giati - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 68

Thread: giati

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,003
    Καποια μελη συναντιομαστε για αλληλοστηριξη, αν θελεις μπορεις να συμμετασχεις. Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου σε ΠΜ να σου στειλω λινκ για την ομαδα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    γιατί άραγε? Ξέρεις πόσοι άνθρωποι υπάρχουν, που δεν έχουν όσα έχεις εσύ αυτή την στιγμή? Π.χ. εργασία το σημαντικότερο, ανθρώπους να σ' αγαπάνε κι εξωτερική εμφάνιση, εξ ίσου σημαντικό, γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς παίζει σπουδαίο ρόλο, στις διαπροσωπικές σχέσεις μας.
    Μην θεωρείς αυτά που έχεις δεδομένα, γιατί δεν είναι καθόλου έτσι! Χρειάζεται ν' αρχίσουμε να χαιρόμαστε μ' ότι έχουμε, γιατί διανύουμε δύσκολες εποχές..
    Πως είναι δυνατόν κάποιος να νιώθει καλά ακόμα και με όσα έχει αν δεν έχει το κυριότερο? Τον εαυτό του καλα ψυχικα εννοω! Δεν σημαίνει οτί δεν τα αναγνωρίζει απλά βαθιά μέσα της είναι σπασμένη άρα πως να είναι ευτυχισμένη? Καταλαβαίνω το συναίσθημα.

    Giati, έχω περάσει και εγώ από κατάθλιψη αλλά την ξεπέρασα με βοήθεια ψυχολόγου και όχι με φάρμακα τα οποία είναι απλά για να σε βοηθάνε προσωρινα. Θες κάτι αποτελεσματικό.. Πήγαινε σε έναν ειδικό μην ψάχνεις για φάρμακα γιατί δεν θα σε βοηθήσουν.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    23
    θα ηθελα πολυ αλλα δεν ξερω να στειλω σε πμ. Μπορεις να με βοηθησεις με καποιο πιο ευκολο τροπο?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by giati View Post
    αχ ευχαριστω παρα πολυ! θα τα παρω και τα 2! δυστηχως καπνιζω και αυτο ενισχυει τις ταχυπαλμιες.. τορα πρεπει να παο στη δουλεια και σκεφτομαι που θα βρω το κουραγιο.. θελω να πω ακομα πως πρεπει καποιος να εχει περασει καταθληψη για να καταλαβει τι γολγοθας ειναι.. Να ρωτησω ακομα κατι γτ δεν ξερω: κανονιζεται απο εδω συναντησεις η δραστηριοτητες?
    όχι και τα δύο! Καλύτερα τα Ω3, γιατί η βιταμίνη Ε αν δεν είναι φυτικής προέλευσης είναι τοξική.
    Η καλύτερη όμως αντιμετώπιση θάταν η ψυχοθεραπεία για σχεδόν οριστική λύση στο πρόβλημά σου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,003
    Quote Originally Posted by giati View Post
    θα ηθελα πολυ αλλα δεν ξερω να στειλω σε πμ. Μπορεις να με βοηθησεις με καποιο πιο ευκολο τροπο?
    ΟΚ σου εστειλα, θα σου ερθει εδω

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    23
    christina ακριβως ετσι ειναι! μπορουμε να μιλισουμε καπος πιο προσοπικα να με παραπεμψεις στον δικο σου ψυχολογο ?

  7. #22
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    γιατί άραγε? Ξέρεις πόσοι άνθρωποι υπάρχουν, που δεν έχουν όσα έχεις εσύ αυτή την στιγμή? Π.χ. εργασία το σημαντικότερο, ανθρώπους να σ' αγαπάνε κι εξωτερική εμφάνιση, εξ ίσου σημαντικό, γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς παίζει σπουδαίο ρόλο, στις διαπροσωπικές σχέσεις μας.
    Μην θεωρείς αυτά που έχεις δεδομένα, γιατί δεν είναι καθόλου έτσι! Χρειάζεται ν' αρχίσουμε να χαιρόμαστε μ' ότι έχουμε, γιατί διανύουμε δύσκολες εποχές..
    Το ακούω και εγώ αυτό, έχεις δουλειά μου λένε δεν έχεις υποχρεώσεις!
    Ε και τί μ'αυτό δηλαδή όποιος έχει δουλειά ή δεν έχει «υποχρεώσεις» πρέπει να αισθάνεται καλά και ευτυχισμένος, το ότι δεν ζει την ζωή του έτσι ώστε να απολαμβάνει χαρά δεν έχει σημασία; Αν ήταν έτσι θα έμπαινε εδώ να γράψει!
    Γιά ποιόν λόγο! Να γράψει «γειά σας είμαι καλά περνάω περίφημα ζω την ζωή μου όπως θέλω», υπάρχει τέτοια περίπτωση; Φυσικά όχι αν κάποιος γιά τον οποιοδήποτε λόγο δεν αισθάνεται καλά δεν υπάρχει χαρά στην ζωή του, τότε υπάρχει πρόβλημα αντικειμενικά έστω κι αν όλος ο κόσμος του λέει ότι είναι καλά, αν δεν το πει κι ο ίδιος δεν ισχύει.
    Ο καθένας μας έχει τα δικά του βιώματα και τις δικές του ανάγκες.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Κακά τα ψέμματα όταν κάποιος δεν αντλεί χαρά από την ζωή του τότε η κατάσταση είναι χέ..α κι άστα.
    Προ καιρού ένας ηλικιωμένος στη τηλεόραση είπε μιά πολλή σοφή κουβέντα, λέει ο δημοσιογράφος τη φράση κλισέ «την υγειά μας να'χουμε»
    και απαντάει ο ηλικιωμένος σοφά «χαρά να έχουμε στην ζωή μας».
    Το σκεφτόμουνα μετά και λέω πολύ σωστά είπε, διότι μπορεί τυπικά να είμαστε υγιείς χωρίς κάποια αρρώστια, αλλά αν δεν υπάρχει χαρά στην ζωή μας τότε ούτε η υγεία υπάρχει, γιατί χωρίς χαρά αργά ή γρήγορα θα έλθει και η αρρώστια ψυχική ή και σωματική.
    Θα μου πεις τώρα και τί να πεις σε κάποιον που έχει ψυχολογικό πρόβλημα να πάει να αυτοκτονήσει! Όχι βέβαια, αλλά να δείξει κατανόηση στο πρόβλημά του, η κατανόηση μαζί με λίγη αγάπη θα δώσει πολλά. Η γνώμη μου είναι αυτή, χωρίς να σημαίνει ότι διεκδικώ το αλάθητο.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by giati View Post
    αχ ευχαριστω παρα πολυ! θα τα παρω και τα 2! δυστυχως καπνιζω και αυτο ενισχυει τις ταχυπαλμιες.. τωρα πρεπει να παω στη δουλεια και σκεφτομαι που θα βρω το κουραγιο.. θελω να πω ακομα πως πρεπει καποιος να εχει περασει καταθλιψη για να καταλαβει τι γολγοθας ειναι.. Να ρωτησω ακομα κατι γιατί δεν ξερω: κανονιζεται απο εδω συναντησεις ή δραστηριοτητες?
    Γιά τις ταχυπαλμίες, πριν δύο χρόνια στην κορύφωση της κατάθλιψης είχα έντονες κρίσεις πανικού που δεν μπορούσα να τις ελέγξω σχεδόν καθόλου ή πολύ δύσκολα, έπαιρνα βαλεριάνα αλλά ενεργούσε σε εμένα ακριβώς αντίθετα δεν ξέρω γιατί. Οπότε στην προσπάθειά μου να βρώ κάτι που να με βοηθήσει να ηρεμήσω βρήκα σε μαγαζί με βιολογικά προϊόντα το GABA με βοήθησε πάρα πολύ να ηρεμήσω χωρίς καμμία παρενέργεια σιγά σιγά σταθεροποιήθηκα ώσπου σταμάτησαν οι κρίσεις ή εμφανίζονταν μία στο τόσο και όχι πολύ έντονα.
    Δεν έπαψα να έχω κατάθλιψη διότι οι συνθήκες αντικειμενικά δεν με βοηθούν καθόλου το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει, η ζωή μου ενισχύει την τάση μου γιά κατάθλιψη απλά το πολεμάω γελάω όσο και όπου μπορώ σατυρίζω τα πράγματα ενίοτε βλέπω και την γελοία όψη των πραγμάτων και συνεχίζω. Σκέψου ότι είμαι απόλυτα μόνος χωρίς φίλους και παρέες πλέον, βέβαια το επέλεξα συνειδητά διότι δεν είχα να κάνω με ανθρώπους. Κοίτα την περίπτωσή μου και βγάλε συμπέρασμα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,003
    Quote Originally Posted by Makis15n View Post
    Κακά τα ψέμματα όταν κάποιος δεν αντλεί χαρά από την ζωή του τότε η κατάσταση είναι χέ..α κι άστα.
    Προ καιρού ένας ηλικιωμένος στη τηλεόραση είπε μιά πολλή σοφή κουβέντα, λέει ο δημοσιογράφος τη φράση κλισέ «την υγειά μας να'χουμε»
    και απαντάει ο ηλικιωμένος σοφά «χαρά να έχουμε στην ζωή μας».
    Το σκεφτόμουνα μετά και λέω πολύ σωστά είπε, διότι μπορεί τυπικά να είμαστε υγιείς χωρίς κάποια αρρώστια, αλλά αν δεν υπάρχει χαρά στην ζωή μας τότε ούτε η υγεία υπάρχει, γιατί χωρίς χαρά αργά ή γρήγορα θα έλθει και η αρρώστια ψυχική ή και σωματική.
    Θα μου πεις τώρα και τί να πεις σε κάποιον που έχει ψυχολογικό πρόβλημα να πάει να αυτοκτονήσει! Όχι βέβαια, αλλά να δείξει κατανόηση στο πρόβλημά του, η κατανόηση μαζί με λίγη αγάπη θα δώσει πολλά. Η γνώμη μου είναι αυτή, χωρίς να σημαίνει ότι διεκδικώ το αλάθητο.
    οταν καποιος ειναι πεσμνος προσπαθουμε να αναδειξουμε τα θετικα του για να μπορεσει να αισθανθει καλυτερα με τον εαυτο του

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Makis15n View Post
    Γιά τις ταχυπαλμίες, πριν δύο χρόνια στην κορύφωση της κατάθλιψης είχα έντονες κρίσεις πανικού που δεν μπορούσα να τις ελέγξω σχεδόν καθόλου ή πολύ δύσκολα, έπαιρνα βαλεριάνα αλλά ενεργούσε σε εμένα ακριβώς αντίθετα δεν ξέρω γιατί. Οπότε στην προσπάθειά μου να βρώ κάτι που να με βοηθήσει να ηρεμήσω βρήκα σε μαγαζί με βιολογικά προϊόντα το GABA με βοήθησε πάρα πολύ να ηρεμήσω χωρίς καμμία παρενέργεια σιγά σιγά σταθεροποιήθηκα ώσπου σταμάτησαν οι κρίσεις ή εμφανίζονταν μία στο τόσο και όχι πολύ έντονα.
    Δεν έπαψα να έχω κατάθλιψη διότι οι συνθήκες αντικειμενικά δεν με βοηθούν καθόλου το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει, η ζωή μου ενισχύει την τάση μου γιά κατάθλιψη απλά το πολεμάω γελάω όσο και όπου μπορώ σατυρίζω τα πράγματα ενίοτε βλέπω και την γελοία όψη των πραγμάτων και συνεχίζω. Σκέψου ότι είμαι απόλυτα μόνος χωρίς φίλους και παρέες πλέον, βέβαια το επέλεξα συνειδητά διότι δεν είχα να κάνω με ανθρώπους. Κοίτα την περίπτωσή μου και βγάλε συμπέρασμα.
    Για ανθρώπους με κατάθλιψη δεν είναι πιο καλό να πάνε σε ειδικό? Γιατί να καταφέυγετε σε φάρμακα?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    αχλ συμφωνώ μαζί σου αλλά για να αναδείξουμε τα θετικά του θα πρέπει να υπάρξει πρώτα η κατανόηση. Δυστυχώς όμως όσον αφορά αυτό που είπες δεν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι να σου αναδείξουν τα θετικα. Και δυστυχώς αυτό που βλέπω γύρω μου είναι οτί οι άνθρωποι είναι τόσο κομπλεξικοι, κλειστόμυαλοι, κακοί και εγωιστές που το μόνο που θέλουν να κάνουν είναι να σου αναδείξουν τα αρνητικά σου και να σε κάνουν να αισθάνεσαι άσχημα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,003
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Για ανθρώπους με κατάθλιψη δεν είναι πιο καλό να πάνε σε ειδικό? Γιατί να καταφέυγετε σε φάρμακα?
    γιατι συχνα οταν καταλαβεις πως εχεις καταθλιψη δεν συκωνεσαι πια απο το κρεββατι, αντε σ'αυτη την κατασταση να βρεις κουραγιο να πας σε εναν ξενο να σου σκαλιζει τον πονο

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    γιατι συχνα οταν καταλαβεις πως εχεις καταθλιψη δεν συκωνεσαι πια απο το κρεββατι, αντε σ'αυτη την κατασταση να βρεις κουραγιο να πας σε εναν ξενο να σου σκαλιζει τον πονο
    Και βρίσκεις το κουράγιο να βρεις φάρμακα?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,003
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    αχλ συμφωνώ μαζί σου αλλά για να αναδείξουμε τα θετικά του θα πρέπει να υπάρξει πρώτα η κατανόηση. Δυστυχώς όμως όσον αφορά αυτό που είπες δεν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι να σου αναδείξουν τα θετικα. Και δυστυχώς αυτό που βλέπω γύρω μου είναι οτί οι άνθρωποι είναι τόσο κομπλεξικοι, κλειστόμυαλοι, κακοί και εγωιστές που το μόνο που θέλουν να κάνουν είναι να σου αναδείξουν τα αρνητικά σου και να σε κάνουν να αισθάνεσαι άσχημα...
    οι ηλιθιοι δεν παθαινουν καταθλιψη, για αυτο και δεν μπορουν να σε κλαταλαβουν πως νιωθεις

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. giati mono oi gates exoun toxoplasmosi?
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 22-11-2010, 16:00
  2. ena megalo giati....
    By zouni in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2010, 23:11
  3. Giati simera oles tin exoun dei toso gomenes?
    By Phil_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-2008, 17:50
  4. Giati ????????
    By Laura in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2006, 20:06
  5. Anarotiomaste to GIATI. Giati se mena?
    By mpimpelaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 09-09-2005, 10:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •