φαρμακα για παντα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 172
  1. #31
    Quote Originally Posted by Φιλομαθής View Post
    Γεια σου ΔΗΜΗΤΡΗ , πόσο εύστοχο είναι η ισορροπία στην ζωή να είναι αποτέλεσμα χημικών ουσιών ( χωρίς να είμαι αντίθετος όπου είναι πραγματικά αναγκαίο ) και όχι αλλαγών και δράσεων που θα έχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα ;
    εχεις δικιο αλλα εγω τα χρειαζομαι τοσο τα φαρμακα που ακομη
    και να μου πει ο γιατρος να τα κοψω δεν θα τον ακουσω.ειναι τουλαχιστον για μενα η ψυχωση που δεν μας αφηνει να αλλαξουμε την ζωη μας και να την χρωματισουμε εχει μια δυναμη ακατανικητη η ψυχωση που μας κανει να πιστευουμε οτι αυτο δεν εχει νοημα.
    παρολα αυτα εγω πιστευω οτι δεν ειναι ανισσοροπια μονο χημικων ουσιων ειναι κατι πολυ παραπανω.ισως ο θεος μονο να εχει την δυναμη να μας απαλλαξει απο την ψυχωση.εγω προσπαθησα 5 μηνες να μην το σκεφτομαι αλλα το αποτελεσμα νουλα.δεν ξερω ελπιζω να βρουνε τον κατεργαρη στον εγκεφαλο μας και να παιρνουμε χαπι για αποκατασταση

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω που νιωθω καλα δηλαδη μου εχουν περασει τα θετικα συμπτωματα και εχω μερικα αρνητικα ποτε πρεπει να κοψω τα φαρμακα?Τα αρνητικα συμπτωματα απο οτι ξερω δεν περνανε με τα σημερινα φαρμακα αρα τι θα κινησει τον γιατρο στο να μου πει καταρχην να ελατωσουμε τα φαρμακα και μετα να τα κοψουμε?Παιρνω zyprexa 20mg εδω και 3,5 χρονια και ο γιατρος ακομα να μου μειωσει τη δοση.

  3. #33
    οχι βεβαια αφου νιωθεις καλα δεν πρεπει να τα κοψεις.οι γιατροι συνηθως δεν παιρνουνε την ευθυνη να κοψουνε φαρμακα για την φημη τους.αλλωστε
    αν καποιος γινει καλα αμετακλιτα και συγκολινιστικα το καταλαβαινει και τα κοβει με η χωρις γιατρο.εγω απλα δεν ξερω κανεναν που να το εχει ξεπερασει απολυτα.
    ξερει κανεις κανενα που να ειχε ψυχωση ξερω γω 5 χρονια και το ξεπερασε?ειναι κανεις απο το φορουμ που δηλωσε στο παρελθον οτι γιατρευτικε με τον πιο απολυτο και ακραδαντο τροπο?τοτε μονο πιστευω κοβονται τα φαρμακα.εκτος και αν γνωρισουμε κανα βαθυ ερωτα και επισκιασει τα συμπτωματα της σχιζοφρενιας.ελπιζω...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δηλαδη Δημητρη μου λες οτι δεν θα τα κοψω ποτε τα φαρμακα.Δεν το πιστευω αυτο.Ο γιατρος μου μου ειπε οτι το εχει στο μυαλο του να μου τα ελατωσει τα φαρμακα αλλα δυστηχως δεν ειπε κατι για να μου τα κοψει τελειως.Εγω ομως ελπιζω.

  5. #35
    δεν ειπα αυτο.ισα ισα λεω οτι αμα γινεις πληρως καλα θα τα κοψεις σιγουρα.γενικα ο γιατρος ξερει.απλα λεω πιο ειναι το καλυτερο,να γινομαστε οκ και να τα κοβουμε.και λεω οτι
    εγω αν ημουνα καλα δεν θα τα εκοβα.φυσικα η αποφαση ειναι δικια σου.αλιμονο

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Συγνωμη ισως εγω δεν καταλαβα καλα.Ναι ρε γμτ δεν υπαρχει κανενας που να εμπεινε εδω και να εχει κοψει τα φαρμακα και να ειναι καλα?Δεν μπορει καποιος θα υπαρχει.

  7. #37
    Εγω πιστευω οτι τα παντα ειναι χημεια...!Αλλα απο την αλλη πιστευω και οτι ο ανθρωπος πρεπει να εχει χομπι και ενδιαφεροντα για να ευχαριστιεται την ζωη του..!
    Δηλ λεω οτι ολα ειναι θεμα χημειας στον τροπο που ο ανθρωπος αντιλαμβανεται την πραγματικοτητα...!

    Ειχα διαβασει καπου στο φορουμ οτι καποιο σοβαρο ποσοστο απο αυτους που αποφασιζουν να κοψουν μονοι τους τα φαρμακα υποτροπιαζει για αυτο χρειαζεται προσοχη και συνεση η οποια αποφαση...για διακοπη της φαρμακευτικης αγωγης γιατι μπορει να γυρισει μπουμερανγκ...!

    Εγω προσωπικα νιωθω πολυ καλα και δεν ρισκαρω να πειραματιστω με την θεραπευτικη μου αγωγη γιατι αν δεν ηταν τα φαρμακα οτι και να κανα δεν θα ζουσα...!Δεν ειναι θεμα απο αντρηλικι το να πολεμας την ασθενεια μονο σου ειναι θεμα ξεροκεφαλειας απο κει και περα...!

    Εγω παιρνω 15 mg abilify 1.5 mg risperdal 100 mg seroquel...!
    Εχω δοκιμασει ανεπιτυχως invega solian zyprexa τα οποια δεν με βοηθησαν...!
    Το οτι δεν με βοηθησαν δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα τα φαρμακα αυτα...!
    Απλα σημαινει οτι στο καθε ασθενη παει συγκεκριμενη θεραπεια...!
    Ελπιζω να βρειτε και εσεις μια θεραπεια που να σας ταιριαζει και ευχομαι να βελτιωθειτε και να βρουμε ολοι την υγεια μας..!Καλη δυναμη παιδια...

  8. #38
    Quote Originally Posted by talikiller View Post
    Εγω πιστευω οτι τα παντα ειναι χημεια...!Αλλα απο την αλλη πιστευω και οτι ο ανθρωπος πρεπει να εχει χομπι και ενδιαφεροντα για να ευχαριστιεται την ζωη του..!
    Δηλ λεω οτι ολα ειναι θεμα χημειας στον τροπο που ο ανθρωπος αντιλαμβανεται την πραγματικοτητα...!

    Ειχα διαβασει καπου στο φορουμ οτι καποιο σοβαρο ποσοστο απο αυτους που αποφασιζουν να κοψουν μονοι τους τα φαρμακα υποτροπιαζει για αυτο χρειαζεται προσοχη και συνεση η οποια αποφαση...για διακοπη της φαρμακευτικης αγωγης γιατι μπορει να γυρισει μπουμερανγκ...!

    Εγω προσωπικα νιωθω πολυ καλα και δεν ρισκαρω να πειραματιστω με την θεραπευτικη μου αγωγη γιατι αν δεν ηταν τα φαρμακα οτι και να κανα δεν θα ζουσα...!Δεν ειναι θεμα απο αντρηλικι το να πολεμας την ασθενεια μονο σου ειναι θεμα ξεροκεφαλειας απο κει και περα...!

    Εγω παιρνω 15 mg abilify 1.5 mg risperdal 100 mg seroquel...!
    Εχω δοκιμασει ανεπιτυχως invega solian zyprexa τα οποια δεν με βοηθησαν...!
    Το οτι δεν με βοηθησαν δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα τα φαρμακα αυτα...!
    Απλα σημαινει οτι στο καθε ασθενη παει συγκεκριμενη θεραπεια...!
    Ελπιζω να βρειτε και εσεις μια θεραπεια που να σας ταιριαζει και ευχομαι να βελτιωθειτε και να βρουμε ολοι την υγεια μας..!Καλη δυναμη παιδια...
    εγω παιρνω αμπιλιφαη.αλλα ηθελα να πω ποσο καλο ειναι το ρισπενταλ αυτο το φαρμακο παιδια σε κανει και χαιρεσε

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Βασικα σε κανει χαζοχαρουμενο οντως.. Το Risperdal Quicklet ομως δε το κανει αυτο και
    σε κανει πολυ πιο φυσιολογικο και αφηνει πολυ πιο ελευθερο χωρο για να εισαι νορμαλ.

    Ολα χημεια. Καθε χαπι, διαφορετικος χαρακτηρας που ελεγε πριν ενας.

    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    εγω παιρνω αμπιλιφαη.αλλα ηθελα να πω ποσο καλο ειναι το ρισπενταλ αυτο το φαρμακο παιδια σε κανει και χαιρεσε
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Λενε οτι μια φορα οι γιατροι ισως σου κοψουν τα φαρμακα για να δουν εαν ηταν κατι περαστικο.

    Αλλα εγω το μετανιωσα που τα εκοψα και μετα αναγκαστικα ξαναρχισα.

    Γινεσαι καθε φορα χειροτερα και ειναι και μεγαλη ταλαιπωρια..

    Καλυτερα βρες ενα συγχρονο φαρμακο που να ειναι ανεκτο ή ελαττωσε τη δοση σε δοση συντηρησης παντα με καθοδηγηση του γιατρου σου.
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Συγνωμη ισως εγω δεν καταλαβα καλα.Ναι ρε γμτ δεν υπαρχει κανενας που να εμπεινε εδω και να εχει κοψει τα φαρμακα και να ειναι καλα?Δεν μπορει καποιος θα υπαρχει.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Εμενα στα 4 χρονια που ημουν καλα τα ελαττωσε..

    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Εγω που νιωθω καλα δηλαδη μου εχουν περασει τα θετικα συμπτωματα και εχω μερικα αρνητικα ποτε πρεπει να κοψω τα φαρμακα?Τα αρνητικα συμπτωματα απο οτι ξερω δεν περνανε με τα σημερινα φαρμακα αρα τι θα κινησει τον γιατρο στο να μου πει καταρχην να ελατωσουμε τα φαρμακα και μετα να τα κοψουμε?Παιρνω zyprexa 20mg εδω και 3,5 χρονια και ο γιατρος ακομα να μου μειωσει τη δοση.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    maus τι φαρμακα επαιρνες και τι παιρνεις τωρα?Οταν στα ελλατωσε στα 4 χρονια τα φαρμακα υποτροπιασες και γενικα πως ενιωθες?Θελω κι εγω να μου τα μειωσει τα φαρμακα ο γιατρος γιατι εχω παχυνει πολυ.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Risperdal επαιρνα ,τωρα παιρνω το ιδιο αλλα στην quicklet μορφη.

    Δεν υποτροπιασα αμεσως οταν μου τα ελαττωσε, μονο οταν μου τα ελαττωσε παρα πολυ που ηταν σαν να μην παιρνω καθολου. Καλα ενιωθα, τα ιδια απλως ειχα περισσοτερη ενεργεια, λειτουργουσε περισσοτερο το μυαλο μου κλπ. Τιποτα το τραγικο. Εξαρταται βεβαια και ποσο θα στα μειωσει.. Οταν μου τα ελαττωσε λιγο δεν ειχα προβλημα και ημουν και πολυ περισσοτερο λειτουργικος.

    Το θεμα ειναι οταν τα εκοψα ή τα ελαττωσα παρα πολυ τοτε υποτροπιασα.

    Ειναι μεχρι να βρεις την ελαχιστη δοση που με αυτην δε παθαινεις υποτροπη.

    Αλλα μαλλον θα το μαθεις ακριβα..

    Λενε αλλοι υποτροπιαζουν την αλλη μερα αλλη αργοτερα. Εγω στον ενα μηνα παντα..

    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    maus τι φαρμακα επαιρνες και τι παιρνεις τωρα?Οταν στα ελλατωσε στα 4 χρονια τα φαρμακα υποτροπιασες και γενικα πως ενιωθες?Θελω κι εγω να μου τα μειωσει τα φαρμακα ο γιατρος γιατι εχω παχυνει πολυ.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    22
    Διαβάζοντας ολες τις απαντήσεις στο συγκεκριμένο θεμα,θελω να πω και εγω την εμπειρία μου...Επερνα για πολυ καιρο Zyprexa σε συνδυασμό με ομοιοπαθητικά και μετα απο αρκετο καιρό θεραπειας εφτασα σε σταδιο συντηρησης με 5mg Zyprexa,παντα με ομοιπαθητικα για βοηθεια...Οταν καποια στιγμη πριν 3 χρονια ενοιωθα τοσο δυνατος και τελεια ψυχολογικά εκοψα το Zyprexa μονος μου(μια μερα το επερνα,αλλες μερες το παραμελουσα) επαθα μια σοβαρη υποτροπη...Βεβαια εκανα και ενα μεγαλο λαθος παράλληλα(περα απο αυτο που δεν συμβουλευτηκα τον γιατρό μου)..Ασχοληθηκα με ολιστικές ενεργειακές θεραπείες,που για καποιον με καποιο ιστορικό ψυχωσης,μπορεί να ταραξει ολο τον οργανισμό του...Βγηκαν στην επιφάνεια ολοι οι φοβοι μου και οχι μονο και ηταν τοσο δυνατο το σοκ που εκανα σχεδον 2 χρονια να επανέλθω στην φυσιολογική ροη μου.Τασεις αυτοκτονίας,ιδεοληψίες,κρι σεις πανικου συνεθεταν την καθημερινότητα μου...Τελικα με κατάλληλη αγωγή με abilify 30mg,Zyprexa 10mg και Entact επανηλθα...

    Τωρα δεν ξερω αν ποτε θα κοψω την φαρμακευτικη αγωγη αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι ρυθμιζονται κατάλληλα οι χημικές ουσίες του εγκεφάλου με τα φαρμακα και αποτρεπουν κατα μεγαλο βαθμό καποιο επεισόδιο υποτροπής...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Τα ομοιοπαθητικα κανουν τιποτα στην περιπτωση μας ;

    Εχεις ακουσει ατομα που παιρνουν μονο ομοιοπαθητικα και ειναι καλα με την περιπτωση μας ;

    Υπαρχει κανενα ομοιοπαθητικο φαρμακο που να στηριζει την αλλοπαθητικη φαρμευτικη αγωγη ;

    Η ενεργειακη θεραπεια γιατι σε ταραξε ; Εχει οντως αποτελεσμα ή ειναι αυτα απλως
    κομπογιαννιτικα που δεν κανουν τιποτα απλως για να παιρνουν τα λεφτα του κοσμου ;

    Εγω νομιζω οτι και τα ιδια τα αλλοπαθητικα φαρμακα αλλαζουν τον τροπο λειτουργιας του εγκεφαλου και ειναι πολυ δυσκολο να τα κοψεις γιατι ταρασσουν τον τροπο με τον οποιο λειτουργει ο εγκεφαλος. Καπως εξαρτασαι μετα απο αυτα ασχετα με το τι λενε οτι μπορεις να τα κοψεις..


    Quote Originally Posted by Lordos81 View Post
    Διαβάζοντας ολες τις απαντήσεις στο συγκεκριμένο θεμα,θελω να πω και εγω την εμπειρία μου...Επερνα για πολυ καιρο Zyprexa σε συνδυασμό με ομοιοπαθητικά και μετα απο αρκετο καιρό θεραπειας εφτασα σε σταδιο συντηρησης με 5mg Zyprexa,παντα με ομοιπαθητικα για βοηθεια...Οταν καποια στιγμη πριν 3 χρονια ενοιωθα τοσο δυνατος και τελεια ψυχολογικά εκοψα το Zyprexa μονος μου(μια μερα το επερνα,αλλες μερες το παραμελουσα) επαθα μια σοβαρη υποτροπη...Βεβαια εκανα και ενα μεγαλο λαθος παράλληλα(περα απο αυτο που δεν συμβουλευτηκα τον γιατρό μου)..Ασχοληθηκα με ολιστικές ενεργειακές θεραπείες,που για καποιον με καποιο ιστορικό ψυχωσης,μπορεί να ταραξει ολο τον οργανισμό του...Βγηκαν στην επιφάνεια ολοι οι φοβοι μου και οχι μονο και ηταν τοσο δυνατο το σοκ που εκανα σχεδον 2 χρονια να επανέλθω στην φυσιολογική ροη μου.Τασεις αυτοκτονίας,ιδεοληψίες,κρι σεις πανικου συνεθεταν την καθημερινότητα μου...Τελικα με κατάλληλη αγωγή με abilify 30mg,Zyprexa 10mg και Entact επανηλθα...

    Τωρα δεν ξερω αν ποτε θα κοψω την φαρμακευτικη αγωγη αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι ρυθμιζονται κατάλληλα οι χημικές ουσίες του εγκεφάλου με τα φαρμακα και αποτρεπουν κατα μεγαλο βαθμό καποιο επεισόδιο υποτροπής...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΧΑΠΙΑ & ΙΔΨ
    By currant in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 79
    Last Post: 13-11-2014, 13:24
  2. Ενώ είχα τα πάντα, το κατέστρεψα ...
    By riaapr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 11-11-2011, 18:37
  3. Απογοητευση απο τα παντα..
    By argy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 22-03-2010, 18:18
  4. Πάντα ναι?
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2007, 10:38
  5. Φοβος για τα παντα
    By yourgia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-2007, 03:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •