ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86

    ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΙΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΠΟ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ Κ ΔΙΑΦΟΡΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ (ΖΑΛΑΔΕΣ, ΔΥΣΠΟΝΟΙΕΣ, ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΝΙΟΠΑΝΤΡΗ Κ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ ΑΓΧΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    ΑΓΓΕΛΙΝΑ
    Last edited by Aeon; 21-03-2019 at 22:57.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Δεν ξέρω να σου πω γι\' αυτό που ζητάς, πάντως, έχει πολύ ωραίο όνομα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    gia ena tetoio thema kalitera na rwthseis enan eidiko agelina.
    na zhsete!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Angelina γειάσου Και εγώ πάσχω απο διαταραχή πανικού ( μικρής έκτασης τώρα πιά). Έκανα 3 παιδιά. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθόλου φάρμακα βέβαια. Διαχειρίστηκα τον πανικό μου με χαλαρωτικές ασκήσεις, υποστήριξη από τον άντρα μου και μια γενική ηρεμία που είχα και στις 3 εγκυμοσύνες μου. Το χω ξαναπεί, πιστεύω πως είναι και θέμα ορμονών.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το συζητήσεις με το γιατρό σου- αν έχεις- ή να βρείς κάποιον ειδικό.
    Γενικά πάντως, αν δεν παίρνεις φάρμακα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα
    Σου εύχομαι γρήγορα να κάνεις παιδάκια. Θ αλλάξουν την οπτική της ζωής σου! Σε θεραπεύουν , πίστεψέ με!!

    Φιλικά, Τίνα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Angelina γειάσου Και εγώ πάσχω απο διαταραχή πανικού ( μικρής έκτασης τώρα πιά). Έκανα 3 παιδιά. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθόλου φάρμακα βέβαια. Διαχειρίστηκα τον πανικό μου με χαλαρωτικές ασκήσεις, υποστήριξη από τον άντρα μου και μια γενική ηρεμία που είχα και στις 3 εγκυμοσύνες μου. Το χω ξαναπεί, πιστεύω πως είναι και θέμα ορμονών.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το συζητήσεις με το γιατρό σου- αν έχεις- ή να βρείς κάποιον ειδικό.
    Γενικά πάντως, αν δεν παίρνεις φάρμακα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα
    Σου εύχομαι γρήγορα να κάνεις παιδάκια. Θ αλλάξουν την οπτική της ζωής σου! Σε θεραπεύουν , πίστεψέ με!!

    Φιλικά, Τίνα

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Τινα μου,

    σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..
    δεν παιρνω φαρμακα, δεν πηρα ποτε ολα αυτα τα 12 χρονια που ταλαιπωρουμαι..
    μονο ομοιοπαθητικη κανω και ψυχαναλυση

    κατα τη διαρκεια καποιας εγκυμοσυνης σου, δεν επαθες ποτε κριση πανικου??
    η πηγε να σε πιασει και μπορεσες να το κοντρολαρεις??
    λες οτι λογω ορμονων, μπορει και να γινω καλα?
    εσυ μετα τις εγκυμοσυνες εισαι καθολου καλυτερα?

    φοβαμαι αν ειμαι ποτε με το παιδι μου και με πιασει κατι τι θα κανω.. γιατι εκεινη την ωρα σκεφτομαι μονο τον εαυτο μου και το τι θα παθω..

    οταν λες να βρω γιατρο τι εννοεις? τον γυναικολογο μου??

    με τις γεννες πως τα πηγες? εγω παθαινω πανικο και μεσα σε νοσοκομειο και γενικα με τα φαρμακα (φοβαμαι μηπως παθω αλλεργια). εκανες επισκληριδιο? επαθες τιποτα??

    σε τρελλανα ε??
    συγνωμη

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by angelinadance
    φοβαμαι αν ειμαι ποτε με το παιδι μου και με πιασει κατι τι θα κανω.. γιατι εκεινη την ωρα σκεφτομαι μονο τον εαυτο μου και το τι θα παθω..
    Αγγέλικα, θα σου φανεί ίσως χαζό.... αλλά κάνε ότι κάνεις μέχρι τώρα στους πανικούς. Δεν υπάρχει καμιά μαγική συνταγή για διαφορετική αντιμετώπιση.
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα σε μια διαταραχή πανικού και πάντοτε αναπόσπαστο μέρος της διαταραχής, είναι η ανησυχία, ο φόβος για τον ερχομό του. Οταν αυτός τελικά έρχεται, τον βιώνουμε, εύκολα ή δύσκολα, βαριά ή ελαφριά, τον προσπερνούμε και... μετά αρχίζουμε την προετοιμασία ανησυχίας για τον επόμενο. Αυτός άλλωστε είναι ο φαύλος κύκλος του πανικού. Αυτό ακριβώς που κάνεις τώρα, η ανησυχία, οι ερωτήσεις, ο φόβος, η ένταση. Η δυσκολία έγκειται στην διαχείρηση των συναισθημάτων ανησυχίας. Το ίδιο το βίωμα του πανικού, επειδή είναι βίωμα και όχι σκέψη, καταφέρνουμε και το αντιμετωπίζουμε κάπως.

    Καλή δύναμη, όλα να πάνε καλά εύχομαι.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    angelina,
    καταλαβαίνω την ανησυχία σου, μη στενοχωριέσαι
    Αυτό που γράφει ο dodoni, είναι ακριβώς αυτό που εννοώ. Μεγάλο πρόβλημα,εκτός απο τον ίδιο τον πανικό, συνιστά και η ανησυχία και ο φόβος για το τι θα συμβεί όταν έρθει, και πότε θα ρθει. Λοιπόν εγώ όταν έμεινα έγκυος- επειδή το θελα πολύ- δεν ασχολιόμουνα με τον εαυτό μου καθόλου, αλλά με το έμβρυο. Έφαγα σωστά? Μήπως κουράστηκα? Είναι καλά το μωρό? και άλλα τέτοια. Επικεντρώθηκα σ αυτό. Κάποιες φορές που πήγε να με πιάσει πανικός - ή με ψιλο-έπιασε- εφάρμοσα χαλαρωτικές ασκήσεις σε χέρια, πόδια και ζήτησα απο τον άντρα μου να με βοηθήσει(αυτό το κάνει και τώρα). Μου λέει αστεία, μου κάνει μασάζ και γενικά με βοηθάει να ξεχνιέμαι.

    Όταν μιλώ για ορμόνες, εννοώ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ένοιωθα μια ευφορία, μια ηρεμία περίεργη (για τα δικά μου δεδομένα). Σα να χω πάρει φάρμακα- αλλά τα καλύτερα φάρμακα, που τέτοια δεν υπάρχουν!!!

    Και , όχι, δε θεραπεύτηκα. Πανικούς ξαναείχα σε διάφορες φάσεις της ζωής μου, κυρίως πυροδοτούμενους απο αγχογόνες καταστάσεις.

    Το γυναικολογο σου αν ρωτήσεις θα σου πει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για το μωρό αν πάθεις πανικό. Ο, τι έκανες μέχρι τώρα θα κάνεις και στη συνέχεια. Δεν το βλάπτεις.

    Ειδικό εννοούσα ψυχοθεραπευτή, ψυχίατρο. Εφόσον κάνεις ψυχανάλυση, δε χρειάζεσαι τπτ αλλο.

    Στη γέννα ζορίστηκα, στο πρώτο. Εκανα επισκληρίδιο, δεν είναι τίποτα και μη φοβάσαι, μέσα σε κλινική θα είσαι όπου όλα αντιμετωπίζονται. Δεύτερο και τρίτο με καισαρική. Στο δε τρίτο μου βάλανε τόσο φάρμακο που έκανα πολλές ώρες να νοιώσω τα πόδια μου. Δε μ ένοιαξε όμως, κρατούσα το μωρό μου στην αγκαλιά μου!
    Το μόνο που έπαθα από την επισκληρίδιο ήτανε ρίγος έντονο κατά την αποδρομή της αναισθησίας- συνηθισμένη παρενέργεια, τίποτα ανησυχητικό.

    Και κάτι ακόμα... όταν πας να γεννήσεις , βλέπεις ότι όλες , μα όλες οι μέλλουσες μαμάδες είναι σε κατάσταση πανικού!!! Οπότε όλες οι νοσοκόμες ξερουν να τ αντιμετωπίσουν το πρόβλημα!!

    Όσο για τον πανικό μετά τη γέννα.... ναι με έπιασε σε φάση που ήμουνα μόνη με το γιό μου. Και άσχημη κρίση μάλιστα. Άνοιξα την εξώπορτα (και καλά για να με ακούσουνε οι γείτονες όταν θα αργοπεθαίνω από έμφραγμα) κατάπια ένα αγχολυτικό και περίμενα. Ζαλάδα, δύσπνοια, ταχυκαρδία, αρρυθμία, αναγούλες, πόνος στο στήθος,όλα ήρθανε!! Έβαλα το μικρό στο δωμάτιό του και περίμενα να περάσουν.... δε κρατάει πολύ. Η αντιμετώπιση είναι ίδια, απλώς φρόντισα να μη με δεί το μικρό σε τέτοια χάλια. Έχω και το τηλέφωνο καβάντζα, στο χέρι, να πάρω το 166, ή κάποιον φίλο να με σώσει!!

    Όταν σου έγραψα, ότι αλλάζεις οπτική των πραγμάτων, εννοώ το εξής: Δεν είσαι πια το νούμερο ένα στη ζωή σου. Αυτή τη θέση την μοιράζεσαι με το μικρό σου. Επομένως οι πανικοί σου φαίνονται μικρότερης σημασίας και αποδυναμώνονται. Για μένα τουλάχιστον λειτούργησε αυτό.

    Σου εύχομαι το καλύτερο. Και μη φοβάσαι. Σκέψου πως όλες οι έγκυες πανικοβάλλονται. Εσύ τουλάχιστον , έχεις και κάποιο ιστορικό που σε βοηθάει να διαχειριστείς την κατάσταση!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Συζήτησε με τον γιατρό σου (ομοιπαθητικό) την ενίσχυση της θεραπείας σου με ανθοϊάματα Μπάχ ή Αυστραλιανά (σου συνιστώ τα Αυστραλιανά , είναι πολύ ψαγμένα).

    Είναι εντελώς ακίνδυνα (ακόμα και για μωρά και εγκύους) και εξαιρετικά αποτελεσματικά ιδιαίτερα όταν ο οργανισμός μας δεν ειναι επιβαρημενος με χημικά (φάρμακα).

    Σου εύχομαι καλή δύναμη και με το καλό να έχεις το \"αγγελάκι\" σου αγκαλιά.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Καλή χρονιά σε όλους.

    Πολύ ενδιαφέροντα όλα τα παραπάνω που διάβασα, καθώς έχω κι εγώ τις ίδιες ανησυχίες με την angelina (ειμαι σε παρόμοια φάση στη ζωή μου). Τίνα περιγράφεις πολύ όμορφα όλη την κατάσταση της μητρότητας κι εύχομαι να είναι όντως τόσο ωραία φάση στη ζωή μας!!Πήρα ένα φυλλάδιο από το φαρμακείο για τα ανθοιάματα του μπαχ. Ήθελα να ρωτήσω αν όντως έχουν αποτέλεσμα κι αν όντως βοηθούν τόσο πολύ στην βελτίωση της ψυχολογίας μας. Black rose μάλλον έχεις εμπειρία για να λύσεις την απορία μου!!

    Νικολέτα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωρίζει κάποιος εαν τα αντικαταθληπτικα παίζουν κάποιο ρόλο σε πιθανή εγκυμοσύνη εαν τα παίρνει ο άντρας, δηλαδη μπορει να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα στο εμβρυο, επιρεαζουν γενικά το dna? προκαλείται κάποια μετάλλαξη?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •