Δεν αντεχω αλλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 103
  1. #1

    Δεν αντεχω αλλο

    Γειά σας..Είμαι 20 χρονών αλλά νιώθω τόσο γερασμένη μέσα μου!Είμαι 2ο έτος στην σχολή μου και από το 1ο έτος παρουσιάζω κάποια θέματα με την ψυχολογία μου.Παρουσιάζω αγχώδης διαταραχές,κρίσεις πανικού,γενικά κάνω πολλές σκέψεις για ο,τι με ταλαιπωρεί,κοιτάω κυρίως τα αρνητικά,και συνέχεια φοβάμαι ότι κάτι κακο θα συμβεί.Πέρασα πολύ δύσκολη ζωή μέσα στις πολυκατοικίες,γιατί είχα περίεργους γείτονες που δεν με άφηναν να είμαι άνετα στο σπίτι μου.Ο ένας κοιμόταν νωρίς,άρα εγώ έπρεπε να ήμουν τέρμα ήσυχη,ο άλλος δεν ήθελε να ακούει θόρυβο.Τελικά ήρθα σε 3ο σπίτι (άλλαξα 2 σπίτια για τον λόγο αυτό) γεμάτη με σκέψεις και άγχος..Φοβάμαι να ζω στο ίδιο μου το σπίτι!Νομίζω πως και εδώ θα με έχουν έτσι..Στις ώρες μη κοινής ησυχίας είμαι άνετα αλλά όταν νυχτώνει ( μετά τις 10 είναι ώρα κοινής ησυχίας) δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο αγχώνομαι.Δεν μιλάω στο τηλέφωνο,δεν ακούω μουσικη,δεν βάζω τηλεόραση,δηλαδή περιμένω να πάω για ύπνο!Δεν αντέχω όμως άλλο.Τελικά διατάραξη κοινής ησυχίας τι είναι?Η φωνή σου να ακούγεται μέχρι το δρομο?Και τρέχω σε ψυχολόγους και ψυχίατρους για να ηρεμήσω..Αλλά ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ!!Η αστυνομία παίζει να με διώξει από το σπίτι ή μόνο παρατηρήσεις κάνει?Μου έχουν δημιουργήσει την ιδέα πως απαγορεύεται να κάνεις τον παραμικρό θόρυβο!Η απάντησή σας θα με βοηθήσει πάρα πολύ.Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε για το μήνυμά μου

  2. #2
    Μην αφηνεις τις παραξενιες του καθενος να σου χαλανε τη διαθεση. Κι αν το περιβαλλον στην πολυκατοικια που εισαι δεν αντεχεται φύγε. Βεβαια και στο τηλεφωνο να μιλας και την τηλεοραση ν ανοιγεις και μουσικη ν ακους πάντα όμως σε λογικά πλαίσια. ενόχληση ειναι μονο η υπερβαση τους. Η τοσο χαλια διαθεση που περιγραφεις οφείλεται σ αυτο τον λόγο ή μήπως η αιτια ειναι κατι άλλο που σε βασανίζει? ή μήπως υπήρξες δεκτης παρομοιας συμπεριφορας απο γειτονες χρονια πριν και καπου αυτο σε εχει τραυματισει? σίγουρα υπάρχουν πράγματα που σε κανουν να χαλαρώνεις, που βοηθουν τη σκεψη σου να ξεφευγει και να παιρνας πολύ ωραία, τι κανεις γι αυτο? ή μηπως η συνεχης αναμόχλευση του θεματος φασαρια στη σκεψη σε κανει να του δινεις υπερβολικες διαστασεις?
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by χαμογελακη View Post
    Γειά σας.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ!!Η αστυνομία παίζει να με διώξει από το σπίτι ή μόνο παρατηρήσεις κάνει?Μου έχουν δημιουργήσει την ιδέα πως απαγορεύεται να κάνεις τον παραμικρό θόρυβο!Η απάντησή σας θα με βοηθήσει πάρα πολύ.Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε για το μήνυμά μου
    γειά σου χαμογελάκι,
    κάθε πολυκατοικία διαθέτει έναν κανονισμό βάση καταστατικού όπου περιλαμβάνονται κι ώρες κοινής ησυχίας και σύμφωνα με
    τις αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας (ΦΕΚ 15/Β’/12.01.1996), ορίζουν τις ώρες κοινής ησυχίας (15:00-17:30 και 23:00-7:00 από 1η Απριλίου ως 30 Σεπτεμβρίου και 15:30-17:30 και 22:00-7:30 από 1η Οκτωβρίου ως 31 Μαρτίου).
    Άρα αν κάτι τώρα έχει αλλάξει ως προς τις ώρες ή ρωτάς την διαχείρηση της πολυκατοικίας σου για να δεις τι ισχύει ή απευθύνεσαι για πιο έγκυρα στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου. Σε περίπτωση, που όντως ενοχλείς υπερβολικά δεν σε διώχνουν με την πρώτη.. αρχικά γίνονται συστάσεις, από την διαχείρηση κι αν δεν συμμορφωθείς προχωράνε σε συμφωνία με τον ιδιοκτήτη σου σ' έξωση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    144
    το να μιλας στο τηλεφωνο, χωρις να τριριζεις δεν νομιζω να ενοχλησει κανεναν, ουτε το να βαλεις σιγανα μουσικη..αλλωστε για να σου κανουν μηνυση για διαταραξη κοινης ησυχιας πρεπει να κανεις 8ορυβο, οχι πλακα..εχουμε κανει και εμεις στους διπλανους παλιοτερα αλλα εκεινοι το ειχανε κανει μπουρδελο..

  5. #5
    παιδια σας ευχαριστω που μου απαντησατε παρα πολυ!!!ειμαι καινουρια και θελω τρομερη στηριξη γιατι δεν την παλευω....εχω πανεπιστημιο και δε εχω κοιμηθει καθολου..περιμενετε να σας απαντησω

  6. #6
    γιαννη γενικα μεχρι τα 18 μου ζουσα σε μονοκατοικια.και οταν ηρθα στην σχολη μου εμεινα σε πολυκατοικια που απο επανω εμειναν οι ιδιοκτητες.Και για εναν χρονο με ειχαν ολο στην σιωπη.Η κορη τους διαβαζε και δυστυχως δεν ειχαμε καθολου ηχομονωση.Αρα μικρο παιδι εγω,πρωτη φορα σε πολυκατοικια καταλαβαινεις πως το μυαλο μου λιγο τα επαιξε.Δεν με αφηναν να μιλαω στο τηλεφωνο τα βραδια,να καλεσω φιλους μου,τιποτα!Εφυγα γεματη αισιοδοξη για να ζησω σε αλλη πολυκατοικια,αλλα ειχα μια διπλανη η οποια δουλευε το βραδυ και κοιμοταν την ημερα.Μου ελεγε : ακουγεται η μπριζα που βαζεις,το γελιο σου,τα παντα (την ημερα επειδη ηθελε να κοιμηθει).Αλλα επειδη γενικα παρουσιαζα αγχωδης διαταραχες,ηρθε και αυτο το θεμα και με τρελανε.Τωρα μετα απο εναμισι χρονο σπουδων,δεν εχω συνηθισει μεσα σε πολυκατοικια!με εχουν μπερδεψει ολες αυτες οι παραξενιες και νιωθω κυριως τα βραδια πως οτι και αν κανω (ασε που ειμαι σαν ενα αμιλητο γατι) θα ακουγομαι...Αυτο θελω να μαθω πως να ηρεμησω..

  7. #7
    μαρκελα το θεμα ειναι να να ηρεμησω γιατι εχω φουλ αγχος και πανικο και αμεσως ο οργανισμος μου "φορτωνεται" ασχημα..σε σημειο που εχω χασει τον υπνο μου!Ενταξει δεν κανω τοση φασαρια.Απλα με αυτα που εζησα εχει μπερδευτει αρκετα το μυαλο μου!Αξιζει να περνω χαπια για να ηρεμησω με αυτο το θεμα?Καθε μερα που ξημερωνει ειναι βασανιστικη για μενα γιατι δεν ειμαι ανετα.Σε περιπτωση οπου και αυτη η πολυκατοικια ειναι με χαλια ηχομονωση,και με ακουν που μιλαω (δεν γινεται να μην μιλαω στο τηλεφωνο) η αστυνομια θα το θεωρησει διαταραξη κοινης το να μιλας εστω και το βραδυ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,000
    Αν δεν μαλωνεις στο μπαλκονι θα εισαι μια χαρα κοριτσι, μην δινεις τοση σημασια σε ασημαντους...

  9. #9
    τι γινεται εκει στο μπαλκονι?Χαχαχααχα μακαρι να μην εσκαζα...θελω να ηρεμησω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,000
    μερικοι εχουν την συνηθεια να βγαινουν στο μπαλκονι να μιλουν στο τηλεφωνο και να λυνουν τα ερωτικα τους χαχαχα

  11. #11
    αυτα ειναι...ας ημουν και εγω χαλαρη.Φτανει να μην σε ενοχλουν!Απορω μερικοι πως μπορουν και εχουν κοτσια και δεν τους νοιαζει τιποτα!!Κ εμεις που σκεφτομαστε τα παντα,να τρελαινομαστε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,000
    ειναι απο την οικογενεια νμζ, αμα σου την ελεγαν οι γονεις απο μικρη σου περασαν το αγχος που ειχαν και αυτοι

  13. #13
    α!απαντηστε μου και σε αυτο αν μπορειτε.Αν ακουγεται ο ηχος του κινητου το βραδυ που χτυπαει (δεν φταιω εγω,οι αποκρυψεις φταινε)θεωρειται διαταρξη κοινης ησυχιας?Μου φαινεται πως πολλα σκεφτομαι και καλο ειναι να να μην με νοιαξει τιποτα.....

  14. #14
    καλα απο αγχος που μου εχουν περασει δεν περιγραφεται....για αυτο ερχομαι τωρα να αντιμετωπισω τον εαυτο μου και να το ξεπερασω

  15. #15
    Ούτε η αστυνομία μπορεί να σε διώξει ούτε κανεις μπορεί να σου απαγορεύσει να κανεις θορυβους στο δικο σου χωρο. Μην σου βαζει ο καθενας που κοιταζει το δικο του συμφερον τετοιες ιδεες. Δεν θα περιορισεις την προσωπικη σου ζωη και αυτα που σ αρεσουν για τον καθενα, νεα κοπέλα. Και μην τα πολυσκέφτεσαι το κυριοτερο και τα μεγαλοποιείς γιατι τοτε ειναι που σου κανεις ζημια, κι αυτο πιστευω κανεις τωρα. Ενοχλεις μόνο αμα υπερβεις τα λογικα πλαισια, όχι πιο κάτω, εσενα σου υποβαλανε ότι ειναι ενοχληση αυτο το πιο κατω. Κι αμα δε σηκωνει καθολου το κλίμα πηγαινε αλλού.
    γιάννης

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. δεν με αντεχω αλλο..
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 07-01-2012, 13:58
  2. δεν αντεχω αλλο!!!
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 02-11-2011, 01:07
  3. Δεν αντέχω άλλο!!!
    By gian in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 112
    Last Post: 19-05-2011, 14:06
  4. Δεν αντεχω άλλο...
    By Ms_Snowhite in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2011, 23:14
  5. Δεν αντέχω άλλο
    By La_ViTa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-10-2008, 18:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •