Οταν εχεις υπερβολικα νευρα κι ορεξη για καβγα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851

    Οταν εχεις υπερβολικα νευρα κι ορεξη για καβγα

    αλλα το καταλαβαινεις οτι σου συμβαινει αυτο και πραγματικα δεν θελεις να τσακωθεις και να δημιουργεις προβληματα καταντωντας δυσαρεστος στους γυρω σου, αλλα και μπλεκωντας κι ο ιδιος σε ασχημες καταστασεις, τι κανεις ?

    να ξεδωσεις αλλου δεν παιζει, ουτε γυμναστηριο, ουτε kickboxing ή karate, ουτε στανταρντ καθημερινο σεξακι (δωρακι ειχε και με 20), ουτε το θυμα που επελεξες εκατσε παρολο το κυνηγητο, ουτε οτι αλλο μπορει να βοηθησει. πολλες φορες μπαινω κι εδω κι εχω πολλα νευρα και μου ρχεται να βρισω οταν διαβαζω κατι ενοχλητικο, κι επειδη δε μπορω παντα να συγκρατηθω το κανω και με χριστοπαναγιες και λοιπα ξεσπασματα ξερασματα τα οποια μετανιωνω μετα. και ειμαι σιγουρος οτι και ο διαχειριστης αυτου του site/forum εχει βαρεθει να διαβαζει για μενα να ειμαι εμπλεκομενος παντου, και θα προτιμουσε να με ειχε διωξει δια παντως εδω και καιρο. ωστοσο, εγω δεν γραφτηκα εδω για να προκαλεσω προβληματα, αλλα οταν εστω και λιγο ξεκιναν να μου λενε μαλακιες, ειναι αδυνατον να μην απαντησω λογο των νευρων μου.

    πινω ενα καφε τη μερα το πρωι οποτε αμφιβαλλω οτι φταιει η υπερβολικη δοση καφεϊνης. παιρνω και χαπια καθημερινα που υποτιθετε ειναι σχετικα και με τα νευρα, αλλα δε νιωθω καμια αλλαγη και δεν καλυτερευουν τα πραματα να ξεχνιεμαι. ο ψυχολογος θα πει οτι φταιει και η κριση που ειναι ολα δυσκολα τωρα και πρεπει να κανουμε λιγη υπομονη, φταιει και το περιβαλλον που ζουμε και μας επηρεαζει ολους αμεσα, αφου με περιβαλλουν αναγκαστικα ηλιθιοι ανθρωποι που μενουμε στο ιδιο σπιτι μα και αχρηστοι γειτονες, και λεφτα δεν υπαρχουν να ξεφυγω απ'αυτη τη καταπιεση.

    τι αλλο μπορω να κανω για να ηρεμω ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Προσπαθησε να αλλαξεις τον τροπο που εξφραζεις τον θυμο σου, θα σε βοηθουσε να σκεφθεις πως σκεφτεται ο αλλος και να μπεις στην θεση του...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    προσπαθω πολλες φορες οταν με πιανουν να κανω κατι αλλο, σφιγγω τα δοντια και τρεμω ολοκληρος απ'την οργη, βαραω μπουνιες σε οποιο επιπλο βρω και σε πορτες, ακουω μουσικη δυνατα αδιαφορωντας για οσους φωναζουν κ.α. παλιοτερα εσπαγα και πραγματα, μεχρι και εναν τοιχο μια φορα, για να μη σπασω ανθρωπους. δε θελω να καταντω βιαιος, προσπαθω να ρθω στη θεση των αλλων οταν με βλεπουν να συμπεριφερομαι ασχημα χωρις λογο, ομως για μενα φαινεται να υπαρχει λογος αφου ειναι σαν να μου φταινε ολοι οι αλλοι που κακοπερναω, γιατι δεν επελεξα τιποτα απ'αυτο που ζω. τους καταλαβαινω οταν φοβουνται κι απομακρυνονται, αλλα αυτο αντι να με κανει καλυτερα με εκνευριζει ακομα περισσοτερο, σαν να μου δειχνουν ποσο αδυναμοι ειναι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Το ξερω, το εχω περασει, πρεπει να συγχωρησεις και να μην ζητας τπτ απο τους αλλους, θα ηρεμησεις και δεν θα νιωθεις απορριψη. Αυτο δουλευει ομως με συγκεκριμενα ατομα και οχι οταν εχεις απορριψη παντου, πρεπει να εχεις και καπου να στηριχθεις για να αντεξεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    προσπαθω πολλες φορες οταν με πιανουν να κανω κατι αλλο, σφιγγω τα δοντια και τρεμω ολοκληρος απ'την οργη, βαραω μπουνιες σε οποιο επιπλο βρω και σε πορτες, ακουω μουσικη δυνατα αδιαφορωντας για οσους φωναζουν κ.α. παλιοτερα εσπαγα και πραγματα, μεχρι και εναν τοιχο μια φορα, για να μη σπασω ανθρωπους. δε θελω να καταντω βιαιος, προσπαθω να ρθω στη θεση των αλλων οταν με βλεπουν να συμπεριφερομαι ασχημα χωρις λογο, ομως για μενα φαινεται να υπαρχει λογος αφου ειναι σαν να μου φταινε ολοι οι αλλοι που κακοπερναω, γιατι δεν επελεξα τιποτα απ'αυτο που ζω. τους καταλαβαινω οταν φοβουνται κι απομακρυνονται, αλλα αυτο αντι να με κανει καλυτερα με εκνευριζει ακομα περισσοτερο, σαν να μου δειχνουν ποσο αδυναμοι ειναι.
    Kai συ να ήσουν στη θέση τους και σου χαλούσαν κάποιοι την διάθεσή σου, θα τους απομάκρυνες. Αδύναμοι βεβαια είναι όλοι γιατί όλοι έχουν προβλήματα και μαλιστα ακόμα περισότερα αυτή την εποχή και ψάχνουν στήριγμα, σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να στηρίξουν τον άλλον. Οι μόνοι που ίσως μπορούν να σε στηρίξουν από λίγο εως πολύ είναι οι γονείς σου αν έχουν και αυτοί ψυχικά αποθέματα, καλλιέργεια και οικονομική άνεση. Ισως και με κάτι πιο μικρό όπως ένα καθημερινό πιατο σπιτικό φαί. Από τους φίλους δεν περιμένουμε και πολλά, απλά μια ωραία κουβεντα σε κάποιο χώρο και εννοείται ότι πρέπει να ασχολείσαι και συ με τα δικά τους θέματα, να στηρίζεις δηλ. και συ ψυχολογικά όχι μόνο αυτοί (αν το κα΄νουν βεβαια και δεν είναι ψυχολογικά βαμπίρ). Για τον-την σύντροφο τώρα τί να σου πω. Προσωπικά έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά σε αυτό τον τομέα. Το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι ότι όλοι προσπαθούν να βολευτούν από τον άλλον, να τολμήσω να πω και τη λέξη να "εκμεταλλευτούν" τον άλλο. Μόνο έτσι είναι οι ίδιοι καλά. Το αμοιβαίο είναι δύσκολο, δεν ζούμε πια σε εποχές που ζούσαν οι παππούδες μας, που οι σχέσεις κρατιόντουσαν με την ανοχή της γυναίκας που τα υπομένει όλα προκειμένου να μη χαλάσει το σπίτι της ή προκειμένου να παντρευτεί και να μην την λενε γεροντοκόρη, επομένως σκέψου πόσο έχουν δυσκολέψει τα πράγματα στις σχέσεις.
    Το άλλο που έχω δει είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν έμαθαν ποτέ στη ζωή τους να δίνουν (είτε από το dna τους είτε από τη ανατροφή του). Και είναι πολλοί αυτοί. Και αυτό να ξέρεις δύσκολα διορθώνεται γιατί πονάει πολύ το να μάθουν να δίνουν.

    Οσο για το θέμα της ηρεμίας, εκτός από αθλητισμό είναι να έχεις κάποια χόμπι που σε ευχαριστούν (πχ μουσική) και ίσως να γαληνέψεις τη ψυχή σου μεσα από το θρησκεία στην οποία βρίσκουν καταφύγιο πολλοί άνθρωποι και πραγματικά είναι πιο γαληνεμένοι από αυτούς που ασχολούνται με τα εν κόσμω αγαθά και τις εν κόσμω σχέσεις.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ατυχησατε γιατι δεν εχω γονεις ουτε φιλους και ειμαι αντικοινωνικος και μισανθρωπος. βεβαια υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που δυστυχως λογο αναγκης μενω ακομα σπιτι τους και τρωω και το φαγι τους, αλλα παραπανω καμια απολυτως επικοινωνια. αν ειχα ενα μερος καπου αλλου να με φιλοξενησουν δωρεαν, και κυριως να νιωθω ανετα εκει, θα πηγαινα ευχαριστως.

    οσο για τον αρνητισμο εξαρταται, γιατι εγω ειμαι ψυχολογικο βαμπιρ. τρεφομαι απ'τους αλλους, κι απ'τη κλαψα και γενικα καθε ειδους αρνητικη ενεργεια. αυτο μεχρι ενα οριο το οποιο βαζω εγω στον εαυτο μου. συγκεκριμενα οταν συμπαθω ορισμενα ατομακια θελω να τα βοηθαω, γουσταρω παρα πολυ να μου βγαζουν τον αρνητισμο τους και να κλαιγονται νιωθωντας καλυτερα κι αυτοι που τα ειπανε αλλα κι εγω που τους ακουσα και τους βοηθησα (εστω που τους ειδα σε κακη στιγμη).

    οταν ομως εχουν νευρα κι ορεξη για καβγα, τοτε ή θα συγκρουστουμε αναποφευκτα αν με αδικησουν (λογο ζωδιου κουβαλαω κι εγω κερατακια ειναι αληθεια), ή θα αδιαφορισω γιατι ξερω οτι δε σκεφτονται λογικα εκεινη την ωρα και μπορει να μην εννοουν οσα λενε, ή αν τελικα μου συμπεριφερθουν πολυ ασχημα ισως και να τα ξεγραψω κι ολας, γιατι εχουμε κι εναν εγωισμο να θρεψουμε.

    χομπι εχω, μουσικη -οπως μπορεις να διαβασεις και πανω- ακουω και πολυ μαλιστα, αλλα ορισμενες φορες ακομα κι αυτα δεν ειναι ικανα να σου αλλαξουν διαθεση. τα περι θρησκειας τα σκεφτομουν παλι προσφατα, αλλα δε κατεληξα αν τελικα σε βοηθαει ψυχολογικα να ανηκεις και να πιστευεις καπου-κατι, το οποιο ειναι ανυπαρκτο. σαν να χρειαζομαστε ενα ψεμα, μια ψευτικη ελπιδα, για να δωσουμε νοημα στη ζωη μας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Δεν προσγειωνεσαι λιγο λεω εγω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ατυχησατε γιατι δεν εχω γονεις ουτε φιλους και ειμαι αντικοινωνικος και μισανθρωπος. βεβαια υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που δυστυχως λογο αναγκης μενω ακομα σπιτι τους και τρωω και το φαγι τους, αλλα παραπανω καμια απολυτως επικοινωνια. αν ειχα ενα μερος καπου αλλου να με φιλοξενησουν δωρεαν, και κυριως να νιωθω ανετα εκει, θα πηγαινα ευχαριστως.

    οσο για τον αρνητισμο εξαρταται, γιατι εγω ειμαι ψυχολογικο βαμπιρ. τρεφομαι απ'τους αλλους, κι απ'τη κλαψα και γενικα καθε ειδους αρνητικη ενεργεια. αυτο μεχρι ενα οριο το οποιο βαζω εγω στον εαυτο μου. συγκεκριμενα οταν συμπαθω ορισμενα ατομακια θελω να τα βοηθαω, γουσταρω παρα πολυ να μου βγαζουν τον αρνητισμο τους και να κλαιγονται νιωθωντας καλυτερα κι αυτοι που τα ειπανε αλλα κι εγω που τους ακουσα και τους βοηθησα (εστω που τους ειδα σε κακη στιγμη).

    οταν ομως εχουν νευρα κι ορεξη για καβγα, τοτε ή θα συγκρουστουμε αναποφευκτα αν με αδικησουν (λογο ζωδιου κουβαλαω κι εγω κερατακια ειναι αληθεια), ή θα αδιαφορισω γιατι ξερω οτι δε σκεφτονται λογικα εκεινη την ωρα και μπορει να μην εννοουν οσα λενε, ή αν τελικα μου συμπεριφερθουν πολυ ασχημα ισως και να τα ξεγραψω κι ολας, γιατι εχουμε κι εναν εγωισμο να θρεψουμε.

    χομπι εχω, μουσικη -οπως μπορεις να διαβασεις και πανω- ακουω και πολυ μαλιστα, αλλα ορισμενες φορες ακομα κι αυτα δεν ειναι ικανα να σου αλλαξουν διαθεση. τα περι θρησκειας τα σκεφτομουν παλι προσφατα, αλλα δε κατεληξα αν τελικα σε βοηθαει ψυχολογικα να ανηκεις και να πιστευεις καπου-κατι, το οποιο ειναι ανυπαρκτο. σαν να χρειαζομαστε ενα ψεμα, μια ψευτικη ελπιδα, για να δωσουμε νοημα στη ζωη μας.
    O,τι δίνεις επομένως αυτό εισπράτεις. Οταν κυνηγάς την αρνητική ενέργεια από τους άλλους πώς είναι δυνατό να σου έρθει η θετική ενέργεια για να γεμίσεις μεσα σου. Με την αρνητική ενέργεια δεν τρεφόμαστε. Πρέπει να βρούμε τρόπους να τη διώξουμε από πανω μας. Γιατί όσο και να νομίζεις ότι τρέφεσαι από αυτήν είναι πολύ συντομο αυτό το χρονικό διάστημα "χαράς¨που εισπρατεις και μετα σου έρχεται πολλαπλάσια πάνω σου. Πρέπει να τη δεις αλλιώς. Δε βγαίνει έτσι η ζωή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    αλλα το καταλαβαινεις οτι σου συμβαινει αυτο και πραγματικα δεν θελεις να τσακωθεις και να δημιουργεις προβληματα καταντωντας δυσαρεστος στους γυρω σου, αλλα και μπλεκωντας κι ο ιδιος σε ασχημες καταστασεις, τι κανεις ?

    τι αλλο μπορω να κανω για να ηρεμω ?
    ..δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να καταφέρει βελτιώσεις ανθρώπινες, κάποιος, που δηλώνει ότι είναι ένα βαμπίρ.
    Χρειάζεται να τα ξεχωρίσεις πρώτα μέσα σου. Σε ανθρώπινες συμπεριφορές, να πούμε την άποψην,
    σε βαμπίρ εγώ τουλάχιστον δεν τόχω και σίγουρα θα πέσω έξω!
    ΚΕΝΟ απ' την στιγμή που αντιλαμβάνεσαι την προβληματικότητα της κατάστασης, ψάξε και τα αίτια της.
    Θάρθη στιγμή που θα ντρεπόμαστε να λέμε ότι έχουμε πρόβλημα, γιατί το πρόβλημα είμαστε εμείς, άσχετα αν
    δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Δεν προσγειωνεσαι λιγο λεω εγω...
    προσγειωμενος ειμαι φιλε μου, πιο γη δε προκειται να πατησω. αμα παω πιο μεσα θα πεσω στη κοιλη γη και μετα με πιανει καταθλιψη γιατι δε βλεπω ηλιο και θα μου λες παλι τραβα σε κανα γιατρο και παρε τα χαπια σου.

    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    O,τι δίνεις επομένως αυτό εισπράτεις. Οταν κυνηγάς την αρνητική ενέργεια από τους άλλους πώς είναι δυνατό να σου έρθει η θετική ενέργεια για να γεμίσεις μεσα σου. Με την αρνητική ενέργεια δεν τρεφόμαστε. Πρέπει να βρούμε τρόπους να τη διώξουμε από πανω μας. Γιατί όσο και να νομίζεις ότι τρέφεσαι από αυτήν είναι πολύ συντομο αυτό το χρονικό διάστημα "χαράς¨που εισπρατεις και μετα σου έρχεται πολλαπλάσια πάνω σου. Πρέπει να τη δεις αλλιώς. Δε βγαίνει έτσι η ζωή.
    δεν ειναι οτι τη κυνηγω, μη κολλατε στις λεξεις και βγαζετε λανθασμενα συμπερασματα. απλα δεν εχω προβλημα να κατσω να ακουσω εναν ανθρωπο, να μου πει τον πονο του, οταν τον συμπαθω και νιωθω πως κερδιζω κατι ετσι. δεν ισχυει για ολους, ουτε ειμαι συλλεκτης ψυχολογικων προβληματων κι αρνητικης ενεργειας των παντων.

    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    ..δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να καταφέρει βελτιώσεις ανθρώπινες, κάποιος, που δηλώνει ότι είναι ένα βαμπίρ.
    Χρειάζεται να τα ξεχωρίσεις πρώτα μέσα σου. Σε ανθρώπινες συμπεριφορές, να πούμε την άποψην,
    σε βαμπίρ εγώ τουλάχιστον δεν τόχω και σίγουρα θα πέσω έξω!
    ΚΕΝΟ απ' την στιγμή που αντιλαμβάνεσαι την προβληματικότητα της κατάστασης, ψάξε και τα αίτια της.
    Θάρθη στιγμή που θα ντρεπόμαστε να λέμε ότι έχουμε πρόβλημα, γιατί το πρόβλημα είμαστε εμείς, άσχετα αν
    δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε!
    τα αιτια της μαλλον ειναι η κριση, που δεν εχω λεφτα να παω να νοικιασω μονος μου, να εχω το κεφαλι μου ησυχο, και να ζω με ολες τις ανεσεις. επισης πρεπει να παιζει ρολο και το οτι ειμαι μονος, και δε νιωθω αποδεκτος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Μπααα, εγω νμζ πως εχεις ανεβει στον θρονο σου και δεν αφηνεις κανεναν κοντα μη τυχον και δει πως εισαι ανθρωπος με αδυναμιες και σε αμφισβητησει :Ρ

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κοιταξε, οταν εχεις αυτοπεποιθηση, σου λενε πως τη ψωνισες και ανεβηκες στο θρονο σου. οταν δεν εχεις σου λενε πως κλαιγεσαι, πρεπει να πας στο γιατρο ή να παρεις τα φαρμακα σου. εγω ωστοσο προσπαθω να νιωθω καλα, αλλα απο εκει και περα δε γινεται να ειμαι μονιμως με την ιδια διαθεση. πιστευω λοιπον οτι δεν ειμαι μονιμως σ'αυτον τον αναθεματισμενο θρονο. ναι μεν υπαρχει, καθομαι μερικες φορες να ξεκουραστω, αλλα οχι παντα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Αλλο να εχεις αυτοπεποιθηση και αλλο να ισοπεδωνεις τους αλλους για να νιωθεις ανωτερος...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    κοιταξε, οταν εχεις αυτοπεποιθηση, σου λενε πως τη ψωνισες και ανεβηκες στο θρονο σου. οταν δεν εχεις σου λενε πως κλαιγεσαι, πρεπει να πας στο γιατρο ή να παρεις τα φαρμακα σου. εγω ωστοσο προσπαθω να νιωθω καλα, αλλα απο εκει και περα δε γινεται να ειμαι μονιμως με την ιδια διαθεση. πιστευω λοιπον οτι δεν ειμαι μονιμως σ'αυτον τον αναθεματισμενο θρονο. ναι μεν υπαρχει, καθομαι μερικες φορες να ξεκουραστω, αλλα οχι παντα.
    κοίταξε άμα παραπαίεις ανάμεσα στο θρόνο και στο απόλυτο ΚΕΝΟ δικαιλογημένα να νιώθεις οργή και νεύρα.
    Το κακό είναι, ότι και τ' αποπνέεις κιόλας και μήπως έτσι δικαιολογείται και τ' ότι είσαι και παραμένεις μόνος!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    [τα αιτια της μαλλον ειναι η κριση, που δεν εχω λεφτα να παω να νοικιασω μονος μου, να εχω το κεφαλι μου ησυχο, και να ζω με ολες τις ανεσεις. επισης πρεπει να παιζει ρολο και το οτι ειμαι μονος, και δε νιωθω αποδεκτος.[/QUOTE]
    Ξέρεις πολλούς τη σημερινή μερα να μπορούν να μενουν και αυντηρούνται μόνοι τους; Εγώ πάντως όχι. Και σου μιλάει μια που ζούσε δύο χρόνια μόνη της και είχε δουλειά αλλά τώρα πια ακόμα και δουλειά που έχω είναι τόσες οι περικοπές και τόση η αυξηση των εξόδων που δεν μπορώ. Επομένως αναγκαστική συγκατοίκηση είτε με γονείς, είτε με κάποιον άλλο, σου ταιράζει,δε σου ταιριάζει σα προσωπικότητα. Αγώνας επιβίωσης θα έλεγα.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νεύρα νεύρα κι άλλα νεύρα....
    By LadyAngel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 12-12-2011, 19:18
  2. Ειναι γκει, ερωτευμενος με καποιον αλλο/αλλη, η υπερβολικα δειλος ???
    By ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-12-2010, 19:02
  3. Νεύρα,νεύρα και αλκοόλ
    By mpirakia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 02-02-2010, 17:14
  4. Replies: 11
    Last Post: 28-12-2009, 10:57
  5. ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑΑΑ...
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 11-10-2006, 17:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •