τα λεφτα δεν φτανουν ουτε για...χαμογελο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146

    τα λεφτα δεν φτανουν ουτε για...χαμογελο!

    το θεμα που θα θιξω δεν αφορα αμεσα οικογενεια,σχεσεις,σεξουαλ ικοτητα αλλα ειναι λιγο ευρυτερο. καταρχας να πω οτι ειμαι 21 ετων και ειμαι φοιτητρια. παντοτε η οικογενεια μου αντιμετωπιζε οικονομικα προβληματα, απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου. φυσικα υπηρχαν και περιοδοι ανακαμψης αλλα πολυ λιγες συγκρητικα με τις ασχημες οικονομικα. ωστοσο ποτε δεν γινοταν κατι δραστικο για να αλλαξει αυτη η κατασταση, παντα θυμαμαι τους γονεις μου πνιγμενους στα χρεη και να μην εχουν χρηματα. φυσικα με την τωρινη κριση η κατασταση μας εχει χειροτερεψει οσο δεν παει. κανοντας λοιπον εναν "απολογισμο" καταληγω στο οτι αυτο το προβλημα μου εχει στερησει πολλες ευκαιριες απο τη ζωη μου οπως ειναι λογικο και αναμενεται να μου στερησει ακομα περισσοτερες και σημαντικοτερες στο μελλον. ακομα και οι διαπροσωπικες μου σχεσεις επηρεαζονται σε μεγαλο βαθμο. τι εννοω... ολοι μου οι κοντινοι ανθρωποι (αγορι, φιλοι, φιλες) συζητανε για το μεταπτυχιακο που θα κανουν με το που τελειωσουν τις σπουδες τους και οταν σε συζητησεις με ρωτανε τι θα κανω εγω καταπινω τη γλωσσα μου. κοκκινιζω και δεν εχω τι να πω. τι να τους πω? οτι με το ζορι παμε σουπερ μαρκετ στο σπιτι? οτι το ποσο των χρηματων που εχω μεσα στο πορτοφολι μου δεν ξεπερνα ποτε τα 15 ευρω? οτι θελω παρα πολυ να συνεχισω τις σπουδες μου σε μεταπτυχιακο επιπεδο και να μορφωθω αλλα αυτο δεν θα γινει ποτε? οτι δεν εχω καν κινητρο να ψαξω τι θελω να κανω στη ζωη μου γιατι πολυ απλα ολα φανταζουν προδιαγεγραμμενα? θα μου ελεγε καποιος "οποιος θελει μπορει". ΟΧΙ δεν μπορει. ουτε μια δουλεια της πλακας δεν μπορω να βρω σαν φοιτητρια, να βγαλω ενα χαρτζιλικι, ποσο μαλλον να φροντισω μονη για το μελλον μου. αυτο που ανεφερα ηταν απλως ενα παραδειγμα. οταν δεν εχω χρηματα να βγω με τις φιλες μου ενω αυτες βγαινουν αυτοματως αποξενωνομαι. ουτε μια εκδρομη δεν μπορω να παω, να αλλαξω παραστασεις. ειμαι ατομο δημιουργικο με θεληση να κανω και να μαθω πραγματα και αδυνατω να αποδεχτω πως η ελλεψη χρηματων με καταστρεφει και με περιοριζει ως ατομο. ο,τι και να σκεφτω πως θελω να κανω δεν μπορω να το κανω. θελω να γυμναστω- δεν εχω λεφτα για γυμναστηριο,ουτε καν για του δημου. θελω να αγορασω ενα βιβλιο- δεν μπορω γιατι αν χαλασω τα τελευταια μου 15 ευρω δεν θα εχω να παω στη σχολη τη δευτερα. ολες μου οι φιλες οι οποιες για κακη μου τυχη εχουν πολλα λεφτα συζητανε για τα ταξιδια που θα πανε, τις εκδρομες που θα κανουν και ολα οσα μπορουν να κανουν και τις κανουν χαρουμενες. και εμενα μου λειπουν τα βασικα.. και γινομαι κομπλεξικη και βαζω κρυφα τα κλαματα οταν ειμαι σε τετοιες συζητησεις, η φευγω γιατι δεν μπορω να το αντιμετωπισω. και δεν θελω να ειμαι ετσι γιατι δεν μου αρεσει η μιζερια. πιστευω πως η πραγματικη ευτυχια πηγαζει απο μεσα μας, ομως στην περιπτωση μου ισχυει το "δεν εχω χρηματα ουτε καν για να χαμογελασω".. δεν θελω να συνεχισει ετσι η ζωη μου, δεν μου αξιζει αυτο. ψαχνω για δουλεια αλλα τιποτα.. μακαρι να μπορουσα να κανω τα παντα για να μην υπαρχει ανισοτητα. ουτοπικο και ρομαντικο αυτο που λεω αλλα το πιστευω. γιατι υπαρχουν και ανθρωποι που εχουν λιγοτερα κ απο μενα.. και ανθρωποι που δεν ξερουν τι εχουν. και νιωθω μισος γι αυτους. μισος μου βγαινει και για τους γονεις μου που δεν φροντισαν να με προστατευσουν οσο μπορουσαν απο αυτο που περναω. τους θεωρω υπευθυνους αλλα δεν μου αρεσει αυτο, ειναι αδικο γι αυτους...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    Μην κανεις παρεα με ψωναρες, τα βιβλια να τα βρισκεις στο νετ σε ηλεκτρονικη μορφη, το χρημα δεν κανει τον ανθρωπο.Το χαμογελο ειναι τσαμπα. Αυτα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Δεν πειράζει κορίτσι μου , ας έχουν οι άλλοι ποιο πολλα απο εμάς , μην στενοχώριεσαι , θα ειναι όλα καλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Αυτό που βιώνεις νομίζω είναι η προσγείωση στην πραγματικότητα μετά από μια περίοδο "παχιών αγελάδων" που έβγαινε με πλαστικό χρήμα... Και το βιώνουν πολλοί αυτό.

    Τώρα που δεν υπάρχουν δουλειές, οι τράπεζες δεν δανείζουν αλλά τα δάνεια περιμένουν να τα εξοφλήσεις. Ακόμα κι αυτοί που δεν είχαν μπει σε αυτό το "τρυπάκι" αναγκάζονται σε περικοπές και αλλαγή πλεύσης.

    Πρέπει να διαμορφώσεις την ζωή σου βάση αυτής της αλλαγής. Όχι βέβαια να σταματήσεις να σκέφτεσαι, να σχεδιάζεις και να ελπίζεις στο καλύτερο αλλά δεν μπορείς να χεις τις ίδιες απαιτήσεις με πριν.

    Αν πριν αυτό το πλαστό "ευ ζην" σου έδινε την δυνατότητα να συναναστρέφεσαι με άτομα ανώτερης κοινωνικής τάξης τότε είναι μια ευκαιρία να αναθεωρήσεις αυτές τις αξίες.

    Ο κόσμος δεν έχει αποδεχθεί τι τον περιμένει τα επόμενα χρόνια, και είναι λογικό, γιατί η ελπίδα (και η μ@λ@κία θα έλεγα) πεθαίνει πάντα τελευταία. Από την μία δεν θέλει να παραδεχθεί ότι πλέον δεν βγάζει (μέγιστη κοινωνική καταξίωση), από την άλλη καταλαβαίνει που οδεύει το πράγμα και ταυτόχρονα γίνεται ενοχικός γιατί τον κάνουν πιστεύει ότι ναι και αυτός έφαγε...

    Μην ανησυχείς, οι περισσότεροι θα βγούμε έξω ως γκασταρμπάιτερ και όχι ώς :D μεταπτυχιακοί φοιτητές. Απλά δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει ακόμα... :D
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    Militon πολυ μου αρεσουν αυτα που γραφεις και συμφωνω απολυτως μαζι σου. ξερω καλα γιατι φτασαμε εδω που φτασαμε, πως ολοι φταιξαμε γι αυτη την κατασταση και πως οδηγηθηκαμε σε αυτην λογω της "υλιστικης ματαιοδοξιας" μας ας το πω ετσι. μονο που εγω ποτε δεν ζουσα ανετα. ενταξει πιο ανετα απο τωρα ναι, αλλα οικονομικο προβλημα παντοτε υπηρχε, οχι ομως τοσο εντονο οσο τωρα. μεσα μου εχω συνειδητοποιησει τι ειναι αυτο που βιωνω και γιατι το βιωνω, εχω προσγειωθει στην πραγματικοτητα εδω και πολυ καιρο ομως οταν γυρω σου βλεπεις τους αλλους να συνεχιζουν να ζουν "ανετα" και να κανουν ονειρα λες "εγω ο μαλακας (συγνωμη για την εκφραση) τι κανω λαθος??" και αυτοματως νιωθω ατομο χωρις ενδιαφερονται και στοχους και μιζερο.. ενω ειλικρινα δεν ειναι ετσι και εκει ερχεται η μεγαλη συγκρουση. που θελεις να κανεις κατι για να το αλλαξεις αλλα ειναι δεμενα τα χερια σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Όλοι δεν φταίξαμε και κυρίως δεν φταίξαμε το ίδιο και με τον ίδιο τρόπο.

    Θες να μου πεις ότι βιώνεις την αδικία της κοινωνικής ανισότητας πιο σκληρά από ποτέ, και αυτό είναι λογικό ελέω κρίσης.

    Απλά με το να στενοχωριέσαι που εσύ δεν έχεις πράγματα που έχουν κάποιοι άλλοι δεν βγάζει πουθενά και δεν αξίζει να πέσεις σε κατάθλιψη για αυτό (για τίποτα δεν αξίζει να πέσεις σε κατάθλιψη, πόσο μάλλον για αυτό :D)

    Το ζητούμενο είναι να βρεις δημιουργικούς τρόπους να εκφράσεις αυτήν την αντίθεση (άμα βρεις πες μου και μένα βέβαια :D) και να απαγκιστρωθείς από τις συνήθειες του χθες, να ζήσεις καλά με αυτά που έχεις.

    Αυτή η κατάσταση είναι αδιέξοδη και θα εκραγεί προς άγνωστη κατεύθυνση όταν πλέον ούτε οι γονείς ή οι παππούδες μας θα έχουν την δυνατότητα να μας βοηθούν.

    Γενικά πάντως δεν χρειαζόμαστε πολλά για να είμαστε ευτυχισμένοι :). Χωρίς αυτό να σημαίνει παραίτηση από τις διεκδικήσεις μας.

    Σου λείπει αυτό το extra που έχουν κάποιοι άλλοι ή αντιμετωπίζεις θέμα επιβίωσης; Ταξίδια και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δεν μου φαίνονται και τόσο επιτακτικά. Ασε που μπορεις να κάνεις και τα δύο χωρίς πολλά πολλά... (πχ googlαρε EVS για τα ταξίδια ;))... To μεταπτυχιακό δεν είναι πανάκεια για την δουλειά πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχουν δουλειές...

    Δεν χρειάζεται οικονομική επιφάνεια για να κάνεις όνειρα. Και αν έχεις την υγεία σου μπορεί πολλά απ αυτά να γίνουν.
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    προβλημα επιβιωσης οχι, δεν θα το ελεγα. δηλαδη εχω το σπιτι μου το φαγητο μου και την εξοδο μου μια φορα την εβδομαδα (αν και με ζορι αρκετες φορες). ναι ειναι οπως το λες, αυτο το κατι παραπανω που θα με εκανε χαρουμενη. πχ επειδη δεν εχω χρηματα μπορει να καθομαι ολη μερα σπιτι το σαββατοκυριακο και να μην εχω τιποτα να κανω. και σκεφτομαι πως δεν εχω τιποτα να κανω επειδη δεν εχω χρηματα. δημιουργικους τροπους να το εκφρασω ομολογουμενως δεν μπορω να βρω, οσο και αν ζοριζω το μυαλο μου :P ειναι λες και ολη αυτη η κατασταση με κανει να μην εχω κινητρο για τιποτα. προσπαθω ας πουμε να σκεφτω τι θελω να κανω στη ζωη μου και δεν μπορω να σκεφτω κατι γιατι με το πτυχιο μου απλως η καλυτερη θεση που μπορω να χτυπησω ειναι πωλητρια σε σουπερ μαρκετ (και ας ειναι πτυχιο ΑΕΙ).. θεωρω τα ταξιδια και τις διακοπες επιτακτικα οχι απο την αποψη της πολτελειας αλλα του διαλειμματος απο ολο αυτο που ζω. η αναγκη για αλλαγη παραστασεων ας πουμε, για καλυτερη διαθεση. οχι τιποτα παραπανω. γενικα παντως αυτο προσπαθω να πω στον εαυτο μου. οτι υπαρχουν ακομα τροποι αν εισαι καλα και χωρις χρηματα. δεν τους βρισκω ομως και απογοητευομαι.. τα μονα πραγματα απο τα οποια αντλω χαρα ειναι καποια συναισθηματα μου και αναμνησεις πλεον. το αγορι μου, αυτα που λεμε και κανουμε μαζι κυριως.. και σκεφτομαι πως ουσιαστικα εξαρτομαι απο εκεινον γιατι αν τον χασω δεν θα εχω τιποτα να με κανει χαρουμενη.. (αυτο ειναι αλλο θεμα ομως).. επισης εχω καταληξει στο οτι παιζει μεγαλο ρολο ο περιγυρος σου σε αυτο το θεμα. ισως ειναι ρατσιστικο που το λεω αλλα νιωθω πως δεν μπορω να συναναστραφω πλεον με τα ατομα που συναναστρεφομαι. εχουν αλλες προτεραιοτητες, αλλα ενδιαφεροντα, αλλες ανησυχιες (καθολου ανησυχιες :P ).. και αυτο με παει πισω οσο να πεις, δεν υπαρχει καλη επικοινωνια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    Οσο για τις διακοπες ανετα πηγαινεις με ενα σακιδιο μια κουβερτα και ενα μαξιλαρι σε ενα νησι και κοιμασαι στην παραλια, ολοι οι αγγλοι πιτσιρικαδες αυτο κανουν και γυριζουν και Αγγλια με 2 κουτες φτηνα τσιγαρα απο δω χαχαχα Αλλα εμεις που ειμαστε πλουσιοι θελουμε τα ξενοδοχεια μας, τις πισινες, τα κοκτειλ και το νοικιασμενο αμαξακι ;) Οποιος γουσταρει την ζωη δεν εχει αναγκη πολλα λεφτα για να νιωσει ομορφα, οσο δεν στηνεις αντισκηνο δεν σε διωχνει κανενας, θες μονο την καταλληλη παρεαουλα και εισαι θεος/α. Βρισκεις μονο σε ποια παραλια υπαρχουν ντους και τουαλετες και εισαι κομπλε. Τωρα αν θες να πας διακοπουλες στην Ελβετια δεν ξερω τα κολπα :(

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    μα δεν ειπα τιποτα για διακοπες στην ελβετια ουτε για ξενοδοχεια και πισινες :P δεν ειναι στην νοοτροπια μου (αν θες ) αυτου του ειδους οι διακοπες.. το θεμα ομως ειναι πως το περασμενο καλοκαιρι δεν ειχα λεφτα παραμονο για 2 μερες σε ενα καμπινγκ στην ευβοια και ολο τον αυγουστο καθομουν στην αθηνα. φυσικα δεν ηθελα πολυτελεις διακοπες απλως 4 μερες ακομα με ενα αντισκοινο οπως λες σε καποια παραλια :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    κοψε τα πολλα στους εξοδους και βαζε στην ακρη ενα ταλιρακι την εβδομαδα, μεχρι το καλοκαιρι θα εχεις μαζεψει αρκετα για ελευθερο καμπιγκ, αν εχεις και ποδηλατο δεν θα νιωθεις καρφωμενη σε μια παραλια ;) Φιλαρακια μονο βρες που δεν τους τρεχουν απο τα μπατζακια χαχαχα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Δεν είναι κακό να συνειδητοποιείς ότι με κάποιους ανθρώπους δεν έχεις πλέον και πολλά κοινά... δεν μπορείς να αλλάξεις ούτε αυτούς, ούτε εσένα για αυτούς. Έχεις περιβάλλον για νέες γνωριμίες;

    Αν βρεις δουλειά σε σούπερ μαρκετ και δεν την θες πες μου εμένα... :p Βρες ότι καλύτερο μπορείς για σένα αυτήν την στιγμή...

    Με τις δεδομένες συνθήκες δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα έχει διάρκεια... οπότε μην σε ανησυχεί η στασιμότητα :D:D:D

    Από πλευράς κινητικότητας βρίσκομαι σε παρόμοια φάση, χωρίς δουλειά, χωρίς φίλους και με συγκρατημένα έξοδα ένεκα κρίσης...

    Είναι όμως αδύνατον να δημιουργούμε περιβάλλον μέσα από το σπίτι... Υπάρχουν δραστηριότητες που δεν απαιτούν πολλά ή καθόλου χρήματα και μπορούν να σε δραστηριοποιήσουν...

    Μήπως όμως "ψαλιδίζεις" και συ λίγο τα φτερά σου;
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by Militon View Post
    Δεν είναι κακό να συνειδητοποιείς ότι με κάποιους ανθρώπους δεν έχεις πλέον και πολλά κοινά... δεν μπορείς να αλλάξεις ούτε αυτούς, ούτε εσένα για αυτούς. Έχεις περιβάλλον για νέες γνωριμίες;

    Αν βρεις δουλειά σε σούπερ μαρκετ και δεν την θες πες μου εμένα... :p Βρες ότι καλύτερο μπορείς για σένα αυτήν την στιγμή...

    Με τις δεδομένες συνθήκες δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα έχει διάρκεια... οπότε μην σε ανησυχεί η στασιμότητα :D:D:D

    Από πλευράς κινητικότητας βρίσκομαι σε παρόμοια φάση, χωρίς δουλειά, χωρίς φίλους και με συγκρατημένα έξοδα ένεκα κρίσης...

    Είναι όμως αδύνατον να δημιουργούμε περιβάλλον μέσα από το σπίτι... Υπάρχουν δραστηριότητες που δεν απαιτούν πολλά ή καθόλου χρήματα και μπορούν να σε δραστηριοποιήσουν...

    Μήπως όμως "ψαλιδίζεις" και συ λίγο τα φτερά σου;
    Δηλαδή πως θα γίνει αυτό; Δεν βλέπω η κοπέλα να έχει απαιτήσεις . Τα αυτονόητα θέλει. Πόσο παραπανω να τα ψαλιδίσει;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    Δηλαδή πως θα γίνει αυτό; Δεν βλέπω η κοπέλα να έχει απαιτήσεις . Τα αυτονόητα θέλει. Πόσο παραπανω να τα ψαλιδίσει;
    Ψαλιδίζει τα φτερά meaning απογοητεύεται και κλείνεται σπίτι...
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Α καταλαβα. Δώσε μας κάποιες ιδέες για δραστηριότητες που δεν απαιτούν ιδιαίτερα χρήματα και με δυνατότητα για νεες γνωριμίες, αν έχεις φυσικά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,001
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    Δηλαδή πως θα γίνει αυτό; Δεν βλέπω η κοπέλα να έχει απαιτήσεις . Τα αυτονόητα θέλει. Πόσο παραπανω να τα ψαλιδίσει;
    δεν υπαρχουν αυτονοητα Μπλε

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με τη μητέρα μου-λεφτά.
    By Evaki28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 05-10-2011, 20:04
  2. Replies: 8
    Last Post: 04-05-2011, 20:38
  3. χωρισα ... ουτε να τα ξαναβρω μαζι του γινεται ... ουτε να τον ξεχασω ...
    By stellou1989 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-07-2010, 04:49
  4. Για τα λεφτα....
    By alexloukoumaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 22-01-2009, 22:12
  5. Ξυνό χαμόγελο ...
    By Finlandos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 03-11-2008, 15:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •