Δεν εχω φιλους - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Quote Originally Posted by Alexiosr View Post
    Θα μιλήσω για μενα. Γενικα παντα εκανα φιλους δυσκολα τους κρατούσα ομως.η απογοήτευση μου ηταν μεγαλη παντα γιατι δεν ημουν ποτε οι προτεραιότητα τους. Ολο εγω έτρεχα τους κυνηγούσα και μετα ένιωθα οτι στο τέλος μαλλον ενοχλουσα. Το κακο ειναι οτι μου αρεσει πολυ η παρεα η επαφη Με κοσμο. Καταλαβαίνω απολυτα το παιδι που αναφέρθηκε για την δυσκολία που αντιμετωπίζει να μην μπορει να βρει φιλους στη δουλεια να θελει σαν ανθρωπος να πιει ενα ποτο με έναν φίλο καποια στιγμη. Αυτο θα ηθελα κ εγω. Κατα καιρους κ γυμναστηρια εχω Παει κ για μαθήματα ομαδικά τέννις αλλα ποτε δεν μου προσέφεραν αυτο που θα ηθελα πραγματικά ενα δυο ανθρωπους με κοινά ενδιαφέροντα να μπορεις μετα απο εύλογο διάστημα να βγεις μαζι τους . Περνάνε μέρες ολόκληρες κ το τηλέφωνο δεν χτυπάει απο κανέναν . Να δει τι κανω να μου προτείνει να παμε μια βόλτα. Έρχονται Χριστούγεννα κλπ κ νιωθω ακομα πιο μονος βλεποντασ Εξω κοσμο να περνάει καλα να γελάει να βγαίνει οταν εγω μονο με την οικογενεια κανουμε κατι .Εχω την οικογενεια μου βέβαια γυναικα κ παιδι αλλα παντα ηθελα κ ενα δυο φιλους να μπορω μια στο τοσο να ξε δώσω για λίγες ωρες. Να παμε για ενα μπάνιο η για κανα σινεμά.να πουμε δυο κουβεντες κ σοβαρές αλλα κ να γελάσουμε. Τωρα πια κ στην ηλικία που βρίσκομαι 43 χρόνων ειναι πολυ δυσκολο να κανω πια νέες γνωριμίες. Πολλες κ οι υποχρεώσεις με την οικογενεια μου την δουλεια μου κ μικρή οικονομική άνεση για προσωπικά έξοδα. Γενικα οσο αφορά εμενα λέω οτι απλως δεν ημουν απο τους τυχερούς ανθρωπους να εχω φιλους κ παρέες. Η μοναξιά παρα πολλες φορες ειναι δυσβάσταχτη.μακαρι να υπήρχε ενα κλαμπ μια λέσχη για γνωριμίες φιλικές με ανθρωπους που αντιμετωπίζουν το ίδιο προβλημα ... την έλλειψη φίλων.θα ξαναρχίσω γυμναστηριο κ πιθανόν τέννις αν βρω τον χρονο κιόλας κ τα χρηματα αλλα πιο πολυ για να ξεφύγω απο την μοναξιά μου κ να βρω κατι να απασχοληθω δεν περιμενω φιλίες κλπ απο ολα αυτά. Απλα να μην καθομαι κ τελικα να με πιάνει μελαγχολία. Καμια απάντηση δεν ειναι κατάλληλη στο θεμα αυτο ... απλα ειναι τελικα ολα στην τυχη.
    Περίεργο που ξανανοίγει τέτοιο θέμα..... πάλι πεσμένη τηλεθέαση έχουμε?

    Αφού έχεις την οικογένεια σου (προφανώς παντρεμένος με παιδια) και την δουλεία σου βρε λεβέντη τί να τις κάνεις τις φιλίες, ειδικά τις φιλίες τύπου ατομα που κυνηγούσες (δλδ παρακαλούσες) να σε κάνουν φίλο?

    Κι εγω ακόμα ονειρεύομαι ωραίες στιγμές με φίλους, μόνο που πρέπει και οι άλλοι να ονειρεύονται το ίδιο και να τους αρέσει η φάτσα μου και να με σέβονται. Βρε κοντεύω να πλακωθώ, με πιάνει πανικός με κάποιους και θέλω να ξεσπάσω πάνω τους, κι εσύ μου λες για φιλίες και πράσινα άλογα?
    γιάννης

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Περίεργο που ξανανοίγει τέτοιο θέμα..... πάλι πεσμένη τηλεθέαση έχουμε?

    Αφού έχεις την οικογένεια σου (προφανώς παντρεμένος με παιδια) και την δουλεία σου βρε λεβέντη τί να τις κάνεις τις φιλίες, ειδικά τις φιλίες τύπου ατομα που κυνηγούσες (δλδ παρακαλούσες) να σε κάνουν φίλο?

    Κι εγω ακόμα ονειρεύομαι ωραίες στιγμές με φίλους, μόνο που πρέπει και οι άλλοι να ονειρεύονται το ίδιο και να τους αρέσει η φάτσα μου και να με σέβονται. Βρε κοντεύω να πλακωθώ, με πιάνει πανικός με κάποιους και θέλω να ξεσπάσω πάνω τους, κι εσύ μου λες για φιλίες και πράσινα άλογα?
    Συμφωνω!! Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα!!! Δυστυχως!! Και αμα εχουμε φιλους μπορει να χασουμε κατι αλλο......Δεν ξερω κανεναν που τα εχει ολα......Και να τα εχει δεν ειναι αυτος σωστος οποτε κινδυνευει να τα χασει η δεν ειναι ευτυχισμενος μεσα του και ας δειχνει!!!!!!
    Κατι ασχετο εκτος απο τη χρονολογια που παρατηρησα.........δεν ξερω αν το παρατηρησατε, αλλα γιατι ειναι στις παρεκκλισεις σεξουαλικοτητα το θεμα και δεν μεταφερθηκε στις σχεσεις και επικοινωνια;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αχ , η καινουρια γενια με τις φιλιες , μα εγω πουμαι 55 ακομα κανω φιλους , ...................... κατι συμβαινει με την γενια αυτη και δυσκολευεται να κανει φιλους ...........πολλες ιντερνετικες επαφες ? δεν ξερω .....
    αμα εισαι προθυμος να γινεις φιλους , παντα θα βρεις ανταποκριση , εκτος κι αν θελειςς τους φιλους με τους δικους σου ορους και προδιαγραφες ..........δεν ξερω ......αλλα δεν εχω φεις , ουτε ασχολουμαι με τις ιντερνετικες φιλιες ....

  4. #19
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αχ , η καινουρια γενια με τις φιλιες , μα εγω πουμαι 55 ακομα κανω φιλους , ...................... κατι συμβαινει με την γενια αυτη και δυσκολευεται να κανει φιλους ...........πολλες ιντερνετικες επαφες ? δεν ξερω .....
    αμα εισαι προθυμος να γινεις φιλους , παντα θα βρεις ανταποκριση , εκτος κι αν θελειςς τους φιλους με τους δικους σου ορους και προδιαγραφες ..........δεν ξερω ......αλλα δεν εχω φεις , ουτε ασχολουμαι με τις ιντερνετικες φιλιες ....
    Η δημιουργία φιλίας δεν είναι θέμα ηλικίας φίλε.
    Το να "βρεις ανταπόκριση" δεν ισχύει πάντα, διότι το έχω δοκιμάσει κι άμα δεν εισαι του γουστου τους δεν κτίζεται φιλία. Οι δικοί μας όροι και προδιαγραφες θα πρεπει να ναι, ο άλλος να ναι ειλικρινής μαζι μας, να μας σέβεται και να μην μας εκμεταλλεύεται και να δείχνει ενδιαφερον για εμας με δικη του πρωτοβουλία. Βλέπω επίσης να ισχύει πως στην καλή φιλία συμβάλλει το να ναι ο άλλος του επιπέδου σου, όχι μονο σαν χαρακτηρας αλλά και μορφωτικα - οικονομικά, αλλιως πάλι υπάρχει πρόβλημα.
    γιάννης

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σωστα αυτα Γιαννη , αλλα εσυ δεν ανηκεις στην ' ιντερνετικη ' γενια .............που ασχολειται συνεχεια με τα μεσα μαζικης επικοινωνιας , η πως διαολο τα λενε .....κατι δεν παει καλα ......προτιμω τους ' ζωντανους ' φιλους , απο μια οθονη .....η φεις ...

  6. #21
    Το ίδιο! Αλλά η πραγματικότητα δεν είναι και τόσο καλή ή στο βαθμό που μας αφορά κάπως φταίμε ή συνεχώς είμαστε βυθισμένοι στις σκέψεις και απαιτήσεις μας και η πραγματικότητα ακόμα και καλή να ναι μας προσπερνά...
    γιάννης

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Βρε παιδια αφου μαζευτηκατε εδω κανονιστε να βγαινετε καμια βολτα μαζι.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    α μπραβο βγειτε καμια βολτα μαζι οι οσοι δεν εχουν παρεες που ειναι το προβλημα?

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    1
    Κάντε μια αρχη

  10. #25
    Honorata
    Guest
    Ποσο χρόνων είσαι; να ξεκινήσεις χόμπυ ή να βρεις δουλειά. Ν έχεις τη μέρα σου γεμάτη. Μην πας γυρεύοντας να κάνεις φίλους για τι όσο το ψάχνεις τόσο δύσκολο είναι. Πρέπει να μάθεις να μη σε καίει το θέμα. Μετά να βγεις έξω από το σπίτι να είσαι άνετος και ανοικτός σε κάθε γνωριμία, με λίγες απαιτήσεις και να μην πιέζεις κανέναν. Στην αρχή μπορει να κάνεις κάποιους γνωστούς απλά να βγαίνετε. Οι φίλοι, είναι δύσκολος στόχος. Κάνε γνωστούς και μετά αν αξίζουν κάποιοι θα γίνουν και φίλοι σου .

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. πως κανουμε τωρα φιλους?
    By runner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 22-08-2017, 16:40
  2. Δεν εχω φιλους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 20-03-2012, 21:46
  3. δεν εχω φιλους
    By tokokkinofoustani in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-02-2012, 09:17
  4. βαρέθηκα να προσπαθώ για φίλους
    By empar in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 80
    Last Post: 04-05-2011, 22:55
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ!!!!
    By tHe_V1rus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 31-03-2011, 23:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •