Προβλημα στον Λαιμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    9

    Προβλημα στον Λαιμο

    πασχω απο κρισεις πανικου και αγοραφοβια
    επειδη δυσκολευομαι να καταπιω οταν ειμαι αγχομενος επιβαρυνω τον λαιμο μου βηχοντας και κανοντας το λαιμο (ετσι οπως κανουμε για να βγαλουμε φλεγματα ή π.χ να μας προσεξουν,δεν ξερω ποια λεξη να χρησιμοποιησω)

    υπαρχει περιπτωση να εχω δημιουργησει προβλημα στο λαιμο εξαιτιας αυτου του γεγονοτος που το κανω εδω και 4 χρονια?

    επισης τωρα τελευταια οταν ρευομαι με ποναει στο λιγο κατω απ τη βαση του λαιμου και πανς απ το στερνο.γινεται να εχω παθει τιποτα επειδη ρευομαι συχνα,γιατι καπου ακουσα οτι μπορεις να κανεις και εγχειρηση εξαιτιας προβληματων που θα εμφανιστουν λογω ρεψιματος.

    πηγα σε εναν παθολογο αλλα δεν βρηκε τιποτα,αλλα δεν ηξερε και οτι εχω ψυχολογικα προβληματα και οτι αυτο το κανω χρονια(ντρεπομουν να του πω κιολας) και δεν μου φανηκε να με εξετασε σωστα ωστε να τον εμπιστευτω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by UlownGuy View Post
    πασχω απο κρισεις πανικου και αγοραφοβια
    επειδη δυσκολευομαι να καταπιω οταν ειμαι αγχομενος επιβαρυνω τον λαιμο μου βηχοντας και κανοντας το λαιμο (ετσι οπως κανουμε για να βγαλουμε φλεγματα ή π.χ να μας προσεξουν,δεν ξερω ποια λεξη να χρησιμοποιησω)

    υπαρχει περιπτωση να εχω δημιουργησει προβλημα στο λαιμο εξαιτιας αυτου του γεγονοτος που το κανω εδω και 4 χρονια?

    επισης τωρα τελευταια οταν ρευομαι με ποναει στο λιγο κατω απ τη βαση του λαιμου και πανς απ το στερνο.γινεται να εχω παθει τιποτα επειδη ρευομαι συχνα,γιατι καπου ακουσα οτι μπορεις να κανεις και εγχειρηση εξαιτιας προβληματων που θα εμφανιστουν λογω ρεψιματος.

    πηγα σε εναν παθολογο αλλα δεν βρηκε τιποτα,αλλα δεν ηξερε και οτι εχω ψυχολογικα προβληματα και οτι αυτο το κανω χρονια(ντρεπομουν να του πω κιολας) και δεν μου φανηκε να με εξετασε σωστα ωστε να τον εμπιστευτω
    UlownGuy γειά σου και πάλι,
    δεν χάνεις τίποτα να σου γίνει και μια δεύτερη διάγνωση, με ειλικρίνεια πλέον, δηλ. περιγράφοντας ακριβώς το ιστορικό των συμπτωμάτων σου, χωρίς να κρύψεις κάτι από ντροπή, όπως είπες ότι αρχικά έκανες.
    Πάντως, η νοσοφοβία είναι μια από τις εκδηλώσεις της διαταραχής του πανικού.
    Οι έντονοι φόβοι σου και η συνεχής ενασχόλησή σου με τα σωματικά σου συμπτώματα, είναι ένας τρόπος να ξεφεύγεις από τα άλλα δυσάρεστα συναισθήματα, που συνδέονται άμεσα με την καθημερινότητά σου.
    Επειδή ωστόσο, είσαι σε ηλικία, που οι πιθανότητες είναι πολύ λιγοτέρες να συμβεί, κάτι το παθολογικό, γιατί ο οργανισμός έχει περισσότερες άμυνες, κανείς όμως δεν σου εγγυάται πλέον, κάτι ανάλογο και γι' αργότερα, τότε που οι αντιστάσεις αρχίζουν να εξασθενούν.
    Γι' αυτό σκόπιμο είναι να ψάχνουμε την αιτιολογία για όλες μας τις προβληματικές καταστάσεις και να σταματάμε τις σκέψεις εκείνες, που παράγουν άγχος, πανικούς(υπερβολικά άγχη) και φοβίες.
    Σε τί εξυπηρετούν άλλωστε οι νοσηρές σκέψεις;
    Το μόνο που κάνουν στην καλύτερη περίπτωση, είναι την ζωή μας δύσκολη στην παρούσα φάση και στην χειρότερη υπονομεύουν μελλοντικά την υγεία μας.
    Οπωσδήποτε αν δεν καταφέρουμε με προσωπική προσπάθεια ν' αλλάξουμε τον δυσλειτουργικό τρόπο σκέψης, που επαναλαμβάνω ευθύνεται για όλα μας τα προβλήματα, με την βοήθεια ειδικού έχουμε τις περισσότερες πιθανότητες να δώσουμε οριστική λύση.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Similar Threads

  1. ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΝΙΓΜΟΥ-ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By LILA28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 06-10-2023, 22:47
  2. Στον ελεύθερο μου χρόνο
    By august in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 22-03-2017, 17:25
  3. κομπος στο λαιμο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2010, 02:19
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23
  5. πνηξιμο στο λαιμο
    By XRISTOS2612 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 02-04-2010, 01:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •