Ανορεξία???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    4

    Ανορεξία???

    Γεια σας!Διαβάζω εδώ και λίγο καιρό διάφορα θέματα στο φορουμ και είπα να πω και εγώ το πρόβλημά μου.. Λοιπόν είμαι 18 χρονών, 1.78 ύψος.Από το Δημοτικό είχα κάποια παραπανίσια κιλά (όχι πολλά), τα οποία ολοένα και αυξάνονταν.Στην πρώτη Λυκείου έτρωγα πολύ με αποτέλεσμα να φτάσω τα 88 κιλά. Πέρυσι έδωσα Πανελλαδικές και κατάφερα να περάσω στο Παιδαγωγικό που πάντα ήθελα αλλά όχι στην πόλη μου. Εννοείται ότι έτρωγα άπειρο φαγητό καθημερινά. Έτσι ξεπέρασα τα 100 κιλά (γύρω στα 103 έφτασα). Το θέμα είναι ότι με το που έφυγα απ'το σπίτι έπεσα σε κατάθλιψη (γύρω στις αρχές Οκτωβρίου) και δεν ήθελα να τρώω τίποτα.Σημειωτέον ότι πάντα ήθελα να αδυνατίσω, αλλά δεν έκανα ποτέ ουσιαστική προσπάθεια(εννοείται ότι στην γ λυκείου ούτε λόγος για δίαιτα ή γυμναστική).Γύρισα λοιπόν πίσω και πήρα την απόφαση να ξαναδώσω πανελλαδικές για να περάσω στη Θεσσαλονίκη. Η τάση που είχα να μην τρώω τίποτα συνεχιζόταν. Αρχικά πίστευα ότι ήταν αποτέλεσμα του ''σοκ'' που υπέστην με την όλη κατάσταση. Έλα όμως που η κατάσταση συνεχίζεται... Μέχρι και σήμερα παραλείπω υπερβολικά πολλά γεύματα(το πιο ακραίο ήταν ότι έμεινα νηστικός από Τρίτη πρωί μέχρι Σάββατο απόγευμα). Σαν να μην έφτανε αυτό,πίνω συνεχώς σόδες και πράσινο τσάι για να αδυνατίσω και κάνω συνεχώς γυμναστική(αεροβικές ασκήσεις,τρέξιμο,ποδήλατο). Ούτε λόγος για παχυντικά φαγητά. Κάποιες φορές που έτρωγα λίγο παραπάνω έτρεχα στο μπάνιο και έκανα εμετό(εγώ τον προκαλούσα).Με τα πολλά έφτασα σήμερα 77 κιλά αλλά ακόμα πιστεύω ότι είμαι χοντρός και ότι πρέπει να χάσω 10 κιλά το λιγότερο οπωσδήποτε. Είχα βρεί κάτι λιποδιαλυτικά χάπια που έπαιρνα παλιότερα και τα εξαφάνισα σε ένα τριήμερο(με άδειο στομάχι).Αισθάνομαι σαν να έχω παγιδευτεί σε φαύλο κύκλο. Δε θα σας πρήξω άλλο.Το τελευταίο που θέλω να πω είναι ότι ποτέ δεν ένιωσα αδύναμος με τις παραλείψεις γευμάτων,ίσα ίσα ένιωθα πολύ καλύτερα. Τι να κάνω???? :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Να απευθυνθείς σε έναν ειδικό στις διατροφικές διαταραχές και να πεις ακριβώς όσα έγραψες εδώ, δίχως να παραλείψεις τα μικρά "κολπάκια" ιδιαίτερα με την πρόκληση εμετού.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    4
    αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις ότι είναι τελείως λάθος η αντιμετώπιση σου . το μονο που καταφέρνεις είναι να χαλας τον μεταβολισμό σου. με αυτό τον τρόπο τα κιλά θα επανέλθουν πολύ πιο γρήγορα απ ότι πιστεύεις εφόσον δεν ακολουθείς ισορροπημένη διατροφή αλλά υποσιτιζεις τον οργανισμό σου. θα συμφωνήσω με το ότι πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό .

Similar Threads

  1. Τελικά έχω ανορεξία;;
    By ptzav in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 14
    Last Post: 03-11-2009, 14:43
  2. ανορεξια
    By lalalalala in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 20
    Last Post: 15-05-2007, 22:19
  3. ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ??
    By nikigirl18 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-2006, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •