τελικα δεν ξερω τι εχω και τι μου φταιει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5

    Unhappy τελικα δεν ξερω τι εχω και τι μου φταιει


    καλησπερα...απο μικρη μου εχουν συμβει πολλα στη ζωη μου αλλα παντα εβρισκα τροπο να τα κουμανταρω και να τα βολευω.αυτη την περιοδο, ενω θα επρεπε να ειμαι πανευτυχης (γιατι εκανα οικογενεια και ενα παιδακι) το μονο που νιωθω ειναι νευρα, αγχος, δυσπνοια και γενικα μια μελαγχολικη ταση...παντα ειχα μια πιο dark διαθεση, αλλα τωρα θελω να ειμαι συνεχεια μονη μου, δεν θελω να μιλαω με κανεναν και δεν θελω κανεις να με αγγιζει...γενικα νιωθω μονιμως ενα αισθημα ασφυξιας...θελω αερα...τις μονες ωρες που ξεχναω τα παντα ειναι οταν βρισκομαι με το παιδι μου...ο αντρας μου ειχε παλαιοτερα καποιο προβλημα και ακομα κανει θεραπεια με ψυχοτροπα (risperdal)..δεν "κανει" να αγχωνεται πολυ λενε οι δικοι του,οκ αλλα και το δικο μου αγχος?ισως φταιει που απο μικρη ειχα αλλιως την ιδεα "οικογενεια" στο μυαλο μου και τωρα βλεπω οτι δεν ειναι ετσι...εχω αρχισει κ φρικαρω με τον εαυτο μου...με "πιανω" να μιλαω αποτομα, ισως και ασχημα πολλες φορες στους γυρω μου και μετα να μετανιωνω...αλλα δεν μπορω να ελεγξω τα συναισθηματα κ τη συμπεριφορα μου...δεν ειναι οι ευθυνες του σπιτιου και του μωρου που με φοβιζουν...φταιει η "τυχη" μου,οπως λεω συχνα τελευταια...το θεμα ειναι πως στους δικους μου δεν θελω να πω τιποτα γιατι δεν θελω να δωσω δικαιωμα και αυτοι νομιζουν πως ολα ειναι μια χαρα...προσπαθησα να εξηγησω στον αντρα μου, γιατι οπως καταλαβαινετε υπαρχουν πολλοι τσακωμοι και καθολου διαθεση για σεξουαλικη επαφη (απο την μερια μου), αλλα εκεινος δεν μπορει ή δεν θελει να με καταλαβει...δεν ξερω τι να κανω...μια επισκεψη σε ενα ψυχολογο θα βοηθουσε ή θα του "φαω" τον χρονο αδικα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Κανε ότι μπορείς ότι περνάει απο το χέρι σου , για το παιδι σου και για εσένα .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    Καλησπερα ανπαν και να χαιρεσαι το παιδακι σου. Ποσο μεγαλο ειναι?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    ειναι ενα κοριτσακι 8 μηνων...και ειναι το μονο πραγμα που με κανει να χαμογελαω ακομα...δεν ξερω ομως τι να κανω..απο που να ξεκινησω και πως...ωρες ωρες σκεφτομαι να την παρω και να εξαφανιστω, αλλα ξερω οτι ειναι μεγαλη βλακεια αυτο...τον αγαπαω τον αντρα μου και δεν θελω να χωρισω...οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι και ειχα ορκιστει οτι τα παιδια μου δεν θα περασουν αυτα που περασα εγω...το θεμα ειναι οτι θελω ολα να ειναι ομορφα και τελεια (δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω) και οταν χανω τον ελεγχω μπλοκαρω και παγωνω....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Να σου ζησει το κοριτσάκι σου .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    επιλοχια καταθλιψη θα ειναι μαλλον, θα πρεπει να το κοιταξεις
    και κοψε τις τελειοτητες γιατι θα χωρισεις αρον αρον

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    οταν λεω τελεια, εννοω να εχω το σπιτι μου καθαρο και μαζεμενο, τη μικρη οκ κ τα σχετικα (μεγειρεμα,σιδερο κλπ) αλλα ειναι μερες που ειμαι ξυπνια απο τις 7 το πρωι και κοιμαμαι στις 2 τη νυχτα και ακομα ενα μπαχαλο γινεται...το μωρο το φροντιζω μονη μου και βγαινω μια φορα τη βδομαδα μια βολτα για καφε ή ποτο...μπορει να ειναι και η μοναξια που νιωθω η αιτια τελικα?σε τι γιατρο πρεπει να παω?ψυχολογος και ψυχιατρος ειναι το ιδιο?δεν θελω να παρω φαρμακα ομως γιατι φοβαμαι οτι δεν θα μπορω να προσεχω τη μικρη....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    ευχαριστω πολυ........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    Quote Originally Posted by anpan View Post
    οταν λεω τελεια, εννοω να εχω το σπιτι μου καθαρο και μαζεμενο, τη μικρη οκ κ τα σχετικα (μεγειρεμα,σιδερο κλπ) αλλα ειναι μερες που ειμαι ξυπνια απο τις 7 το πρωι και κοιμαμαι στις 2 τη νυχτα και ακομα ενα μπαχαλο γινεται...το μωρο το φροντιζω μονη μου και βγαινω μια φορα τη βδομαδα μια βολτα για καφε ή ποτο...μπορει να ειναι και η μοναξια που νιωθω η αιτια τελικα?σε τι γιατρο πρεπει να παω?ψυχολογος και ψυχιατρος ειναι το ιδιο?δεν θελω να παρω φαρμακα ομως γιατι φοβαμαι οτι δεν θα μπορω να προσεχω τη μικρη....
    σε ψυχιατρο θα πας και οσο γινετε συντομοτερα γιατι αν την αφησεις την καταθληψη θα σε γονατισει. Δεν ιδιο ψυχολογος και ψυχιατρος - ο ψυχολογος δεν ειναι γιατρος ειναι σαν φυσικοθεραπευτης αλλα για την ψυχη. Θα πας σε ψυχιατρο για να σου κανει διαγνωση και αυτος θα κρινει τι θεραπεια χρειαζεσαι. Ελπιζω να σε βοηθησα
    οσο για τις δουλειες μην υπεβαλλεις με την καθαριοτητα - σπιτι ειναι, οχι χειρουργειο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by anpan View Post
    οταν λεω τελεια, εννοω να εχω το σπιτι μου καθαρο και μαζεμενο, τη μικρη οκ κ τα σχετικα (μεγειρεμα,σιδερο κλπ) αλλα ειναι μερες που ειμαι ξυπνια απο τις 7 το πρωι και κοιμαμαι στις 2 τη νυχτα και ακομα ενα μπαχαλο γινεται...το μωρο το φροντιζω μονη μου και βγαινω μια φορα τη βδομαδα μια βολτα για καφε ή ποτο...μπορει να ειναι και η μοναξια που νιωθω η αιτια τελικα?σε τι γιατρο πρεπει να παω?ψυχολογος και ψυχιατρος ειναι το ιδιο?δεν θελω να παρω φαρμακα ομως γιατι φοβαμαι οτι δεν θα μπορω να προσεχω τη μικρη....
    γειά σου anpan
    η διαφορά του ψυχιάτρου, από τον ψυχολόγο είναι ότι ο πρώτος εφ' όσον κριθεί απαραίτητο συνταγογραφεί φάρμακα, κάτι που δεν κάνει ο ψυχολόγος.
    Όμως ο ψυχολόγος αναζητά την αιτία του προβλήματος, την ρίζα του κακού, μ' αποτέλεσμα αυτό ν' αντιμετωπίζεται σχεδόν οριστικά, ίσως και χωρίς φαρμακοθεραπεία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    γειά σου anpan
    η διαφορά του ψυχιάτρου, από τον ψυχολόγο είναι ότι ο πρώτος εφ' όσον κριθεί απαραίτητο συνταγογραφεί φάρμακα, κάτι που δεν κάνει ο ψυχολόγος.
    Όμως ο ψυχολόγος αναζητά την αιτία του προβλήματος μ' αποτέλεσμα αυτό ν' αντιμετωπίζεται σχεδόν οριστικά, ίσως και χωρίς την χρήση φαρμάκων.
    η επιλοχια καταθλψη ερχεται απο την πτωση τον ορμονων απο την εγκυμοσυνη, τπτ το ψυχολογικο για να λυσει ο ψυχολογος - απλα ειναι κουρασμενη

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    καλημερα...
    axl100 σ'ευχαριστω πολυ...με εκανες να γελασω (για το χειρουργειο)...
    σας ευχαριστω ολους πολυ...θα φροντισω να κλεισω ενα ραντεβου συντομα με εναν γιατρο και θα σας πω τη συνεχεια...με βοηθησατε πολυ...και παλι ευχαριστω....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    Καλημερα
    Ειναι χαρα να βοηθας, εστω ελαχιστα

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω τί να κάνω στη ζωή μου.. τελικά
    By denkserotinakano in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 22-11-2012, 01:14
  2. κάτι δεν πάει καλά με την θεραπευτική μου σχέση και δεν ξέρω τι φτάιει...
    By amelie74 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-2011, 21:03
  3. τι φταιει τελικα?????
    By melina20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 12-05-2011, 22:33
  4. Δεν ξέρω τι έχω και τι μου φταίει
    By hello1923 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 12-08-2010, 14:15
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ
    By CANDY in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-04-2010, 15:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •