θρησκεια και προβληματισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    θρησκεια και προβληματισμος

    γεια σε ολους....ειμαι 19 ετων και το προβλημα που με απασχολει τα τελευταια χρονια σχετιζεται με τη θρησκεια,οποτε θα ηθελα να σας πω καποια πραγματα για μενα,και να μου πειτε κ εσεις τη γνωμη σας....τωρα βεβαια δε ξερω τι γνωμη εχετε εσεις για τη θρησκεια και συγκεκριμενα για τον Χριστιανισμο,αν πιστευετε η οχι κτλ...εγω παντως πιστευω γι αυτο κι εχω καποιες ανασφαλειες...ας τα παρω τα πραγματα απο την αρχη ομως.στη ζωη μου το στοιχειο της θρησκειας ειναι πολυ εντονο,καθως προερχομαι απο ενα ιδιαιτερα θρησκευομενο περιβαλλον(οικογενεια,συγγ ενεις....)Δεν ειμαστε ομως χριστιανοι ορθοδοξοι αλλα χριστιανοι προτεστανες(ή διαμαρτυρομενοι,εχετε ακουσει πιστευω γι αυτους..)..Η δικια μου λοιπον εκκλησια,ειναι εντελως θεοκεντρικη,και ιδιαιτερα αυστηρη σε ορισμενα θεματα και κανονες οπως αυτοι της ενδυμασιας(σε αυτην την εκκλησια για παραδειγμα δεν επιτρεπεται τα κοριτσια να φορανε παντελονια,κοντες φουστες η να βαφονται.θελουν τις γυναικες οσο πιο απαιρηποιητες και απλες γινεται ωστε να μη προκαλουν και δημιουργουν στους αντρες ανηθικες σκεψεις)...εγω λοιπον αποφασισα στην εφηβεια μου οτι δε μπορω να συμβαδιζω και να ζω συμφωνα με τετοιους κανονες γιατι με καταπιεζουν και πολυ απλα δε νοιωθω οτι ειναι αμαρτια το να βαφεται μια κοπελα η να θελει να περιποιειται τον εαυτο της και να δειχνει ομορφη,οπως και αλλα πραγματα που δεν τους αρεσουν,ας πουμε τα κλαμπ,τα παρτυ και η εντονη ζωη των νεων,καθως δινουν ολη την βαρυτητα στο πνευμα του ανθρωπου και τη προσηλωση του στη σχεση του με το Θεο καθως και τη προετοιμασια του για τη μετεπειτα αιωνια ζωη...εγω λοιπον αποφασισα οτι μια θρησκεια που ενοιωθα οτι με επνιγε τε τοσους κανονες και απαγορευσεις δεν εχει νοημα να την ακολουθω μηχανικα οποτε εφυγα και πλεον δε πηγαινω σε αυτην την εκκλησια,ουτε θελω να ''φοραω'' ταμπελες τυπου χριστιανη ορθοδοξη,χριστιανη διαμαρτυρομενη κτλ....θελω να ειμαι απλα χριστιανη.ηθελα απλα να νοιωθω ελευθερη...ομως το τελευταιο καιρο νοιωθω απογοητευμενη...νοωθω καθε μερα ενοχες...πιστευω οτι φευγοντας απο αυτην την εκκλησια ηταν σαν να αρνηθηκα το θεο,και οτι η ζωη που κανω τωρα με κανει ''βρωμικη''...νοιωθω οτι ειμαι ''βρωμικη'',ανηθικη,αδυναμη,� �ειλη..νοιωθω οτι η ψυχη μου ειναι απαισια και οτι δεν αξιζω τη προσοχη και την αγαπη του θεου,αλλα αντιθετως μια μερα νοιωθω οτι θα καταδικαστω για αυτη τη βρωμια που νοιωθω οτι εχω μεσα μου...ισως σε καποιους πεποιθησεις περι κολασης,παραδεισου και αιωνιας καταδικης ακουγονται γελοιες,εγω ομως τα πιστευω...και φοβαμαι οτι θα καταδικαστω για οτι εχω κανει και συνεχιζω να κανω.. ...βριζω συνεχεια και ασχημα,λεω ψεμματα χωρις ιδιαιτερο λογο,ειχα πριν λιγο καιρο τις πρωτες μου σεξουαλικες επαφες,ντυνομαι προκλητικα οταν βγαινω βολτες,εχω βρισει ασχημα τη μητερα μου πανω σε καυγα,και γενικα νοιωθω σαν να εχω ξεφυγει..νοιωθω αδεια απο πνευματικη αποψη.νοιωθω ντροπη και φοβο..φοβαμαι τον θεο και τη τιμωρια του..σε οσα ατομα εχω εκφρασει τους πρβληματισμους μου,μου λενε οτι οχι απλα δεν ειμαι απαραδεκτη αλλα ειμαι απο τους λιγους εναρετους ανθρωπους και με πολλα χαρισματα,εγω ομως δε νοιωθω ετσι...πιστευω στον θεο αλλα δεν μπορω να ειμαι καλη χριστιανη,ουτε να προσαρμοζω τη ζωη μου κι τις επιθυμιες μου συμωνα με θρησκευτικους νομους και κανονες..νοιωθω μπερδεμενη και απαισια...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Εγω πιστευω πως οποιος εμπλεκει παιδια σε θρησκειες πρεπει να διωκεται ποινικα οπως σε περιπτωση αποπλανησης...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    ρούλα καλό θα ήταν να κρατάς την ουσία
    και η ουσία δεν είναι αν κάποιος φορά κραγιόν κ.λπ.
    (εκτός και αν ο Τζίζας έχει ασχοληθεί συγκεκριμένα με τη χρήση κραγιόν
    και εγώ απλά δεν το έχω αντιληφθεί).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by ρουλα 24 View Post
    γεια σε ολους....ειμαι 19 ετων και το προβλημα που με απασχολει τα τελευταια χρονια σχετιζεται με τη θρησκεια..νοιωθω μπερδεμενη και απαισια...
    γειά σου ρούλα,
    είναι δικαιολογημένο το ότι νιώθεις μπερδεμένη κι απαίσια όπως λες κι αυτό γιατί αρχικός στόχος
    από τις επικρατούσες θρησκείες, ήταν η γνώση του ανθρώπου γύρω από
    τις βασικές του ανάγκες, που η ικανοποίησή τους προσφέρει ευχαρίστηση και ψυχική ισορροπία!
    Όμως με γνώμονα την τυφλή πίστη γίνεται πάντα προσπάθεια χειραγώγησης του πλήθους και του ατόμου
    από τους ηγέτες των εκάστοτε θρησκειών. Από την στιγμή που η θρησκεία δεν σ' εκφράζει γιατί
    δεν αντλείς από τον τρόπο ζωής, που σου επιβάλλει ικανοποίηση, καλά κάνεις και αποστασιοποιείσαι.
    Οι ενοχές που νιώθεις, είναι κατάλοιπα του παρελθόντος και της εσφαλμένης αντίληψης βάση της
    οποίας έγινε η ανατροφή σου, μέσα σε μια θεοκρατική οικογένεια. Έχεις κάθε δικαίωμα να επιλέξεις
    από δω και στο εξής και χωρίς ενοχές τον τρόπο που θέλεις να ζήσεις!

Similar Threads

  1. Αυτοκτονία και θρησκεία
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 17-04-2012, 00:49
  2. Προβληματισμός τι να κάνω
    By ΚΑΤΡΙΝΑ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 118
    Last Post: 28-01-2012, 17:32
  3. Θρησκεία: Χριστιανισμός
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 11-01-2012, 23:23
  4. Προβληματισμός
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-12-2010, 12:16
  5. Καταθλιψη και προβληματισμός
    By haris970 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 26-03-2010, 04:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •