Η σύντροφός μου έχει συμπτώματα ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας? - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 95 of 95
  1. #91
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Wolfcry View Post
    Καλησπέρα και από μένα. Δεν ξέρω αν το θέμα ταιριάζει καλύτερα στις διαταραχές προσωπικότητας, ωστόσο επειδή αφορά τη σχέση μου, είπα να το καταχωρήσω εδώ. Υπάρχουν διάφορα πράγματα τα οποία με απασχολούν για την κοπέλα μου με την οποία είμαστε 5 χρόνια μαζί. Όταν τα συζήτησα παλιότερα με ένα φίλο, μου είπε ότι είναι κλασική περίπτωση ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας γιατί και ο ίδιος είχε κάτι ανάλογο, όπως είπε, και έκανε πάνω από 10 χρόνια να ξεπεράσει κάποια πράγματα. Εγώ θα ήθελα να αναφέρω κάποια στοιχεία που η ίδια έχει και με προβληματίζουν και όποιος θέλει, μπορεί να πει την άποψή του σχετικά.

    1. Δεν έχει τρόπους και είναι πολύ απότομη. Αυτό φαίνεται σε διάφορους τομείς. Είναι σχεδόν σε καθημερινή βάση μέσα στα νεύρα και εκνευρίζεται με το παραμικρό.

    2. Μπορεί να εκνευριστεί π.χ. επειδή ξέχασα μία μέρα να κλείσω το καλοριφέρ φεύγοντας και να με πάρει αμέσως τηλέφωνο για επίπληξη! Ή μπορεί να αρχίσει να φωνάζει για να διεκδικήσω τυχόν χρωστούμενα λεφτά από παλαιότερο εργοδότη, με τον τρόπο, όμως, που θα το έκανε η ίδια. Π.χ. να κάνω καταγγελίες κλπ. Δεν καταλαβαίνει ότι ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά.

    3. Δεν έχει τρόπους όταν π.χ. βγαίνουμε με φίλους. Μπορεί να γνωρίσει κάποιο φίλο μου και να του μιλάει σαν να τον ξέρει χρόνια και να βρίζει κλπ κλπ. Γενικότερα, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δίνει άσχημη εικόνα.

    4. Τσακώνεται πάρα πολύ εύκολα με κόσμο. Π.χ. όταν οδηγεί και εκνευριστεί με κάποιον.

    5. Τσακώνεται πολύ άσχημα με τους γονείς της. Σε σημείο να λέει κατά καιρούς χοντρά πράγματα του στυλ 'ούτε στον τάφο σου δε θα με δεις' κλπ.. κι ας ξέρω ότι δεν τα εννοεί. Από ό,τι έχω καταλάβει, επειδή όταν ήταν μικρή, οι γονείς της τσακώνονταν πολύ συχνά μπροστά της και την έβαζαν στη μέση, εκείνη μεγαλώνοντας απέκτησε πολύ περισσότερα νεύρα.

    6. Είναι πολύ απαιτητική. Παρόλο που αγαπάει τους γονείς της, είναι της άποψης ότι πρέπει συνεχώς να της προσφέρουν πράγματα και να τη βοηθούν (π.χ. οικονομικά), διαφορετικά ας μην την έφερναν στον κόσμο! Και μάλιστα, τονίζει, πως αν θέλουν να τους κοιτάξει όταν γεράσουν, πρέπει κι εκείνοι να τη βοηθούν. Άλλωστε, όπως λέει, έχουν ευθύνη απέναντι της. Να τονίσω ότι είναι μοναχοπαίδι.

    7. Αν συμπαθεί ή αγαπάει κάποιον, γίνεται χαλί να την πατήσει. Γίνεται ένα με το πρόβλημα του άλλου σαν να είναι δικό της. Αγχώνεται και προσπαθεί να το επιλύσει περισσότερο από εκείνον που έχει το πρόβλημα! Όμως αν κάποιον δεν τον συμπαθεί, τον βάζει στον τοίχο και τον βομβαρδίζει με τον τρόπο της, π.χ. σε μία συζήτηση προσπαθεί να επιβάλει τη δική της άποψη.

    8. Συνήθως κρίνει αρνητικά την πλειοψηφία των ανθρώπων, ακόμα και την οικογένειά μου. Π.χ. μια φορά γυρνάει και μου λέει ότι η μητέρα μου είναι για τα πανηγύρια επειδή πήγε και αγόρασε αυτοκίνητο ενώ είχε δάνειο να πληρώσει.

    9. Άλλο παράδειγμα... την ημέρα της γέννας της ανηψιάς μου, είχε φέρει (χωρίς να το πάρω εγώ γραμμή) λογαριασμούς από το σπίτι που έμενα εγώ παλιότερα, επειδή τους πλήρωνα εγώ. Τους έδωσε στη μητέρα μου μπροστά στους υπόλοιπους κάνοντας της σχεδόν επίπληξη επειδή το ρεύμα της σκάλας του σπιτιού ήταν συνδεδεμένο στο μετρητή του σπιτιού που έμενα με αποτέλεσμα να πληρώνω ελάχιστα παραπάνω αντί να πληρώνουν οι υπόλοιποι συγγενείς που εξακολουθούσαν και έμεναν στην πολυκατοικία.

    10. Για μένα, μπορεί να λέει καμιά φορά τα καλύτερα, και ότι πιστεύει πως θα περάσει καλά μαζί μου επειδή είμαι υπεύθυνος και εργατικός, ωστόσο περισσότερο τονίζει τα αρνητικά μου παρά τα θετικά.

    11. Πολλές φορές με προσβάλει με τον τρόπο της, ακόμα και μπροστά σε άλλους. Π.χ. τις προάλλες άφησα για λίγο την πόρτα του σπιτιού ανοιχτή και μου φωνάζει 'Γιατί δεν κλείνεις την πόρτα? Στα @@ σου? Να μπει κανάς ξένος να μας κλέψει?'. Ή παράδειγμα μπροστά σε κόσμο... μπορεί να μιλάω με μια παρέα σε κάποια εκδήλωση και να έρθει εκνευρισμένη να μου πει 'άντε, τι θα γίνει? Θα φύγουμε? Κουράστηκα.' με προσβλητικό ύφος.

    12. Ακόμα και κάποιες φορές που καμαρώνει για μένα, μου φαίνεται άσχημος ο τρόπος της. Π.χ. μια φορά σε μια παρέα καθόταν και έλεγε για μένα τι έχω πετύχει ως τώρα στη ζωή μου, στις σπουδές κλπ. Ήταν θετικά λόγια αλλά εγώ ντράπηκα γιατί αισθάνθηκα σαν να έλεγε ότι εγώ είμαι ο καλύτερος και οι άλλοι είναι κατώτεροι. Όπως είχε πει ο φίλος μου, είναι ένα από τα συμπτώματα της διαταραχής γιατί, όπως είπε, με θεωρεί κτήμα της και προσπαθεί μέσω εμού να πάρει ας πούμε λίγη δόξα.

    13. Ξέρω ότι, αν και είναι έτσι ο χαρακτήρας της, με νοιάζεται πάρα πολύ και με περιποιείται αλλά καμιά φορά είναι λίγο υπερβολικό. Π.χ. επειδή ένας γιατρός μου είπε να πίνω περισσότερο νερό, κάθε μέρα μου φέρνει συνέχεια νερό και σχεδόν μου το επιβάλει να πιω. Ή αν φορέσω κάτι ελαφρύ, θα κάνει ολόκληρη φασαρία για να βάλω κάτι πιο χοντρό να μην κρυώσω. Το γενικότερα νόημα όλων αυτών είναι ότι μου συμπεριφέρεται σαν να είμαι μικρό παιδί (εκείνη είναι 28 κι εγώ 32). Αυτό που μου είχε πει ο φίλος μου, είναι ότι τέτοιοι άνθρωποι κάνουν τραγικά παιδιά. Δηλαδή, μπορεί κάθε μέρα να πηγαίνουν στο σχολείο ντυμένα καλά, περιποιημένα κλπ αλλά η ψυχολογία τους είναι χάλια και πολύ καταπιεσμένη. Έτσι ήταν, όπως μου είπε, εκείνος λόγω του πατέρα του που ήταν πολύ καταπιεστικός.

    14. Λόγω της συμπεριφοράς της έχει ελάχιστες φιλίες έως καθόλου. Είναι τρομερά αφοσιωμένη και... γαντζωμένη σε μένα και, μάλιστα, λέει ότι με έχει πάνω από όλους, ακόμα και από την οικογένειά της. Και πράγματι αισθάνομαι ότι ισοπεδώνει όλα τα άλλα. Π.χ. αν τσακώνεται με τη μαμά της και είμαι μπροστά (πράγμα που έχει τύχει άπειρες φορές), θέλει να πηγαίνω κι εγώ κόντρα στη μαμά της για να την υποστηρίζω. Δεν καταλαβαίνει, όμως, ότι εμένα η θέση μου είναι λεπτή και δεν μπορώ να τσακώνομαι με τη μαμά της.

    15. Πολλές φορές αισθάνομαι με τη συμπεριφορά της ότι εμείς είμαστε το επίκεντρο του κόσμου. Π.χ. ένα βράδυ σε ένα ψητοπωλείο και ενώ έξω είχε απίστευτο κρύο, επειδή κάπνιζαν σε μία παρέα δίπλα και την ενοχλούσε ο καπνος, μου φωνάζει δυνατά 'άνοιξε το παράθυρο γιατί οι άλλοι καπνίζουν!'. Και βέβαια, οι άλλοι άκουγαν αλλά ίσως επειδή ήταν και πιτσιρικάδες, ντράπηκαν και δε μίλησαν. Άνοιξα το παράθυρο ελάχιστα και ήρθε ο υπεύθυνος του μαγαζιού και έκανε παράπονο επειδή έμπαινε το κρύο μέσα. Και βέβαια, εκείνη θεώρησε ότι για άλλη μια φορά δεν την υποστήριξα. Η προσπάθειά μου να της εξηγήσω ότι θα μπορούσε να μου το πει διακριτικά για να το πω κι εγώ με τη σειρά μου διακριτικά στους υπεύθυνους δεν είχε ανταπόκριση. Το concept είναι αυτό που έγραψα στην αρχή... μέσα στον κόσμο του μαγαζιού αισθάνθηκα ότι εμείς είμαστε το επίκεντρο και πρέπει όλοι να τρέχουν να μας ικανοποιήσουν. Και βέβαια, εκνευρίστηκε όταν της είπα ότι δεν περιστρέφονται όλα γύρω από εμάς.

    16. Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι όταν βγαίνουμε με παρέα, να έχω το άγχος μην παρεξηγηθεί κάποιος από κάποια κουβέντα της ή κάποια κίνησή της. Ενώ κανονικά θα πρέπει να θαυμάζεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου.


    Ξέρω ότι έχω κάνει κι εγώ πολλά λάθη ή ότι έχω αποτύχει να θέσω όρια αλλά μετά από 5 χρόνια σχέσης και έχοντας δει ότι είναι γενικώς με τους ανθρώπους έτσι, όσο κοντινοί της κι αν είναι, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα αλλάξει. Κι ενώ την αγαπώ, αισθάνομαι πάρα πολλούς μήνες τώρα ότι δε θα αντέξω μαζί της και ότι δε θα περάσω καλά. Και ενώ είμαστε σε καινούριο πολύ όμορφο σπίτι, επαγγελματικά μας πάνε όλα καλά κλπ, έχω τρομερές αμφιβολίες στο να προχωρήσω τη σχέση σε επόμενο επίπεδο (δηλαδή γάμο). Και το πιο στενάχωρο είναι ότι αισθάνομαι πως δεν έχω ούτε τη διάθεση ούτε τη δύναμη να προσπαθήσω να φτιάξω κάποια πράγματα.

    Όπως και να έχει, θα ήθελα να εστιάσω στο αν τα παραπάνω συμπτώματα δείχνουν ναρκισσιστική διαταραχή (ή κάτι άλλο). Είμαι σίγουρος ότι στην πορεία μπορεί να σκεφτώ πολλά ακόμα παραδείγματα αλλά προς το παρόν αυτά μου ήρθαν στο μυαλό. Ελπίζω να μη σας κούρασα με τόσο μεγάλο θέμα :) Ό,τι θελήσετε, μπορείτε να ρωτήσετε.


    Διαβάζοντας την ιστορία σου και όλα τα πιο πάνω συμπτώματα/σημάδια δεν έχω παρα να προσθέσω πως και ο δικός μου σύντροφος/αρραβωνιαστικός έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια συμπεριφορά. ενώ εγώ είμαι τόσο χαμηλών τόνων, αυτός είναι ακριβώς το αντίθετο. Πρόσφατα ξεκίνησα ένα νέο θέμα στο φόρουμε "ΔΙΑΛΥΣΗ ΑΡΡΑΒΩΝΑ". Με έκανε να νοιώσω πως για όλα φταίω εγώ. Πως 5 χρόνια αυτός έκανε τα πάντα κ εγώ τίποτα. Εδώ και μια βδομάδα τώρα είπαμε να κάνουμε μαι τελευταία προσπάθεια (εγώ δηλαδή). Και μέρα με την μέρα τον βλέπω ότι παραμένει ο ίδιος και εγώ απλά να είμαι σαν σκυλάκι του. Και σκεφτομαι όλα αυτά τα σημάδια, αντιλαμβανόμενη του τι θα πρέπει να κάνω, έλα όμως που φοβάμαι...Δεν την θέλω τέτοια ζωή, μες την καταπίεση΄, το άγχος και την κακομεταχείρηση. Θέλω να είμαι μαζί του όμως όχι έτσι. Και άντε να βρείς το κουράγιο να πείς ΤΕΛΟΣ. Έχω πλήρης επίγνωση του τί πρέπει να κάνω...όμως με ποια δύναμη?

  2. #92
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    19
    Η ιστορια μου. ειμαι με μια κοπελα, που εσχατως διαπιστωσα, διαβαζοντας βιβλια και παρατηρωντας συμπεριφορες πως πασχει απο ναρκισσισμο. Εχει ενα απιστευτα κορυφαιο ΕΓΩ, ψαχνει συνεχως κοπλιμεντα και επιβεβαιωση, εχει φοβο απορριψης, ειναι ανασφαλης με μηδεν αυτοεκτιμηση, προσπαθει να κανει πραγματα συνεχεια, θελει οπαδους, γινεται αποτομη, επικριτικη χωρις ιδιαιτερο λογο, αρκετα αμφιθυμη κτλ. Επισης πασχει απο νευρογενη βουλιμια. ( ισως να ειναι σημαντικο οτι η μητερα της αυτοκτονησε πασχοντας απο διπολικη διαταραχη και την μεγαλωσε ο πατερας της καθιστωντας την εξαιρετικα κακομαθημενη. ακομη της συμπεριφερεται σαν να ειναι κοριτσακι 10 ετων). Φυσικα η κοπελα ειναι πολυ χειριστικη. Το προφιλ μου και η ψυχοσυνθεση μου ειναι ακριβως παρομοια του πατερα της. Τρεχω να της ικανοποιησω καθε επιθυμια, να ειμαι εκει συνεχεια οποτε με χρειαζεται, να προλαμβανω καταστασεις. Φυσικα εχω και εγω μεριδιο ευθυνης, οντας αρκετα ανασφαλης και χαμηλης αυτοεκτιμησης, κατι που προσπαθω να δουλεψω με την ψυχοθεραπευτρια μου και που φυσικα αναγεται στην οικογενεια μου και τις προσδοκιες που ειχαν απο εμενα και προσπαθουσα να ικανοποιησω ψαχνοντας για "παρασημο". Σε αυτες τις προσδοκιες εμπεριεχεται και ο Γαμος, οπου αρχικα σε αυτην την κοπελα ειδα την συντροφο απο καποια θετικα χαρακτηριστικα της που προεβαλε ( αγαπη για παιδια, κτλ). Μαλιστα η αμφιθυμια της εκφραστηκε και σε χαρακτηριστικα γεγονοτα επι του θεματος.Δειχνει πως ειναι συντηρητικη κοπελα, μονογαμικη, πιστη, εκφραζει αναγκη για οικογενεια-παιδια. Γνωρισα τον πατερα της, αυτη τους δικους μου, μου ζητησε να παμε ταξιδια στο εξωτερικο να γνωρισω αδερφες της, διατυπωνςε συνεχως οτι κανει ονειρα για το μελλον μας, εφτιαχνε ακομη και λιστα καλεσμενων, ζητουσε δαχτυλιδι κτλ.....εγω προχωρησα σε αυτην την κινηση και το απερριψε χητωντας χρονο.
    Εχω λοιπον εγκλωβιστει εκει μεσα. Σκεφτομαι να χωρισω, δεν ειμαι ευτυχισμενος, δεν ειναι καθολου περιποιητικη , δοτικη κτλ , αλλα δεν εχω τη δυναμη. Ξερω, θα πειτε...θες να κανεις παιδια με μια τετοια κοπελα? δικιο εχετε..το σκεφτομαι και αυτο.
    Επισης το σεξ μας ειναι καταστροφη. Δεν προσφερει κατι, θελει μονο εγω να κανω. Μαζι μου ειναι ανοργασμικη, κατι που δεν συμβαινει οταν αυτοικανοποιειται ( αυτη μου το εξομολογηθηκε....ισως συμπτωμα ναρκισσισμου? ).
    Επισης πριν τα φτιαξουμε ειχε μια σχεση που μαλλον την χωρισε αυτος για ευνοητους λογους. Στην αρχη το φαντασμα του χωρισμου της ηταν εμφανες, κουβεντιαζε για αυτο και μαλιστα αυτο που επαιρνα πισω ηταν το ποσο στηριχτικος ειμαι και ποσο υπεροχα νιωθει. Συνεχεια μου λεει λογια για το ποσο ασφαλης νιωθει, ποσο μοναδικα την αγαπω, οτι δεν εχει βιωσει κατι τετοιο ξανα, ειμαι υπεροχοες συντροφος κτλ κτλ....Το θεμα ειναι πως 15 μηνες μετα και ενω με ειχε πεισει οτι το εχει ξεπερασει πια, επανερχεται δηλωνοντας μου πως εχει αναντιστοιχια λογικης και συναισθηματος. πως με το μυαλο της με αγαπαει, αλλα στο συναισθημα νιωθει τρυπες....
    θα θελα να κουβεντιασουμε για το θεμα , αν εχετε να μου πειτε καποια πραγματα προσπαθοντας να ελευθερωσω το μυαλο μου. παρομοιες εμπειριες, τροπους αντιμετωπισης , αν υπαρχουν , κτλ.
    σας ευχαριστω!!!

  3. #93
    Kirki86 και Fearfull, σήμερα είδα τα μηνύματά σας. Δεν έμπαινα συχνά μια και δεν έβλεπα κίνηση γύρω από το θέμα. Με την πρώτη ευκαιρία θα σας απαντήσω. Θέλω να διαβάσω και το thread με θέμα τη 'ΔΙΑΛΥΣΗ ΑΡΡΑΒΩΝΑ'.

  4. #94
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Wolfcry View Post
    Kirki86 και Fearfull, σήμερα είδα τα μηνύματά σας. Δεν έμπαινα συχνά μια και δεν έβλεπα κίνηση γύρω από το θέμα. Με την πρώτη ευκαιρία θα σας απαντήσω. Θέλω να διαβάσω και το thread με θέμα τη 'ΔΙΑΛΥΣΗ ΑΡΡΑΒΩΝΑ'.
    Αγαπητέ Wolfcry έχουν περάσει χρόνια από τότε που άνοιξες το θέμα και ίσως έχουν αλλάξει πολλά από τότε... Παρόλα αυτά θα ήθελα να μάθω σε τι ενέργεις αποφάσισες να προβείς, αν συμβουλέυτικες κάποιον ειδικό και αν/πως σε βοήθησε, καθώς ο πατέρας μου φαίνεται να έχει το ίδιο πράγμα και προβληματιζόμαστε όλοι για το πως μπορούμε να τον βοηθήσουμε και πως να σταθούμε εμείς οι υπόλοιποι στο ύψος μας...

    Μπορώ αν σε ενδιαφέρει ακόμα να σου περιγράψω πως είναι να μεγαλώνεις με έναν τέτοιο γονιό...

  5. #95
    Banned
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    70
    Η κοπέλα σου σε αγαπάει! Ακόμα και με αυτόν τον τρόπο!

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Όταν ο συντροφος έχει σεξουαλικο πρόβλημα
    By strawberry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 10-06-2018, 14:02
  2. Replies: 6
    Last Post: 04-10-2011, 04:37
  3. ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By bouboumg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-10-2010, 00:49
  4. ΜΗΠΩΣ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΨΥΧΩΣΗΣ
    By lena8999 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 07-04-2009, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •