το λιθιο απαξ και το ξεκινησεις το παιρνεις για μια ζωη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12

    το λιθιο απαξ και το ξεκινησεις το παιρνεις για μια ζωη?

    Καλησπερα σε ολους, ηθελα την γνωμη σας, εχω οριακη διαταραχη προσωπικοτητας αλλα τον τελευταιο ενα χρονο εβγαλα συμπτωματα διπολικης διαταραχης, πολλα κατω κυριως , το συναισθημα του να μην εχεις συναισθημα, αρνηση της θλιψης μου και μετα αποτομο βυθισμα σε αυτην και σε λιγες περιπτωσεις μια ψιλοαισιοδοξια ποτε ποτε.Βασικο για πρωτη φορα στην ζωη μου νιωθω τοσο θλιψη που την νιωθω οτι εχει σπασει ολα τα καντραν του κοσμου, απυθμενη με συχνες σκεψεις πολυ σοβαρες για αυτοκτονια.

    Με παρακολουθει ψυχιατρος οποιος ειναι καλος αλλα με παραξενευει στο θεμα το φαρμακευτικο , παρολο οτι του μιλαω/του εχω μιλησει για την τασση για αυτοκτονια εδω και εναν μηνα και με μπλοκαρει με τον τροπο του στο να ανοιχτω για την καταθλιψη μου αλλα κυριως ενω ξερει οτι ειμαι σκατα περα απο καποια φαρμακα για τον υπνο δεν μου εχει δωσει τιποτα αλλο, οταν εγω του ζητησα επιμονα- και μαλιστα εκανα και αιματολογικες εξετασεις- να ξεκινησω λιθιο προχτες μου ειπε οτι ειναι ενα σοβαρο φαρμακο και αμα το ξεκινησω θα το παιρνω για μια ζωη κατι που με παραξενευεσαι γιατι ξερω και αλλους που το ειχαν παρει στην αρχη και μετα τους δωσαν κατι πιο ελαφρυ. Και δεν εχει αντιπροτεινει κατι αλλο φαρμακευτικως και τελος οταν πηγα στον ευαγγελισμο και αραδιασα τα προβληματα μου για μια βεβαιωση για τα κεπα απο ολα οσα της ειπα η ψυχιατρος εμεινε στο οτι η κατασταση μου οφειλεται στο φαρμακευτικο γιατι ειπε ημουν εντελως αρυθμιστη φαρμακευτικως. Και οταν του το ειπα ανταποκριθηκε ουδετερα. Τωρα μπορει να ειναι η φιλοσοφια του κατα των φαρμακων αλλα εγω τι κανω που η θλιψη μου χτυπαει πολλες φορες αγρια κοκκινο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Καλή σου μέρα!
    Δεν είμαι καθόλου ειδική για να απαντήσω στην ερώτησή σου, μόνο εγκυκλοπαιδικά γνωρίζω για το λίθιο,
    αλλά αν όπως λες ο ψυχίατρός σου σε μπλοκάρει με τον τρόπο του στο να ανοιχτείς για την κατάθλιψή σου
    ίσως θα 'πρεπε να απευθυνθείς και σε δεύτερο ή τρίτο γιατρό μέχρι να βρεις κάποιον που να σου εμπνέει απόλυτη
    εμπιστοσύνη ειδικά αν πρόκειται ν' αρχίσεις τη χρήση ενός τόσο καθόλου απλού φαρμάκου.
    Εδώ σίγουρα έχει ξαναγίνει κουβέντα γι αυτό.
    http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?2089-
    Προσπάθησε να ξεφορτωθείς τις αρνητικές σκέψεις περί αυτοκτονίας.
    Σίγουρα κάποιος πιο σχετικός από μένα θα σου πει περισσότερα αργότερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Kim εδώ στη Διπολική Διαταραχή θα διαβάσεις την ιστορία μου, μια μπερδεμένη κ άνω-κάτω,είχα 5ετές κυκλικό επισόδειο Δ.Δ. κ ο περίγυρος αδιαφορούσε θεωρώντας ότι απλά ήμουν διπρόσωπη το καλοκαίρι που πέρασε ήθελα να αυτοκτονήσω,μία φίλη μου με μεγάλη εμπειρία σε ψυχολόγους κ ψυχιάτρους,μη σου πω σε όλη την Αθήνα έχει βρεί την καλύτερη η οποία διέγνωσε τι είχα-ουσιαστικά είχα ξυπνήσει 1 χρόνο νωρίτερα-έπαιρνα ήδη anafranil+rivotril που με οδήγησαν στη διπολική γιατί ο ψυχίατρος που είχα δεν μου έκανε ψυχοθεραπεία,αυτογνωσία κ δεν μου είχε δώσει ισορροπιστή, σε αυτόν πήγα με κρίση πανικού αλλά κ μανιακό επισόδειο αφού είχα 30 ημέρες να κοιμηθώ το 2002 μετά το 2005 εκτροχιάστικα κ το σημαντικότερο χαλάει ο γάμος μου, ως ισορροπιστή παίρνω topamac, διάβασε κ αν θες στείλεμου μύνημα να σου συστήσω τη δικιά μου, απλά παρέμεινε λίγο ήρεμη,σε καταλαβαίνω κ τα παιδιά εδώ με βοήθησαν κ βοηθούν κ θα τη βρούμε τη λύση, σκέψου εμένα που γλίτωσα κ όχι την αυτοκτονία εδώ θα είμαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Μη ψάχνεις μόνη σε παρακαλώ κ τα φάρμακα κόβονται γράψε μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    emy, μόνο μια καλημέρα και -άσχετο- χάρηκα πολύ για το κούρεμα του δανείου.
    Συγνώμη, σας αφήνω να τα πείτε.

    Quote Originally Posted by emy View Post
    Μη ψάχνεις μόνη σε παρακαλώ κ τα φάρμακα κόβονται γράψε μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    αχ Joann φοβάμαι για την Κim βγήκε κ δε μιλήσαμε αν μπει κ δεν είμαι να ηρεμήσει, ξέρετε όπως κάνατε με εμένα, όσο για το δάνειο μου τη Δευτέρα θα πάω τα χαρτιά άσε άλλη αγωνία,έχω κ τον άλλον κ τρώει τα φαγητά των παιδιών,τον ποτίζουμε ,τον πλένουμε κ όλο εδώ μένει, ευτυχώς που επειδή τον ταίζω κ του πήρα τα΄μερικά όπλα το έχει βουλώσει κ άμα πει κάτι την κάνω με πηδηματάκια, θυμήθηκε ότι με διεκδίκησε ο άλλος κ του την έδωσε, άντε βρες άκρη,Kim εσύ εδώ να τα φτιάξουμε όλα σε παρακαλώ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12

    σας ευχαριστω

    ας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση και σε ευχαριστω ακομα περισσοτερο emy για το ενδιαφερον.Η αληθεια ειναι οτι περναω απιστευτα πανω κατω , απιστευτα κυριως κατω , νιωθω οτι δεν μπορω να νιωσω δυνατη να βγαλω πια τον δυναμισμο μου, θα ελεγα καλυτερα νιωθω μπουκωμενη απο θυμο στον ρολο της μπουλας και νιωθω πιο ευαλωτη απο ποτε, κουβαλαω τον αρνητισμο των λαθων και των παλιων κακων συμπεριφορων μου και νιωθω οτι οι αλλοι με βλεπουν ειτε ως προβληματικη, βλαμμενη,καημενη, κακο χαρακτηρα,κτλ. Και το θεμα μου δεν ειναι οτι δεν ειμαι κατι απο αυτα , μπορει και να ειμαι αυτο το χρονικο διαστημα απλως παντα μπορουσα να υπερασπιστω τον εαυτο μου και τωρα δεν μπορω. Δεν προλαβαινω τις σφαλιαρες και μου βγαινουν αμφιθυμικα συναισθηματα, ενοχη γιατι λεω δεν μπορει να φταινε μονο οι αλλοι και τοτε νιωθω οτι πρεπει να ειμαι ο χειροτερος ανθρωπος και αλλες φορες νιωθω οτι οι ιδιοι ανθρωποι που με ειχαν σε εκτιμηση μονο και μονο επειδη βρεθηκα σε θεση αδυναμιας μου βγαλανε ολα τα απωθυμενα τους , ολα οσα δεν μπορουσαν να μου πουν οταν ημουν δυνατη. Η αληθεια ισως ειναι καπου στην μεση αλλα με τοσες σφαλιαρες δεν προλαβαινω να αναπνευσω.

    Με τον ψυχιατρο μου,εγω επειδη εχω οριακη διαταραχη εχω ταλαιπωρηθει απο την εφηβεια απο ιατρο σε ιατρο, νιωθω οτι ναι μεν με νοιαζεται αλλα νιωθω επειδη εχω αυτην την τοσο κακη προιστορια δεν δουλευει στην βαση του να γινω καλα αλλα με μια απογοητευση του οσο παει και μετα- θα- φυγει -απο- μενα- να -παει -αλλου η σταση του ειναι παραξενη στο θεμα των φαρμακων , απο την μια συμφωνω 100% οτι το θεμα μου δεν ειναι τα φαρμακα μου αλλα νιωθω πολυ χαλια οταν λεω σε τριτους τα προβληματα μου, μαθαινουν την φαρμ.αγωγη μου και ριχνουν εκει το βαρος.Και εχω πολυ βαρια καταθλιψη εγω μαλιστα ζητησα για αγωγη γιατι ειναι αβασταχτη. Δεν θελω να πεθανω ή να μην αντεξω τις καταστασεις που περναω και μετα να λενε οτι εγινε επειδη δεν ακολουθουσα την αγωγη. Εννοω να μην δινουν σημασια σε τιποτα αποτι περναω παρα μονο στα φαρμακα. Θα γραψω ενα αλλο ποστ για τις συνθηκες της ζωης μου, να του προτεινω μια αλλη φαρμακευτικη αγωγη?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Αν θέλεις άνοιξε την ψυχή σου όπως έκανα εγώ,δε ξέρω αν μπόρεσες να διαβάσεις όλη την ιστορία μου,το απίστευτο είναι ότι ήξεραν κ ο άντρας μου κ ο αδερφός μου κ φίλοι που τους τα είχαν πει , έτρωγα σφαλιάρες, έχανα δουλειές γιατί με κατηγορούσαν κ αντι να με βοηθήσουν, να πουν τι έπαθε αυτός ο άνθρωπος κ έγινε έτσι;θεωρούσαν αυτό ότι είμαι παλιοχαρακτήρας κ άκουσον-άκουσον διπρόσωπηενώ η Δ.Δ σε όλα τα επιστημονικά σάιτ παρουσιάζεται με 2 μάσκες-μανία,υπομανία,-εγώ ήμουν Δίδυμος στο ζώδιο κ έλεγαν φαντάσου πολιτισμός ότι είμαι σκατοζώδιο ,γράψε μου για τη ζωή σου εδώ σε ποστ μη μιλάς σε άλλους εδώ έχουμε προβλήματα κ τα λύνουμε οι απέξω είναι ζώαθα σε βοηθήσουμε ,θα σου πω κ τα φάρμακα αλλά εκ πρώτης σου λέω ψυχίατρο-άνθρωπο γιατί έτσι την πάτησα κ εγώ,σήμερα είμαι άνεργη,έχω φάει απίστευτη ψυχολογική κακοποίηση από τον άντρα μου που λέει την ασθένεια 'ΠΊΠΕς΄" κ τελικά οκ το πήρα απόφαση τα έχει με άλλη ζητάει διαζύγιο να χωρίσουμε-προκάλεσε οικονομική καταστροφή κ πήγα με άλλον-οκ δεν το αντέχει κ εγώ ξέρασα, κοιμάται σε ξένο σπίτι τα παιδιά του τον κατέκριναν ,τρώει φαγητά που βρίσκω εγώ-είναι άνεργος-κ ξέρεις όπως πάει εδώ θα μείνει για να μη κάνω κανένα δεσμό(δε καταλαβαίνει πόσο έχω ξεράσει με τους έρωτες, όταν ήταν ο έρωτας της ζωής μου κ δε με φρόντισε 17 χρόνια ήμουν μια χαρά, να πει τι έγινε; κ να συζητάει με ηλίθια κ όχι με ανθρώπους πολιτισμένους) μη στεναχωριέσαι,αυτοί με τα χαστούκια είναι δυνατοί ,θα τα καταφέρουμε,δεν είσαι μόνη,όλοι είμαστε εδώ κ εγώ-γράψε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Λίθιο έπαιρνε ο Α. Παπανδρέου-ήταν διπολικός αλλά είχε δίπλα 50 ψυχιάτρους γιαυτό αυτά με την Λιάνη-οι διπολικοι έχουν μια ιδιαίτερη εφυία κ αντίληψη το είχα βάλει θέμα κ τις τύψεις μου τώρα νιώθω καλύτερα αφού νόμιζα ότι μου έλεγε ψέμματα η ψυχίατρος για να μην αυτοκτονήσω κ την παρακαλούσα να πει την αλήθεια"η διάγνωση είναι αυτή μου λέει ,πίσω δεν την πάιρνω ,θα μπορούσες να είσαι διαβιτική μου λέει θα είχες τύψεις ή καρκινοπαθείς" η αρρώστια φταίει Kim όχι ΕΣΥ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Χανια
    Posts
    21
    Καλημερα φιλη μου.
    Δεν ξερω πολλα περι φαρμακολογιας αλλα ιδικα το θεμα με το λιθιο το εχω ''ψαξει'' αρκετα καλα..... το λιθιο ειναι σταθεροπιητης διαθεσης (κατατασετε στα μαλακα μεταλα) η δουλεια του ειναι να επιδρα στους νευροδιαβιβαστες στου εγκεφαλου και να διωρθωνει τις οποιες ''δισλειτουργιες''. Συνηθος στην αρχη χοριγιται σε μικρες δοσης μαζι με αντικαταθληπτικα-αντιψυχοσικα και ελενχονται τα επιπεδα του λιθιου στο αιμα (συχνες αιμολιψιες). Αυτο γινεται για δυο λογους α) γιατι εχει σοβαρες παρενεργιες (πολυδειψια.ξυροστομια, ζαλες πονοκεφαλους τρεμουλο στα χερια) ετσι με την σταδιακη χοριγιση μειωνονται οι παρανεργιες και γινονται ποιο ανεκτες απο τον λυπτη. Β) γιατι αναλογα την ηλικια και το βαρος δεν πρεπει να περασει καποια ορια στο αιμα..βασικα το λιθιο ειναι μια ''οριακη λευκη γραμμη'' εαν ειναι χαμηλα δεν εχει επαρκει αποτελεσματα εαν περασει τα ανωτερα επιπεδα εχει ασχημες παρενερειες...εκει εξαρτατε απο τον ψυχιατρο που θα ''πεσεις'' πρεπει να εχει γνωσης φαρμακολογιας,να εισαι 100% ειλικρινης και εσυ μαζι του και να κανεις μερικες μικρες θυσιες.... οχι αλκολ..... και προσοχη στις οδηγιες που θα σου δωσει... το λιθιο ειναι σε δυο μορφες το ''λιθιουμ'' που ειναι πρασινη ταμπλετα και το ''λιθιοφορ'' που ειναι λευκη ταμπλετα. Απο οτι εχω δει προσωπικα σε εμενα με βοηθησε αφανταστα πολυ (αξηζει τον κοπο παρολες τις ανεπηθημιτες ενεργειες που εχει) και οποιος το αρχησει και ''σταθεροποιηθει'' δεν το κοβει ποτε.... απλα γιατι η μανιοκαταθληψη-διπολικη διαταραχη σαν παθηση ειναι μονο ελενχομενη και οχι εντελος ιασημη.........ειναι μια χρονια παθηση οπως ειναι ο διαβιτικος.
    ουδεν κακον αμιγες καλου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Αν θέλεις άνοιξε την ψυχή σου όπως έκανα εγώ,δε ξέρω αν μπόρεσες να διαβάσεις όλη την ιστορία μου,το απίστευτο είναι ότι ήξεραν κ ο άντρας μου κ ο αδερφός μου κ φίλοι που τους τα είχαν πει , έτρωγα σφαλιάρες, έχανα δουλειές γιατί με κατηγορούσαν κ αντι να με βοηθήσουν, να πουν τι έπαθε αυτός ο άνθρωπος κ έγινε έτσι;θεωρούσαν αυτό ότι είμαι παλιοχαρακτήρας κ άκουσον-άκουσον διπρόσωπηενώ η Δ.Δ σε όλα τα επιστημονικά σάιτ παρουσιάζεται με 2 μάσκες-μανία,υπομανία,-εγώ ήμουν Δίδυμος στο ζώδιο κ έλεγαν φαντάσου πολιτισμός ότι είμαι σκατοζώδιο ,γράψε μου για τη ζωή σου εδώ σε ποστ μη μιλάς σε άλλους εδώ έχουμε προβλήματα κ τα λύνουμε οι απέξω είναι ζώαθα σε βοηθήσουμε ,θα σου πω κ τα φάρμακα αλλά εκ πρώτης σου λέω ψυχίατρο-άνθρωπο γιατί έτσι την πάτησα κ εγώ,σήμερα είμαι άνεργη,έχω φάει απίστευτη ψυχολογική κακοποίηση από τον άντρα μου που λέει την ασθένεια 'ΠΊΠΕς΄" κ τελικά οκ το πήρα απόφαση τα έχει με άλλη ζητάει διαζύγιο να χωρίσουμε-προκάλεσε οικονομική καταστροφή κ πήγα με άλλον-οκ δεν το αντέχει κ εγώ ξέρασα, κοιμάται σε ξένο σπίτι τα παιδιά του τον κατέκριναν ,τρώει φαγητά που βρίσκω εγώ-είναι άνεργος-κ ξέρεις όπως πάει εδώ θα μείνει για να μη κάνω κανένα δεσμό(δε καταλαβαίνει πόσο έχω ξεράσει με τους έρωτες, όταν ήταν ο έρωτας της ζωής μου κ δε με φρόντισε 17 χρόνια ήμουν μια χαρά, να πει τι έγινε; κ να συζητάει με ηλίθια κ όχι με ανθρώπους πολιτισμένους) μη στεναχωριέσαι,αυτοί με τα χαστούκια είναι δυνατοί ,θα τα καταφέρουμε,δεν είσαι μόνη,όλοι είμαστε εδώ κ εγώ-γράψε
    η αληθεια ειναι οτι νιωθω πολυ μονη και χρειαζομαι ανθρωπους διπλα μου ....εμενα εχει να κανει με τοτι δεν εχω σταθερη εικονα για τον εαυτο μου και σταθερα συναισθηματα εξω απο το σπιτι ειμαι η πιο δυναμικη βερσιον του εαυτου μου και στο σπιτι που δυστυχως ειμαι εξαρτημενη οικονομικως απο την μανα μου η εξευτελισμενη βερσιον του εαυτου μου και μεταξυ των δυο κινουμαι σαν να κανω τραμπαλα. Δεν νιωθω σαν διχασμενη περισσοτερο σαν φτερο στον ανεμο χωρις στηριγματα. Αποφασισα να του ζητησω αγωγη τεγρετολ με σεροκουελ του ψυχιατρου μου να εχω σταθεροποιητη με αντικαταθλιπτικο.

  12. #12
    Γειά σου ΚΙΜ. Όταν μας προκύπτουν τέτοιου είδους προβλήματα, εκτός από την οικογένεια μας και τους δικούς μας ανθρώπους, φίλος και συμβουλάτορας μας γίνεται ο γιατρός μας. Γι' αυτό είναι βασικό να έχουμε έναν γιατρό που να μας προδιαθέτει θετικά στο να τον εμπιστευτούμε και να μπορούμε να του μιλήσουμε για εμάς αφού είναι μέρος της θεραπείας. Επίσης , αν δεν τον εμπιστευόμαστε ότι και να προτείνει θα το αμφισβητούμε. Άλλαξε γιατρό. Πάρε μια δεύτερη γνώμη. Δες αν συμφωνεί ο ένας γιατρός με τον άλλον και κυρίως βρες γιατρό που να μπορείς να δημιουργήσεις μια καλή σχέση μαζί του. Η εύρεση ψυχιάτρου- ψυχολόγου δεν είναι εύκολη υπόθεση και πολλοί βλέπουν αρκετούς για να καταλήξουν, ο κατάλληλος γιατρός όμως θα σε σταθεροποιήσει κυρίως επειδή εσύ θα έχεις αφεθεί για να γίνει αυτό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Και εγώ συμφωνώ με την linda

Similar Threads

  1. ΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ
    By firefly in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-01-2011, 23:58
  2. Λίθιο και διατροφή
    By La_ViTa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-2009, 19:10
  3. Λιθιο και παρενεργειες...
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 13-08-2008, 19:37
  4. Πως παιρνεις κανεις την αποφαση να ξεβολευτει?
    By Ifigeneia24 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-04-2006, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •