ΤΙ ΣΑΣ ΘΛΙΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ? Η ΘΕΑ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΖΩΟΥ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135

    ΤΙ ΣΑΣ ΘΛΙΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ? Η ΘΕΑ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΖΩΟΥ?

    χτες εβλεπα μερικα βιντεο. αληθινα βιντεο σε περιπτωση που αναρωτιεστε. ειχε να κανει με βιαιοτητες απεναντι σε ανθρωπινα οντα, βασανισμους και θανατωσεις. απο παντα μπορουσα να δω ολοκλιρα τα βιντεο και να ακουω κ τους ηχους και να μην μου προκαλεσουν συναισθηματα. προσπαθισα να δω ενα βιντεο με θανατωση ζωου.... και δεν αντεξα να το δω. εκει αμεσως με επιασαν συναισθηματα.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ζωου ιδιαιτερα κατοικιδιου. με τα αγρια δεν εχω και τοσο προβλημα εκτος αν ειναι ακακα φυτοφαγα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    Με θλίβει περισσότερο η θέα ενός νεκρού ζώου, γιατί πάλεψε γενναία για την επιβίωση, έχοντας λιγότερα εφόδια απ' ό,τι ο άνθρωπος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Όλα είναι σχετικά.
    π.χ. η θέα ενός ζώου βασανισμένου, μέσα στα αίματα θα με θλίψει πιο πολύ από τη θέα ενός ανθρώπου που πέθανε στα βαθιά γεράματά του και φαίνεται γαλήνιος.
    Αλλά η θέα μιας γυναίκας βιασμένης, ξυλοκοπημένης και νεκρής θα με έθλιβε σαφώς περισσότερο από τη θέα ενός ζώου που το έχει πατήσει αμάξι...δεν είναι το ίδιο τα βασανιστήρια που υπέστησαν ούτε οι πληγές που μένουν πίσω...
    Τώρα όσον αφορά ένα ζώο ας πούμε που το έχει σκοτώσει ένα μεγαλύτερο ζώο, εντάξει σκληρό είναι αλλά δε με θλίβει κιόλας διότι είναι ο νόμος της φύσης..
    Αντιθέτως, ένα ζώο θανατωμένο από έναν άνθρωπο που θέλει π.χ. να αξιοποιήσει τη γούνα του, το βρίσκω αποτρόπαιο και με θλίβει όχι όμως πιο πολύ από ότι θα με έθλιβε να δω ένα παιδάκι κοκκαλιασμένο από την πέινα να το τρώνε τα όρνια (γνωστή φωτό).
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by void View Post
    Όλα είναι σχετικά.
    π.χ. η θέα ενός ζώου βασανισμένου, μέσα στα αίματα θα με θλίψει πιο πολύ από τη θέα ενός ανθρώπου που πέθανε στα βαθιά γεράματά του και φαίνεται γαλήνιος.
    Αλλά η θέα μιας γυναίκας βιασμένης, ξυλοκοπημένης και νεκρής θα με έθλιβε σαφώς περισσότερο από τη θέα ενός ζώου που το έχει πατήσει αμάξι...δεν είναι το ίδιο τα βασανιστήρια που υπέστησαν ούτε οι πληγές που μένουν πίσω...
    Τώρα όσον αφορά ένα ζώο ας πούμε που το έχει σκοτώσει ένα μεγαλύτερο ζώο, εντάξει σκληρό είναι αλλά δε με θλίβει κιόλας διότι είναι ο νόμος της φύσης..
    Αντιθέτως, ένα ζώο θανατωμένο από έναν άνθρωπο που θέλει π.χ. να αξιοποιήσει τη γούνα του, το βρίσκω αποτρόπαιο και με θλίβει όχι όμως πιο πολύ από ότι θα με έθλιβε να δω ένα παιδάκι κοκκαλιασμένο από την πέινα να το τρώνε τα όρνια (γνωστή φωτό).
    void εχεις ενα δικιο, οποτε θα το ξεκαθαρισω. η θεα ενος ανθρωπου ξεσκισμενου και βασανισμενου και διπλα ενος ζωου ξεσκισμενου και βασανισμενου. καποιος το κανε και στους 2, αλλα δεν ξερεις ποιος.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Δεν θα σου κανω το κεφι και να πω πως το ζωο με ευαισθητοποιει περισσοτερο. Αλλα αυτα που μπορω να κανω σε ανθρωπο δεν μπορω να τα κανω σε ζωο...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Δεν θα σου κανω το κεφι και να πω πως το ζωο με ευαισθητοποιει περισσοτερο. Αλλα αυτα που μπορω να κανω σε ανθρωπο δεν μπορω να τα κανω σε ζωο...
    στην ουσια ολοι συμφωνουμε πως μπορουμε να σφαξουμε ευκολοτερα ανθρωπο παρα ζωο
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αφου οι ανθρωποι ειναι για τα γελια, καταντια δικια τους οτι τους συμβει. ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον και δεν νιωθω. εξαιρουνται οσοι ανηκουν στο κοπαδι μου, που οκ αμα παθουν κατι νευριαζω και λειτουργω προστατευτικα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    γειά σου μπρόκεν,
    ειλικρινά μου είναι το ίδιο δύσκολο και το ένα και το άλλο! Μακάρι δηλ. να μην χρειαζόταν να μπω στην διαδικασία
    να παρακολουθήσω ποτέ τον θάνατο ούτε ανθρώπου, αλλά ούτε και το θάνατο από κάποιο ζωάκι. Θανατώσεις δεν
    μπορώ να βλέπω ούτε καν σε ταινίες. Μήπως έχω πρόβλημα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    γειά σου μπρόκεν,
    ειλικρινά μου είναι το ίδιο δύσκολο και το ένα και το άλλο! Μακάρι δηλ. να μην χρειαζόταν να μπω στην διαδικασία
    να παρακολουθήσω ποτέ τον θάνατο ούτε ανθρώπου, αλλά ούτε και το θάνατο από κάποιο ζωάκι. Θανατώσεις δεν
    μπορώ να βλέπω ούτε καν σε ταινίες. Μήπως έχω πρόβλημα?
    οχι, μονο την καταλληλη εμπειρια χαχαχαχα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    στην ουσια ολοι συμφωνουμε πως μπορουμε να σφαξουμε ευκολοτερα ανθρωπο παρα ζωο
    Ένας λογικός άνθρωπος προφανώς ρε συ θα εκνευριστεί και θα νιώσει επιθετικότητα απέναντι σε έναν άνθρωπο παρά σε ένα ζώο...
    Ο μόνος λόγος για να θυμώσεις με ένα ζώο είναι να πάει να σου χέσει τον καναπέ ή κάτι τέτοιο.
    Ενώ με τον άνθρωπο είναι αλλιώς, δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης εφόσον μπορεί να σου δώσει χίλιους δυο λόγους για να τον αντιπαθήσεις και να φτάσεις και στο σημείο, σε εξτρήμ καταστάσεις να θες να τον σκοτώσεις!!
    Η ένταση των συναισθημάτων που σου δημιουργεί ένας άνθρωπος πεθαμένος με ένα ζώο, εφόσον είναι άγνωστοι σε σένα , είναι η ίδια. Θλίψη και σοκ.
    Αλλά νομίζω ότι έχει να κάνει πολύ και με το έγκλημα, πόσο στυγερό είναι δηλαδή.
    Α δεν ξέρω...νομίζω σε πολύ στυγερά εκλήματα, που εμπεριέχουν και σεξουαλική κακοποίηση ή παιδιά και γενικότερα αδύναμους ανθρώπους, θα με έθλιβε πιο πολύ η θέα ενός τέτοιου ανθρώπου παρά ενός ζώου.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Απο την αλλη να βλεπω δολοφονημενους στην Μ. Ανατολη με αφηνει εντελως αδιαφορο, λυπαμαι αν σας σοκαρω...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    στην ουσια ολοι συμφωνουμε πως μπορουμε να σφαξουμε ευκολοτερα ανθρωπο παρα ζωο
    Όχι (απαραίτητα)

    η θεα ενος ανθρωπου ξεσκισμενου και βασανισμενου και διπλα ενος ζωου ξεσκισμενου και βασανισμενου.
    (κατά βάση) η θέα ενός ανθρώπου.

    Πλην όμως υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που προκαλούν “συναισθηματικά” αντανακλαστικά σε μία δοσμένη εικόνα. Tο όλο στήσιμο, παρουσίαση, "σκηνοθεσία", καθοδηγούν το μυαλό του θεατή. Γι' αυτό υπάρχουν εικόνες που μπορούν να μας αφήσουν σχετικά αδιάφορους και άλλες όχι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Τρεις απορίες-διευκρινίσεις:
    1) η θέα αφορά αποκλειστικά video/φωτογραφία ή και live;
    2) στη θέα του πεθαμένου ανθρώπου δεν υπάρχουν περιορισμοί δηλ πολύ προσφιλές πρόσωπο της οικογένειας
    ή μικρό παιδί;
    3) οι συνθήκες;
    Όποιον δεν τον πειράζει να βλέπει ανθρώπους τέζα -όχι απαραίτητα πεθαμένους- είναι ευτυχής
    γιατί δεν τον επηρεάζει να περπατάει στην Ομόνοια, στο κέντρο και να βλέπει ανθρώπους χαμένους (ζωντανούς-νεκρούς).
    Προσωπικά φρικάρω και με τα δύο θεάματα, αλλά ναι, δεν είμαι τόσο απενοχοποιημένη, φρικάρω πιο πολύ με τους νεκρούς ανθρώπους.
    Last edited by Joann; 08-03-2012 at 00:02.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Ενός νεκρού ζώου που σίγουρα πέθανε μόνο του σε ένα περιβάλλον που δεν επέλεξε να ζει .

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. πως ειναι η ζωη ενος αρρωστου?
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 43
    Last Post: 26-04-2011, 23:11
  2. Διόρθωση ενός thread
    By akisp in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 04-04-2011, 16:53
  3. Με την αγοραφοβία του ενος
    By Wintertimes in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 03-08-2010, 22:19
  4. Η δολοφονία ενός δημοσιογράφου
    By Θεοφανία in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 22-07-2010, 16:28
  5. Λογια ενος indigo
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 27-05-2009, 00:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •