Η σύντροφός μου έχει συμπτώματα ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95
  1. #1

    Η σύντροφός μου έχει συμπτώματα ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας?

    Καλησπέρα και από μένα. Δεν ξέρω αν το θέμα ταιριάζει καλύτερα στις διαταραχές προσωπικότητας, ωστόσο επειδή αφορά τη σχέση μου, είπα να το καταχωρήσω εδώ. Υπάρχουν διάφορα πράγματα τα οποία με απασχολούν για την κοπέλα μου με την οποία είμαστε 5 χρόνια μαζί. Όταν τα συζήτησα παλιότερα με ένα φίλο, μου είπε ότι είναι κλασική περίπτωση ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας γιατί και ο ίδιος είχε κάτι ανάλογο, όπως είπε, και έκανε πάνω από 10 χρόνια να ξεπεράσει κάποια πράγματα. Εγώ θα ήθελα να αναφέρω κάποια στοιχεία που η ίδια έχει και με προβληματίζουν και όποιος θέλει, μπορεί να πει την άποψή του σχετικά.

    1. Δεν έχει τρόπους και είναι πολύ απότομη. Αυτό φαίνεται σε διάφορους τομείς. Είναι σχεδόν σε καθημερινή βάση μέσα στα νεύρα και εκνευρίζεται με το παραμικρό.

    2. Μπορεί να εκνευριστεί π.χ. επειδή ξέχασα μία μέρα να κλείσω το καλοριφέρ φεύγοντας και να με πάρει αμέσως τηλέφωνο για επίπληξη! Ή μπορεί να αρχίσει να φωνάζει για να διεκδικήσω τυχόν χρωστούμενα λεφτά από παλαιότερο εργοδότη, με τον τρόπο, όμως, που θα το έκανε η ίδια. Π.χ. να κάνω καταγγελίες κλπ. Δεν καταλαβαίνει ότι ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά.

    3. Δεν έχει τρόπους όταν π.χ. βγαίνουμε με φίλους. Μπορεί να γνωρίσει κάποιο φίλο μου και να του μιλάει σαν να τον ξέρει χρόνια και να βρίζει κλπ κλπ. Γενικότερα, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δίνει άσχημη εικόνα.

    4. Τσακώνεται πάρα πολύ εύκολα με κόσμο. Π.χ. όταν οδηγεί και εκνευριστεί με κάποιον.

    5. Τσακώνεται πολύ άσχημα με τους γονείς της. Σε σημείο να λέει κατά καιρούς χοντρά πράγματα του στυλ 'ούτε στον τάφο σου δε θα με δεις' κλπ.. κι ας ξέρω ότι δεν τα εννοεί. Από ό,τι έχω καταλάβει, επειδή όταν ήταν μικρή, οι γονείς της τσακώνονταν πολύ συχνά μπροστά της και την έβαζαν στη μέση, εκείνη μεγαλώνοντας απέκτησε πολύ περισσότερα νεύρα.

    6. Είναι πολύ απαιτητική. Παρόλο που αγαπάει τους γονείς της, είναι της άποψης ότι πρέπει συνεχώς να της προσφέρουν πράγματα και να τη βοηθούν (π.χ. οικονομικά), διαφορετικά ας μην την έφερναν στον κόσμο! Και μάλιστα, τονίζει, πως αν θέλουν να τους κοιτάξει όταν γεράσουν, πρέπει κι εκείνοι να τη βοηθούν. Άλλωστε, όπως λέει, έχουν ευθύνη απέναντι της. Να τονίσω ότι είναι μοναχοπαίδι.

    7. Αν συμπαθεί ή αγαπάει κάποιον, γίνεται χαλί να την πατήσει. Γίνεται ένα με το πρόβλημα του άλλου σαν να είναι δικό της. Αγχώνεται και προσπαθεί να το επιλύσει περισσότερο από εκείνον που έχει το πρόβλημα! Όμως αν κάποιον δεν τον συμπαθεί, τον βάζει στον τοίχο και τον βομβαρδίζει με τον τρόπο της, π.χ. σε μία συζήτηση προσπαθεί να επιβάλει τη δική της άποψη.

    8. Συνήθως κρίνει αρνητικά την πλειοψηφία των ανθρώπων, ακόμα και την οικογένειά μου. Π.χ. μια φορά γυρνάει και μου λέει ότι η μητέρα μου είναι για τα πανηγύρια επειδή πήγε και αγόρασε αυτοκίνητο ενώ είχε δάνειο να πληρώσει.

    9. Άλλο παράδειγμα... την ημέρα της γέννας της ανηψιάς μου, είχε φέρει (χωρίς να το πάρω εγώ γραμμή) λογαριασμούς από το σπίτι που έμενα εγώ παλιότερα, επειδή τους πλήρωνα εγώ. Τους έδωσε στη μητέρα μου μπροστά στους υπόλοιπους κάνοντας της σχεδόν επίπληξη επειδή το ρεύμα της σκάλας του σπιτιού ήταν συνδεδεμένο στο μετρητή του σπιτιού που έμενα με αποτέλεσμα να πληρώνω ελάχιστα παραπάνω αντί να πληρώνουν οι υπόλοιποι συγγενείς που εξακολουθούσαν και έμεναν στην πολυκατοικία.

    10. Για μένα, μπορεί να λέει καμιά φορά τα καλύτερα, και ότι πιστεύει πως θα περάσει καλά μαζί μου επειδή είμαι υπεύθυνος και εργατικός, ωστόσο περισσότερο τονίζει τα αρνητικά μου παρά τα θετικά.

    11. Πολλές φορές με προσβάλει με τον τρόπο της, ακόμα και μπροστά σε άλλους. Π.χ. τις προάλλες άφησα για λίγο την πόρτα του σπιτιού ανοιχτή και μου φωνάζει 'Γιατί δεν κλείνεις την πόρτα? Στα @@ σου? Να μπει κανάς ξένος να μας κλέψει?'. Ή παράδειγμα μπροστά σε κόσμο... μπορεί να μιλάω με μια παρέα σε κάποια εκδήλωση και να έρθει εκνευρισμένη να μου πει 'άντε, τι θα γίνει? Θα φύγουμε? Κουράστηκα.' με προσβλητικό ύφος.

    12. Ακόμα και κάποιες φορές που καμαρώνει για μένα, μου φαίνεται άσχημος ο τρόπος της. Π.χ. μια φορά σε μια παρέα καθόταν και έλεγε για μένα τι έχω πετύχει ως τώρα στη ζωή μου, στις σπουδές κλπ. Ήταν θετικά λόγια αλλά εγώ ντράπηκα γιατί αισθάνθηκα σαν να έλεγε ότι εγώ είμαι ο καλύτερος και οι άλλοι είναι κατώτεροι. Όπως είχε πει ο φίλος μου, είναι ένα από τα συμπτώματα της διαταραχής γιατί, όπως είπε, με θεωρεί κτήμα της και προσπαθεί μέσω εμού να πάρει ας πούμε λίγη δόξα.

    13. Ξέρω ότι, αν και είναι έτσι ο χαρακτήρας της, με νοιάζεται πάρα πολύ και με περιποιείται αλλά καμιά φορά είναι λίγο υπερβολικό. Π.χ. επειδή ένας γιατρός μου είπε να πίνω περισσότερο νερό, κάθε μέρα μου φέρνει συνέχεια νερό και σχεδόν μου το επιβάλει να πιω. Ή αν φορέσω κάτι ελαφρύ, θα κάνει ολόκληρη φασαρία για να βάλω κάτι πιο χοντρό να μην κρυώσω. Το γενικότερα νόημα όλων αυτών είναι ότι μου συμπεριφέρεται σαν να είμαι μικρό παιδί (εκείνη είναι 28 κι εγώ 32). Αυτό που μου είχε πει ο φίλος μου, είναι ότι τέτοιοι άνθρωποι κάνουν τραγικά παιδιά. Δηλαδή, μπορεί κάθε μέρα να πηγαίνουν στο σχολείο ντυμένα καλά, περιποιημένα κλπ αλλά η ψυχολογία τους είναι χάλια και πολύ καταπιεσμένη. Έτσι ήταν, όπως μου είπε, εκείνος λόγω του πατέρα του που ήταν πολύ καταπιεστικός.

    14. Λόγω της συμπεριφοράς της έχει ελάχιστες φιλίες έως καθόλου. Είναι τρομερά αφοσιωμένη και... γαντζωμένη σε μένα και, μάλιστα, λέει ότι με έχει πάνω από όλους, ακόμα και από την οικογένειά της. Και πράγματι αισθάνομαι ότι ισοπεδώνει όλα τα άλλα. Π.χ. αν τσακώνεται με τη μαμά της και είμαι μπροστά (πράγμα που έχει τύχει άπειρες φορές), θέλει να πηγαίνω κι εγώ κόντρα στη μαμά της για να την υποστηρίζω. Δεν καταλαβαίνει, όμως, ότι εμένα η θέση μου είναι λεπτή και δεν μπορώ να τσακώνομαι με τη μαμά της.

    15. Πολλές φορές αισθάνομαι με τη συμπεριφορά της ότι εμείς είμαστε το επίκεντρο του κόσμου. Π.χ. ένα βράδυ σε ένα ψητοπωλείο και ενώ έξω είχε απίστευτο κρύο, επειδή κάπνιζαν σε μία παρέα δίπλα και την ενοχλούσε ο καπνος, μου φωνάζει δυνατά 'άνοιξε το παράθυρο γιατί οι άλλοι καπνίζουν!'. Και βέβαια, οι άλλοι άκουγαν αλλά ίσως επειδή ήταν και πιτσιρικάδες, ντράπηκαν και δε μίλησαν. Άνοιξα το παράθυρο ελάχιστα και ήρθε ο υπεύθυνος του μαγαζιού και έκανε παράπονο επειδή έμπαινε το κρύο μέσα. Και βέβαια, εκείνη θεώρησε ότι για άλλη μια φορά δεν την υποστήριξα. Η προσπάθειά μου να της εξηγήσω ότι θα μπορούσε να μου το πει διακριτικά για να το πω κι εγώ με τη σειρά μου διακριτικά στους υπεύθυνους δεν είχε ανταπόκριση. Το concept είναι αυτό που έγραψα στην αρχή... μέσα στον κόσμο του μαγαζιού αισθάνθηκα ότι εμείς είμαστε το επίκεντρο και πρέπει όλοι να τρέχουν να μας ικανοποιήσουν. Και βέβαια, εκνευρίστηκε όταν της είπα ότι δεν περιστρέφονται όλα γύρω από εμάς.

    16. Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι όταν βγαίνουμε με παρέα, να έχω το άγχος μην παρεξηγηθεί κάποιος από κάποια κουβέντα της ή κάποια κίνησή της. Ενώ κανονικά θα πρέπει να θαυμάζεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου.


    Ξέρω ότι έχω κάνει κι εγώ πολλά λάθη ή ότι έχω αποτύχει να θέσω όρια αλλά μετά από 5 χρόνια σχέσης και έχοντας δει ότι είναι γενικώς με τους ανθρώπους έτσι, όσο κοντινοί της κι αν είναι, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα αλλάξει. Κι ενώ την αγαπώ, αισθάνομαι πάρα πολλούς μήνες τώρα ότι δε θα αντέξω μαζί της και ότι δε θα περάσω καλά. Και ενώ είμαστε σε καινούριο πολύ όμορφο σπίτι, επαγγελματικά μας πάνε όλα καλά κλπ, έχω τρομερές αμφιβολίες στο να προχωρήσω τη σχέση σε επόμενο επίπεδο (δηλαδή γάμο). Και το πιο στενάχωρο είναι ότι αισθάνομαι πως δεν έχω ούτε τη διάθεση ούτε τη δύναμη να προσπαθήσω να φτιάξω κάποια πράγματα.

    Όπως και να έχει, θα ήθελα να εστιάσω στο αν τα παραπάνω συμπτώματα δείχνουν ναρκισσιστική διαταραχή (ή κάτι άλλο). Είμαι σίγουρος ότι στην πορεία μπορεί να σκεφτώ πολλά ακόμα παραδείγματα αλλά προς το παρόν αυτά μου ήρθαν στο μυαλό. Ελπίζω να μη σας κούρασα με τόσο μεγάλο θέμα :) Ό,τι θελήσετε, μπορείτε να ρωτήσετε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,000
    Αφου εχεις οικονομικη ανεση, γιατι δεν απευθυνθεις σε ψυχολογο η συμβουλο γαμο. Αν μη τι αλλο θα σου εξηγησει πως να χειριζεσαι τις δυσκολες καταστασεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλημερα Wolfcry.
    Ειναι γενικα πολυ δυσκολο να σου πουμε ,μεσα απο ενα μονο ποστ και χωρις να ειμαστε ειδικοι,αν οντως προκειται περι διαταραχης προσωπικοτητας ή απλως για "κωλοχαρακτηρα".
    Μονο ενας ειδικος μπορει να κανει διαγνωση.
    Οπως και να εχει φαινεται οτι η κοπελα σου εχει πολλα θεματα που πρεπει να λυσει.Απο την στιγμη που την νοιαζεσαι και την αγαπας προσπαθησε να την πεισεις να πατε σε εναν ψυχολογο.Ακομα και αν δεν εχει διαταραχη προσωπικοτητας με την βοηθεια ενος ειδικου θα μπορεσει να βελτιωσει ή ακομα και να εξαλειψει αυτες τις ασχημες συμπεριφορες.
    Εσυ απο την πλευρα σου μπορεις να της πεις πως νιωθεις για ολα και να της ζητησεις μια εξηγηση.Τονισε της οτι νοιαζεσαι για αυτην και για την σχεση σας και για αυτον τον λογο σκεφτεσαι οτι πχ θα σας εκανε καλο να αναζητησετε την βοηθεια ενος επαγγελματια.

  4. #4
    Η αλήθεια είναι πως πάει 2 χρόνια τώρα σε ομοιοπαθητικό. Ήταν μία πρωτοβουλία που πήρε από μόνη της επειδή ήξερε πως είχε νεύρα συν του ότι την προβλημάτιζαν κάποιες καταστάσεις που βίωνε κυρίως με τους γονείς της. Εκείνη λέει ότι αισθάνεται καλύτερα και κάνει ό,τι μπορεί για να ελέγξει τα νεύρα της αλλά για να είμαι ειλικρινής εγώ δε βλέπω διαφορά. Ίσως θα ήταν καλό να δει κάποιον άλλον ειδικό...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Καλημέρα

    Έχεις συζητήσει αυτή σου τη δυσφορία και αμφιθυμία μαζί της;

    Πιστεύεις ότι θα σε βοηθούσε να δεις έναν ειδικό ώστε να πάρεις μια απόφαση σε σχέση με το αν θέλεις ή όχι και γιατί να είσαι με αυτή τη κοπέλα;

  6. #6
    Πάρα πολύ καλή ερώτηση... πιστεύω δε θα με βοηθούσε... γιατί αυτό που νιώθω προσωπικά είναι ότι θέλω να απομακρυνθώ για τα καλά, να ζήσω σε ένα ήρεμο περιβάλλον όπως είχα συνηθίσει να ζω πριν τη σχέση αυτή. Αλλά μου είναι τρομερά δύσκολο επειδή έχω δεθεί συναισθηματικά. Δεν πιστεύω, όμως, ότι θα περάσω καλά αν συνεχίσω. Και το χειρότερο δεν εμπιστεύομαι να κάνω παιδί... δεν ξέρω τι μπορεί να τραβήξει ένα παιδάκι με τέτοια νεύρα.

    Ίσως τα παρουσιάζω λίγο δραματικά αλλά πιστεύω έτσι είναι. Και είναι δραματικά όταν μέσα στους άπειρους τσακωμούς με τη μαμά της, τη μία φορά της πέρασε ένα καλώδιο γύρω από το λαιμό της (αυτό πριν 3-4 χρόνια) και μια άλλη (πέρυσι αν θυμάμαι καλά), φώναξαν οι γείτονες την αστυνομία από τις φωνές που άκουγαν. Αυτά είναι ακόμα δύο παραδείγματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    επομένως, έχεις καταλήξει στο τι θέλεις.
    το να εξηγείται όλο αυτό από μια διαταραχή πώς μπορεί να αλλάξει αυτό που θέλεις;
    ανέφερες πως δεν έχεις το κουράγιο να προσπαθήσεις.

  8. #8
    Πιθανόν δύσκολα θα αλλάξει, γι' αυτό προσπάθησα να μην εστιάσω σε αυτό αλλά απλά στο αν ξέρει κανείς αν κάποια από τα παραπάνω δεδομένα δείχνουν κάποια διαταραχή και αν είναι να το ψάξω παραπάνω. Και μήπως, γνωρίζοντας, θα πρέπει να την αντιμετωπίσω διαφορετικά ή να τη βοηθήσω με κάποιο τρόπο. Είναι πράγματα που με προβληματίζουν πάρα πολύ καιρό σχεδόν καθημερινά και αναρωτιέμαι μήπως εγώ είμαι υπερβολικός ή η κατάταση είναι πιο σοβαρή από όσο νομίζω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Wolfcry λυπάμαι γι αυτό που περνάς! Είναι οτι χειρότερο να ζείς σε ένα τέτοιο περιβάλλον και σίγουρα δεν θα αντέξεις. Δεν είμαι ειδική στο να σου πω αν έχει συμπτώματα ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας ή κάτι άλλο. Εμένα αρχικά μου φάνηκε για μια πολύ κακομαθημένη κοπέλα και όσο διάβαζα παρακάτω ένιωθα οτί ναι έχεις ευαισθησίες αλλά τα πάντα με τρομερά υπερβολικό τρόπο. Μου έβγαλε κάτι αντιπαθέστατο να σου πω την αλήθεια. Εγώ θα την έπιανα και θα της μιλούσα σοβαρα, για όλα αυτα τα αρνητικά που δημιουργει γύρω της θυμίζωντας της με γεγονότα και δείχνοντας της την υπερβολη, θα την ρωτούσα αν όλα αυτά τα θεωρεί φυσιολογικά, θα της έλεγα πως εγώ νιώθω με όλα αυτά και οτί πρέπει να μαλακώσει γιατί φοβάμαι να προχωρήσω πιο σοβαρα μαζί της. Δείξ'της να καταλάβει την σοβαρότητα του προβλήματος και αντί να πάει σε ομοιοπαθητικό να δοκιμάσει να πάει σε ψυχολόγο. Δείξ'της οτί με όλα αυτά που κάνει ίσως να μείνει μόνη της στη ζωή γιατί θα σίγουρα θα την αντιπαθήσουν πολλοί και δεν θα την αντ'εξει κανένας. Εγώ θα μιλούσα λίγο σκληρά για να ταρακουνηθει αλλά ταυτόχρονα με μεγάλο ενδιαφέρον ως προς εκείνη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Wolfcry View Post
    Πιθανόν δύσκολα θα αλλάξει, γι' αυτό προσπάθησα να μην εστιάσω σε αυτό αλλά απλά στο αν ξέρει κανείς αν κάποια από τα παραπάνω δεδομένα δείχνουν κάποια διαταραχή και αν είναι να το ψάξω παραπάνω. Και μήπως, γνωρίζοντας, θα πρέπει να την αντιμετωπίσω διαφορετικά ή να τη βοηθήσω με κάποιο τρόπο. Είναι πράγματα που με προβληματίζουν πάρα πολύ καιρό σχεδόν καθημερινά και αναρωτιέμαι μήπως εγώ είμαι υπερβολικός ή η κατάταση είναι πιο σοβαρή από όσο νομίζω.
    Πρέπει να ταρακουνηθεί για να αλλάξει! Έτσι πιστεύω εγώ χωρίς να σημαίνει οτί σκέφτομαι και σωστά. Όσο θα της συμπεριφέρεστε, αν το κάνετε, όμορφα σε σχέση με την δική της συμπεριφορα τόσο θα παραμένει η ίδια...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,000
    Και θα του απαντησει πως ειναι μ....ς και τον πατανε ολοι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Και θα του απαντησει πως ειναι μ....ς και τον πατανε ολοι.

    Ας απαντήσει και έτσι. Τι θέλει να της χαιδέψουμε τα αυτάκια της? Πρέπει να ακούσει την αλήθεια όσο σκληρή και αν είναι.. Εκείνη μπορεί να δεχτεί να μιλάει και να συμπεριφέρεται σκληρά και άσχημα από τους άλλους δεν μπορούμε ετσί?

    Τέλος πάντων όλα αυτά είναι σενάρια,δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Wolfcry
    Δε μπορούμε με όλα όσα μας λες να δούμε αν η κοπέλα έχει διαταραχή προσωπικότητας ή όχι.
    Φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά μαζί της και τα στοιχεία που αναφέρεις συνάδουν με τη ναρκισσιστική διαταραχή. Λοιπόν αν όντως έχει διαταραχή η προσωπική μου συμβουλή είναι ΦΥΓΕ ΜΑΚΡΥΑ χωρίς να κοιτάς πίσω.
    Έχω εμπειρίες και στον ερωτικό και στο στενό εργασιακό και διαπροσωπικό περιβάλλον. Με αυτούς τους ανθρώπους δε βγάζεις άκρη. Αυτοί έχουν πάντα δίκαιο, εσύ άδικο, σε αδειάζουν συναισθηματικά και σε κάνουν ψυχολογικό ράκος. Έχουν μία τάση να σε κρατούν εξαρτημένο συναισθηματικά γιατί είναι μάγοι στη χειραγώγηση και στη σαγήνη. Στο τέλος θα καταλήξεις να μην έχει την παραμικρή αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση, θα μάθεις να σκέφτεσαι κάθε κίνηση αποφεύγοντας την κριτική τους. Τα παιδιά αυτών των ανθρώπων γίνονται δυστυχισμένα είτε καταλήγουν και αυτά να έχουν ναρκσισσιστική διαταραχή προσωπικότητας είτε γίνονται ενοχικά με χαμηλή αυτοπεποίθηση (αν είναι όντως νάρκισσος η κοπέλα σου μην κάνεις παιδιά μαζί της γιατι θα δημιουργήσεις δυστυχισμένους ανθρώπους).
    Θα σε ρωτήσω κάποιες ερωτήσεις για την κοπέλα σου να δούμε αν έχει μερικά στοιχεία ναρκισσιστικής διαταραχής.
    Πιστεύει ότι για να κάνει κάποιος παρέα μαζί της ή να είναι μαζί της πρέπει να ανήκει στην ελιτ της κοινωνίας;
    Απαιτεί από όλους να την θαυμάζουν και αν κάποιος την αμφισβητήσει θυμώνει και τον κατηγορεί με κατηγορίες που μπορεί να μην ευσταθούν;
    Η αλήθεια είναι πάντως ότι αυτά τα άτομα είναι πολύ ελκυστικά και όντως σε πολλά πράγματα υπερέχουν άλλων αλλά αυτοί έχουν ακόμα μεγαλύτερη ιδέα για τον εαυτό τους από την πραγματικότητα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Πρέπει να ταρακουνηθεί για να αλλάξει! Έτσι πιστεύω εγώ χωρίς να σημαίνει οτί σκέφτομαι και σωστά. Όσο θα της συμπεριφέρεστε, αν το κάνετε, όμορφα σε σχέση με την δική της συμπεριφορα τόσο θα παραμένει η ίδια...
    Χαχαχαχα αν έχει όντως ναρκισσιστική διαταραχή δε μπορεί να αλλάξει. Αν της μιλήσει θα βρει το μπελά του, θα ρίξει το άδικο στον Wolfcry και θα βγει απο πάνω :p

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Χαχαχαχα αν έχει όντως ναρκισσιστική διαταραχή δε μπορεί να αλλάξει. Αν της μιλήσει θα βρει το μπελά του, θα ρίξει το άδικο στον Wolfcry και θα βγει απο πάνω :p
    Α, αυτό δεν το ήξερα. Ε, τότε μακρια! :)

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Όταν ο συντροφος έχει σεξουαλικο πρόβλημα
    By strawberry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 10-06-2018, 14:02
  2. Replies: 6
    Last Post: 04-10-2011, 04:37
  3. ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By bouboumg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-10-2010, 00:49
  4. ΜΗΠΩΣ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΨΥΧΩΣΗΣ
    By lena8999 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 07-04-2009, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •