Σχολη Καλων τεχνων, κατατακτηριες εξετασεις, ερωτηση για διαθεση βιβλιων...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687

    Σχολη Καλων τεχνων, κατατακτηριες εξετασεις, ερωτηση για διαθεση βιβλιων...

    Καλησπερα σας και ελπιζω να ειστε ολοι καλα!
    Τον Οκτωβριο σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες εξετασεις στην σχολη Καλων Τεχνων, ικανοποιωντας ετσι ενα ονειρο πολλων ετων και αξιοποιωντας τις ελαχιστες ικανοτητες που εχω στο σχεδιο και στη ζωγραφικη. Φυσικα αν περασω, δεν θα παρακολουθω τα θεωρητικα μαθηματα, εχω πολλες επαγγελματικες και οικογενειακες υποχρεωσεις, αλλα μονο τα εργαστηρια. Ζωγραφιζω συστηματικα τους τελευταιους μηνες και θελω να συνεχισω να το κανω οσο καλυτερα μπορω.
    Η ερωτηση μου ειναι η εξης και απευθυνεται κυριως σε φοιτητες ή σε οσους ξερουν, τελος πάντων. Μου ειπαν απο τη γραμματεια της σχολης αλλα ρωτησα και εγω στο πανεπιστημιο, οτι οι φοιτητες που εισαγονται στις ανωτατες σχολες με κατατακτηριες εξετασεις δεν δικαιουνται δωρεαν διαθεση συγγραματων και βιβλιων, και ουτε εχουν δικαιωμα σε φοιτητικες διευκολυνσεις!!
    Και όμως, απ'οσο ξερω, αυτο δεν ισχυει τουλαχιστον ως τωρα! Εσεις ξερετε οτι ισχυει κατι τετοιο?
    Υποτιθεται οτι θα προσπαθησω να περασω στη σχολη αυτη- που σημαινει οτι ολο το καλοκαιρι θα πρεπει να διαβαζω και να φταχνω εργα-, για να αποφυγω το υπερογκο κοστος των ιδιωτικων σχολων! Αν ειναι να τα πληρωσω ολα στα βιβλια, ειναι το ιδιο πραγμα!!
    Αν ξερει καποιος να με κατατοπισει, θα ημουν ευγνωμων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    "οι φοιτητες που εισαγονται στις ανωτατες σχολες με κατατακτηριες εξετασεις δεν δικαιουνται δωρεαν διαθεση συγγραματων και βιβλιων, και ουτε εχουν δικαιωμα σε φοιτητικες διευκολυνσεις!!"

    Eπ' αυτού δεν μπορώ να σου απαντήσω, αλλά και μ' αυτούς που μπαίνουν με πανελλήνιες γίνεται μπάχαλο
    αφού σε πολλές σχολές η πρόσβαση σε πολλά μαθήματα είναι μόνο με το ειδικό pin από ...υπολογιστή.

    Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι -επειδή έχω παρακολουθήσει σχέδιο καιρό κι έφτασα στα πρόθυρα εξετάσεων-
    ότι είναι εξαιρετικά δύσκολες και έχω δει έκπληκτη άτομα με τρομερή απόδοση και ταχύτητα στην προτομή με κάρβουνο
    και στο μοντέλο να κόβονται.
    Το μόνο που θα μπορούσα να σου προτείνω -αν δεν πας ήδη- είναι καλά φροντιστήρια.
    Και καλή επιτυχία :)
    Μετά βλέπουμε :):):)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    "οι φοιτητες που εισαγονται στις ανωτατες σχολες με κατατακτηριες εξετασεις δεν δικαιουνται δωρεαν διαθεση συγγραματων και βιβλιων, και ουτε εχουν δικαιωμα σε φοιτητικες διευκολυνσεις!!"

    Eπ' αυτού δεν μπορώ να σου απαντήσω, αλλά και μ' αυτούς που μπαίνουν με πανελλήνιες γίνεται μπάχαλο
    αφού σε πολλές σχολές η πρόσβαση σε πολλά μαθήματα είναι μόνο με το ειδικό pin από ...υπολογιστή.

    Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι -επειδή έχω παρακολουθήσει σχέδιο καιρό κι έφτασα στα πρόθυρα εξετάσεων-
    ότι είναι εξαιρετικά δύσκολες και έχω δει έκπληκτη άτομα με τρομερή απόδοση και ταχύτητα στην προτομή με κάρβουνο
    και στο μοντέλο να κόβονται.
    Το μόνο που θα μπορούσα να σου προτείνω -αν δεν πας ήδη- είναι καλά φροντιστήρια.
    Και καλή επιτυχία :)
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
    Παρακολουθω μαθηματα ζωγραφικης εδω και καμποσο καιρο. Πες μου, τί φροντιστηρια εννοεις? Πρεπει να ξεκινησω αμεσα λες? Και απο που θα παρω πληροφοριες? Μπορω να κανω και ιδιαιτερα μαθηματα?( για να γλιτωσω χρονο)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    ναι ισχυει . Στη σχολη μου τουλαχιστον, ουτε βλιβλια, ουτε πασα πορτε ουτε καν κολλα στις εξετασεις...
    Τοση αδιαφορια για τους φοιτητες που δινουν κατατακτηριες? Ελεος πια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    julias

    Ειναι το ονειρο μου αυτο που δυστηχως δεν καταφερα να το πραγματοποιησω ακομα.. Ηθελα τοσο πολυ να περασω στη Σχολη αυτη... Αλλα επρεπε να δουλεψω.. Το εχω στοχο ομως. Ρε αν περασεις ειλικρινα θα χαρω τοσο πολυ,οσο αν περνουσα εγω!!!!

    Να ξερεις μονο οτι ειναι δυσκολο. Ξερω εκπληκτικα ταλεντα που περασαν με την τριτη φορα,την τεταρτη η ακομα και την πεμπτη. Δεν στο λεω αυτο για να σε αποθαρυνω αλλα για να σε προετοιμασω σε περιπτωση αποτυχιας,να μην στεναχωρηθεις. Ακομα κι αν δεν περασεις θα πηγαινεις και θα δινεις καθε χρονο,ετσι κανουν ολοι.

    Αν μενεις Αθηνα υπαρχει ενα πολυ καλο φροντηστηριο στην πλατεια Αμερικης που βασικα βγαζει τους πιο πολλους επιτυχοντες στην σχολη. Αν φοιτησεις εκει μερικους μηνες ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα περασεις. Το θεμα ειναι οτι κοστιζει καπου 150 ευρω το μηνα (αλλα μπορεις να πηγαινεις καθε μερα,ολη μερα). Αν μπορεις να το αντεξεις οικονομικα ειναι πολυ καλη επιλογη. Κι εγω εκει ηθελα να παω,τα ειχα κανονισει ολα αλλα εμεινα ανεργη :P :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
    Παρακολουθω μαθηματα ζωγραφικης εδω και καμποσο καιρο. Πες μου, τί φροντιστηρια εννοεις? Πρεπει να ξεκινησω αμεσα λες? Και απο που θα παρω πληροφοριες? Μπορω να κανω και ιδιαιτερα μαθηματα?( για να γλιτωσω χρονο)
    Όχι απλά άμεσα, αλλά αμεσότατα. Χωρίς φροντιστήριο δεν περνάς ούτε μία στο εκατομμύριο. Μην ανησυχείς για το μετά, φρόντισε να μπεις. Σου στέλνω με π.μ. φροντιστήριο που θεωρώ το καλύτερο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    julias

    Ειναι το ονειρο μου αυτο που δυστηχως δεν καταφερα να το πραγματοποιησω ακομα.. Ηθελα τοσο πολυ να περασω στη Σχολη αυτη... Αλλα επρεπε να δουλεψω.. Το εχω στοχο ομως. Ρε αν περασεις ειλικρινα θα χαρω τοσο πολυ,οσο αν περνουσα εγω!!!!

    Να ξερεις μονο οτι ειναι δυσκολο. Ξερω εκπληκτικα ταλεντα που περασαν με την τριτη φορα,την τεταρτη η ακομα και την πεμπτη. Δεν στο λεω αυτο για να σε αποθαρυνω αλλα για να σε προετοιμασω σε περιπτωση αποτυχιας,να μην στεναχωρηθεις. Ακομα κι αν δεν περασεις θα πηγαινεις και θα δινεις καθε χρονο,ετσι κανουν ολοι.

    Αν μενεις Αθηνα υπαρχει ενα πολυ καλο φροντηστηριο στην πλατεια Αμερικης που βασικα βγαζει τους πιο πολλους επιτυχοντες στην σχολη. Αν φοιτησεις εκει μερικους μηνες ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα περασεις. Το θεμα ειναι οτι κοστιζει καπου 150 ευρω το μηνα (αλλα μπορεις να πηγαινεις καθε μερα,ολη μερα). Αν μπορεις να το αντεξεις οικονομικα ειναι πολυ καλη επιλογη. Κι εγω εκει ηθελα να παω,τα ειχα κανονισει ολα αλλα εμεινα ανεργη :P :P
    Κοπελα μου, μπορω να αντεξω οικονομικα αυτο το ποσο και γενικως θελω να κυνηγησω το ονειρο μου. Θα το ψαξω!!!
    Αυτο που λες που περνανε με την τριτη φορα, εννοεις για τους φοιτητες με κατατακτηριες ή για ολους? Γιατι εγω θελω να δωσω εξετασεις για να μπω στο 2ο ετος!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Όχι απλά άμεσα, αλλά αμεσότατα. Χωρίς φροντιστήριο δεν περνάς ούτε μία στο εκατομμύριο. Μην ανησυχείς για το μετά, φρόντισε να μπεις. Σου στέλνω με π.μ. φροντιστήριο που θεωρώ το καλύτερο.
    Κοπελα μου χιλια ευχαριστω για το πμ. Ποσο χρονο θα χρειαστει λες? Για να ξερω τί θα μου πουνε εκει. Θεωρεις δηλαδη οτι πρεπει να σταματησω τα μαθηματα ζωγραφικης που κανω τωρα και να ασχοληθω αποκλειστικα με το φροντιστηριο αυτο?Βεβαια με καιει πολυ και το θεμα των βιβλιων. Αν ειναι να τα χρυσοπληρωσω..τι να το κανω. Παω και σε ιδιωτικη σχολη, αλλα βεβαια δεν ειναι το ιδιο......

  9. #9
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Τοση αδιαφορια για τους φοιτητες που δινουν κατατακτηριες? Ελεος πια!
    Πολύ αδιαφορία, αλλά όχι μόνο γι αυτούς που δίνουν κατατακτήριες...για όλους...
    Για τους φοιτητές που έχουν περάσει με κατατακτήριες το τελευταίο νομοσχέδιο λέει ότι δεν παίρνουν βιβλία...τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με την καλών τεχνών (πρακτικό τμήμα) γιατί δεν εισάγεται με κατατακτήριες όποιος έχει τελειώσει κι άλλη σχολή αλλά με εισαγωγικές εξετάσεις όπως όλοι οι φοιτητές. οπότε ίσως να υπάρχει θέμα όχι με κατατακτήρους αλλά με φοιτητές που πάνε για δεύτερο πτυχίο...αλλά και πάλι δεν ξέρω ακριβώς..
    μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στη γραμματεία της σχολής να ρωτήσεις..
    πάντως τα βιβλία που παίρνει κάποιος στην αθήνα είναι αυτά: (εκεί που λέει επιλογές ο φοιτητής διαλέγει ένα απ τα βιβλία)
    https://service.eudoxus.gr/public/de...rses/3008/2011
    και δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητα για να περάσεις τα μαθήματα.... (σίγουρα θα είναι ενδιαφέροντα και αξίζει καοιος να τα διαβάσει, αλλά αναφέρομαι στο αν θα μπορεί κάποιος να τελιώσει τη σχολή) στα πρακτικά μαθήματα δεν είναι απαραίτητα λοιπόν μια και εξετάζεσαι με τις εργασίες σου και τα θεωρητικά είναι πολύ λίγα, οπού είτε μπορείς να δανειστείς κάποιο βιβλίο είτε να ανατρέξεις στη βιβλιοθήκη που είναι εξαιρετική με πλούσια βιβλιογραφία..

    Quote Originally Posted by julias View Post
    Ποσο χρονο θα χρειαστει λες? Για να ξερω τί θα μου πουνε εκει. Θεωρεις δηλαδη οτι πρεπει να σταματησω τα μαθηματα ζωγραφικης που κανω τωρα και να ασχοληθω αποκλειστικα με το φροντιστηριο αυτο?
    Όσο το γρηγορότερο πας σε φροντηστίριο για καλών τεχνών τόσο το καλύτερο.. Θέλει αρκετή εξάσκηση....γιατί δεν είναι το ζήτημα μόνο να μπορείς να ζωγραφίσεις..αλλά να ζωγραφίσεις όπως θέλουν για τις εξετάσεις....και στα φροντιστήρια ξέρουν να σε κατευθύνουν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by broken horse View Post
    Πολύ αδιαφορία, αλλά όχι μόνο γι αυτούς που δίνουν κατατακτήριες...για όλους...
    Για τους φοιτητές που έχουν περάσει με κατατακτήριες το τελευταίο νομοσχέδιο λέει ότι δεν παίρνουν βιβλία...τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με την καλών τεχνών (πρακτικό τμήμα) γιατί δεν εισάγεται με κατατακτήριες όποιος έχει τελειώσει κι άλλη σχολή αλλά με εισαγωγικές εξετάσεις όπως όλοι οι φοιτητές. οπότε ίσως να υπάρχει θέμα όχι με κατατακτήρους αλλά με φοιτητές που πάνε για δεύτερο πτυχίο...αλλά και πάλι δεν ξέρω ακριβώς..
    μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στη γραμματεία της σχολής να ρωτήσεις..
    πάντως τα βιβλία που παίρνει κάποιος στην αθήνα είναι αυτά: (εκεί που λέει επιλογές ο φοιτητής διαλέγει ένα απ τα βιβλία)
    https://service.eudoxus.gr/public/de...rses/3008/2011
    και δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητα για να περάσεις τα μαθήματα.... (σίγουρα θα είναι ενδιαφέροντα και αξίζει καοιος να τα διαβάσει, αλλά αναφέρομαι στο αν θα μπορεί κάποιος να τελιώσει τη σχολή) στα πρακτικά μαθήματα δεν είναι απαραίτητα λοιπόν μια και εξετάζεσαι με τις εργασίες σου και τα θεωρητικά είναι πολύ λίγα, οπού είτε μπορείς να δανειστείς κάποιο βιβλίο είτε να ανατρέξεις στη βιβλιοθήκη που είναι εξαιρετική με πλούσια βιβλιογραφία..


    Όσο το γρηγορότερο πας σε φροντηστίριο για καλών τεχνών τόσο το καλύτερο.. Θέλει αρκετή εξάσκηση....γιατί δεν είναι το ζήτημα μόνο να μπορείς να ζωγραφίσεις..αλλά να ζωγραφίσεις όπως θέλουν για τις εξετάσεις....και στα φροντιστήρια ξέρουν να σε κατευθύνουν
    Χιλια ευχαριστω! Εισαι και εσυ πολυ κατατοπιστικη! Να σου εξηγησω οτι ναι, παω για δευτερο πτυχιο, και δινουνε κατατακτηριες στη σχολη, μου το ειπαν. Ο στοχος μου ειναι να παρω απο την τεχνη οσα περισσοτερα μπορω. Μετα απο πολυ καιρο απραξιας, παντα ζωγραφιζα αλλα αραια, σαν να μου εγινε ενα 'κλικ'. και διαπιστωσα οτι με γεμιζει απιστευτα η ζωγραφικη, και θελω να το σπουδασω αλλα και γενικως να διευρυνω τους οριζοντες μου. Ανυπομονω να δειξω τα εργα μου και να βοηθηθω! Θα προσπαθησω να περασω. θα δουλευω στο σχεδιο και στη ζωγραφικη ολο το καλοκαιρι! Απλα πρεπει να το οργανωσω! Θα μιλησω και με ανθρωπους σε φροντιστηρια να δουν και εργα μου!!
    Οσο για τα βιβλια, εναι απαραιτητα για τις κατατακτηριες εξετασεις, αλλα θα με βολευε σιγουρα να ηταν και δωρεαν, αν περασω! Γιατι δεν θα μπορω να παρακολουθω τα θεωρητικα μαθηματα, δεν προλαβαινω, αρα θα χρειαστω τα βιβλια για να διαβαζω στο σπιτι μου!
    Σε αυτη τη χωρα, ουτε τα αυτονοητα δεν εχεις δωρεαν!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Σου εύχομαι καλή επιτυχία, να κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα απλά το μόνο που ξέρω είναι ότι όλο κ κόβουν κ φέτος δεν έχουν στείλει τετράδια κ.λ.π υλικό για τις Πανελλαδικές-το διάβασα στις εφημερίδεσ-κ το πρωί πήρα το Λυκειάρχη τον ρώτησα κ μου λέει στο υπουργ.παιδ. ούτε καν ξέρουν, δε ξέρω μου λέει κ εγώ τι θα γίνει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Σου εύχομαι καλή επιτυχία, να κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα απλά το μόνο που ξέρω είναι ότι όλο κ κόβουν κ φέτος δεν έχουν στείλει τετράδια κ.λ.π υλικό για τις Πανελλαδικές-το διάβασα στις εφημερίδεσ-κ το πρωί πήρα το Λυκειάρχη τον ρώτησα κ μου λέει στο υπουργ.παιδ. ούτε καν ξέρουν, δε ξέρω μου λέει κ εγώ τι θα γίνει
    Ευχαριστω Εμυ! εχω ενθουσιαστει παντως!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Όχι απλά άμεσα, αλλά αμεσότατα. Χωρίς φροντιστήριο δεν περνάς ούτε μία στο εκατομμύριο. Μην ανησυχείς για το μετά, φρόντισε να μπεις. Σου στέλνω με π.μ. φροντιστήριο που θεωρώ το καλύτερο.
    Ευχαριστω πολυ για το ονομα! Ηδη τους τηλεφωνησα και θα παω αυριο να δω, με εργα μου μαζι. Παραλληλα ανακαλυψα εντελως τυχαια και ενα φορουμ καλλιτεχνων που δινουν πολλες πληροφοριες για πολλα θεματα! Για να δουμε!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Eύχομαι τα καλύτερα σε ό,τι εγώ άφησα αναγκαστικά στη μέση
    και ανεξάρτητα από την έκβαση
    η πορεία είναι που μετράει περισσότερο.
    Τα παιδιά εκεί είναι πολύ εντάξει, κι αν θες να δοκιμάσεις κι αλλού, ξέρω κι άλλους, αλλά το 'χω ψάξει πολύ
    και ξέρω ότι είναι οι καλύτεροι. :):):)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Eύχομαι τα καλύτερα σε ό,τι εγώ άφησα αναγκαστικά στη μέση
    και ανεξάρτητα από την έκβαση
    η πορεία είναι που μετράει περισσότερο.
    Τα παιδιά εκεί είναι πολύ εντάξει, κι αν θες να δοκιμάσεις κι αλλού, ξέρω κι άλλους, αλλά το 'χω ψάξει πολύ
    και ξέρω ότι είναι οι καλύτεροι. :):):)
    Μα και εγω κοπελα μου, για την πορεια παω, τοσα χρονια εκανα τα παντα για τους αλλους, τωρα θελω να κανω πραγματα για μενα, για την ψυχη μου. Και να σκεφτεις οτι δεν ειχα φανταστει οτι ξαφνικα η ζωγραφικη θα γιατρευε τις πληγες με τοσο γλυκο τροπο!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παζαρι βιβλιων
    By Fearg in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 10
    Last Post: 24-01-2011, 12:51
  2. Βοήθεια για αγορά κάποιων βιβλίων.
    By melissa_virus in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 13
    Last Post: 07-02-2009, 21:43
  3. Προτασεις Βιβλιων
    By Aphios in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2008, 18:37
  4. ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
    By yanissub in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 08-09-2005, 17:03
  5. ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
    By natassak in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 1
    Last Post: 01-06-2005, 15:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •