φαρμακα για παντα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 172
  1. #16
    Quote Originally Posted by labwmenos View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    αυτο δεν το ξερει ουτε ο θεος και θα μου το παιξεις εσυ γιατρος κακος?εγω με το ονομα μου μπαινω στο φορουμ και οχι λαβωμενος το θα σε ψυχωτικος δεν σου εδωσα τετοιο δικαιωμα
    Last edited by Idella; 12-03-2012 at 23:16.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    5
    σωστα,αυτο δε το ξερει κανεις,. λαβ δεν πρεπει να σαι τοσο απολυτος,

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114
    απλα 9 στους 10 ψυχωτικους δεν τα κοβει τα χαπια.Και αν τα κοψει τα ξαναρχιζει.Εκτος να βγει κατι καινουργιο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    και γω που τα εκοψα υποτροπιασα αλλα τα εκοψα αποτομα!
    ξερω ομως ατομο με σχιζο που εχει τεσσερα χρονια που τα εκοψε και δεν εχει ουτε φωνες ουτε τπτ!
    επισης ολοι πιστευω περιμενουμε τα καινουργια αντιψυχωσικα το 2013!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    5
    εχει κανεις ακουσει κατι γι αυτα?

  6. #21
    Quote Originally Posted by anyk View Post
    εχει κανεις ακουσει κατι γι αυτα?
    εγω τα ειχα κομενα 2,5 χρονια και υποτροπιασα.βεβαια δεν τα ειχα κοψει αποτομα.αλλα εκει που νομιζα οτι το ειχα ξεπερασει το προβλημα αποτομα υποτροπιασα λαλησα μπροστα στον κοσμο.αποτελεσμα ηταν να κλειστω στο ψυχιατρειο.α σσορυ εσυ λες για τα φαρμακα του 2013 δεν ακουσα τπτ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by anyk View Post
    εχει κανεις ακουσει κατι γι αυτα?
    κατι λενε απο την εταιρια ροσε οτι θα βγουν αντιψυχ που θα πιανουν αλλους νευροδιαβιβαστες και ειπαν οτι θα κυκλοφορησουν το 13 με 14..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Πάντως ιδέα μου είναι ότι τα φάρμακα για τις ψυχολογικές παθήσεις είναι ακόμα σε παιδικό στάδιο. Εγώ σκυλομετάνιωσα που τα ξεκίνησα για τη διαταραχή πανικού, αν έκανα γνωσιακή εξαρχής ίσως να έβγαινα πιο δυνατός. Τώρα νιώθω ότι δεν θα βγω ποτέ από το φαύλο κύκλο των SSRi με τις 1002 παρενέργειες.

  9. #24
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Πάντως ιδέα μου είναι ότι τα φάρμακα για τις ψυχολογικές παθήσεις είναι ακόμα σε παιδικό στάδιο. Εγώ σκυλομετάνιωσα που τα ξεκίνησα για τη διαταραχή πανικού, αν έκανα γνωσιακή εξαρχής ίσως να έβγαινα πιο δυνατός. Τώρα νιώθω ότι δεν θα βγω ποτέ από το φαύλο κύκλο των SSRi με τις 1002 παρενέργειες.
    τα φαρμακα τα ψυχολογικα σαφως ειναι σε αρχαικο σταδιο δεν αγγιζουν καν το προβλημα παρα μονο τα συμπτωματα.εγω πιστευω οτι σε καμια 25αρια χρονια θα παιρνουν οι ανθρωποι με τετοια προβληματα φαρμακα 2 χρονια 3 και θα γινονται καλα.πρεπει να ριξουν φραγκα για ερευνα.δυστυχως οι ερευνες που κανουν ειναι για το πως θα βελτιωσουν τα συμπτωματα.εγω παρακαλαω να βγει το φαρμακο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Δημήτρη όσο κάποιες φαρμακοβιομηχανίες βγάζουν δισεκατομύρια από τα ψυχοφάρμακα τόσο η έρευνα για την οριστική θεραπεία (πού πιθανόν να μην υπάρξει ποτέ μέσω κάποιου φαρμάκου) θα φρενάρει. Φαντάσου τί κέρδη παρουσιάζει ο κλάδος αφού η κατάθλιψη τείνει να γίνει η Νο1 αρρώστεια κυρίως στο δυτικό "πολιτισμό".

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ειναι πολλα τα φραγκα να λετε...

    εχουν τα περισσοτερα κερδη οι φαρμακευτικες απο δικα μας φαρμακα.

    τα παιρνεις μια ζωη και ειναι ακριβα σχετικα.

    αμα υπηρχε χρηματοδοτηση για ερευνα θα ειχε ηδη βρεθει το φαρμακο.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    17
    καλο ειναι να μην πειραματιζομαστε και οποιαδηποτε μεταβολη στην διαδικασια ληψης της φαρμακευτικης αγωγης να γινεται κατοπιν υποδειξεως ειδικου.
    εχω καταθλιπτικα συμπωματα εδω και δωδεκα χρονια,με αυξομειωσεις,και ΠΟΤΕ δεν μου βγηκε σε καλο ο πειραματισμος.

  13. #28
    Quote Originally Posted by cod View Post
    καλο ειναι να μην πειραματιζομαστε και οποιαδηποτε μεταβολη στην διαδικασια ληψης της φαρμακευτικης αγωγης να γινεται κατοπιν υποδειξεως ειδικου.
    εχω καταθλιπτικα συμπωματα εδω και δωδεκα χρονια,με αυξομειωσεις,και ΠΟΤΕ δεν μου βγηκε σε καλο ο πειραματισμος.
    ναι τελικα το να ειμαστε καλα ειναι το σημαντικο και τα φαρμακα μπροστα σε αυτο ειναι το λιγοτερο.εγω απλα ανησυχω για την υπολοιπη υγεια μου για αυτο καπως πειραματιστικα με τα φαρμακα.νομιζω πως δεν θα το ξανακανω.κατι αλλο:διαπιστωσα οτι τα ψυχωσικα φαινομενα κρυβουν μεσα τους δοση καταθλιψης και η καταθλιψη οχι απλα καταστελεται απο τα φαρμακα αλλα και θεραπευεται.αρα το να παιρνουμε τα φαρμακα μας δεν ειναι δωρο αδωρον αλλα μας θεραπευει κιολας(οχι μονο καταστολη)

  14. #29
    Ξερει κανεις σε τι ποσοστα κυμαινεται η βελτιωση των ατομων με ψυχωση...?
    Δηλ το ποσοι βελτιωνονται ποσοι ειναι μετρια και ποσοι χαλια..??
    Ενας γιατρος μου ειχε πει οτι το 30% νιωθει καλα ενα αλλο 30% μετρια και ενα 30% χαλια...!Με θεραπεια ολοι αυτοι..!
    Δεν εχω ρωτησει ποιο ποσοστο κοβει τα φαρμακα επτυχως...!

    Η αποψη μου μιας και την εχω πατησει ετσι ειναι να μην κανουμε του κεφαλιου μας...!
    Το σημαντικο ειναι να στοχευουμε σε μια καλυτερη υγεια και ειναι πολυ επωδυνο να στοχεουμε σε αυτην οσοι εχουμε περασει ψυχωτικο επεισοδιο χωρις κανενα φαρμακο...!

    Λιγο μετα την ληξη του επεισοδιου ελεγα θα τα καταφερω μονος μου αλλα δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο υπεφερα...!Πανικος τασεις αυτοκτονιας δυσφορια βραχυκυκλωμα στην σκεψη μεγαλος ψυχικος πονος κλπ...!

    Μετα πηρα zyprexa και ημουν και με τα συμπτωματα αυτα και σαν ζομπι...!(ολη μερα στο κρεβατι χωρις να μπορω να κουνηθω κλπ...)

    Μετα πηρα abilify..!Βελτιωθηκα λιγο αλλα και παλι πολυ χαλια...!Ηθελα πολυ να αυτοκτονησω αλλα το παλεψα με οτι δυναμη ειχα...!

    Τεσπα για να μην μακρυγορω μου πηρε δυομισι χρονια να βρω μια θεραπεια καλη...!
    Και οτι πειραματισμο εκανα μονος μου με πηγαινε πισω...!

    Ευτυχως τωρα νιωθω πολυ καλα ψυχολογικα και δεν εχω θετικα η αρνητικα συμπτωματα δεν θελω να αυτοκτονησω χαιρομαι την ζωη οσο μπορω την απολαμβανω και νιωθω πολυ δικαιομενος για τον αγωνα πο εδωσα...!

    Παιδια μην το βαζετε κατω...!Πως λενε οτι εξω υπαρχει το αλλο μας μισο αλλα δεν το βρισκουμε η δεν το ξερουμε...!
    Καπως ετσι ειναι και η θεραπεια...!
    Πρεπει να κανουμε υπομονη και να ψαξουμε μαζι με τους γιατρους το φαρμακο που μας ταιριαζει..!

    Και οσο για τις παρενεργειες εαν εξαιρεσω leponex και zyprexa που ειναι καπως βαρια φαρμακα και ισως και καποια αλλα που δεν τα εχω δοκιμασει θα ελεγα οτι δεν πρεπει να τα φοβομαστε...!Τα φαρμακα ειναι το βοηθημα μας και το οπλο μας στην μαχη που δινουμε..!
    Και ξαναλεω εαν σας ενοχλει η ψυχωση αλλαξτε θεραπεια και αν συνεχιζει να σας ενοχλει αλλαξτε γιατρο...
    αλλα ποτε μην μεριμνητε χωρις γιατρο για τον εαυτο σας...!

    Τελος μηπως ξερει κανεις περισσοτερα για τα καινουρια φαρμακα...??

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    πιστευω οτι πρεπει παντα να παιρνουμε τα φαρμακα μας αλλα πως:με την ελαχιστη δοση
    ωστε να μπορουμε να ζουμε και να χαιρομαστε η ελαχιστη δοση ειναι που θα μας κρατησει και μακρυα απο υποτροπες αλλα για παντα.
    εγω αυτο σκοπευω να κανω και αν ακομη ο γιατρος πει να τα κοψω εγω θα την παιρνω την ελαχιστη δοση διοτι αν υποτροπιασω δεν θα μπει αυτος στο ψυχιατρειο αλλα εγω
    μετα απο ιδιαιτερο προβληματισμο κατεληξα στο οτι το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να παιρνω ελαχιστα φαρμακα για παντα!!!
    Γεια σου ΔΗΜΗΤΡΗ , πόσο εύστοχο είναι η ισορροπία στην ζωή να είναι αποτέλεσμα χημικών ουσιών ( χωρίς να είμαι αντίθετος όπου είναι πραγματικά αναγκαίο ) και όχι αλλαγών και δράσεων που θα έχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα ;
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΧΑΠΙΑ & ΙΔΨ
    By currant in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 79
    Last Post: 13-11-2014, 13:24
  2. Ενώ είχα τα πάντα, το κατέστρεψα ...
    By riaapr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 11-11-2011, 18:37
  3. Απογοητευση απο τα παντα..
    By argy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 22-03-2010, 18:18
  4. Πάντα ναι?
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2007, 10:38
  5. Φοβος για τα παντα
    By yourgia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-2007, 03:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •