Η ψυχοθεραπεύτριά μου με πλήγωσε!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120

    Η ψυχοθεραπεύτριά μου με πλήγωσε!

    Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο και πως το αντιμετωπίσατε;

    Εγω είμαι πολύ θυμωμένη μαζί της και σκέφτομαι ήδη να σταματήσουμε την ψυχοθεραπεία. Όχι από εκδίκηση, αλλά γιατί με πληγώθηκα τόσο πολυ που αυτό είχε περαιτέρω συνέπειες στη συμπεριφορά μου. Πολύ άσχημες. Και δεν είμαι πρόθυμη να έχει τόσο έντονη επιρροή επάνω μου ένα άτομο που με απορρίπτει και με αμφισβητεί, ενώ της έχω βγάλει τα εσώψυχα μου.

    Συγκεκριμένα της μίλησα για κάτι που με απασχολεί σωματικό εδώ και μήνες που ένας παθολόγος μου είπε ότι δεν είναι τίποτα (στελνοντάς με για μία εξέταση ούρων και αίματος) και παλιά που της είχα αναφέρει για τον πόνο, συμφώνησε με τον παθολόγο και πρόσθεσε ότι είναι ψυχολογικό χωρίς να προτείνει κάτι όμως. Η σιγουριά της προέκυψε από το γεγονός ότι έχω μία ιατρική γνωμάτευση που δε δείχνει κάτι παθολογικό και άρα στην επιστήμη της ψυχολογίας και της ψυχιατρικής αυτό σημαίνει ότι ο πόνος είναι ψυχολογικός.

    Από τότε δεν το ξανασυζητήσαμε αλλά ο πόνος συνεχίζει φυσικά να υπάρχει. Σήμερα που της ανέφερα ότι σκέφτομαι να πάρω και γνώμη από πιο ειδικό γιατρό (ορθοπαιδικό)
    αρχικά χαμογέλασε λίγο με ειρωνία-κοροιδία όπως κάνουμε για τις γιαγιάδες που λένε "αααααχχχχ πονάω" που το κάνουν για να κερδίσουν κάτι και είναι καθαρά ψυχολογικό.Σαν να υπονοούσε ότι είμαι κατα φαντασίαν ασθενής. Αλλά εγώ πονάω!Αυτό το υφάκι με πείραξε παρα πολύ! Είναι δυνατόν να σε ειρωνεύεται ο ψυχοθεραπευτής;;

    Μετά ακολούθησε μία μικρή συζήτηση όπου δε συμφωνούσε γενικά με το ότι ήθελα να πάω και σε δεύτερο γιατρό και ότι είναι σίγουρη ότι είναι ψυχολογικό και τέτοια. Και είχε μία στάση τελείως "επιστημονική", σαν να συζητούσε με κανέναν συνάδελφο για τον πόνο κάποιου ασθενή και έψαχνε τα καλύτερα επιχειρήματα της, τα "επιστημονικα".

    Μετά μου είπε θα συζητήσουμε την επόμενη φορά κατα πόσο είμαι άτομο με εμμονή νε εξετάζομαι από γιατρούς και να φοβάμαι τις αρρώστιες, δηλαδη υποχόνδρια! Και πάλι δεν έκανε κάτι για να με καθησυχάσει και μάλιστα όλα αυτά έγιναν στο τέλος και δεν ήθελα να της πω πόσο με στεναχώρησε γιατί θα έβαζα τα κλάμματα και θα καθυστερούσαμε. Με λίγα λόγια ΚΑΙ είναι δυσπιστη για την ύπαρξη του πόνου μου, την ένταση του και την ποιότητα του του πόνου(κάτι "πέταξε" ότι μπορει να κάνω απότομες κινήσεις και να με ενοχλεί...) ΚΑΙ θεωρεί ότι έχω εμμονή με τους γιατρούς.

    Και πάνω σε αυτά εγώ έχω να πω ότι καλύτερα να μη μπαίνει στα χωράφια των γιατρών και να με αποθαρρύνει να εξετάσω κάτι αντικειμενικό (υπαρκτή ενόχληση) και να κατευθύνει σώνει και καλά το θέμα προς την ψυχολογία για να με βγάλει κατα φαντασίαν ασθενή και υποχόνδρια! Ο πόνος πριν δε με άγχωνε τόσο και αφού μετά από αμέλεια μου τόσους μήνες είπα να πάω σε έναν δεύτερο γιατρό (αφού πάνε 6 μήνες που με εξέτασε ένας γιατρός και ακόμη πονάω) σκεφτόμουν 'ωραία να πάω να δω τι θα μου πει και αυτός και να βεβαιωθώ, να κάνω κάτι επιτέλους γι' αυτό" και σήμερα της το ανέφερα καθαρά στο σημείο που συζητάμε τί υποχρεώσεις και άλλες δραστηριότητες εχω αυτή την εβδομάδα, για να βλέπουμε κατα πόσο είμαι εντάξει στην καθημερινότητά μου. Τώρα η θεραπεύτρια με έκανε να αμφισβητώ τον εαυτό μου και με αποθαρρυνει απο το να παω σε γιατρό.

    Εσείς τι πιστεύετε; Εγώ ρε παδιά γιατί πιστεύω ότι μου φέρθηκε πολύ λάθος;
    Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    φυσικα και ειναι δυνατον, με ανθρωπους εχεις να κανεις, οχι με θεους. εδω μεσα βεβαια σαν φορουμ ψυχολογιας τους εχουν θεοποιησει λιγο, λες και ειναι τελειοι, λες και μπορουν να μας λυσουν ολα τα προβληματα μας κλπ. αλλα αυτο ειναι λαθος. και σαν ανθρωποι κι αυτοι λοιπον την ωρα που τους μιλαει ο ασθενης μπορει να σκεφτονται τα χιλια δυο. κι οταν δεν ειναι καλοι ηθοποιοι να παιξουν σωστα το ρολο του γιατρουδακου, λογικα τους ξεφευγουν συμπεριφορες σαν αυτες. καλως ηρθες στη πραγματικοτητα θα ελεγα, γιατι νομιζεις πολλοι δεν εχουν ορεξη να μιλησουν ουτε καν σε ψυχολογο ? συν οτι παει με την ωρα κι αυτο φαινεται καπως... πελατειακο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    25
    Απανταω αμεσως με το που τελειωσα την αναγνωση αυτων που γραφεις για να σου πω .......να το συζητησεις μαζι της!
    πες της πως ενιωσες πως ακουσες αυτο που σου ειπε ..να σου πει τη δικη της πλευρα ..κ μετα δες αν σε ικανοποιει η συνεχιζεις να πιστευεις αυτο που νιωθεις τωρα.
    μη χαλασετε τη σχεση σας ετσι !!!! ειναι πολυ κριμα κυριως για σενα!
    σε ευχαριστω που θα με διαβασεις και θα κανεις κ αυτο που σου ειπα :P :P

    υγ: μονο οταν συζηταμε καποιο μας προβλημα υπαρχει τροπος να λυθει!η σιωπη ή η φυγη απλα το καλυπτει (σαν τη γατα με τα σκ@τ@ της) ...σορι!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    Αν ειναι οι ψυχολογοι να "παιζουν θεατρο" ζητω που καήκαμε ΚΕΝΟ. τι το σπουδάζουν τόσα χρόνια; Τι πάει να πει τους ξεφεύγουν συμπεριφορές; δε συμφωνώ πολύ με τη συλλογιστική σου γιατί εσύ φτάνεις στο άλλο άκρο, από τη θεοποίηση τους ρίχνεις στον πάτο, ότι είναι απλώς επαγγελματίες που προσποιούνται για όσο κρατάει η συνεδρία ότι σε νοιάζονται... Εγώ δε λέω ότι δεν είναι άνθρωποι, λέω ότι αυτό που έγινε στη δικιά μου περίπτωση είναι αντι-επαγγελματικό. Και φάνηκαν οι συνέπειες... Ξέρεις θεραπευτης και θεραπευόμενος δημιουργούν μια θεραπευτική σχεση αμοιβαιας κατανοησης και υποστηριξης και αυτη η σχεση μπορει για όσο κραταει η ψυχοθεραπεια να ειναι μια πηγη δυναμης για τον θεραπευομενο. Τουλαχιστον εγω ετσι το βλεπω (οπως και η δεοντολογια της ψυχολογιας) και όχι οτι πληρωνω κάποιον για να μου λεει παραμυθια ή να μου χαιδευει τα αυτιά... Που δεν πληρώνω, γιατι είναι δωρεάν υπηρεσία....
    Ο επαγγελματίας όμως της ψυχικής υγείας πρέπει να είναι εντάξει όσο και κάθε άλλος επαγγελματίας. Στην περίπτωση των ψυχολόγων εχουν να επιτελέσουν δύσκολο έργο που σε εμας τους κοινους φαίνεται ακατανόητο, όπως να παραμερίσουν προσωπικές αντιλήψεις και να δειξουν απεριοριστο σεβασμο για αυτο που βιώνει ο αλλος. Ειναι η δουλεια τους όμως και πρέπει να το κάνουν. Και αν κάνουν λάθη είναι σαν τα λάθη τα "ιατρικά", μπορεί να μη κοστίσουν ζωες, αλλά επιπλοκές υπάρχουν για τον ασθενή....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    γειά σου σάνυ,
    ως ένα βαθμό η ψυχολόγος σου έχει δίκιο, όταν σου λέει ότι στο σύμπτωμα του πόνου
    το αίτιο είναι ψυχολογικό, γιατί ο οργανισμός μας για αυτοπροστασία σωματοποιεί τις
    ψυχολογικές μας συγκρούσεις, όπως π.χ. το άγχος. Μ' άλλα λόγια αφού κι οι εξετάσεις που έκανες
    στο παρελθόν δεν έδειξαν κάποιο παθολογικό πρόβλημα τότε κατά πάσαν πιθανότητα η
    ψυχολόγος σου σωστά διατυπώνει ότι ο πόνος ίσως είναι ψυχολογικός.
    Βέβαια, δεν παύει κι αυτή να είναι άνθρωπος κι όταν την αμφισβητείς, προσπαθεί να
    σε πείσει για το αντίθετο χρησιμοποιώντας γι' αυτό το λόγο κι επιστημονικούς όρους.
    Συμφωνώ με τον ΚΕΝΟ, ότι είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι έκανες το μεγάλο βήμα
    να κάνεις κατάθεση ψυχής. Δεν είν' εύκολο, θέλει δύναμη κι εσύ την έχεις.
    Πόσο διάστημα κάνεις ψυχοθεραπεία?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Ο ψυχολογος κανει πως σε νοιαζεται και πισω απο την πλατη σου σε θαβει. Το πιο συνηθισμενο ειναι να συμβουλεψουν την σχεση σου να σε παρατησει...
    Last edited by axl100; 07-03-2012 at 21:31.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by σανυ View Post
    Αν ειναι οι ψυχολογοι να "παιζουν θεατρο" ζητω που καήκαμε ΚΕΝΟ. τι το σπουδάζουν τόσα χρόνια; Τι πάει να πει τους ξεφεύγουν συμπεριφορές; δε συμφωνώ πολύ με τη συλλογιστική σου γιατί εσύ φτάνεις στο άλλο άκρο, από τη θεοποίηση τους ρίχνεις στον πάτο, ότι είναι απλώς επαγγελματίες που προσποιούνται για όσο κρατάει η συνεδρία ότι σε νοιάζονται... Εγώ δε λέω ότι δεν είναι άνθρωποι, λέω ότι αυτό που έγινε στη δικιά μου περίπτωση είναι αντι-επαγγελματικό. Και φάνηκαν οι συνέπειες... Ξέρεις θεραπευτης και θεραπευόμενος δημιουργούν μια θεραπευτική σχεση αμοιβαιας κατανοησης και υποστηριξης και αυτη η σχεση μπορει για όσο κραταει η ψυχοθεραπεια να ειναι μια πηγη δυναμης για τον θεραπευομενο. Τουλαχιστον εγω ετσι το βλεπω (οπως και η δεοντολογια της ψυχολογιας) και όχι οτι πληρωνω κάποιον για να μου λεει παραμυθια ή να μου χαιδευει τα αυτιά... Που δεν πληρώνω, γιατι είναι δωρεάν υπηρεσία....
    Ο επαγγελματίας όμως της ψυχικής υγείας πρέπει να είναι εντάξει όσο και κάθε άλλος επαγγελματίας. Στην περίπτωση των ψυχολόγων εχουν να επιτελέσουν δύσκολο έργο που σε εμας τους κοινους φαίνεται ακατανόητο, όπως να παραμερίσουν προσωπικές αντιλήψεις και να δειξουν απεριοριστο σεβασμο για αυτο που βιώνει ο αλλος. Ειναι η δουλεια τους όμως και πρέπει να το κάνουν. Και αν κάνουν λάθη είναι σαν τα λάθη τα "ιατρικά", μπορεί να μη κοστίσουν ζωες, αλλά επιπλοκές υπάρχουν για τον ασθενή....
    σε καταλαβαινω, και νταξει δε θελω να πω οτι ειναι κι ολοι ιδιοι. αλλα ειδικα εδω στο ελλαδισταν ξερεις, ο καθενας βγαζει το κωλοχαρτο και πιστευει πως ειναι ικανος. δε τους ελεγχουν και καλα νομιζω, και ασκουν το επαγγελμα πολυ ευκολα. το ιδιο συμβαινει σε πολλους αλλους τομεις, σαν ορισμενους γιατρους που δε ξερουν τι τους γινεται, και σαν καθηγητες που διδασκουν στα σχολεια κι ασκουν βια στα παιδια (οχι απαραιτητα σωματικη αλλα και ψυχολογικη), και φυσικα σαν μπατσους που σπανε κεφαλια στα τυφλα. σαν το γενικοτερο συνολο δουλειων που υποτιθεται κανουν λειτουργημα δηλαδη. επειδη ομως η αξιολογηση αυτου το λειτουργηματος ειναι υποκειμενικη, τιθεται στην αξιοπιστια, εμπιστοσυνη κι επικοινωνια γενικα που χτιζει ο καθενας με τους "πελατες" του, κι αφου ειμαστε ολοι διαφορετικοι, γι'αυτο και μαλλον παραμενουν κι αυτοι στη θεση τους. ενας γιατρος που δε φερθηκε καλα σε σενα πχ, μπορει να φερθηκε αψογα σε μενα κ.ο.κ. μονο αν δεν ειναι μεμονωμενα περιστατικα μπορει να γινει κατι, αλλα και παλι δυσκολο ειδικα οταν μιλαμε για δωρεαν υπηρεσια...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    @ lucita
    Σε ευχαριστώ και φυσικά αυτό σκέφτομαι να κάνω, να της μιλήσω δηλαδή και μακάρι να το λύσουμε, να με βοηθήσει να το ξεπεράσω και να συνεχίσουμε...μακάρι...

    @μαρκέλα
    κάνω ψυχοθεραπεία 2 μήνες, έχουμε κάνει νομίζω 10 συνεδρίες πάνω κάτω και δε δυσκολεύτηκα να ανοιχτώ και να εμπιστευώ τη θεραπεύτρια. Γνωρίζω κι έγω γύρω από τη θεωρία των σωματοποιημένων πόνων αλλά χωρίς να έχω αμφισβητήσει κανένα από τα δύο ενδεχόμενα, δηλ. να είναι κάτι παθολογικό ή κάτι ψυχολογικό αυτή η ενόχληση, ήθελα να πάρω μία δεύτερη γνώμη για να ...αποφασίσω τί είναι και να το αντιμετωπίσω με τον ανάλογο ειδικό, ιατρική ή ψυχοθεραπεία και ...χαλάρωση.
    Μπορεί να φαινόμουν σαν να αμφισβητούσα τη θέση της, αλλά δεν την απέρριπτα, της έλεγα ότι ήθελα να βεβαιωθώ γιατί είναι πολλά τα περιέργα γύρω από αυτόν τον πόνο... Ξεκίνησε μετά από ένα αυχενικό που έπαθα που το ξεπέρασα σύντομα. Είναι μία ενόχληση σαν βάρος στο κέντρο του θώρακα, σαν πιάσιμο του μυ και σαν κάτι να ενοχλεί το κόκκαλο εκεί. Όταν το πιέζω πονάει, αλλά όχι πάντα. Όταν κάνω κοιλιακούς κλπ πονάει. Όταν βήχω ή φταρνίζομαι όπως πριν 3 λεπτά (με συγχωρείτε!) πονάει. Αυτά της τα είπα ή μάλλον μπήκα στη διαδικασία γιατί έπρεπε να της δείξω ότι έχω λόγο που επιμένω να θέλω μία δεύτερη ιατρική γνώμη. Εξάλλου αν πάρω αρνητική γνώμη και δεύτερη φορά θα αποδειχθεί ότι είναι ψυχολογικό (αυτό με κάποια επιφύλαξη γιατί έχουμε ακούσει για πολλα παθολογικά που οι γιατροί δε μπορούν να δουν που οφείλονται, χωρίς απαραίτητα να είναι ψυχολογικά).

    @ΚΕΝΟ
    έχεις δίκιο για τη γενικότερη κατάσταση στη χώρα μας σε επαγγελματίες με πολύ σοβαρό έργο όπως γιατροί, δάσκαλοι, ψυχολόγοι, αστυνομικοί κλπ. Συμφωνώ απόλυτα... Εντάξει δε λέω ότι με κατακρεούργησε ψυχικά αλλά με αποσυντόνισε και με στεναχώρησε σίγουρα... Έχασα την εμπιστοσύνη μου και αυτό είναι σοβαρό σε μία ψυχοθεραπεία. Στο παρελθόν πηγαινα σε μία άλλη υπηρεσία αλλά εκεί κάνανε τελέιως διαφορετικό έργο, κυρίως αυτο-βελτίωση κλπ. και ο λόγος που έφυγα κι εγώ και άλλα πόσα άτομα ήταν μία άσχημη στάση από πλευράς του ειδικού εκεί. Που όταν έχεις τον πόνο σου δεν το βλέπεις καθαρά, λες "εγώ φταίω, καλά μου τα λέει αυτός... όπως και αν τα λέει" και συνεχίζεις. Αλλά κάποια στιγμή νευριάζεις και φεύγεις.

    @axl100
    ομολογώ ότι έχω σοκαριστεί με τη σύντομη και περιεκτική απάντησή σου. Είναι δυνατόν; Αν το έκανε καταχρώμενος την ιδιοτητα του, απαράδεκτος. Αλλά μπορεί να υπαρχουν και σοβαρές καταστάσεις όπου κάποιος ασθενής πχ να νιώθει πολυ θυμό και να λέει ότι θα ήθελε να πνίξει κάποιον που του έκανε κακό...λέω εγώ τώρα. Ξέρω ότι η δεοντολογία της ψυχολογίας το επιτρέπει σε τέτοιες περιπτώσεις να παρέμβουν επικοινωνόντας με άλλους, μόνο αφού διαβεβαιωθούν ότι διατρέχει πράγματι κίνδυνος όπως εμένα μου επιτρέπει η ψυχολόγος να παρέμβω στη ζωή της παιρνοντας την τηλ. σε στιγμή πανικού που μπορεί να σκεφτώ μέχρι και τον θάνατο. Θα μπορούσες να μου πεις κάτι πιο συγκεκριμένο γύρω απο αυτό αν ξέρεις γιατί έκανε κάτι τέτοιο ένας ψυχολόγος κλπ...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης
    Last edited by Idella; 07-03-2012 at 22:59.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by vaszorb View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης
    Αν θελεις να πιασεις πελατεια καλυτερα βαλε ενα χερακι στο φορουμ δωρεαν για να αποκτησεις καποιο κυρος...
    Last edited by Idella; 07-03-2012 at 23:00.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Αν θελεις να πιασεις πελατεια καλυτερα βαλε ενα χερακι στο φορουμ δωρεαν για να αποκτησεις καποιο κυρος...
    Τη "μπουκιά" απ' το στόμα μού πήρες τώρα...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    Σε ευχαριστώ vaszorb για το ενδιαφέρον σου όμως δεν κατοικώ Αθήνα...
    Εγώ σίγουρα θα πάω σε έναν γιατρό και ελπίζω πρώτον να δωθεί μία σίγουρη απάντηση για το αν είναι παθολογικό ή ψυχικό και δεύτερον, να αντιμετωπίζεται...

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    κι εγώ έλεγα να το πώ...να μην το πώ...

    ...έκανα τη χαζή...

    τελοσπάντων!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    Καλά θα κάνεις να επισκεφτείς το συντομότερο για να νιώσεις πιο ήσυχη. Εύχομαι να μην είναι τίποτα σοβαρό. Πρόσφατα μια γνωστή μου, μεγάλης ηλικίας (πάνω από 70), γιατρός στο επάγγελμα, είχε κάποιες ενοχλήσεις και την ειρωνεύονταν αρκετοί συνάδελφοί της, ενώ έσπευδαν να διαγνώσουν κατάθλιψη και να την παραπέμψουν σε ψυχίατρο. Η κυρία αυτή επέμεινε σε ιατρικές εξετάσεις μέχρι που βρέθηκε ότι είχε καρκίνο στο πάγκρεας. Χρειάστηκε να κάνει στο εξωτερικό παγκρεατεκτομή. Αν άκουγε τους συναδέλφους της και αντιμετώπιζε για πολύ καιρό το πρόβλημά της ως ψυχιατρικό τώρα μπορεί να μην βρισκόταν στη ζωή.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου Σανυ.
    Ειναι πολυ δυσκολο να βγαλουμε συμπερασμα για την ψυχοθεραπευτρια σου απο ενα ποστ και μονο.Υπαρχουν σιγουρα θεραπευτες που ειναι μαλακες και αλλοι που κανουν την δουλεια τους σωστα.Εγω αυτο που θα σου προτεινα ειναι να εισαι ειλικρινης απεναντι της.Δηλαδη να της πεις πχ οτι νιωθεις πως προσβαλεσαι με αυτα που λεει,και να δεις απο εκει και περα τι θα γινει.
    Και κατι ακομα αν ο καιρος περναει και εσυ νιωθεις πως η θεραπεια δεν σε βοηθαει μπορεις να αλλαξεις θεραπευτη ή και να δοκιμασεις θεραπεια αλλης μορφης.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με την ψυχοθεραπεύτριά μου.
    By frei in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 189
    Last Post: 31-07-2010, 00:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •