Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5

    Smile Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο ?

    Καλημέρα σε όλους σας .......Ονομάζομαι Άννα και είμαι 36 ετών ,το 2001 μετα απο μια ερωτική απογοήτευση ,έπεσα στο κρεβάτι για μια περίοδο πάνω απο 5 μήνες ,σηκωνόμουν απο το κρεβάτι μόνο για να πάω τουαλέτα και για να φάω ,δεν εργαζόμουν ,δεν μίλαγα σε κανέναν και δεν ήθελα να δώ κανέναν,ημουν πεπεισμένη ότι η ζωή μου είχε τελειώσει και το μόνο που ήθελα ήταν ενα πακέτο τσιγάρα και μια τηλεόραση ,ξαφνικά με το που μπήκε η Άνοιξη και κατα τα μέσα του Μαρτίου ,λές και μ'αγγιξε ο Θεός ,άρχισα να βγαίνω ,να ξενυχτάω ,να πίνω και γενικά να είμαι μες στην τρελή χαρά ,γνώρισα έναν Ιταλό και έφυγα για παραπάνω απο ένα χρόνο για Ιταλία ,(δεν εξελίχθηκε η σχέση και ξαναγύρισα Ελλάδα ) απο τότε και μέχρι σήμερα αισθανομαι οτι είμαι δύο διαφορετικοί άνθρωποι ......άλλος άνθρωπος το χειμώνα και άλλος άνθρωπος το καλοκαίρι ........το χειμώνα πέφτει η διαθεσή μου .......δεν θέλω να βγαίνω ,δεν θέλω να έχω επαφή με τους φίλους μου , ευτυχώς εργάζομαι ,εδώ και 8 χρόνια έχω σταθερή δουλειά ,αλλα είμαι δουλειά ,σπίτι ,σπίτι ,δουλειά ,σε αντίθεση με το που μπει η Άνοιξη ,μεταμορφώνομαι ,γινομαι απίστευτα κοινωνική ,είμαι συνέχεια μες στην τρελή χαρά ,υπεραισιοδοξία ,δεν κοιμάμαι ,τρεις με τεσσερις ώρες ύπνου και είμαι μια χαρά . Πριν τρεις μέρες διαβάζοντας και ψάχνοντας στο ιντερνετ για την κατάθλιψη ( γιατι αυτό βιώνω αυτο το καιρό ) διάβασα τα συμπτώματα της διπολικής διαταραχής και έπαθα σοκ !!! Παναγία μου λέω αυτό έχω ............Βέβαια δεν έχω πάει ποτέ σε γιατρό και εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας ........τι γιατρό πρέπει να επισκευτώ ? Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο για να μπορώ να έχω μια σωστή διάγνωση ? ( διαβασα αρκετές περιπτώσεις ανθρώπων που ταλαιπωρήθηκαν για χρόνια και με λάθος φαρμακευτική αγωγή γιατι δεν είχε γίνει απο νωρίς σωστή διάγνωση )
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ..............

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    Ο ψυχολόγος δεν έχει το δικαίωμα να κάνει διάγνωση. Αυτόν όμως θα επισκεφτείς για να ανακαλύψεις τι έχεις ακριβώς και αυτός θα σου υποδείξει το αν χρειάζεσαι ψυχίατρο. Απλά μην πας σε ό,τι ψυχολόγο λάχει και μην κολλήσεις πουθενά. Αν υπάρξει έστω και το οτιδήποτε που θα σε κάνει να νιώσεις άσχημα στην πρώτη σου συνεδρία , απευθύνσου σε άλλον ψυχολόγο. Ξεκίνα συνεδρίες και θα καταλάβεις...
    [COLOR="red"][B][I][FONT="Arial Black"]5 λεπτά θα κλάψω και τελειώνω :rolleyes:[/FONT][/I][/B][/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    Ναντια μου σε ευχαριστώ πολύ ....αλλα ξέρεις τι σκέφτομαι ? Αν ξεκινήσω να επισκέπτομαι ψυχολόγο ,αυτός εαν είναι αναγκαίο θα με παραπέμψει σε ψυχίατρο ? ή θα με εχει και θα με τραβάει απο την μια συνεδρία στην άλλη ? Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιον ? Μένω Πειραιά .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    Κοίτα άσχετα με το εάν έχεις ή όχι διπολική διαταραχή, η ζωή που λες ότι ακολουθείς σε χαλάει αν μη τι άλλο. Συνεπώς οι συνεδρίες με έναν καλό ψυχολόγο θα σου είναι πολύτιμη βοήθεια. Θα σου στείλω εγώ πμ... Το αρνητικό που συνήθως συμβαίνει είναι οι συμβάσεις μεταξυ ψυχιάτρων και ψυχολόγων , δηλαδή το κακό θα είναι να σε στείλει σε ψυχίατρο ενώ δεν σου χρειάζεται καν.. Συμβαίνει συχνά. Γι αυτό κοίτα. Θα βρεις έναν καλό ψυχολόγο ( = να ανταποκρίνεται στις δικές σου ανάγκες) και εάν χρειαστείς ψυχιατρική υποστήριξη θα επισκεφτείς το κέντρο ψυχικής υγείας της περιοχής σου όπου θα μπορέσεις να ζητήσεις να σου προτείνουν έναν καλό εξωτερικό ψυχίατρο. Εάν εκεί σου γίνει μία διάγνωση μην την εμπιστευτείς πριν επισκεφτείς τον ψυχίατρο εξωτερικά.
    [COLOR="red"][B][I][FONT="Arial Black"]5 λεπτά θα κλάψω και τελειώνω :rolleyes:[/FONT][/I][/B][/COLOR]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    Σε ευχαριστώ πολύ πολύ Ναντιακι ...........εχεις απολυτο δίκιο σε αυτο που μου γράφεις .....έχω ή δεν έχω διπολική διαταραχή ........όντως δεν αντέχω άλλο αυτά τα δυο άκρα ......θέλω μια φυσιολογική ζωή χειμώνα - καλοκαίρι ,τώρα πιστεύω οτι είναι η καλύτερη περίοδος για να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό ....γιατί φοβάμαι οτι αν " με πιάσει η Άνοιξη " τότε δεν θα μπορέσω να κουλαντρίσω τον ευατό μου ,τοτε θα μου φαίνονται ΟΛΑ ΚΑΛΑ !!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    Δες και τα πμ σου, χαίρομαι που σε βοήθησα. Όταν αρχίσεις τις συνεδρίες, αν υπάρξει κάτι να σε προβληματίζει στείλε μου και θα χαρώ να σε βοηθήσω. Εγώ αυτές τις μέρες πνίγω τον πόνο μου στον αλτρουισμό οπότε ό, τι θες!
    [COLOR="red"][B][I][FONT="Arial Black"]5 λεπτά θα κλάψω και τελειώνω :rolleyes:[/FONT][/I][/B][/COLOR]

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    Να σε καλά και πάλι βρε Ναντιάκι ........θα σε ενημερώσω για τις εξελίξεις .........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Προσωπικά χωρίς πολλές περιστροφές κ λόγια κ αν διαβάσεις την ιστορία μου θα καταλάβεις συνιστώ ψυχίατρο αλλά πολύ καλό δηλ.πρώτα άνθρωπο, έτσι είναι η δικιά μου τώρα, σου εύχομαι το καλύτερο κ αν χρειαστείς κάτι μπορείς να με ρωτήσεις με προσωπικό μνμ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Επίσης δεν είναι απαραίτητο αν δεν χρειάζεται ο ψυχίατρος να σου δώσει φάρμακα αρκεί να σταθεί σε μια σωστή ψυχοθεραπεία κ θα κρίνει

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    3

    Red face

    http://www.stress.gr/disorder.php?id=11 Kαλημέρα,εγώ το διάβασα όλο πριν σου το στείλω αυτο.φαινεται πολύ ενδιαφέρον και πιστεύω πως θα δώσει απαντήσεις στα ερωτηματά σου.Ελπίζω να σου φανεί χρήσομο και να σε βοηθήσει!Ό,τι χρειαστείς απλά ρώτα με θα χαρώ να σε βοηθήσω

Similar Threads

  1. χωρις ψυχολογο ή ψυχιατρο
    By Kortha in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 21-08-2011, 13:46
  2. Πώς βρίσκουμε-διαλέγουμε ψυχολόγο-ψυχίατρο;
    By miro in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-2011, 17:03
  3. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 21:45
  4. Επισκεψη στο ψυχιατρο.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2008, 21:38
  5. ψυχολογο ή ψυχιατρο?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2008, 17:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •