης σου επιβάλλουν πράγματα και είσαι ο πιο δυνατός, εκ των πραγματων παιρνεις αυτο το ρόλο. Το θέμα είναι όμως να μην το παρακάνεις.
    Και τώρα στο προκείμενο. Καταλαβαίνω και νιώθω οτι το κυριότερο συναίσθημα που βγάζεις είναι παράπονο, αίσθημα προδοσίας απο όλους, χρειάζεσαι αναγνώριση, ελευθερία κινήσεων, συμπαράσταση, να λάβεις τουλάχιστον όσα δίνεις. Απο καθαρά προσωπική μου εμπειρία θα σου προτείνω κάτι πολύ πρακτικό: πιασε ενα ενα τα δεδομένα και τα στραβά της ζωής σου. πχ: φερεσαι καλα σε εναν φιλο και δεν στο ανταποδίδει? κόψτον μαχαίρι! μη συνεχίζεις τη φιλική σχεση με σενα θυμα που δίνει και τον αλλο φαταούλα. απλά σταμάτα την. και να μη βρεις άλλους φίλους (που λέει ο λόγος) αυτού του είδους οι φιλίες είναι απλά περιττές.
    σε καταπιέζουν οι δικοί σου ασκώντας σου συναισθηματική βία? απλά "πάγωσέ" τους για όσο διάστημα μπορείς. μια εβδομάδα μπορείς? καντο! δεν φανταζεσαι τη διαφορα. να γινω ακομα πιο πρακτικη:
    σηκω και φυγε λιγες μερες μονος. παρε τη φρίκη σου, τα χάλια σου, τα παραπονά σου και χωρις να δωσεις αναφορά φύγε κάπου που θα νιωσεις ομορφα και ελεύθερα. να ανασάνεις.
    μη βαζεις μακροπροθεσμους στοχους. αυτο θα σε βυθισει πιο πολυ. κανε μικρά πρακτικά βήματα που θα κανουν τη διαφορά.
    με όλο το σεβασμό σε αυτα που περνάς, ό,τι σου ειπα πιο πανω προκύπτει απτη δικη μου εμπειρια, απτο δικό μου εγκλωβισμό απ' όπου και βγήκα.
    Τα διάβασα και κλαίω , γιατι ειναι έτσι ακριβώς .
    Για τους φίλους , το έκανα , δεν έχω παρα έναν ή δυο .
    Έφυγα δυο φορές , το αποτέλεσμα ειναι ότι με απειλούν .... και με κάνουν να κλαίω σαν μικρο παιδι , μου μιλανε τοσο άσχημα σαν να μην ειμαι τίποτε γι αυτους , σαν να ειμαι ξένος .
    Η ψυχολογική βία που μου ασκούν με κάνει να συμπεριφέρομαι σαν 5 χρονων παιδι και δεν νομίζω ότι αυτο μπορει να αλλαξει πια .
    Όσοι ειναι κοντα μου και νομίζω ότι με αγαπάνε , όταν με φωνάζουν τρέμω , κλαίω , αν με γνωρίσεις έξω τυχαία θα δεις το ακριβώς αντίθετο στο χαρακτήρα μου .
    Δεν ξέρω γιατι μου συμβαίνει αυτο , τους φοβαμαι μου κόβουν την ανάσα , θελω να φύγω να κρυφτω να μην ακούω τίποτε απο αυτους , δεν αντέχω αλλο . Ολοι μου λένε μην φύγεις μην αφησεις μονη της την μητέρα σου , ο αδελφος μου ειναι μακρια και αυτός μου λέει ότι για όλα φταίω εγω . Ναι εγω φταίω για όλα γιατι εγω επρεπε να τα κάνω όλα και πως να τα κάνω όλα , γιατι να τα κάνω εγω .
    Και τώρα που γράφω πάλι μου ασκούν ψυχολογική βία με το να χτυπάνε πόρτες παράθυρα .
    Δεν αντέχω αλλο αυτο .
    Συγνώμη

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Σε ευχαριστω ¨Μelina¨

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    εχεις τη δυνατοτητα να αλλαξεις σπιτι? να μεινεις μονος σου? συγγνωμη που το ρωταω ευθεως αλλα αν τα πραγματα ειναι τοσο ακραια το να φυγεις οριστικα απο κοντα τους θα ειναι πραγματικα η σωτηρια σου.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by melina_ View Post
    και κατι ακομα: αν εχεις διαγνωσμενη καταθλιψη απτα 26 σου (συγγνωμη αν καταλαβα λαθος), να εισαι ευγνωμων γιατι ανηκεις στη μειονότητα των ανθρώπων που το διέγνωσαν νωρις. Δεν είσαι ντροπή για κανεναν. Είσαι όσο ντροπή είναι και κάποιος με έλκος/μυωπία/στραβισμό/ιλαρά.
    Δεν ξερω αν παιρνεις κάποια αγωγη, ευχομαι να εισαι απτους ανθρώπους που ακολουθούν αγωγή και εχουν συχνή επαφή με το θεραπευτή τους. Αν ήδη το κάνεις μην το σταματησεις για κανενα λογο. Αν δεν το κανεις, προσπαθησε να απευθυνθεις. Η διαφορά που θα δεις ειναι απλα.....ΑΜΕΣΟΤΑΤΗ. Δεν θα ξεκολλησουν τα ποδια σου απτη λασπη ξαφνικα ενα πρωι, αλλα καθε μερα θα ανοιγεις πιο ευκολα τα ματια σου (εγω και αν ξερω αυτο το βαρος να ξημερωνει η μερα και να νιωθεις οτι κουβαλας ολη τη γη στους ωμους σου).
    Ειναι και λιγο νωρίτερα η διαπίστωση της κατάθλιψης , τώρα δεν κάνω τίποτα , δεν μπορω εδω που ειμαι να έχω την βοήθεια ειδικού και δεν παίρνω κάποια αγωγή
    .

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by melina_ View Post
    εχεις τη δυνατοτητα να αλλαξεις σπιτι? να μεινεις μονος σου? συγγνωμη που το ρωταω ευθεως αλλα αν τα πραγματα ειναι τοσο ακραια το να φυγεις οριστικα απο κοντα τους θα ειναι πραγματικα η σωτηρια σου.
    Με απειλούν , δεν μπορω να στο πω διαφορετικα , αλλα πρέπει να το κάνω και το έχω μέσα στο μυαλο μου.

    Δεν ξέρω αλλα απο την μια στιγμη με διώχνουν μου συμπεριφέρονται σαν να ειμαι αλήτης και την ίδια στιγμη παίρνουν την φωτογραφία μου απο το σαλόνι και την βάζουν δίπλα στο κρεβατι τους .
    Τι άνθρωποι ειναι αυτοί δεν ξέρω .

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    θα ηθελα να σου πω και κατι ακομα. δεν ξερω την κατασταση της υγειας της μητερας σου αλλα να ξερεις πως δεν θα παθει τιποτα ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΣΟΥ ή εξαιτιας της φυγής σου. τους γονεις τους φροντιζουμε ως νιωθουμε και οφειλουμε, αλλα στο μετρο που δεν καταδικαζεις τη δικη σου ζωη. τι κι αν σου λεει ο αδερφος σου οτι φταις? πες του και συ το ιδιο. τι κιαν σου λενε οι αλλοι να μην αφησεις τη μητερα σου? δεν θα την εγκαταλειψεις! απλα θα ζεις μονος σου οπως αρμοζει στην ηλικια σου. απο κει θα ξεκινησεις και θα ανοιξει ο δρομος και για τα υπολοιπα. για σκεψου να ειχες μια γυναικα διπλα σου ....τι θα εκανες? δεν θα ζουσες μαζι της? θα την εφερνες να ζειτε ολοι μαζι σε αυτο που ειναι η δικη σου φυλακη? δε νομιζω να δεχοταν ουτε και συ θα το ηθελες.
    ξεκινα λοιπον απο τα απλα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    λαμπρο μου μην αναλυεις συμπεριφορες ανθρωπων που σου φερονταν και φερονται τοσο ανισορροπα. ας παιρνουν ολες σου τις φωτογραφιες να τις κανουν αφισες! και? τι παει να πει "σε διώχνουν?" εισαι 40 χρονων αντρας, στύβεις την πέτρα, ποιος εισαι και σε διώχνουν? φυγε μονος σου. χαιρομαι που το εχεις μεσα στο μυαλο σου. δουλεψε το αλλα μην το καθυστερησεις πολυ. η οικογενεια σου δεν προκειται να αλλαξει. αστους στην τρελα τους και ζησε γιατι τα χρονια περνουν και ακουγεται λαικιστικά αλλά ειναι τοσο μεγαλη αληθεια!
    και για να ευθυμησουμε λιγο.....σου φερονται σαν σε αλητη? γινε αλητης! σηκω φυγε απο κει μεσα σαν αλητης....εξαιρετικα γοητευτικος ρολος για εναν αντρα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Άφησα μια φορα μια γυναίκα που ήθελε πραγματικα να κάνει οικογένεια μαζι μου απο ενοχές να μην αφήσω την μητέρα μου μονη της , τοσο βλάκας ειμαι .
    Αν φύγω θα φύγω και δεν θα με ξαναδούν , δεν τους μπορω αλλο , ολοι τους μια ζωη ότι τους έφταιγε εμένα κατηγορούσαν , εμένα ρωτούσαν τι να κάνουνε .
    Δεν ειναι άνθρωποι αυτοι , δεν νομίζω ότι εγω έχω συγγένεια με αυτους , μηπως δεν ειμαι παιδι τους ?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by melina_ View Post
    λαμπρο μου μην αναλυεις συμπεριφορες ανθρωπων που σου φερονταν και φερονται τοσο ανισορροπα. ας παιρνουν ολες σου τις φωτογραφιες να τις κανουν αφισες! και? τι παει να πει "σε διώχνουν?" εισαι 40 χρονων αντρας, στύβεις την πέτρα, ποιος εισαι και σε διώχνουν? φυγε μονος σου. χαιρομαι που το εχεις μεσα στο μυαλο σου. δουλεψε το αλλα μην το καθυστερησεις πολυ. η οικογενεια σου δεν προκειται να αλλαξει. αστους στην τρελα τους και ζησε γιατι τα χρονια περνουν και ακουγεται λαικιστικά αλλά ειναι τοσο μεγαλη αληθεια!
    και για να ευθυμησουμε λιγο.....σου φερονται σαν σε αλητη? γινε αλητης! σηκω φυγε απο κει μεσα σαν αλητης....εξαιρετικα γοητευτικος ρολος για εναν αντρα
    Ειμαι αλήτης για αυτους , που να γνώριζαν την όλη αλήθεια για μένα . Η φύση της δουλειάς μου ειναι τέτοια που μόνο αλήτης θα την έκανε , πάντα μέσα στα πλαίσια του νομου και πάντα στην υπηρεσια του κράτους και των πολιτών για να μην παρεξηγηθώ .
    Πιστεύω να καταφέρω να φύγω ξέρω ότι έχω διανύσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου , ξέρω ότι μπορω να κάνω τα πάντα και έχω κάνει πράγματα που δυσκολα γίνονται , αλλα δεν ειναι αρκετό γι αυτους , δεν έγινα αυτός που ήθελαν .

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    οσο πας ολο και φαινεσαι οτι τα εχεις δει και τα ξερεις ολα, τα ειδες τα λαθη σου, τα λουστηκες, ενα τσαφ μακρυα ειναι η λυση στο βάλτωμά σου.
    (εγω οταν ημουν στη θεση σου, ειχα στραβωμάρα ηθελημένη!)
    παιδι τους εισαι και?
    δεν προκειται να βγαλεις ακρη με συζητησεις μαζι τους, τουλαχιστον στην παρουσα φαση. γιατι να περιμενεις να σου δωσουν εγκριση? αναγνωριση? ευχαριστω?
    δωσε εσυ στον εαυτο σου αυτα που δεν σου δινουν και καπου παρακατω βλεπεις πώς θα εξελιχθει η σχεση σου μαζι τους. τωρα προέχει να φυγεις απτο καρεκλακι του θυματος. γινε ο κακος της παρεας, αχ δεν ξερω πώς να στο πω διαφορετικα!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    γιατι να γινεις αυτος που θελουν? μα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ. και γιατι να σε ενδιαφερει?
    γινε αυτος που θελεις εσυ. ο Λάμπρος που ειναι 40 χρονων, νεος άντρας, που βοηθαει τον εαυτο του, που παιρνει την καταθλιψη του και την βαζει απεναντι απο εναν θεραπευτη (οπου και να ζεις καπου θα υπαρχει μια κοντινη πολη και οι αναλογοι θεραπευτες), ενας αντρας που γιατρευεται και κανει τη ζωη του. αν κανεις αυτο το βημα, να δεις που ολα θα ανοιγονται μπροστα σου. και φιλοι σωστοι, και γυναικες σωστες και αναγνωριση. πώς θες να σε σεβονται ή αν θες και να σε φοβουνται οι δικοι σου οταν σε βλεπουν να λυγιζεις? μη μπερδευεις την αγαπη με τη χειραγωγηση. οταν ο ανθρωπος λυγιζει θα τον πατησουν και θα τον πατησουν ολοι ακομα και αυτοι που τον "αγαπουν". οι ανθρωποι ειμαστε-εξελιγμενα μεν- αλλα παραμενουμε θηλαστικα και μαλιστα παμφαγα.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Το κατάλαβα αυτο που θέλεις να πεις , ειμαι ο κακός , ξέρω ότι ειμαι ένα κλικ απο το να γλύτωσω , αλλα αυτο το κλικ δεν εξαρτάται μόνο απο εμένα . Ξέρω πως να το κάνω , η ζημιά στην ψυχική μου υγεία έγινε και δεν διορθώνεται απλα ίσως εγω πρέπει να προς έξω την πληγή μου που δεν θα γιατρευει ποτε .

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    256
    απο ποιον εξαρταται?
    και πώς ξερεις οτι δεν διορθωνεται? απ' τον τροπο που μιλας φαινεσαι μορφωμενος ανθρωπος, και οι μορφωμενοι ανθρωποι εχουν ανοιχτο μυαλο, φυσικα και διορθωνεται! εγκλωβισμενος εισαι απλα. τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο. και καταθλιψη να εχεις και οτιδηποτε αλλο να εχεις, φυσικα και διορθωνεται! ξεκινα να διορθωνεις τη διευθυνση κατοικιας σου για αρχή! αχ και να ξερες ποσο θα σε βοηθουσε ακομα και ενας θεραπευτης στο να αλλαξεις διευθυνση! (αν και πιστευω οτι εφοσον τοχεις ηδη στο μυαλο σου, αυτο τουλαχιστον μπορεις να το κανεις μονος σου)
    και γιατι να γιατρευτει η πληγη σου? ξερεις ποσες πληγες κουβαλαμε ολοι μας καθημερινα?
    παρε τις πληγες σου και φυγε απο κει μεσα αγορι μου να σωθεις. φαντασου τον εαυτο σου να αραζει στον καναπε με την εφημεριδα σου και να μη σου χτυπαει κανεις την πορτα με φωνες, να μη σου ζηταει κανεις τιποτα! μονο να κλεισεις τα ματια και να το φανταστεις θα σου αλλαξει με τη μια η διαθεση!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by melina_ View Post
    γιατι να γινεις αυτος που θελουν? μα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ. και γιατι να σε ενδιαφερει?
    γινε αυτος που θελεις εσυ. ο Λάμπρος που ειναι 40 χρονων, νεος άντρας, που βοηθαει τον εαυτο του, που παιρνει την καταθλιψη του και την βαζει απεναντι απο εναν θεραπευτη (οπου και να ζεις καπου θα υπαρχει μια κοντινη πολη και οι αναλογοι θεραπευτες), ενας αντρας που γιατρευεται και κανει τη ζωη του. αν κανεις αυτο το βημα, να δεις που ολα θα ανοιγονται μπροστα σου. και φιλοι σωστοι, και γυναικες σωστες και αναγνωριση. πώς θες να σε σεβονται ή αν θες και να σε φοβουνται οι δικοι σου οταν σε βλεπουν να λυγιζεις? μη μπερδευεις την αγαπη με τη χειραγωγηση. οταν ο ανθρωπος λυγιζει θα τον πατησουν και θα τον πατησουν ολοι ακομα και αυτοι που τον "αγαπουν". οι ανθρωποι ειμαστε-εξελιγμενα μεν- αλλα παραμενουμε θηλαστικα και μαλιστα παμφαγα.
    Δεν έχω δικους μου ανθρώπους , ποτε δεν είχα , αν είχα απλα να με κοιτάζουν στα ματια και να με κρατάνε αγκαλια που είχα και εχω ανάγκη θα ήμουν καλύτερα .
    Η απογοήτευση μου ειναι γιατι εγω να έχω φτάσει σε σημειο να τους έχω σώσει μέχρι και τη ζωη και αυτοι να με πετάνε στο δρόμο σαν παλιοσκυλο .
    Ειναι πολυ δύσκολο να δώ κάποιον ειδικό, δεν μπορω να το κάνω λόγο συγκεκριμένων καταστάσεων .
    Όλα ειναι πως να το πω , χειρότερα δεν μπορούσαν να ειναι .

Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σημερα πραγματικα ενιωσα πως θελω να μην υπαρχω πια....
    By πονος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 26-03-2011, 13:04
  2. Ποσο καιρό κρατάει η κατάθλιψη?
    By carrot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 26-12-2010, 00:25
  3. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΩ
    By GOJURYU in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 03-07-2008, 16:44
  4. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 09:08
  5. ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ
    By paramythi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2005, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •