ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    2

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ

    δεν αντέχω άλλο...νιώθω ότι είμαι μια άχρηστη που απλά τρώει τα χρήματα των γονιών της...είμαι 20 χρονών,σπουδάζω σε άλλη πόλη και δεν έχω περάσει ούτε ένα μάθημα της σχολής μου απλά επειδή όταν έρχεται η ώρα της εξεταστικής δεν μπορώ να κάτσω και να διαβάσω με αποτέλεσμα μετά να με τρώνε οι τύψεις και να νιώθω ένα μηδενικό!φίλους έχω θεωρητικά απλά σπάνια νιώθω ότι περνάω καλά,σαν κάτι να με εμποδίζει...δεν μπορώ να νιώσω απόλυτα ελεύθερη και να χαρώ κάθε στιγμή μαζί τους...επίσης δεν μπορώ να μιλάω άνετα μαζί τους,νιώθω ότι θα κρίνουν είτε με την καλή είτε με την κακη΄έννοια κάθε κίνησή μου και ίσως για αυτό δεν μπορώ να νιώσω άνετα!έχω έναν φίλο ο οποίος με κάνει και νιώθω γεμάτη απλά τελευταία έχουμε χαθεί επειδή δεν έχει πολύ ελεύθερο χρόνο!δυστυχώς όμως δεν ζούμε στις ίδιες πόλεις για να μπορώ να τον έχω κοντά μου κάθε φορά που τον χρειάζομαι!επίσης έχω πρόβλημα με το βάρος μου,είμαι αρκετά υπέρβαρη,γεγονός που θεωρώ ότι μου στερεί την δυνατότητα να νιώσω χαρά!νιώθω πολύ ανασφαλής και είμαι ιδιαίτερη ευάλωτη σε αυτό το θέμα αν και προσπαθώ να το κρύβω από τους γύρους μου...το κακό είναι ότι ενώ θα ήθελα να αδυνατίσω,τα κιλά μου είναι πάρα πολλά και η όλη προσπάθεια,μου φαίνεται βουνό με αποτέλεσμα να μην προσπαθώ σχεδόν καθόλου,να στεναχωριέμαι και να μην βγαίνω από το σπίτι απλά επειδή δεν θέλω να με δουν σε αυτά τα χάλια!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    10
    Γλυκειά μου καλημέρα.

    Δεν υπάρχει τίποτα που δε διορθώνεται με λίγη προσπάθεια.Σου μιλάω από πείρα.Έχω χάσει 42 κιλά,πεινώντας ελεεινά,αλλά το ήθελα και το κατάφερα.

    Επειδή η ώρα είναι δύσκολη και έχω να φύγω σε λιγάκι,έχω να σου πω ότι σε νοιώθω απόλυτα.Έχω βιώσει το σεξισμό και ξέρω πως είναι να μη θες να βλέπεις ούτε τον καθρέφτη (εμένα ήταν εχθρός μου πολλά χρόνια) .

    Υπομονή θέλει...όλα διορθώνονται,μη σε παίρνει από κάτω.

  3. #3
    Το να αδυνατίσεις είναι θέμα θέλησης, και κατάλληλες διατροφές υπάρχουν, και γυμναστηρια και εξειδικευμένα ινστιτούτα αδυνατίσματος, λοιπόν!, που ειναι το πρόβλημα?
    Με τα μαθήματα ποιο ειναι το πρόβλημα? δύσκολη σχολή που πετσοκόβουν οι καθηγητες ( άρα θέλει μέθοδο μελέτης πρώτα και μετά να στρωθείς στη μελέτη), δεν διαβάζεις (άρα όντως χάνεις τον καιρό σου και στο τέλος θα βρεθεις βαρυφορτωμένη με τα μαθηματα που θα χρωστάς και θα παρατησεις για το λόγο αυτο τη σχολή, άρα και πάλι μεθοδος και να στρωθεις στο διάβασμα) ή ψυχολογικά αίτια (κατάθλιψη, μοναξιά που σε τετοιες περιπτωσεις το άτομο δεν μπορει να διαβασει)? μονο στην τελευταια περίπτωση θα έλεγα εντάξει και να το συζητήσουμε.
    Με τους φίλους κλπ μην προμελετάς τη σκέψη των άλλων και αυτό να μη σε αφηνει να εκφραστείς ελεύθερα γιατι με τον τροπο αυτο απομακρύνεσαι από κοντά τους χωρις να το καταλάβεις. να εισαι προσεκτική στο τι λες όταν έχεις ενδείξεις ότι τετοια είναι η συμπεριφορά τους, διαφορετικά αφηνεις τον εαυτο σου ελεύθερο να εκφραστεί όπως κανουν όλοι οι υπολοιποι στην παρέα.
    Με αυτα θα έχεις λιγοτερες τυψεις απεναντι στους γονεις σου.
    γιάννης

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Χανια
    Posts
    21
    Kαλησπερα Μαρια.

    Οπως σου ειπαν και τα δυο προυγουμενα παιδια το βαρος σου μπορεις εαν θες να το ελενξεις.....ειναι σιγουρα δυσκολο αλλα οχι ακατορθοτο...
    Βασικα πρεπει να βαλεις προτερεοτητες στην ζωη σου.Να πεις παραδειγμα,οτι αρχιζω με το βαρος μου,μετα εχουν προτερεοτητα τα μαθηματα μου,μετα οι φιλοι μου και ου το καθε εξης...
    Τωρα τα εχεις μεσα στο μυαλο σου ολα μαζι ενα ''σορο'' με αποτελεσμα να σε κανουν να νιωθεις χαλια και οτι δεν θα καταφερεις να τα βγαλεις περα.... οποτε τα πιανεις ενα-ενα (ας ειναι χρονοβορο) αλλα με το που θα δεις αποτελεσματα, θετικα θα αναπτεροθεις ηθικα και συναισθηματικα.... ολοι εχουμε περασει αυτο το ''βουνο'' λιγο εως πολυ, με διαφορετικα προβληματα που οσο ομως τα ειχαμε ολα μαζι δεν εβγαινε τιποτα...
    ουδεν κακον αμιγες καλου.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Δήμητρα Ν. View Post
    Γλυκειά μου καλημέρα.

    Δεν υπάρχει τίποτα που δε διορθώνεται με λίγη προσπάθεια.Σου μιλάω από πείρα.Έχω χάσει 42 κιλά,πεινώντας ελεεινά,αλλά το ήθελα και το κατάφερα.

    Επειδή η ώρα είναι δύσκολη και έχω να φύγω σε λιγάκι,έχω να σου πω ότι σε νοιώθω απόλυτα.Έχω βιώσει το σεξισμό και ξέρω πως είναι να μη θες να βλέπεις ούτε τον καθρέφτη (εμένα ήταν εχθρός μου πολλά χρόνια) .

    Υπομονή θέλει...όλα διορθώνονται,μη σε παίρνει από κάτω.
    εγω εχασα 25 τρωγοντας, απλλα προσπαθω να μην αγχωνομαι για τπτ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    mariapap παλια ήμουν κ γω σε μια σχολη που στα 3-4 χρ ειχα περασει 3 μαθηματα, κοινως ένιωθα άχρηστη όπως λες κι εσύ, ήμουν κλεισμένη στο σπίτι μια μεγάλη περίοδο, μια αλλη μεγάλη περίοδο δε με έβλεπε το σπίτι γιατί το έριχνα στο ποτο κ γενικα στο εξω...(αντίδραση ίσως ποιος ξέρει..) κ αφού το εχεσα το θεμα εστρωσα το κωλο μου ξαναδωσα εξετασεις περασα σε αλλη σχολη στην οποια ειμαι τωρα κ δε χρωστάω κανενα μαθημα μεχρι τωρα. Όχι πως όλο αυτό είναι η λύση :\ ή οτι έχω λύσει τα προβλήματά μου και οτι δεν εχω αγχος με τη σχολη κ οτι δεν εχω ''ψυχολογικά''.. απλά θέλω να πω οτι χωρίς προσπάθεια και κόπο τίποτα δε γίνεται.. ή τουλάχιστον αν δε κανεις ένα βηματάκι (έστω κ μικρό) κάθε φορά, δε θα πας παρακάτω σε ότι κι αν είναι αυτό που στοχεύεις..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    2
    σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τον χρόνο σας!το ξέρω ότι πρέπει να τα βάλω σε μία σειρά τα πράγματα...ήδη προσπαθώ τουλάχιστον με τα θέματα της σχολής!σήμερα αφιέρωσα αρκετό χρόνο για τα της σχολής,διάβασα αρκετά κι έχω σκοπό να αφιερώνω καθημερινά αρκετό από τον χρόνο μου!!
    gothly η σχολή στην οποία είμαι μου αρέσει πολύ,δεν θα ηθελα να αλλάξω,ήταν άλλωστε η επιλογή μου!!και πραγματικά απορώ με τον εαυτό μου σε αυτό το θέμα!
    Δήμητρα πραγματικά μπράβο σου...κι εγώ τόσα περίπου θα ήθελα να χάσω!ακολουθούσες κάποιο πρόγραμμα?το κακό με μένα είναι ότι θέλω πολύ να αδυνατίσω και σκέφτομαι πόσο πιο ωραία θα είναι η ζωή μου και πόσο πιο όμορφα θα αισθάνομαι κι εγώ η ίδια αλλά και πάλι νιώθω ότι δεν είμαι τόσο δυνατή ώστε να το πάρω απόφαση και να ξεκινήσω την ουσιαστική προσπάθεια!είναι και χρονοβόρο και νιώθω ότι δεν θα φτάσει ποτέ στο τέλος όλο αυτό!δυστυχώς αυτό το πρόβλημα μου έχει και αντίκτυπο στην προσωπική μου ζωή!είμαι ερωτευμένη με έναν φίλο μου και αυτός το ίδιο...όταν με ρώτησε αν νιώθω πράγματα για εκείνον τον απέφυγα λέγοντας στους φίλους μου ότι και καλά νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα ενώ στην πραγματικότητα δεν ήθελα να κάνουμε σχέση λόγω αυτού του προβλήματος!δεν θα ήθελα να νιώθει άσχημα για μένα και να ντρέπεται ή ακόμα χειρότερα να τον κοροιδεύουν οι φίλοι του!

Similar Threads

  1. Δεν μπορω να το εξηγησω...
    By flower in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 02-11-2011, 01:19
  2. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΞ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 18-09-2011, 13:59
  3. δεν μπορώ να χαλαρώσω!
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 30-08-2011, 00:35
  4. ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2009, 21:37
  5. Δεν μπορω να φαω
    By danah in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2008, 18:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •