For what we are living for?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    For what we are living for?

    Ειμαι καλα και αισθανομαι καλα. Βεβαια δεν μπορω να το προσδιορισω.
    Ειμαι καλα αλλα ειμαι ανεργος και δεν βλεπω φως στον οριζοντα...

    Ειμαι καλα αλλα ειμαι αφραγγος και εχω κολλησει με ενα πισι και ενα πληκτρολογιο , ισως γιατι εχω μαθει να καταναλωνω για να βγω εξω απο το σπιτι και να περασω καλα.

    Ειμαι καλα αλλα δεν εχω σχεση και ουτε προκειται να κανω , αφου δεν μου χτυπαει την πορτα:P
    Ειμαι καλα και ολα γυρω γκρεμιζονται , εχω την αισθηση οτι και να βρω δουλεια θα πληρωνομαι τελικα με φυστικια και μαλλον ετσι ειναι.

    Γινεται να εισαι καλα χωρις παρον και μελλον?:P
    Το παρον μου και το μελλον μου ειναι η εβδομαδα που γραφω και τοσο επεκτεινεται , γιατι αν κατσω να το σκεφτω , ζησε μαη μου να φας τριφυλλι και τον Αυγουστο σταφυλι.

    Hell , περναω μια πολυ καλη χρονια χωρις λογο και αιτια...νομιζω οτι αυτο σημαινει τελικα να εισαι τρελλος , δεν μπορεις βρε συ να εισαι καλα...δεν υπαρχει προοπτικη ,φυτοζωεις.

    Ε λοιπον ζα μαν φου , εγω περναω καλα.

    Εχω το ιντερνετ, τα παιχνιδακια μου , τις ταινιες μου , τα βιβλια μου , τις σπουδες μου και τα μυαλα στα καγγελα:D
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Τα ιδια ακριβως keep.
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Keep μπορούμε να διασκεδάζουμε κ χωρίς λεφτά, δεν είναι τα πάντα το χρήμα. Αν τα δούμε αισιόδοξα, η ζωή θα μας βοηθήσει να προσαρμοστούμε στις νέες συνθήκες :-)

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    απλα εχουμε κολλησει με ολα τα ανουσια, ζουμε τη ζωη του φτωχου ολο και πιο πλουσια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Aφού και να στεναχωριέσαι και να αγωνιάς δε θα καταφέρεις τίποτα,
    καλύτερα που περνάς καλά έστω και άνευ λόγου και αιτίας.
    Εδώ συχνά γίνεται θέμα το αντίθετο:
    "Γιατί αφού δεν έχω κανένα πρόβλημα,
    νιώθω ότι τα πράγματα δε μου πάνε καλά;".
    Ίσως ότι η καλή διάθεση υπάρχει ακόμα κι όταν τίποτα δεν πάει καλά,
    δείχνει δύναμη χαρακτήρα.
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό δε λένε;
    Τίποτα όμως δεν μπορείς να προεξοφλείς για το μέλλον:
    π.χ. "δε θα κάνω σχέση",
    "δε θα βρω δουλειά κι αν θα βρω θα πληρώνομαι
    ή με φυστίκια ή το πολύ πολύ με στραγάλια".
    Ακόμα και δω που έχουν φτάσει τα πράγματα,
    τα επαγγελματικά επιτεύγματα
    ή η προσωπική ευτυχία είναι δύσκολα βέβαια,
    αλλά απαιτείται και μεγάλη προσωπική προσπάθεια
    δηλ να μην αφήνουμε τα πράγματα στην τύχη τους.
    Ο υπολογιστής η αλήθεια είναι ότι δε βοηθάει καθόλου
    στην απαραίτητη κοινωνικοποίηση,
    ούτε στο κυνήγι των ευκαιριών, το αντίθετο μάλιστα,
    νομίζω ζημιά κάνει.
    Το κόλλημα στο χαζοκούτι σε απομονώνει και από φίλους
    κι απ' το οικογενειακό περιβάλλον,
    κι ακόμα κι αν αυτό είναι το ζητούμενο κάποιες φορές,
    τελικά περισσότερο βλάπτει,
    παρά προσφέρει στο θέμα επικοινωνία.
    Last edited by Joann; 11-03-2012 at 00:01.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    "Γεια σας! Με λένε Goofy και είμαι καλά!"

    Το ότι αισθάνεσαι καλά, ενώ γύρω σου (και γύρω μας) συμβαίνουν τόσα, ΔΕΝ σημαίνει πως είσαι τρελός, αλλά ότι αντιμετωπίζεις τη ζωή με διαφορετικό τρόπο απ' ό,τι οι άλλοι, που μιζεριάζουν και επιμένουν πως πρέπει κι εμείς να γίνουμε έτσι. Εγώ αρνούμαι. Τα ίδια πάνω κάτω προβλήματα έχουν όλοι, ο τρόπος αντιμετώπισης διαφέρει.

    Αν πάντως επιμένεις, τότε εντάξει κι εγώ τρελή είμαι και μ' αρέσει. Αχ, τι ωραία, δεν αισθάνομαι και μοναξιά εδώ στην "κορυφή"... :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ειμαι καλα και αισθανομαι καλα. Βεβαια δεν μπορω να το προσδιορισω.
    Ειμαι καλα αλλα ειμαι ανεργος και δεν βλεπω φως στον οριζοντα...

    Ειμαι καλα αλλα ειμαι αφραγγος και εχω κολλησει με ενα πισι και ενα πληκτρολογιο , ισως γιατι εχω μαθει να καταναλωνω για να βγω εξω απο το σπιτι και να περασω καλα.

    Ειμαι καλα αλλα δεν εχω σχεση και ουτε προκειται να κανω , αφου δεν μου χτυπαει την πορτα:P
    Ειμαι καλα και ολα γυρω γκρεμιζονται , εχω την αισθηση οτι και να βρω δουλεια θα πληρωνομαι τελικα με φυστικια και μαλλον ετσι ειναι.

    Γινεται να εισαι καλα χωρις παρον και μελλον?:P
    Το παρον μου και το μελλον μου ειναι η εβδομαδα που γραφω και τοσο επεκτεινεται , γιατι αν κατσω να το σκεφτω , ζησε μαη μου να φας τριφυλλι και τον Αυγουστο σταφυλι.

    Hell , περναω μια πολυ καλη χρονια χωρις λογο και αιτια...νομιζω οτι αυτο σημαινει τελικα να εισαι τρελλος , δεν μπορεις βρε συ να εισαι καλα...δεν υπαρχει προοπτικη ,φυτοζωεις.

    Ε λοιπον ζα μαν φου , εγω περναω καλα.

    Εχω το ιντερνετ, τα παιχνιδακια μου , τις ταινιες μου , τα βιβλια μου , τις σπουδες μου και τα μυαλα στα καγγελα:D
    Και γαμώ τα αισιοδοξα μηνύματα :))).ΟΛΕΕΕ.Είμαστε πολλοί ετσι ή περίπου έτσι, Κηπ...Κι επίσης πολλοι απο εμας,νιώθουν εξίσου καλά μ' εσένα.Εγω...Εγώ δεν ξέρω ακόμα....
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    απλα εχουμε κολλησει με ολα τα ανουσια, ζουμε τη ζωη του φτωχου ολο και πιο πλουσια.
    Αυτό καλο δεν είναι;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οχι γιατι παραμενουμε φτωχοι. ειτε οικονομικα, ειτε συναισθηματικα, γινομαστε ολο και χειροτερα. καλη η παραμυθα με το πληκτρολογιο, αλλα οντως δε προχωρας ετσι, και δεν ειναι εκει το νοημα. καποτε πρεπει να ξυπνησεις και να επανερθεις στο φυσιολογικο. δεν κερδιζεις τιποτα με το να παραμενεις μονος σου χωρις αγαπη και να μη ζεις. και sorry αν σας το χαλαω, ειμαι πνευμα αντιλογιας και δε συμβιβαζομαι με τα λιγα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    οχι γιατι παραμενουμε φτωχοι. ειτε οικονομικα, ειτε συναισθηματικα, γινομαστε ολο και χειροτερα. καλη η παραμυθα με το πληκτρολογιο, αλλα οντως δε προχωρας ετσι, και δεν ειναι εκει το νοημα. καποτε πρεπει να ξυπνησεις και να επανερθεις στο φυσιολογικο. δεν κερδιζεις τιποτα με το να παραμενεις μονος σου χωρις αγαπη και να μη ζεις. και sorry αν σας το χαλαω, ειμαι πνευμα αντιλογιας και δε συμβιβαζομαι με τα λιγα.
    Εσύ θεωρείς όλο αυτό συμβιβασμό, αν κατάλαβα καλά.Εγώ κατάλαβα ότι παρά τις αντίξοες συνθηκες, βρίσκεις τρόπους να περνάς καλά.
    Αν έχεις προσπαθήσει και δεν τα κατάφερες, τότε λες οκ, το δέχομαι και προσπαθω να τη βγάλω με τα "λίγα" που έχω.Εφόσον δεν γίνεται αλλιώς.Για παράδειγμα, σήμερα ναι, είναι όντως δύσκολο να βρεις δουλειά, πραγματικά δεν μπορεις να κανεις τίποτα γι αυτό.Πριν κάποια χρόνια, υπήρχαν και άνθρωποι που δεν έβρισκαν δουλειά, γιατι δεν έψαχναν πραγματικά.Και σημερα ισχύει, αλλά δεν μιλάω γι αυτους.
    Εγώ το βλέπω ότι μπορουμε να ελισσομαστε σε ζόρικες καταστασεις...Και όπως είπε και καποιο άλλο μελος παραπάνω, μπορεις να κάνεις όμορφα πραγματα και χωρις χρηματα.
    Προσωπικά, δεν έχω αυτη την "ηρεμια" που περιγράφει παραπανω ο Κηπ γιατι ξέρω ότι καποια στιγμη μπορουσα να είχα κανει κατι καλυτερο για τα επαγγελματικά μου και δεν το έκανα.Οποτε τωρα δεν με παιρνει να κλαιγομαι τόσο για την άτιμη την κρίση.Είναι μια περίπτωση και αυτη, σωστα;
    Τώρα, για τη "συναισθηματικη" φτωχεια, δεν έχω απάντηση...Θα πω κλισε, που ουτε η ιδια δεν πολυπιστευω...
    Οπα, πολλά έγραψαααα :)
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    φυσικα και ειναι συμβιβασμος, ολοι μας ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ αγαπη, φροντιδα και προδερμ. αυτο ειναι πρωτευον ομως πλεον δε το εχουμε γιατι καταντησαν οι ανθρωποι ψυχροι. ειμαι σιγουρος οτι κι ο κηπ θα προτιμουσε μια σχεσουλα, παρα να καθεται μονος να σαπιζει. τις δουλειες χεστες γενικοτερα, και δουλεια να εχεις σημερα ψιχουλα παιρνεις. δεν εχουμε γενικα αυτα που θελουμε, κι αναγκαστικα κανουμε κατι αλλο να ξεχαστουμε. το αν περναμε καλα ετσι ή οχι ειναι υποκειμενικο, σε καποιον που αρκουν τα λιγα μπορει να ειναι οκ, καποιος αλλος ομως μπορει να δυσανασχετει. σκεψου και τις μικροτερες ηλικιες που θελουν να ζησουν και να χαρουν περισσοτερο, αλλα λογο οικονομικης κρισης δε προκειται και στερουνται.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Συμφωνώ σε ΟΛΑ που λες, αλλά βάζω και τον παραγοντα που ανεφερα παραπανω:αν έχεις παλέψει για κατι και δεν τα καταφερες, λες οκ, δεν μπορω να το αλλαξω αλλα μπορω να ελιχθω, να κάνω κατι άλλο..Φυσικά, μιλαμε για προσωρινες καταστασεις.Το αν αυτο ειναι σταση ζωης ή γίνει στάση ζωής, είναι άλλο θεμα.
    Το να σου αρκουν τα λιγα, για μενα μονο συμβιβασμος δεν ειναι, υπο προυποθεσεις φυσικά...Εννοώ το "δεν χρειαζεται να καταναλωσω για να περασω καλα"...Και όσοι είχαν μαθει στα πολλά και ξεμειναν στα λιγα, λυπάμαι..Αλλά οσοι ειχαν μαθει στα λιγα και τωρα στα λιγοτερα, ισως τα καταφερνουν καλυτερα.Χωρις να ειναι κι αυτο κανονας...
    Για την αγαπη και τις σχεσεις δεν θα μιλησω ειπαμε, γιατι οι περισσοτεροι με λενε "βολεμενη", οποτε τι κουβεντα να κάνω, στο τελος απολογουμαι επειδη δεν ειμαι μονη μου.
    Last edited by Σουέλ; 11-03-2012 at 13:50.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  12. #12
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ειμαι καλα και αισθανομαι καλα. Βεβαια δεν μπορω να το προσδιορισω.
    Ειμαι καλα αλλα ειμαι ανεργος και δεν βλεπω φως στον οριζοντα...

    Ειμαι καλα αλλα ειμαι αφραγγος και εχω κολλησει με ενα πισι και ενα πληκτρολογιο , ισως γιατι εχω μαθει να καταναλωνω για να βγω εξω απο το σπιτι και να περασω καλα.

    Ειμαι καλα αλλα δεν εχω σχεση και ουτε προκειται να κανω , αφου δεν μου χτυπαει την πορτα:P
    Ειμαι καλα και ολα γυρω γκρεμιζονται , εχω την αισθηση οτι και να βρω δουλεια θα πληρωνομαι τελικα με φυστικια και μαλλον ετσι ειναι.

    Γινεται να εισαι καλα χωρις παρον και μελλον?:P
    Το παρον μου και το μελλον μου ειναι η εβδομαδα που γραφω και τοσο επεκτεινεται , γιατι αν κατσω να το σκεφτω , ζησε μαη μου να φας τριφυλλι και τον Αυγουστο σταφυλι.

    Hell , περναω μια πολυ καλη χρονια χωρις λογο και αιτια...νομιζω οτι αυτο σημαινει τελικα να εισαι τρελλος , δεν μπορεις βρε συ να εισαι καλα...δεν υπαρχει προοπτικη ,φυτοζωεις.

    Ε λοιπον ζα μαν φου , εγω περναω καλα.

    Εχω το ιντερνετ, τα παιχνιδακια μου , τις ταινιες μου , τα βιβλια μου , τις σπουδες μου και τα μυαλα στα καγγελα:D
    ...κηπ, αν έκανες αυτό το ποστ πριν κανα δυο χρόνια θα σου έλεγα: "ει, ξύπνα, βγες έξω πάλαιψε για τη ζωή σου, βρες ενδιαφέροντα, μην αρκείσαι σε αυτά! Έλεος κηπ!!!"""

    Τώρα σου λέω, πως όντως και εγώ όπως κάποιος παραπάνω βλέπω πολύ αισιόδοξο και χαρούμενο το μνμ σου και μακάρι όλοι μας να καταφέρουμε να είμαστε ευτυχισμένοι με λιγότερα πράγματα και να βρίσκουμε χαρές σε όσα πριν από καιρό θεωρούσαμε κεκτημένα μας....:)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    'cause life is sweet. Sometimes.
    Και αυτές οι φορές που είναι γλυκιά μας κρατάνε τις φορές που δεν είναι.
    Κηπ σε λατρεύω για τον τρόπο σου. Γενικά.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ειμαι καλα και αισθανομαι καλα. Βεβαια δεν μπορω να το προσδιορισω....
    ...Εχω το ιντερνετ, τα παιχνιδακια μου , τις ταινιες μου , τα βιβλια μου , τις σπουδες μου και τα μυαλα στα καγγελα:D
    ..λίγα τάχεις όλ' αυτά! Κάποτε που είχες κι αυτά, άλλα ίσως κι άλλα κι ήθελες κι άλλα περισσότερα, όχι μόνο εσύ όλοι μας,
    η ζωή σου ήταν περίπλοκη, σκληρή και δύσκολη δοκιμασία, το να βγάλεις πέρα μια μέρα, που θάθελες νάχει άλλες 24ώρες αγώνα άνισης πάλης!..
    Όμως και με τα πολλά και δύσκολα και πάλι καλά δεν περνάμε, γιατί το κυνήγι αυτό είν' εθιστικό και τελικά αποδείχτηκε κι αυτοκαταστροφικό!
    Μήπως το νόημα ίσως βρίσκεται στο " λίγα και καλά ", στο χωρίς σχέδια αύριο και στο τώρα όπως ήθελε προκύψει?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ειμαι καλα και αισθανομαι καλα. Βεβαια δεν μπορω να το προσδιορισω.
    Ειμαι καλα αλλα ειμαι ανεργος και δεν βλεπω φως στον οριζοντα...

    Ειμαι καλα αλλα ειμαι αφραγγος και εχω κολλησει με ενα πισι και ενα πληκτρολογιο , ισως γιατι εχω μαθει να καταναλωνω για να βγω εξω απο το σπιτι και να περασω καλα.

    Ειμαι καλα αλλα δεν εχω σχεση και ουτε προκειται να κανω , αφου δεν μου χτυπαει την πορτα:P
    Ειμαι καλα και ολα γυρω γκρεμιζονται , εχω την αισθηση οτι και να βρω δουλεια θα πληρωνομαι τελικα με φυστικια και μαλλον ετσι ειναι.

    Γινεται να εισαι καλα χωρις παρον και μελλον?:P
    Το παρον μου και το μελλον μου ειναι η εβδομαδα που γραφω και τοσο επεκτεινεται , γιατι αν κατσω να το σκεφτω , ζησε μαη μου να φας τριφυλλι και τον Αυγουστο σταφυλι.

    Hell , περναω μια πολυ καλη χρονια χωρις λογο και αιτια...νομιζω οτι αυτο σημαινει τελικα να εισαι τρελλος , δεν μπορεις βρε συ να εισαι καλα...δεν υπαρχει προοπτικη ,φυτοζωεις.

    Ε λοιπον ζα μαν φου , εγω περναω καλα.

    Εχω το ιντερνετ, τα παιχνιδακια μου , τις ταινιες μου , τα βιβλια μου , τις σπουδες μου και τα μυαλα στα καγγελα:D

    nice, keep....

    αλλα μια επισημανση....
    ο ερωτας δν θα σου σκασει με delivery! :)
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. The Living Dead
    By Jim-Beam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-10-2010, 12:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •