Ακμή και κακή ψυχολογία.... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 56 of 56
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by σανυ View Post
    Αλλά μου κάνει εντύπωση που λες ότι ο δερματολόγος τα χορήγησε αμέσως... Δεν την έβαλε να κάνει τη σχετική εξέταση αίματος;;;
    ποια εξεταση αιματος???

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    salata είναι λάθος κατα τη γνώμη μου ένας γυναικολόγος να κανει εικασίες για την ακμή σου και να σου προτείνει να πάρεις αντισυλληπτικά χωρίς σχετική διαπίστωση ότι υπάρχει πράγματι το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών, η οποία μπορεί να γίνει μόνο μετά από πλήρης εξετάση, δηλαδή γυναικολογικό υπέρηχο, πλήρεις ορμονικές εξετάσεις και υπέρηχο επινεφριδίων και ήπατος. Είναι πολύπλοκο το θέμα και δε μπορεί ένας γυναικολόγος να τα δίνει έτσι απλά. Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά και σου είπε απλώς τί μπορεί να συμβαίνει και τί μπορεί να γίνει, αλλά μόνο αφού διαπιστωθεί, οπότε πάω πάσο.
    Να κάνεις για αρχή τη συνηθισμένη εξέταση που κάθε γυναίκα πρέπει να κάνει (γυναικολογικό υπέρηχο και τεστ παπ) και αν φανεί κάτι στον υπέρηχο (κύστες) θα σε παραπέμψουν σε ενδοκρινολόγο. Ή πήγαινε και απο μόνη σου σε ενδοκρινολόγο και πριν το γυναικολόγο (εγώ αυτό έκανα) για να έχεις πλήρη εικόνα. Μην πάρεις απο μόνη σου ή χωρίς όλα τα παραπάνω αποτελέσματα αντισυλληπτικά για την ακμή... Μπορεί να μην είναι αυτή η αιτία της ακμής σου και να επιβαρυνθείς χωρίς λόγο ακόμη και αν πρόκειται για ελαφριά, σαν αυτά που παίρνει η φίλη που ανέφερα...

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    ποια εξεταση αιματος???
    Επειδή τα συγκεκριμένα φάρμακα ανεβάζουν τα ηπατικά ένζυμα και τη χολιστερίνη πριν την κάνει κάποιος πρέπει απαραιτήτως να κάνει μία εξέταση που τσεκάρονται αυτά τα δύο και κάτι ακόμη (δε θυμάμαι πώς λέγεται αλλά αν θες το κοιτάω) για να ξέρει ο γιατρός αν μπορεί κάποιος να την κάνει και σε τί δοσολογία. Εγώ είχα λίγο αυξημένα και τα δύο αλλα σε βαθμό που μου επιτρέπεται να την κάνω. Ξεκίνησα με χαμηλή δοσολογία και ήμουν πολύ πιστή στις υποδείξεις για τη διατροφή και μετά από ένα μήνα που τις ξαναέκανα ήταν όλα καλά και ανεβάσαμε τη δοσολογία... Είναι πολύ σημαντικό κάποιος που κάνει αυτή τη θεραπεία να κάνει αυτή την εξετάση πριν την ξεκινήσει καν και κάποιες φορές κατα τη διάρκεια. Αν δεν την έβαλε να την κάνει καλύτερα...να αλλάξει δερματολόγο...

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..αυτό το βίντεο το μόνο που λέει, ειναι μια καθαρή πλύση εγκεφάλου σε πιθανούς αγοραστές προιόντων μακιγιάζ.
    Δείχνει μια ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ κοπέλα με τέλεια χαρακτηριστικά και γωνίες που της έβαλαν ψεύτικα σπυράκια και ουλές προκειμένου να προωθήσουν το θαύμα του μακιγιάζ.

    Αν όλες οι κοπέλες που είχαν ακμή μπορούσαν τόσο εύκολα να καλύψουν το πρόβλημα, δεν θα υπήρχε καμιά άσχημη έφηβη στον κόσμο.
    Θεοφανία, το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, δηλαδή την περίπτωση να γίνεται για διαφημιστικούς λογους. Δε μπορώ να ξέρω, αν και τα σπυράκια της φαίνονται αληθινά οπότε αν είναι αλήθεια κάνει τζάμπα διαφήμιση. Όμως όσο και να φαίνεται απίθανο μία κοπέλα με καλό πάστωμα μπορεί να καλύψει τα σπυράκια της. Πλέον μάλιστα με τόσα προίοντα που υπάχουν μια κοπελα εαν έχει όρεξη και χρήμα, μπορεί να κάνει σχεδόν επαγγελματικό μακιγιάζ μόνη της. Εγώ που όπως ανέφερα έχω ούτε το 1/10 της ακμής της αλλά παρόμοιο τύπο ακμής (οζοκυστική) με ένα και μόνο προιον (φαρμακευτικό μεικ απ σε πολύ νορμαλ τιμή, όχι όλα αυτά που βάζει η κοπέλα) τα κάλυπτα απίστευτα!

    Φυσικά και αυτό δεν είναι η λύση, δηλαδή το πάστωμα. Η λύση είναι η θεραπεία. Εγώ βαρέθηκα να παστώνομαι, αλλά δε μπορούσα να εμφανιστώ σε μία συνέντευξη για δουλειά έτσι. Εδώ βάφονται τόσες κοπέλες χωρίς να έχουν καν πρόβλημα. Όπότε το μεικ απ (το εξειδικευμνένο) μπορεί να βοηθήσει μία κοπέλα με την ψυχολογία της το χρονικό διάστημα που κάνει τη θεραεπεία της. Και ο καλός καθαρισμός- ενυδάτωση-αντιηλιακό είναι παραπάνω από αυτονόητα ειδικά σε άτομα με ακμή.

    Πάντως η κοπέλα αναφέρει ότι κάνει θεραπεία και έχει βγάλει μία σειρά βίντεο όπου δέίχνει και άλλα πράγματα όπως πληροφορίες για την ακμή, τις θεραπείες που κάνει κλπ., γενικές συμβουλές για άτομα με ακμή και μάλιστα δείχνει και την προοδό της με την πάροδο του καιρού. Εμένα σε όλα τα βίντεο που είναι χωρίς μεικ-απ η ακμή της μου φαίνεται αληθινή... Γενικότερα επειδή τα είδα σχεδόν όλα τα βιντεό της δε μου έδωσε την εντύπωση ότι θέλε ινα περάσει ότι η λυση είναι το πάστωμα, ισα-ισα...

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    κοιτα, δε θελω να υποτιμησω το προβλημα της, και οπως γραφει και η ιδια οταν εχεις καταθλιψη μεγενθυνεις τα παντα προς το χειροτερο. ομως ας ειμαστε ρεαλιστες, αν φροντισει ολα τα αλλα και ειναι σωστη, αμφιβαλλω αν λογο της ακμης θα εχει καποια αποτυχια στη ζωη της. το προβλημα το δημιουργει λοιπον καθαρα η ιδια στον εαυτο της, που δεν εγκρινει την εικονα της. ετυχε να εχει ακμη, αλλοι μπορει να ειναι αλληθωροι, αλλοι να εχουν καραφλα, αλλοι μεγαλη μυτη. ψιλοπραγματα παιδια μου, ο χαρακτηρας μετραει παντα, και η αυτοπεποιθηση χτιζεται οσο φροντιζεις τον εαυτο σου. φροντισε τον λοιπον, βαλε και τις κρεμουλες σου, αλλαξε χρωμα και στα μαλλακια σου οταν βαρεθεις το φυσικο σου, βαψου κι ολας οταν ειναι να κυκλοφορησεις αν πιστευεις θα σε κανει καλυτερη, οτιδηποτε να χαρει η ψυχουλα σου. δεν ειμαστε το δερμα που ολοι βλεπουν, γιατι το δερμα ειναι σαν ενα ρουχο, ρουχο της ψυχης το οποιο φθειρεται με τα χρονια. κι οταν η ψυχη αξιζει, το ρουχο λιγη σημασια εχει.
    ΚΕΝΟ, γενικά συμφωνώ με όσα λες. Η αυτοπεποίθηση μετράει πάνω απ' όλα... Αλλά έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε όλοι μας και για τον φαλακρό και για παχύσαρκο και για τον άνθρωπο με την άσχημη μύτη αλλά αυτοί δε ξέρουμε πώς νιώθουν και μπορεί να μη το δείχνουν...
    Το πρόβλημα δεν το δημιουργώ εγώ, η ακμή είναι πάθηση... Δε γεννιέσαι με αυτό αλλά συμβαίνει σε μερικούς όπως η φαλάκρα σε νεαρή ηλικία. Επίσης, ακόμη και σε περιόδους που ήμουν καλά τα σπυράκια μου τα είχα. Το πρόβλημα αν εννοείς το ψυχολογικό δεν οφείλεται φυσικά καθαρά στην ακμή, αλλά η ακμή και όλο το άγχος και η ταλαιπωρία που έχω τραβήξει για το πού οφείλεται και πώς να την καταπολεμήσω έχουν συμβάλει αρκετά στο να χαλάει η ψυχολογιά μου. Απόδειξη ότι εδώ και 2 εβδομάδες περίπου που έχω βελτίωση νιώθω πολύ καλύτερα. Αλλά τα άλλα θεματά μου υπάρχουν, όμως είναι ένα καλό βήμα αυτό που κάνω, έχω μία πρόοδο. Επίσης το δέρμα φθείρεται με τα χρόνια αλλά όταν φθείρεται σε όλα τα νιάτα σου και πολλές φορές πονάς στο πρόσωπο όταν σε αγγίξουν...αυτό είναι τελείως άλλο πράγμα...

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..αυτό το βίντεο το μόνο που λέει, ειναι μια καθαρή πλύση εγκεφάλου σε πιθανούς αγοραστές προιόντων μακιγιάζ.
    Δείχνει μια ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ κοπέλα με τέλεια χαρακτηριστικά και γωνίες που της έβαλαν ψεύτικα σπυράκια και ουλές προκειμένου να προωθήσουν το θαύμα του μακιγιάζ.

    Αν όλες οι κοπέλες που είχαν ακμή μπορούσαν τόσο εύκολα να καλύψουν το πρόβλημα, δεν θα υπήρχε καμιά άσχημη έφηβη στον κόσμο.
    Πάντως, έχω ακούσει Έλληνες μακιγιέρ να λένε πως με το μακιγιάζ μπορούν να σε κάνουν άλλον άνθρωπο.
    Και αυτό φαίνεται αν παρατηρήσει κανείς τη διαφορά που έχουν κάποιες γυναίκες του θεάματος όταν τις βλέπεις άβαφτες.
    Τότε φαίνονται τα σπυράκια τους, οι ουλές τους και γενικά η άσχημη επιδερμίδα τους την ώρα που τις βλέπουμε εμείς να ποζάρουνε σε περιοδικά έχοντας ένα αψεγάδιαστο πρόσωπο.

  7. #52
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    καλα στα περιοδικα παιζει και το photoshop δεν χρειαζεται η αλλη να ειναι καν βαμενη!!!!!:P αλλα πραγματι με το μακιγιαζ γινεσαι αλλος ανθρωπος!!!το θεμα ομως ειναι να μην ειμαστε εξτημενεσ απο το make up!!

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by salala View Post
    το θεμα ομως ειναι να μην ειμαστε εξτημενεσ απο το make up!!
    Συμφωνώ!!

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    3
    sani ekana register mono k mono gia na s pw oti eisai poly eksupnei. Ta eidia exw kani k gw me kalh diatrofh me diafora farmaka klpa alla me tpt... h akmh dn antimetopeizetai me praksis alla me tn psixologia poio poly! prepei na apofugoume to ayxos k na mn leme sunexeia "OX 8A KSANA VGOUN" otan pigenoume st ka8refti k blepoume ena spiraki na einai etoimo na dimiourgi8i ksana! k epishs dn trome sokolates...einai poly shmantiko auto epidei bazoun kati m******* ante mn pw gia na ginoun geustikes k tn alloi mera vgazoume spuria, 8a mpwrousa na grapsw mia terastia lista sxetika me tn akmh alla dn exw xronw! k kati allo otan pas na skasis ena spiraki ta nixia s na einai pentaka8ara k to spiraki na einai orimo dld na aspro sth mesi k oxi kokkino gia na vgei to puon xalara kai na plenese me sampouan Ultrex! h aloi8ia einai pws xarh stn akmh ema8a para polla k dn metaniwsa pou m vgikan alla xarika gt ema8a ti dinei to ka8e eidous pou trogete...ti vitamines exei pou kani kalo k ti prosferoun! auto einai kalo gt px otan kanw ena paidi sto melon 8a einai to poio ugeiestato k 8a to kanw na mn vgalei akmh otan ftasi se hlikia 12+. k auto xarh stn akmh m p evgala sta 14...tr eimai 17 kai arxizoun k eksafanizonte siga siga alla otan egina 16 arxisa na ekneurizomai poly me ta spurakia k mesa se 1xrono ema8a olla auta gt exw k high iq alla ndax...tespa! auta. (greeklish) ορθογραφικά λάθη επίτηδες!)

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    3
    opa sorry la8os topic

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    3
    sani ekana register mono k mono gia na s pw oti eisai poly eksupnei. Ta eidia exw kani k gw me kalh diatrofh me diafora farmaka klpa alla me tpt... h akmh dn antimetopeizetai me praksis alla me tn psixologia poio poly! prepei na apofugoume to ayxos k na mn leme sunexeia "OX 8A KSANA VGOUN" otan pigenoume st ka8refti k blepoume ena spiraki na einai etoimo na dimiourgi8i ksana! k epishs dn trome sokolates...einai poly shmantiko auto epidei bazoun kati m******* ante mn pw gia na ginoun geustikes k tn alloi mera vgazoume spuria, 8a mpwrousa na grapsw mia terastia lista sxetika me tn akmh alla dn exw xronw! k kati allo otan pas na skasis ena spiraki ta nixia s na einai pentaka8ara k to spiraki na einai orimo dld na aspro sth mesi k oxi kokkino gia na vgei to puon xalara kai na plenese me sampouan Ultrex! h aloi8ia einai pws xarh stn akmh ema8a para polla k dn metaniwsa pou m vgikan alla xarika gt ema8a ti dinei to ka8e eidous pou trogete...ti vitamines exei pou kani kalo k ti prosferoun! auto einai kalo gt px otan kanw ena paidi sto melon 8a einai to poio ugeiestato k 8a to kanw na mn vgalei akmh otan ftasi se hlikia 12+. k auto xarh stn akmh m p evgala sta 14...tr eimai 17 kai arxizoun k eksafanizonte siga siga alla otan egina 16 arxisa na ekneurizomai poly me ta spurakia k mesa se 1xrono ema8a olla auta gt exw k high iq alla ndax...tespa! auta. (greeklish) ορθογραφικά λάθη επίτηδες!)

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. νευρα και κακη διαθεση
    By μακης1963 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 18-04-2011, 19:20
  2. Μια κακη ημερα
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-12-2010, 00:57
  3. Κακή διάθεση
    By jkkellli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 07-08-2009, 01:33
  4. το αγχος προκαλει ακμη?
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-06-2009, 19:56
  5. Διαταραχή ή κακή περίοδος;
    By Manos88 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 21-03-2008, 19:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •