Φοβίες με κοντινό μου πρόσωπο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6

    Φοβίες με κοντινό μου πρόσωπο

    H 8ia mou sigatiki me tin giagia mou.H 8ia mou exei genikos fobies mipos kapios xtipisei pa8ei kapo alla oxi se fisiologika epipeda afti ti stigmi einai agami kai xoris paidia kai skeftomai oti isos einai poli kalo etc gia ti to paidi tis 8a htan kiriolektika mesa se giala.To oti den exei brei akoma suntrofo afou einai mia poli omorfi gynaika to dikaiologo me tin fobia pou exei sto na epmistebete an8ropous kai sto na kanei nees gnorimies.Egw eimai poli filozows exw 4 zwa kai exontas perasei kai ta 16 xronia tis zwhs mou me zwa mporw blepontas ena katikidio na psixologisw to afentiko tou apo tin simperifora tou zwou.O gatos tis 8ias mou lipon tin antiprosopebei epakribos antikinonikos kai kribete monimos.H giagia mou exontas problima me ta gonata tis epese prosfara kai xtipise apo tote h 8ia mou den kimate mipos ksanaxtipisei h giagia...afto den arxise meta to xtipima panta etc htan me ti giagia alla twra kanei kako ston eafto tis....pos mporoume na tin boithisoume?(Signomi gia to mege8os tou kimenou)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν νομιζω να χρειαζεται βοηθεια η θεια σου απλως ειναι ετσι ο χαρακτηρας της σε αντιθεση με την περιπτωση που περιεγραψες σε αλλο ποστ.
    Βεβαια σε ολα εχει σημασια η κλιμακα και μπορει να εχεις δικιο αλλα δεν μπορω να καταλαβω ιδιαιτερο προβλημα της θειας σου απο το συγκεκριμενο ποστ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6
    I idia to katalabenei den nomizw na einai fisiologiko na min kimate kai na pigenei aipnei sti doulia giati yparxi mia periptosei na ksanaxtipisei h giagia h idia den niothei kala me afto alla den mporei na to kseperasei

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μοιαζει με ατομο που ενδιαφερεται για τους αλλους οπως και εσυ αλλωστε και το εκτιμω...αν ειναι προσφατο το περιστατικο χρειαζεται λιγος χρονος να συνερθει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Νέρωνα, να χαρείς, όχι greeklish.

    Διάβασε τους όρους χρήσης της ιστοσελίδας σε παρακαλώ.
    http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 164&Itemid=54
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Είναι πολυ γλυκό που νοιάζεσαι για την θεία σου. Αλλα αυτό είναι δικό της προβλημα και αυτή μονο μπορει να αποφασίσει αν θα το λυσει ή όχι.

    Μπορείς όμως να κάνεις την ίδια πονηριά που έκανα με τον μπαμπά μου που τον ειχαν πιάσει οι παπάδες και τον τρομκρατούσαν με την κόλαση.

    Βάλε πάνω στο τραπεζάκι του σαλονιού διάφορα περιοδικά σχετικά με τέτοια θέματα(αρμονική ζωή, φορμα κλπ) ίσως και κάποιο σχετικό βιβλίο και αφησέτα εκεί.

    Ισως να επιλέξει να διαβάσει κάποιο από αυτά και να αποφασίσει για τα επομενα βηματά της..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6
    Dodoni plz den mporw na grafw sta ellinika eimai pliris anor8ografos kai den kserw ka8olou sto PC exw ma8ei sta greeklish Se parakalw den ginete mia ekseresei....?

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Νέρωνα, καταλαβαίνω την ανησυχία σου για την ανορθογραφία, ωστόσο εδώ δεν ερχόμαστε για να κρίνουμε αλλά για να υποστηρίξουμε και ειλικρινά δεν φαντάζομαι να βρεθεί κάποιος να σε κατακρίνει/ειρωνευτεί γι αυτό.

    Οπως πολλές φορές έχω πει στο παρελθόν και με κίνδυνο να γίνομαι κουραστικός, τα greeklish καθιστούν αδύνατη την αναζήτηση μέσα στο φόρουμ και έτσι, όπως ο κάθε ένας κάνει μια αναζήτηση στο google, βρίσκει ένα θέμα στο φόρουμ και παίρνει πληροφορίες και βρίσκει την όποια βοήθεια, έτσι είναι σημαντικό το μήνυμα του/θέμα του να γίνει μπούσουλας για τους επόμενους που θα ζητήσουν βοήθεια. Το αισθάνομαι σαν ανταπόδωση, όχι μόνο προς το e-psychology αλλά και προς τα μέλη του, προηγούμενα και επόμενα.

    Συγνώμη για το off topic.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    θα ήθελα να γράψω και εγώ για τις δικές μου φοβίες για κοντινό μου πρόσωπο.
    αφορά αυτό που συναισθάνομαι και είναι πηγαίο πλέον προς το πρόσωπο της μητέρας μου και του πατέρα μου.
    η φοβία οτι θα πεθάνει ο πατέρας μου και εγώ θα είμαι στο έλεος της μητέρας μου.
    αυτό ανακάλυψα με την ψυχίατρο μου.
    πλέον προσπαθώ να δυναμώσω την άμυνα μου!
    ξεκίνησα με κρίσεις πανικού, αύπνίες,χρόνια κατάθληψη και πλέον έχω ακράτεια και περιορισμένες ενδείξεις φόβου.το άγχος παραμένει και μερικές αϋπνίες.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •