Ακμή και κακή ψυχολογία.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 56
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by chesire View Post
    σανυ οταν τα διεκοψα δεν πηρα αντικαταθλιπτικα, παροτι ειχα χοντρο προβλημα, μονο ψυοχθεραπεια εκανα. απλως μου ειπε η γιατρος να τα σταματησω επειδη επιδεινωνουν τα προβληματα αγχους και καταθλιψης. ρε συ μην τρελαινεσαι, σου μιλαει ενα ατομο υπερβολικα απαισιοδοξο και μιζερο τωρα. οσο ειχα ακμη και επαιρνα χαπια και το προσωπο μου ηταν σκασμενο και ξεφλουδιζε, μπορω να σου πω πως εξακολουθουσα να αερεσω στα αγορια, λες και δεν το παρατηρουσαν. και δεν ημουν 15 να πεις οτι δικαιολογειται, ημουν 20. ολα θεμα εγκεφαλου ειναι, μην βαζεις στο νου σου αλλο ενα λογο να σε κανει να νιωθεις ασχημα. σε 4 μηνες θα εισαι μια χαρα, ειναι σχεδον σιγουρο. επισης να προσεξεις λιγο και τον τροπο διατροφης σου καθως και την εκθεση στον ηλιο και το καπνισμα. μου μειωθηκε αισθητα η ακμη οταν εβαζα αντηλιακο το καλοκαιρι και δεν καθομουν πολλες ωρες στον ηλιο και οταν εκοψα το τσιγαρο. παιζει πολυ ρολο (δεν ξερω αν καπνιζεις)
    Σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις για άλλη μία φορά chesire ( και πολύ ωραίο nick, γατίσιο )
    Εχεις δίκιο ότι βάζω άλλη μία σκοτούρα στο μυαλό μου, αλλά δεν θα είχα φτάσει εδώ που είμαι αν δεν είχα περάσει κοντά 4 χρόνια ταλαιπωρίας -βγάζω εκτός τα χρόνια γυμνασίου λυκείου που έβγαζα 3-4 σπυράκια και κάτι μπιμπικάκια και πλενόμουν με κάτι σαπούνια, ας πουμε ότι τα ξεχνάω, αν και πάλι στις παρέες είχα το πιο εμφανές προβλημα και γκρίνιαζα απο τότε , η αχάριστη. Που να ξερα...!

    Είναι το γεγονος ότι έχω κάνει τόσες προσπάθειες και έχω δώσει λεφτά χαμένα, με έχουν ταλαιπωρήσε άσχετοι γιατροί και έκανα ό,τι ήταν ανθρωπίνως δυνατόν. Έμαθα κι εγώ παρα πολλά γύρω από την υγεία του δέρματος. Φοράω αντιλιακή, αποφεύγω τον ήλιο, τρωω καλύτερα και έκοψα και το κάπνισμα γιατί δεν ξέρω αν σχετίζεται άμεσα (που δε νομίζω) αλλά έμεσσα σίγουρα, καθώς ως καπνίστρια δε θα είχα τόσο καλή απορρόφηση βιταμινών που κάνουν καλό στο δέρμα.

    Όλα τα έχω κάνει... μόνο στην Παναγιά της Τήνου δεν έχω πάει γονατιστή (χωρίς ειρωνία, το σκεφτόμουν) Ωστόσο κανένα αποτέλεσμα. Ευτυχώς που στα νεύρα μου επάνω δεν κάπνισα κανένα τσιγαράκι και βγήκε και κάτι καλό! χαχαχαχ
    Πάντως θα προσπαθήσω να κάνω λίγο ακόμη υπομονή. Εφτασα που έφτασα ως εδώ... Μακάρι σε 4 μήνες να λάμπω

    Chesire, καλή δύναμη και σε σένα, για την ακμή και για όλα.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Γεια σου Σάνυ κι από μένα είχα και γω πρόβλημα ακμης στο παρελθόν αλλά σε πολύ νεαρή ηλικία. Γύρω στα 11 άρχισαν να βγαίνουν τα πρώτα και στα 17 είχαν κιόλας σταματήσει. Είχα κάνει φυσικά κ γω όλες αυτές τις ανούσιες θεραπείες με λοσιόν κ.τ.λ χωρις αποτέλεσμα και στα 17 δοκίμασα και φάρμακα τα όποία λόγω υπερβολικής ξηρότητας με κούρασαν και τα παράτησα. Τρόμαξα κι από αυτά που έγραφαν οι οδηγίες χρήσης (μέχρι και για τερατογένεση μιλούσαν εάν μείνεις έγκυος σε διάστημα μικρότερο από 2 χρόνια) Σου έχει πει ποτέ κάποιος γιατρός ότι μπορεί να είναι κληρονομική πάθηση; γιατί εγώ τα πήρα από τον μπαμπά που δεν του άφησαν σημάδια κιόλας ενώ σ' εμένα αφησαν και για ένα πράγμα που δεν συγχωρω τον εαυτό μου είναι που τα πείραζα. ΣΟΣ μην τα πειράζεις καθόλου γιατί τα σημάδια δεν φεύγουν εύκολα ίσως να μην φύγουν και ποτέ.
    Αφού ο γιατρός σου συνέστησε φάρμακα για την κατάθλιψη καλά θα κάνεις να τα πάρεις. Τι συμπτώματα παρουσιάζεις;

    Γεια σου Gypsy Cello! Πέρασες κι εσύ δύσκολα και σε μικρη ηλικία... Όταν λες σημάδια εννοείς μικρές ουλές και γενικά κάποιες τραχύτητες στο δέρμα; Έγω είχα την τάση επίσης να τα πειράζω παλιά. Έχω δυο ουλίτσες, αμελητέες σε μέγεθος κεφαλιου καρφίτσας... Δε με πειράζουν. Ξέρω ΄ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες σημαδιων, ουλές και κοκκινάδια. Εγώ ανήκω στη 2η όπως μου είπαν πολλοί γιατροί, αλλά μετα απο την επιτυχή ολοκλήρωση της θεραπείας φεύγουν και αυτά σε λίγο καιρό λένε. Μακάρι..
    Οσο για τα φάρμακα όντως είναι τόσο βαρια, και όντως πρέπει να μην κάνω παιδί μέσα στα επόμενα 1-2 έτη γιατί είναι αυξημένες οι πιθανότητες για τερατογένεση. Επομένως δεν σκέφτομαι τη δημιουργία οικογένειας προς το παρόν, χαχαχα. Εδω βγάζω ακόμη σπυράκια

    Για κληρονομικότητα μου έχουν πει αλλά η μαμά μου λέει ότι έβγαζε ένα μόνο στην περίοδο και όλες οι φωτογραφίες τη δείχνουν να έχει απίστευτο δέρμα ενώ ο μπαμπάς μου θυμάται λέει ότι όταν πρωτογνωρίστηκαν είχε κάτι σπυράκια και να μην αγχώνομαι θα μου φύγουν όπως της έφυγαν (και μετά τον αρχίζει η μαμά "τι λές καλέ; πότε είχα εγώ πολλά σπυράκια;;
    Είχε και η αδερφή μου ακμή που είναι μεγαλυτερη αλλά λίγο πιο ήπια και όχι τόσο επίμονη, και χωρίς να κάνει και πολλά-πολλά της έφυγαν, ειδικά αφότου έγινε μανούλα και τώρα έχει δέρμα που δεν το πιστεύεις ότι είχε ακμή.

    Όσον αφορά τα συμπτώματα, τώρα εχω ηρεμήσει κατα πολύ... Πριν τα Χριστούγεννα έγινε η πρώτη διάγνωση, αγχώδης διαταραχή και καταθλιπτικά στοιχεία λόγω χρόνιότητας λάθους τρόπου σκέψης, αδυναμίας χειρισμού κάποιων καταστάσεων και στρεσογονων γεγονοτων.Ποτε δεν εχασα την ορεξή μου για φαγητό, αλλά είχα και έχω ακόμη κάποιες φορές προβλήματα με υπνο...αγχος, ασχημες σκεψεις, αισθημα κενου, μοναξιας, αδικιας, απογνωσης... Αίσθηση ότι έχω χάσει κάτι, το παρελθον μου, έναν εαυτό που είχα, ανθρώπους, μια κοσμοθεωρία... Και σαν να τα πενθώ. Απομόνωση και καμία όρεξη να αναμειχθώ με εκεί έξω... Ελάχιστα μόνο. Ειχα επίσης πολλές σκηνές να φωνάζω, να κλαίω γοερά "ξαφνικά" -μετά απο μία σειρά καταστροφικών σκέψεων, όπως ότι θα πεθάνω και τέτοια βλέποντας τα σε εικόνες ... Να μαλώνω με απίστευτα ακραίο τρόπο με τους δικούς μου, να φοβάμαι ότι θέλω να τους κάνω κακό... Και μετά απο ολα αυτά μου πρότειναν τα φάρμακα. Τωρα μπορεί να είμαι πιο ήρεμη, μπορεί να μην έχω τόσα νεύρα αλλά το αίσθημα κενού είναι πάντα εδω... και κάποιες μέρες "υποτροπιάζω" και κάθομαι όλη μέρα στο κρεβάτι με αφορμή κάτι που μου είπε η ψυχοεραπεύτρια και με πλήγωσε και την ακμή που φούντωσε...
    "

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {... ενώ ο μπαμπάς μου θυμάται λέει ότι όταν πρωτογνωρίστηκαν είχε κάτι σπυράκια και να μην αγχώνομαι θα μου φύγουν όπως της έφυγαν (και μετά τον αρχίζει η μαμά "τι λές καλέ; πότε είχα εγώ πολλά σπυράκια;;
    Είχε και η αδερφή μου ακμή που είναι μεγαλυτερη αλλά λίγο πιο ήπια και όχι τόσο επίμονη, και χωρίς να κάνει και πολλά-πολλά της έφυγαν, ειδικά αφότου έγινε μανούλα και τώρα έχει δέρμα που δεν το πιστεύεις ότι είχε ακμή. ...}<<<
    Ποσο ετων εισαι ; και τι γινεται απο σεξουαλικη ζωη? , εχεις ???!! ασε ξερω , οχι ε !?
    Λοιπον ειναι και η κληρονομικοτητα (οπως ειπες και η μανα σου και η αδερφη σου αφοτου παντρεφτηκαν κλπ , ητοι απεκτησαν μια σταθερη σεξουαλικη ζωη ,λυθηκε το προβλημα,,),,,,για καποιους /ες αν δεν δουλεψει η σεξουαλικη ενεργεια πανω στο σωμα δεν γινεται τιποτα ,οσα φαρμακεια και αν καταναλωσεις ...
    δυστυχως μαλλον εισαι απο αυτον τον τυπο ανθρωπου .
    Ενοειται βεβαια οτι η υγιηνη ζωη , οι συνηθειες , και η καλη ψυχολογια βοηθανε πολυ .
    αλλα θα σε πανε ως ενα σημειο...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Oχι εγώ έχω αρκετά σημάδια αλλά τώρα τα έχω συνηθήσει και δεν έχω πρόβλημα. Και παρόλαυτα είχα και άρκετες κατακτήσεις στο παρελθόν. Συνέχισε να μην τα πειράζεις και όλα θα περάσουν.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    Γεια σου path! Είναι ευρεως διαδεδομένη η άποψη σχετικά με το σεξ και την ακμή αλλά χωρίς βεβαια να έχει τεκμηριωθεί,σίγουρα όμως η υγιης σεξουαλική ζωη μπορεί να μειώσει το άγχος οπότε και τα σπυράκια ως ένα βαθμό. Είναι όμως τόσο πολυπαραγοντικό το θέμα της ακμής που όλα κάνουν τα καλά (διατροφή, άσκηση, καλή διάθεση...) κάνουν καλό και όλα τα κακά (άγχος, έλλειψη θρεπτικών στοιχείων κλπ) πειράζουν! Αν έχεις την προδιάθεση να την αναπτύξεις μάλλον είναι αναπόφευκτο... Από εκεί και πέρα έχω κάνει ό,τι μπορώ και εναποθέτω τις ελπίδες μου σε αυτή τη θεραπεία...

    Μπράβο Gipsy Cello και για τις κατακτήσεις, σημαίνει αυτοπεποίθηση αυτό, αφού άλλωστε η γοητεία μας είναι το 50% αυτού που είμαστε και το 50% αυτό που νομίζουν οι άλλοι ότι είμαστε-δε θυμάμαι ποια το είπε αλλά ισχύει τελικά! Μακάρι να έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα και δε θα κολλήσω σε 3-4 σημαδάκια. Thanks!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ετσι είναι, αν έχεις την προδιάθεση δύσκολα την γλυτώνεις. Τώρα που έρχεται καλοκαίρι, να τρως πολλά σταφύλια που περιέχουν βιταμίνη Ε που κάνει καλό στην επιδερμίδα. Αυτα από μένα. Καλή συνέχεια!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    Σας ευχαριστώ όλους γισ τις απαντήσεις! Και όσους μου στείλατε την προσωπική σας εμπειρία σχετικά με την ακμή σε προσωπικό μήνυμα. Ευχομαι καλη δυναμη σε ολους.!
    Σας ευχαριστώ παρα πολυ μεσα απο την καρδια μου...

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193

    τα λεει ολα το βιντεο

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    πλάκα κανεις..
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    πλάκα κανεις..
    μετα νωμιζετε πως τα μοντελα ειναι κατι παραπανω και χαλιεστε ΛΟΛ

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Γεια σου Σανυ.
    Απαντάω πανω στο πρώτο σου μνμα γιατι δεν διάβασα τις απαντήσεις που ακολουθουν.
    Καταρχην να σε ρωτήσω τα φαρμακα αυτα λεγονται τρετιν..ή καπως ετσι?
    Αν ειναι αυτα, επαιρνα τα ιδια για ενα διαστημα κι οντως ειναι πολύ δυνατα φάρμακα..Αλλα θεωρω οτι σε σχέση με τις εναλλακτικες που ακολουθησες (με κρεμες κλπ) είναι η καλύτερη επιλογη..
    Ακου τωρα.Απο οτι μου ειχε πει ο δικος μου δερματολογος,αυτα τα φαρμακα στο διαστημα αυτο των εξι μηνων που πρεπει να τα παιρνεις,σου βγαζουν και καλα ολο το σμηγμα που μπορεις να βγαλεις στη ζωη σου και μετα "υποτίθεται" δεν ξαναπαρουσιαζεις ποτε σου ακμη..Έτσι, ειναι φυσιολογική αυτη η φουντωση που εχεις,γι αυτο μην απογοητεύεσαι καθόλου..Θα δεις οτι οταν πλησιασεις τους 6 μηνες θα αρχίσουν να υποχωρούν...Βέβαια εγω εχω ακομα σμήγμα αλλα δεν εχει καμια σχεση το πρόσωπο μου μ εκεινην την περίοδο..(Και πρόσεξε ε..εγω δεν ειχα περασει καθολου ακμή στην εφηβεία μου..Είχα πεντακαθαρο πρόσωπο και ξαφνικα μετα απο μια περίεργη φαση αγχους τα πεταξα ολα μαζι στα 24 μου περιπου!!..φαντασου φρικη που εφαγα κι εγω..ενιγουει)..Μην ανησυχεις λοιπόν,και πολυ σωστα λες οτι παιζει μεγάλο ρολο η ψυχολογία..Πρεπει να χαλαρωσεις και να αρχίσεις να παίρνεις τα πάνω σου..Θα δεις οτι θα εχεις μεγαλη διαφορα σε 3 μηνες.. ωστόσο ψαξε κι ασχολήσου με αλλα πραγματα για να ανεβάσεις τον εαυτο σου και να μην σκεφτεσαι συνέχεια αυτο..Με αυτον τον τρόπο θα σε βοηθήσεις...
    Ακόμα και να μην είναι τα συγκεκριμένα φάρμακα που σου λέω φαντάζομαι οτι κι αυτα που παίρνεις εφόσον ειναι για την ακμή θα έχουν παρόμοια δραση..Ξερω αρκετά άτομα που οντως πέρασαν ενα άσχημο διαστημα αυτων των 6 μηνών αλλα έμειναν πολύ ικανοποιημένα στο τέλος..
    Επίσης λες οτι έχεις κανει ορμονικές εξετάσεις κ τετοια..Μήπως έχεις πολυκυστικές ωοθήκες?Γιατι παίζει ρόλο και αυτό.
    Τωρα για τα αντικαταθλιπτικά δεν ξέρω τι να σου πω..Αν συνεχίσεις να νιώθεις για καμποσο καιρο τόσο χαλια ισως να τα χρειάζεσαι και να σε βοηθησουν κι αυτά..Όμως προσπάθησε πρώτα λίγο ακομη μόνη σου..Και φυσικα σε περίπτωση που αποφασίσεις να τα παρεις ρωτα τον γιατρο σου αν αντενδείκνυνται με τα φαρμακα που παίρνεις για την ακμή.Μην το παραλήψεις αυτό!
    Άντε..Cheer up! Όλα θα πάνε καλά..Ήδη πέρασες το μισό διαστημα

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    Ναι, όντως τα σταφύλια κάνουν πολύ καλό και γενικά έχω γίνει εξπέρ σε θέματα διατροφής ευεργετικής για την ακμή! Ευχαριστώ πολύ Gypsy Cello για όλα!

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    μετα νωμιζετε πως τα μοντελα ειναι κατι παραπανω και χαλιεστε ΛΟΛ
    axl100 πραγματικά πολύ υποστηρικτικό βίντεο, ευχαριστώ! Δηλαδή κρίμα η κοπέλα που έχει τόσο βαριά κυστική ακμή -ούτε το 1/10 της ακμής της δεν είναι η ακμή μου- αλλά με ανακουφίζει να βλέπω και άλλους που το πολεμάνε. Εγω προσωπικά δε χαλιέμαι με τα μοντέλα, έχω δει σχετικά βίντεο για το θαυματουργό photoshop αλλά και φωτογραφίες με διάσημες χωρίς μακιγιάζ -αυτά είναι τα αγαπημένα μου! χιχιχι- και δεν κάνω τέτοιες συγκρίσεις πια... Δε λέω ότι τα μοντέλα είναι άσχημα, απλώς ότι κάποιες μπορεί να έχουν σπυράκια, μαύρους κύκλους, σακούλες, μαύρους πόρους, πολύ μικρά χείλη αλλά όλα διορθώνονται με το μακιγιάζ... Αυτό μπορεί να το κάνει και μία απλή κοπέλα όπως αυτή στο βίντεο και εμείς οι γυναίκες όντως δε θα πρέπει να κομπλεξαριζόμαστε.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Γεια σου Σανυ.
    Απαντάω πανω στο πρώτο σου μνμα γιατι δεν διάβασα τις απαντήσεις που ακολουθουν.
    Καταρχην να σε ρωτήσω τα φαρμακα αυτα λεγονται τρετιν..ή καπως ετσι?
    Αν ειναι αυτα, επαιρνα τα ιδια για ενα διαστημα κι οντως ειναι πολύ δυνατα φάρμακα..Αλλα θεωρω οτι σε σχέση με τις εναλλακτικες που ακολουθησες (με κρεμες κλπ) είναι η καλύτερη επιλογη..
    Ακου τωρα.Απο οτι μου ειχε πει ο δικος μου δερματολογος,αυτα τα φαρμακα στο διαστημα αυτο των εξι μηνων που πρεπει να τα παιρνεις,σου βγαζουν και καλα ολο το σμηγμα που μπορεις να βγαλεις στη ζωη σου και μετα "υποτίθεται" δεν ξαναπαρουσιαζεις ποτε σου ακμη..Έτσι, ειναι φυσιολογική αυτη η φουντωση που εχεις,γι αυτο μην απογοητεύεσαι καθόλου..Θα δεις οτι οταν πλησιασεις τους 6 μηνες θα αρχίσουν να υποχωρούν...Βέβαια εγω εχω ακομα σμήγμα αλλα δεν εχει καμια σχεση το πρόσωπο μου μ εκεινην την περίοδο..(Και πρόσεξε ε..εγω δεν ειχα περασει καθολου ακμή στην εφηβεία μου..Είχα πεντακαθαρο πρόσωπο και ξαφνικα μετα απο μια περίεργη φαση αγχους τα πεταξα ολα μαζι στα 24 μου περιπου!!..φαντασου φρικη που εφαγα κι εγω..ενιγουει)..Μην ανησυχεις λοιπόν,και πολυ σωστα λες οτι παιζει μεγάλο ρολο η ψυχολογία..Πρεπει να χαλαρωσεις και να αρχίσεις να παίρνεις τα πάνω σου..Θα δεις οτι θα εχεις μεγαλη διαφορα σε 3 μηνες.. ωστόσο ψαξε κι ασχολήσου με αλλα πραγματα για να ανεβάσεις τον εαυτο σου και να μην σκεφτεσαι συνέχεια αυτο..Με αυτον τον τρόπο θα σε βοηθήσεις...
    Ακόμα και να μην είναι τα συγκεκριμένα φάρμακα που σου λέω φαντάζομαι οτι κι αυτα που παίρνεις εφόσον ειναι για την ακμή θα έχουν παρόμοια δραση..Ξερω αρκετά άτομα που οντως πέρασαν ενα άσχημο διαστημα αυτων των 6 μηνών αλλα έμειναν πολύ ικανοποιημένα στο τέλος..
    Επίσης λες οτι έχεις κανει ορμονικές εξετάσεις κ τετοια..Μήπως έχεις πολυκυστικές ωοθήκες?Γιατι παίζει ρόλο και αυτό.
    Τωρα για τα αντικαταθλιπτικά δεν ξέρω τι να σου πω..Αν συνεχίσεις να νιώθεις για καμποσο καιρο τόσο χαλια ισως να τα χρειάζεσαι και να σε βοηθησουν κι αυτά..Όμως προσπάθησε πρώτα λίγο ακομη μόνη σου..Και φυσικα σε περίπτωση που αποφασίσεις να τα παρεις ρωτα τον γιατρο σου αν αντενδείκνυνται με τα φαρμακα που παίρνεις για την ακμή.Μην το παραλήψεις αυτό!
    Άντε..Cheer up! Όλα θα πάνε καλά..Ήδη πέρασες το μισό διαστημα
    Γεια σου niah! Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις και να μου δώσεις κι εσύ λίγη δύναμη να ανταπεξέλθω! Από τότε που έγραψα εδώ και το μοιράστηκα, γιατί όπως είπα, ολα αυτά τα τρία χρόνια που παιδεύομαι δεν είχα υποστήριξη -γιατί τα σπυράκια μάλλον θεωρούνται αμελητέο πρόβλημα...- και πήρα τόση υποστήριξη νιώθω πολύ καλύτερα.
    Όντως τα φάρμακα που παίρνω είναι ένα σκεύασμα ισο-τρετινοϊνης αλλά όχι τα τρετίν, τα ρεντουκάρ παίρνω (υπάρχουν πολλά με την ίδια δραστική ουσία που κάνουν το ίδιο πράγμα)
    Όσα μου λες είναι πολύ σωστά, όντως έχω μία φούντωση της ακμής από την αρχή της θεραπείας αλλά εδώ και δύο εβδομάδες είμαι πολύ καλά! Νιώθω ότι αρχίζει η πρόοδος αφού αισίως μπήκα στον 3ο μήνα της θεραπείας και άρα μου μένουν 3 γεμάτοι μήνες. Αρχίζω να χαλαρώνω και ψυχολογικά και αμέσως φάνηκε σε συνδυασμό φυσικά με το φάρμακο.
    Πάντως ενώ υπήρχε μία υποψία για πολυκυστικές ωοθήκες, αφού πάντα οι δερματολόγοι αν δουν ότι δεν υποχωρεί με τοπική θεραπεία ή με αντιβιοτικά σε στέλνουν στον γυναικολόγο, δεν έχω κάτι τέτοιο ούτε ορμονικό πρόβλημα, τίποτα. Ενας κορυφαίος δερματολόγος βέβαια που με είδε μου είπε ότι σε περιπτώσεις σαν τη δική μου κρύβεται πρόβλημα μικρο-πολυκυστικών ωοθηκών, κάτι που έχουν πολλές γυναίκες χωρίς να το γνωρίζουν ή και να το γνωρίζουν δε θεωρείται ότι πρέπει να κάνουν κάτι αφού όλα είναι φυσιολογικά (περίοδος, κλπ). Μου είπε να μην παιδεύομαι άλλο και να κάνω τη θεραπεία και φυσικά μετά τη δικιά του συμβουλή πήρα την αποφάση αλλά και τη δύναμη να το απαιτήσω από τη δερματολόγο που με παρακολουθεί τώρα γιατί και αυτή στις κρέμες το πήγαινε πάλι... Αυτός ο γιατρός έχει κάνει πολύ κόσμο καλά και το έχω δει με τα μάτια μου.

    Όσον αφορά τα αντι-καταθλιπτικά έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μη τα πάρω και να μη λυγίζω εύκολα. Η ψυχίατρος πριν 4 μήνες που μου τα πρότεινε μου είχε πει ότι μπορώ να τα πάρω παράλληλα με τη συγκεκριμένη θεραπεία που κάνω για την ακμή, δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.Εγώ όμως είμαι της λογικής ότι πρέπει να προσπαθήσω να αλλάξω τον τρόπο σκέψης και αν, και μόνο αν, δεν το καταφέρω να πάρω χάπια για να καλμάρω για να μπορέσω να συνεχίσω την ψυχοθεραπεία. Όμως πάω καλα και έιμαι ευδιάθετη χάρη στη ψυχοθεραπεία! Και πάνω απ' όλα περπάτημα και βόλτα. Αυτό με βοηθάει πολύ!

    Μιας και έκανες κι εσύ τη θεραπεία αυτή θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι niah μου. Σου είχε απαγορέψει και σένα ο γιατρός να κάνεις έντονη γυμναστικη όσο έκανες τη συγκεκριμένη θεραπεία για την ακμή; Εμένα μόνο περπάτημα μου επιτρέπει...

  15. #30
    επειδη το ''προβλημα'' σου ειναι στο τομεα που σπουδαζω θελω να σου πω πως ξεπερνιεται... ειπς παιρνεις αγωγη εδω και 3 μηνες και εχεις αλλους 3... δεν βλεπεις κανενα αποτελεσμα? ξερω ποσο βαρια ειναι τα χαπια κατα της ακμης τα επαιρνε και η κολλητη μου... ηταν πολυ χαλια εκεινη τη περιοδο και ειχε και περισσοτερη τριχοφυια αλλα σε διαβεβαιω πως τελειωνοντας την αγωγη -6 μηνες εκανε και εκεινη- το προσωπο της ηταν πεντακαθαρο και ειναι ακομα ετσι επειτα απο 5 χρονια!! ωστοσο περα απο τη φαρμακευτικη αγωγη που κανεις, βοηθας το δερμα σου με καθαρισμους, ιδιαιτερη φροντιδα κλπ? ειναι και θεμα κληρονομικοτητας να ξερεις, καθως και ψυχολογιας!!! Δεν μπορω παρα να σου πω πως στη σχολη μου (σπουδαζω αισθητικος) εχω δει κοπελες να τα ξεπερνανε, βλεπεις κανουμε θεραπειες η μια στην αλλη στα εργαστηρια... περυσι μεσα σε λιγους μηνες με εντατικους βαθεις καθαρισμους σε συνδυασμο με χαπια που επαιρνε μια κοπελα το προσωπο της εγινε καθρεφτης!!! λιγη υπομονη να κανεις..και προς Θεου μην πειραζεις τα σπυρακια...κατανοω πως σου φαινεται πολυ αντιαισθητικο να τριγυρνας με φλυκταινες ομως με το να τα σπας μονο κακο κανεις, και διευρυνεις τη μολυνση!! για οτι χρειαζεσαι να ρωτησεις, αν γνωριζω κατι παραπανω, ευχαριστως να σε βοηθησω!!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. νευρα και κακη διαθεση
    By μακης1963 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 18-04-2011, 19:20
  2. Μια κακη ημερα
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-12-2010, 00:57
  3. Κακή διάθεση
    By jkkellli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 07-08-2009, 01:33
  4. το αγχος προκαλει ακμη?
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-06-2009, 19:56
  5. Διαταραχή ή κακή περίοδος;
    By Manos88 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 21-03-2008, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •