Η σύντροφός μου έχει συμπτώματα ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 95
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Μηπως αν αγαπησεις όλα τα ελαττώματα της αυτα ξαφνικα πάψουν να υπάρχουν ?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Κανε μια προσπάθεια , μπορει να δεις να εξαλειφθούν οι περισσότερες

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ξωτικό τι ωραία που τα λες!!! Θαυμάζω τον τρόπο που έχεις να λες αυτό που θες :)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    ε, ενταξει , τωρα μην μου πεις οτι αγαπιουνται τετοιες συμπεριφορες...
    Έλα μου ντε! Πάντως και εγώ κάποτε έτσι νόμιζα όπως ο Λάμπρος

  5. #20
    Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχετε γράψει εύστοχα πράγματα και σε αρκετά πράγματα έχετε πέσει ακριβώς μέσα. Συνεχίζω σχολιάζοντας κάποια από αυτά... ξεκινώντας με τη σειρά που απαντήσατε...

    Christina82,
    το ότι σου έκανε μια κακομαθημένη κοπέλα και σου έβγαλε κάτι αντιπαθέστατο, δε συμβαίνει μόνο σε σένα. Αν και σύντροφός μου, βλέποντας τη συμπεριφορά της, πιστεύω ότι πολλοί έχουν την ίδια άποψη με σένα. Είναι ελάχιστοι εκείνοι που τη συμπάθησαν. Σκέψου ότι από κάποια στιγμή και μετά, ο αδερφός μου και η νύφη μου δεν την άντεχαν και δεν ήθελαν να έρχεται στο σπίτι τους. Αντίθετα εμένα μου έλεγαν να έρχομαι όποτε θέλω και να κοιμηθώ και εκεί αν θέλω. Βέβαια, το πρώτο σκέλος δε μου το είπαν στα ίσια αλλά φαινόταν από κάποια πράγματα, ώσπου κάποια στιγμή το επιβεβαίωσα μαθαίνοντάς το από άλλο συγγενή. Και το πιο στενάχωρο είναι ότι θεωρώ λογικό που ο αδερφός μου και η νύφη μου δεν την άντεχαν, διότι σχεδόν κάθε φορά που πηγαίναμε εκεί, πήγαινε πολύ κόντρα στη νύφη μου σε διάφορες συζητήσεις. Πιστεύω ότι αν της μιλήσω σκληρά, θα ταρακουνηθεί, θα αλλάξει για λίγο και κάποια στιγμή θα επανέλθει.


    anonymous_1,
    μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση όσα μου έγραψες, γιατί έπεσες μέσα σε πολλά πράγματα. Τι εννοώ... σχεδόν πάντα θεωρεί πως έχει δίκιο και εγώ άδικο. Ακόμα και τις ελάχιστες φορές που θα παραδεχτεί ότι είχε άδικο, θα το γυρίσει με τέτοια δεξιοτεχνία ώστε να ρίξει σε μένα την ευθύνη. Δεν αφήνει να πέσει τίποτα κάτω. Πρέπει τελειώνοντας μία συζήτηση, να έχει βγει από πάνω. Ένα παράδειγμα... την ημέρα του κρεβατιού του αδερφού μου, μου έκανε σκηνή για να φύγουμε σχετικά νωρίς. Όταν της είπα την άλλη μερα ότι επρόκειτο για τον αδερφό μου και ήθελα να κάτσουμε, γύρισε και μου είπε ότι έπρεπε να είχα φροντίσει να τη βοηθήσω στις δουλειές του σπιτιού ώστε να μην ήταν κουρασμένη και να καθόμασταν κι άλλο.

    Η Christina82 πρότεινε να της μιλήσω και απάντησες ότι αν μιλήσω, θα βρω το μπελά μου. Της έχω πει, διακριτικά βέβαια, ότι δεν έχει τρόπους. Και πράγματι, βρίσκω το μπελά μου. Διότι κατευθείαν μου τονίζει πράγματα που δεν της αρέσουν σε μένα και προσπαθεί να με βάλει να σκεφτώ ότι εγώ με τη δική μου συμπεριφορά ίσως την προκαλώ ώστε να μην έχει τρόπους. Και τελικά, φαίνεται να βγαίνει πάλι από πάνω.

    Άλλο που είπες και έπεσες, επίσης, μέσα. Πράγματι με αδειάζει συναισθηματικά και με κάνει συχνά ψυχολογικό ράκος. Λες ότι τέτοιοι άνθρωποι σε κάνουν να έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση και στο τέλος μαθαίνεις να σκέφτεσαι κάθε σου κίνηση για να αποφύγεις την κριτική τους. Σε πληροφορώ ότι στην κατάσταση αυτή είμαι όχι απλά μήνες αλλά χρόνια σε αυτή τη σχέση. Φοβάμαι ότι θα κριθώ αρνητικά για μικροπράγματα... για το αν θα πετάξω ένα χαρτί στα σκουπίδια αντί για τη σακούλα της ανακύκλωσης μέχρι το πόση ώρα θα κάτσω στο γυμναστήριο. Για το τι θα ακούσω αν ξεχάσω κάποια πρωινά να κατεβάσω τα σκουπίδια φεύγοντας. Μπορεί να μου την πει επειδή όταν μιλάω στο τηλέφωνο, δεν καταλαβαίνω αν μου μιλάει κάποιος δίπλα μου (π.χ. η ίδια). Για το τι θα πω στη μάνα μου όταν την παίρνω τηλέφωνο. Έχω φτάσει σε σημείο να παίρνω τηλέφωνο τη μάνα μου όταν δεν είναι εκείνη μπροστά για να μιλάω χωρίς να σκέφτομαι τι θα πω. Της έλεγα ψέματα ότι πήγαινα σε δουλειά αντί για γυμναστήριο για να μην αρχίσει να λέει ότι έχω καεί με την άθληση. Σας γράφω πράγματα που μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό. Και επειδή, όπως είπα, τονίζει πολύ συχνά τα αρνητικά στοιχεία μου, πραγματικά με έχει κάνει να έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση και κατά διαστήματα να σκέφτομαι ότι αν ήμουν με κάποια άλλη, μπορεί αυτή η άλλη να μη με άντεχε.

    Νιώθω ότι είμαι εγκλωβισμένος σε μία κατάσταση. Ότι θέλω να την αφήσω γιατί όσο περνάει ο καιρός, νιώθω κι εγώ πως χάνω τον εαυτό μου αλλά από την άλλη την αγαπώ και στενοχωριέμαι αφάνταστα και μόνο με την ιδέα να την πληγώσω. Ίσως είναι αυτό που λες ότι σε κρατούν εξαρτημένο συναισθηματικά. Η ψυχολογία μου, πάντως, κατά τη διάρκεια της σχέσης σε σύγκριση με την ψυχολογία μου πριν τη σχέση είναι μέρα με τη νύχτα. Έχω χάσει την ηρεμία μου, την ανεμελιά μου και προσπαθώ να μην κάνω ή πω πράγματα που ίσως τα κρίνει άσχημα.

    Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου... δεν πιστεύει ότι για να κάνει κάποιος παρέα μαζί της, πρέπει να ανήκει στην ελίτ της κοινωνίας. Ωστόσο, αν με τη λογική της καταλάβει ότι ο άλλος δεν την συμπαθεί ή παρεξηγήσει μία πράξη ή κάποια λεγόμενα του άλλου, θυμώνει και ναι, τον κατηγορεί πολλές φορές με κατηγορίες που δεν ευσταθούν. Δεν είναι τυχαίο ότι έχει ελάχιστους φίλους και με αυτούς δεν έχει καθημερινά πάρε δώσε. Ασχολείται κυρίως με μένα και τους γονείς της, των οποίων φροντίζει να καταρρακώνει συχνά την ψυχολογία λόγων κατηγοριών της που πάλι δεν ευσταθούν καμιά φορά. Να φανταστείς είχε εκνευριστεί με το μπαμπά της για κάποια θέματα και δεν του μιλούσε για μήνες. Εκείνος με έπαιρνε κρυφά τηλέφωνο που και που και με ρωτούσε αν είμαστε καλά. Εκείνη δεν το ξέρει αυτό...


    Lampros,
    ξέρω ότι κανένας δεν είναι τέλειος και αγαπάμε το σύντροφό μας με τα ελαττώματά του. Ωστόσο είναι κάποιες συμπεριφορές που και ο ίδιος δεν μπορώ να τις υποστηρίξω. Και υποτίθεται ότι πρέπει να θαυμάζεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου, όχι να φοβάσαι μην πει κάτι άσχημο και παρεξηγηθεί κανείς.

    Αναφέρθηκε, επίσης, ότι τα 5 αυτά χρόνια μοιάζουν απάλευτα... το ίδιο έχουν αναρωτηθεί στενοί μου συγγενείς που δεν την αντιμετωπίζουν καθημερινά...

  6. #21
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Wolfcry
    Δε μπορούμε με όλα όσα μας λες να δούμε αν η κοπέλα έχει διαταραχή προσωπικότητας ή όχι.
    Φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά μαζί της και τα στοιχεία που αναφέρεις συνάδουν με τη ναρκισσιστική διαταραχή. Λοιπόν αν όντως έχει διαταραχή η προσωπική μου συμβουλή είναι ΦΥΓΕ ΜΑΚΡΥΑ χωρίς να κοιτάς πίσω.
    Έχω εμπειρίες και στον ερωτικό και στο στενό εργασιακό και διαπροσωπικό περιβάλλον. Με αυτούς τους ανθρώπους δε βγάζεις άκρη. Αυτοί έχουν πάντα δίκαιο, εσύ άδικο, σε αδειάζουν συναισθηματικά και σε κάνουν ψυχολογικό ράκος. Έχουν μία τάση να σε κρατούν εξαρτημένο συναισθηματικά γιατί είναι μάγοι στη χειραγώγηση και στη σαγήνη. Στο τέλος θα καταλήξεις να μην έχει την παραμικρή αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση, θα μάθεις να σκέφτεσαι κάθε κίνηση αποφεύγοντας την κριτική τους. Τα παιδιά αυτών των ανθρώπων γίνονται δυστυχισμένα είτε καταλήγουν και αυτά να έχουν ναρκσισσιστική διαταραχή προσωπικότητας είτε γίνονται ενοχικά με χαμηλή αυτοπεποίθηση (αν είναι όντως νάρκισσος η κοπέλα σου μην κάνεις παιδιά μαζί της γιατι θα δημιουργήσεις δυστυχισμένους ανθρώπους).
    Θα σε ρωτήσω κάποιες ερωτήσεις για την κοπέλα σου να δούμε αν έχει μερικά στοιχεία ναρκισσιστικής διαταραχής.
    Πιστεύει ότι για να κάνει κάποιος παρέα μαζί της ή να είναι μαζί της πρέπει να ανήκει στην ελιτ της κοινωνίας;
    Απαιτεί από όλους να την θαυμάζουν και αν κάποιος την αμφισβητήσει θυμώνει και τον κατηγορεί με κατηγορίες που μπορεί να μην ευσταθούν;
    Η αλήθεια είναι πάντως ότι αυτά τα άτομα είναι πολύ ελκυστικά και όντως σε πολλά πράγματα υπερέχουν άλλων αλλά αυτοί έχουν ακόμα μεγαλύτερη ιδέα για τον εαυτό τους από την πραγματικότητα.
    ...συμφωνώ απόλυτα....:)
    έχω γνωρίσει τέτοιο άτομο και ηταν ιδιαίτερα προβληματική η συμπεριφορά του ακόμη και σε μένα που ημασταν πολύ κοντά.
    Το θέμα είναι πόσο αντέχεις εσύ γουλφ και ποιοι είναι οι λόγοι που ανέχεσαι μια τέτοιου είδους συμπεριφορά.
    Σ εμάς υπάρχει το πρόβλημα που υποτίθεται πως είμαστε υγιείς....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Wolfcry ξέρω πως φέρεται λόγω ανάλογων εμπειριών στη ζωή μου, μην αισθάνεσαι αδύναμος και εγώ που τα λέω έτσι και φαίνομαι δυνατή θα δυσκολευόμουν να φύγω και θα βρισκόμουν ακριβώς στη θέση που βρίσκεσαι..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Γουλφ δεν θα της μιλήσεις έμμεσα αλλά άμεσα όταν βέβαια θα είσαι εσύ έτοιμος. Πρέπει να ξέρει πως νιώθεις. Δεν θα σου πω οτί αν σε αγαπάει πραγματικά θα σε αντιμετωπίσει διαφορετικά γιατί φαντάζομαι οτί θα πρέπει να έχει τυφλωθεί από τον τρόπο που φέρεται, οπότε δεν θεωρώ οτί έχει και απόλυτη σχέση η αγάπη της για σένα και ούτε θα την αμφισβητήσω. Το μόνο σίγουρο είναι οτί κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να ζει σε ένα καταπιεστικό περιβάλλον, δεν αντέχουμε σε αυτά! Να κοιτάξεις εσένα και να μην πληγώσεις εσένα και να μην σκέφτεσαι μην πληγωθεί η κοπέλα σου εφόσον δεν περνάς καλά και δεν υπάρχει η διάθεση απο μέρους της. Βέβαια την διάθεση αυτή θα την δεις όταν και άμα αποφασίσεις οτί θα είναι καλό να κάνετε εκείνη την κουβέντα. Καταλαβαίνω οτί την αγαπάς αλλά γιατί την αγαπάς? Το έχεις σκεφτεί? Θεωρώ οτί αγαπάμε κάποιον που μας προσφέρει καλά πράγματα τουλάχιστον να υπερκαλύπτουν τα αρνητικά της σχέσης. Αλλά θεωρώ οτι όταν ένας άνθρωπος μας τυρρανα ο μόνος λόγος που θα πούμε οτί τον αγαπάμε είναι γιατί έχουμε συνηθίσει, είτε από ανασφάλεια. Βέβαια αυτή είναι καθαρά η γνώμη μου! :)

    Σου εύχομαι ότι καλύτερο από εδώ και πέρα και πάντα θετικά πράγματα στην ζωή σου!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Καλησπέρα wolfcry , ο γάμος είναι μια υπόθεση σοβαρή , θεωρώ λοιπόν πως πρέπει να ήμαστε αρκετά σίγουροι. Άν δεν ήμαστε περιμένουμε ..... Η συμπεριφορά της κοπέλα σου περισσότερο νομίζω ότι είναι δύστροπη και ανασφαλής , παρά ναρκισσιστική. Σε κάθε περίπτωση όμως για να την αλλάξει πρέπει να το αναγνωρίσει η ίδια , και να έχει κίνητρο !

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Βρε συ Wolfcry, πώς αντέχεις 5 χρόνια? Είτε πρόκειται για διαταραχή είτε για παλιοχαρακτήρα, ποιο είναι το δικό σου πρόβλημα και ανέχεσαι έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα σου? Μήπως θα έπρεπε να ψάξεις ποιο είναι το δικό σου πρόβλημα και όχι το δικό της?
    Δεν ξέρω, αλλά έτσι όπως την περιγράφεις μοιάζει να είναι τέρας. Έναν μαζοχισμό σίγουρα τον έχεις.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Βρε συ Wolfcry, πώς αντέχεις 5 χρόνια? Είτε πρόκειται για διαταραχή είτε για παλιοχαρακτήρα, ποιο είναι το δικό σου πρόβλημα και ανέχεσαι έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα σου? Μήπως θα έπρεπε να ψάξεις ποιο είναι το δικό σου πρόβλημα και όχι το δικό της?
    Δεν ξέρω, αλλά έτσι όπως την περιγράφεις μοιάζει να είναι τέρας. Έναν μαζοχισμό σίγουρα τον έχεις.
    θα συμφωνησω, οτι δεν εχει σημασια να βγαλουμε διαγνωση,αλλα κανεις δεν αμφιβαλλει οτι δεχεσαι μια ανεκδιηγητη συμπεριφορα.
    μπορει να φταιει ενα υποβαθμισμενο οικογενειακο περιβαλλον , μπορει πολλα...
    η προσθετη δικη μου απορια ειναι, πως αγανακτησες στα 5 χρονια? δεν ηταν απ την αρχη ετσι?
    πως την ανεχτηκες? γιατι δεν εβαλες τα ορια σου στην παρεμβατικοτητα της , στην χειριστικοτητα της και στην κακοηθεια της απεναντι στους δικους σου ανθρωπους και σε σενα?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    θα συμφωνησω, οτι δεν εχει σημασια να βγαλουμε διαγνωση,αλλα κανεις δεν αμφιβαλλει οτι δεχεσαι μια ανεκδιηγητη συμπεριφορα.
    μπορει να φταιει ενα υποβαθμισμενο οικογενειακο περιβαλλον , μπορει πολλα...
    η προσθετη δικη μου απορια ειναι, πως αγανακτησες στα 5 χρονια? δεν ηταν απ την αρχη ετσι?
    πως την ανεχτηκες? γιατι δεν εβαλες τα ορια σου στην παρεμβατικοτητα της , στην χειριστικοτητα της και στην κακοηθεια της απεναντι στους δικους σου ανθρωπους και σε σενα?
    Καμία φορά όταν είσαι ερωτευμένος δεν είναι εύκολο να βάλεις όρια.. Αν ο άλλος είναι και χειριστικός τελικά σε κάνει να πιστέψεις ότι αυτό αξίζεις και ότι δε θα υπάρξει άλλος άνθρωπος να σε αγαπήσει τόσο.
    Στον έρωτα όλα εξηγούνται..Το δύσκολο να καταλάβεις δεν είναι πως κ έμεινε το δύσκολο είναι πως θα φύγει..:(

  13. #28
    Ευχαριστώ και πάλι για τα σχόλιά σας :)

    marian_m, αυτό μου το είπε και ένας φίλος... ότι δηλαδή πρέπει κι εγώ να ψάξω να δω τι φταίει μέσα μου γιατί κάτι δεν πάει καλά για να κάθομαι... και το πιστεύω κι εγώ αυτό... δεν απολαμβάνω όλο αυτό και πιέζομαι πολύ συχνά αλλά παράλληλα μου είναι και δύσκολο να φύγω επειδή έχουμε δεθεί.

    Remedy, νομίζω πως μεγάλο ρόλο στα νεύρα της έπαιξε το οικογενειακό της περιβάλλον όπου σε καθημερινή βάση τσακώνονταν οι γονείς της μπροστά της, βρίζοντας και σπάζοντας πράγματα. Εγώ από την άλλη μεγάλωσα σε ήρεμο περιβάλλον με ελευθερία και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα στο σπίτι μου.

    Όσον αφορά τα όρια που δεν έβαλα, θεωρώ πως έχω κάνει τραγικά λάθη από την πλευρά μου, αφού η προσπάθειά μου να την κρατήσω σε κάποια απόσταση και να μην επεμβαίνει στο κάθετι, δεν ήταν αρκετή. Βέβαια, εκείνη είναι και από τη φύση της έτσι και θέλει να έχει τα πάντα υπό έλεγχο. Όχι μόνο με μένα αλλά και με τους γονείς της. Κοιτάζει π.χ. τι οικονομικές συναλλαγές κάνουν οι γονείς της κλπ!

    Το 'θετικό' στην όλη υπόθεση είναι ότι δεν άργησαν να φανούν όλα αυτά τα δείγματα συμπεριφοράς. Είναι άνθρωπος που ό,τι βλέπεις, αυτό είναι και τέρμα. Δεν εκδηλώθηκε πολύ καθυστερημένα. Εκδηλώθηκε από αρκετά νωρίς όταν τσακώθηκε με γείτονές μου για το παρκάρισμα. Απλά με τον καιρό, έπαιρνε και περισσότερο 'θάρρος' και πλέον τσακώνεται πολύ πιο εύκολα και βρίζει πολύ πιο εύκολα. Μάλιστα μία φίλη μου έλεγε ότι φαίνεται πως με θεωρεί κτήμα της και γι' αυτό το λόγο νομίζει ότι πρέπει να έχει πρόσβαση στα πάντα (ένα απλό παράδειγμα π.χ. είναι ότι μπαίνει στο facebook μου δήθεν για να παίζει παιχνίδια επειδή έχω πολλούς φίλους αλλά κατά καιρούς κοιτάζει και τα μηνύματά μου ή τους φίλους μου...) Και βέβαια, αναρωτιέμαι, αν παντρευτούμε, τι άλλο θα κάνει? Κι αν κάνουμε παιδιά, πώς θα ζήσουν αυτά? Οι αμφιβολίες είναι έντονες και η αλήθεια είναι πως ΔΕΝ ξεκινάς ένα γάμο με αμφιβολίες...

  14. #29
    Παρομοια περιπτωση παιδια!!!Ειμουν με μια κπελα 1 χρονο σχεδον..ειχε χασει το απτερα της..νομιζε οτι ειναι μοναδικη,ειχε 1 φιλη μονο,υποτιμουσε τουσ παντες..με εξειδανικυσε σαν συντροφο..αντρα μου,οικογενεια μου..με εκανε να νιωθω μοναδικα και για το τιποτα με χωριζε και με εδιωχνε απο το σπιτι!!!!!Μιλαμε πανω απο 30 φορες με ειχε χωρισει......ειχε ψυχοσωματικα,με εκανε να φοβμαι τη καθε μοθ κινηση για να μη εμ χωρισει.........Ενα ατελειωτο δραμα που μου κοστισε πολυ!!!!!Και πισωγυρισματα διχως τελος!!!!Αυτο που καταλαβα ειναι οτι κανενα ατομο αποτ την οικογενεια τουσ δε ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να κανει τιποτα!!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Wolfcry, διάβασα προσεκτικά αυτά που αναφερεις για την κοπέλα. Ετσι σα τριτη που τα διάβασα με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη με αυτά που λες. Φαίνεται πολύ κακομαθημένη και αρκετά εαυτούλης. Από την άλλη όμως θα σου πω ότι όταν περάσει ο έρωτας που μαλλον στη δική σου περίπτωση έχει περάσει και σκεφτείς με τη λογική χίλια κουσούρια θα βρεις στον άλλον. Οταν είμαστε ερωτευμένοι δεν βλέπουμε ή δικαιολογούμε τα "κουσούρια" του άλλου. Ο μεγαλύτερος "μ......ς" να είναι ο άλλος αν εμείς τον ανεχόμαστε και αισθανόμαστε καλά μαζί του, αυτό είναι το σημαντικότερο. Ψαξε να δεις μεσα σου αν τα θετικά που έχει η κοπέλα είναι περισσότερα από τα αρνητικά και αν είσαι καλά μαζί της σε γενικές γραμμές. Αν η παλάντζα είναι αρνητική, ε τότε ξερεις τί πρέπει να κανεις....
    Από την εμπειρία μου έχω να πω ότι σε αυτήν δεν σου αρέσουν κάποια πράγματα σε κάποια άλλη δε θα σου αρέσουν κάποια άλλα. Ετσι και αλλιώς για να είμαστε με κάποιον πρέπει να τον δεχόμαστε όπως είναι και όχι όπως αυτό που έχουμε στο κεφάλι μας.
    Κάτι άλλο: μας είπες τόσα αρνητικά, πες μας και τα θετικά της κοπέλας.

    Α και κα΄τι άλλο. Πολλές γυναίκες έχουν ναρκισσιστική συμπεριφορά. Θέλουν να υπερισχύουν μόνο αυτές και καμία άλλη. Δε το βρίσκω παθολογικό.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Όταν ο συντροφος έχει σεξουαλικο πρόβλημα
    By strawberry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 10-06-2018, 14:02
  2. Replies: 6
    Last Post: 04-10-2011, 04:37
  3. ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By bouboumg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-10-2010, 00:49
  4. ΜΗΠΩΣ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΨΥΧΩΣΗΣ
    By lena8999 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 07-04-2009, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •