Δεν εχω φιλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5

    Δεν εχω φιλους

    Εχω ενα μεγαλο προβλημα με την παρεα μου!!!Ξεκινησαμε ως 5 ατομα στην πορεια ο ενας μας παρατισε γιατι ελεγε κακα πραγματα σε αλλους πισω απο την πλατι μας.Και εγω αναγκαστηκα να μαλωσω μαζι του γιατι ελεγε και για εμενα.Εγω ακουλουθησα τους αλλους οι οποιοι με αφησαν μονο καθως πηγαιναν με αλλα παιδια και με αφηναν μονο.Τωρα δεν εχω κανεναν φιλο η κολλητο και δεν βγενω εξω αφου δεν εχω παρεα!ενα κακο δικο μου ειναι οτι ειμαι κλειστος τυπος!!!Και αφτο με δυσκολευει να γνωρισψ καινουρια παιδια γιατι ψιλοντρεπομαι!!Τι να κανω??Πως να βρω καινουριες παρεες??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Γιάννη, κινεισαι σε χωρους οπου μπορεις να γνωρισεις κοσμο και να κανεις φιλους, αλλα δυσκολευεσαι να πλησιασεις τους άλλους;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    ναι αντιμετωπιζω κατι τετοιο προβλημα και τωρα κατεληξα να μην εχω παρεα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    καλησπερα!εχεις δραστηριοτητες?πηγαινεις καπου?αγγλικα,γυμναστηριο,� �χολειο?μεσα απο τετοιους χωρους προσπαθησε να πλησιασεις ατομα
    για αρχη μπορεις να συμμετεχεις σε συζητησεις και αν δεις οτι εισαι επιθυμητος σιγα-σιγα μπορεις να κανεις καποια προταση η να ρωτησεις αν θελουν παρεα πχ ενα σαββατο.εχε θαρος και χαμογελο και θα δεις
    σιγουρα θα υπαρχει μια κενη θεση σε μια παρεα για εσενα!
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    οχι ιδιαιτερα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    γιαννη,θα πρεπει να αποκτησεις δραστηριοτητες για να κοινωνικοποιηθεις και να κανεις παρεες..
    επισης δεν εχεις καποιον δικο σου,οπως καποιον ξαδερφο με τον οποιο θα μπορουσες να αρχισεις να βγαινεις?
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    7
    Γεια σας. τυχαινει κι εγώ να ειμαι ένας από αυτους που αντιμετωπιζει παρόμοιο πρόβλημα με το παιδι. είμαι εικοσιτεσσαρων χρονων και δεν εχω εναν ανθρωπο να βγω, να διασκεδασω. εχω δυο φιλους οι οποιοι εχουν σχεση και πλεον δεν βγαινω μαζι τους οπως εβγαινα παλιοτερα. θα συαντηθπυμε σε κανενα σπιτι ισα ισα για κανενα μισαωρο για να πουμε τα νεα μας και μετα τιποτα. σχολαω απο τη δουλεια θελω να πάω εναν ανθρωπο τηλεφωνο να πάω απλώς για ενα ποτο και δεν υπάρχει κανεανας. περιμένω πως κια πως να ερθει το σ/κ να ξεκουραστω αλλά οταν ερχεται λέω καλύτερα ηταν που δουλευα. γιατι δεν εχω ειλικρινα τιποτα να κανω. καθε μερα το ιδιο προγραμμα εχω στη ζωη μου. ρουτινα και καθημερινοτητα. δεν εκανω τιποτα διαφορετικο. δεν εχω ατομα για να κανω κατι καινουργιο. από τονχωρο εργασιας μου δε μπορω να βω φιλους διοτι ειναι σε αλλες ηλικιες από μενα, με οικογενεια, με άλλα ενδιαφεροντα κλπ. Σε γενικες γραμμες ειμαι κλειστος αντθρωπος. σχεση δεν εχω και ενα από αυτα που με αγχωνουν κιολας εινια το πως θα βρω εναν ανθρωπο για σχεση αν δεν κυκλοφορω εξω. ευχαριστω για το χρόνο σας.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    12
    γιαννη καλησπερα,
    νομιζω δεν ειναι πολυ τραγικα τα πραγματα.και γω ειμαι πολυ κλειστη αλλα εχω μια υπεροχη παρεα.αρκει να πλησιασεις καποιον και να τον κανεις να σε συμπαθησει.θα παρει αρκετο καιρο για να γινετε αυτο που λεμε "κολλητοι" αλλα καποτε πρεπει να κανεις μια αρχη!ισως αν δεν ησουν και εσυ τοσο κλειστος θα ηταν πιο ευκολο...γινε περισσοτερο αυθορμητος και κοινωνικοποιησου...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    7
    θα εκλαβω την απαντηση σου προς τον γιαννη σαν απάντηση και προς εμε γιατι το προβλημα ειναι κοινο. πώς μπορει καποιος να γινει πιο αυθρομητος; πώς μπορει καποιος να κοινωνικοποιηθει; μα οταν δεν εχει ενα ατομο για να κανει κατι κοινο; οταν το μονο που κανει στη ζωη του ειναι δουλιεα σπιτι τηλεοραση λες και ειναι 60 χροωνων; καποιοι θα προτεινετε ισως να γραφτεις σε ενα γυμναστηριο, σε μια ομαδα, σε εναν συλλογο. μιλωντας γι α μενα προσωπικα εχω χασει το ενδιαφερον μου για οτιδηποτε. θελω να αλλάξω παραστασεις. να κανω κατι αλλο. θελω οταν βγω για εξω να βγω σεμια αλλη περιοχη κι οχι εδω που μενω. αλλά δεν υπάρχει κανενας να βγω. κοιταζω το μελλον μου και αναστατωνομαι. μια ζωη ετσι θα ειμαι. δεν υπαρχουν δυνατοτητες και δεν υπαρχει προοπτικη για να φτιαξουν τα πραματα στο μελλον.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    2

    Φιλοι

    Θα μιλήσω για μενα. Γενικα παντα εκανα φιλους δυσκολα τους κρατούσα ομως.η απογοήτευση μου ηταν μεγαλη παντα γιατι δεν ημουν ποτε οι προτεραιότητα τους. Ολο εγω έτρεχα τους κυνηγούσα και μετα ένιωθα οτι στο τέλος μαλλον ενοχλουσα. Το κακο ειναι οτι μου αρεσει πολυ η παρεα η επαφη Με κοσμο. Καταλαβαίνω απολυτα το παιδι που αναφέρθηκε για την δυσκολία που αντιμετωπίζει να μην μπορει να βρει φιλους στη δουλεια να θελει σαν ανθρωπος να πιει ενα ποτο με έναν φίλο καποια στιγμη. Αυτο θα ηθελα κ εγω. Κατα καιρους κ γυμναστηρια εχω Παει κ για μαθήματα ομαδικά τέννις αλλα ποτε δεν μου προσέφεραν αυτο που θα ηθελα πραγματικά ενα δυο ανθρωπους με κοινά ενδιαφέροντα να μπορεις μετα απο εύλογο διάστημα να βγεις μαζι τους . Περνάνε μέρες ολόκληρες κ το τηλέφωνο δεν χτυπάει απο κανέναν . Να δει τι κανω να μου προτείνει να παμε μια βόλτα. Έρχονται Χριστούγεννα κλπ κ νιωθω ακομα πιο μονος βλεποντασ Εξω κοσμο να περνάει καλα να γελάει να βγαίνει οταν εγω μονο με την οικογενεια κανουμε κατι .Εχω την οικογενεια μου βέβαια γυναικα κ παιδι αλλα παντα ηθελα κ ενα δυο φιλους να μπορω μια στο τοσο να ξε δώσω για λίγες ωρες. Να παμε για ενα μπάνιο η για κανα σινεμά.να πουμε δυο κουβεντες κ σοβαρές αλλα κ να γελάσουμε. Τωρα πια κ στην ηλικία που βρίσκομαι 43 χρόνων ειναι πολυ δυσκολο να κανω πια νέες γνωριμίες. Πολλες κ οι υποχρεώσεις με την οικογενεια μου την δουλεια μου κ μικρή οικονομική άνεση για προσωπικά έξοδα. Γενικα οσο αφορά εμενα λέω οτι απλως δεν ημουν απο τους τυχερούς ανθρωπους να εχω φιλους κ παρέες. Η μοναξιά παρα πολλες φορες ειναι δυσβάσταχτη.μακαρι να υπήρχε ενα κλαμπ μια λέσχη για γνωριμίες φιλικές με ανθρωπους που αντιμετωπίζουν το ίδιο προβλημα ... την έλλειψη φίλων.θα ξαναρχίσω γυμναστηριο κ πιθανόν τέννις αν βρω τον χρονο κιόλας κ τα χρηματα αλλα πιο πολυ για να ξεφύγω απο την μοναξιά μου κ να βρω κατι να απασχοληθω δεν περιμενω φιλίες κλπ απο ολα αυτά. Απλα να μην καθομαι κ τελικα να με πιάνει μελαγχολία. Καμια απάντηση δεν ειναι κατάλληλη στο θεμα αυτο ... απλα ειναι τελικα ολα στην τυχη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    κ γω φιλε μια απ τα ιδια περιπου

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Alexiosr View Post
    Θα μιλήσω για μενα. Γενικα παντα εκανα φιλους δυσκολα τους κρατούσα ομως.η απογοήτευση μου ηταν μεγαλη παντα γιατι δεν ημουν ποτε οι προτεραιότητα τους. Ολο εγω έτρεχα τους κυνηγούσα και μετα ένιωθα οτι στο τέλος μαλλον ενοχλουσα. ...
    Κατα καιρους κ γυμναστηρια εχω Παει κ για μαθήματα ομαδικά τέννις αλλα ποτε δεν μου προσέφεραν αυτο που θα ηθελα πραγματικά ενα δυο ανθρωπους με κοινά ενδιαφέροντα να μπορεις μετα απο εύλογο διάστημα να βγεις μαζι τους . ...
    Γενικα οσο αφορά εμενα λέω οτι απλως δεν ημουν απο τους τυχερούς ανθρωπους να εχω φιλους κ παρέες.
    ... Καμια απάντηση δεν ειναι κατάλληλη στο θεμα αυτο ... απλα ειναι τελικα ολα στην τυχη.
    Quote Originally Posted by Alexiosr View Post
    Μεγαλύτερο λαθος να κάνει κάποιος δεν υπαρχει... δηλαδη να απομονωθεί σε μια σχεση κ να μην τον νοιάζει να κάνει φιλίες. Αλλο ο έρωτας αλλο οι φιλοι. Κ τα δυο χρειάζονται . Και τα δυο κάποιες στιγμές αποδεικνύονται ισχυρότερα το ενα απο το αλλο. Μην κανεις το λαθος της απομόνωσης με ενα φίλο - σχεση που μπορει Ισως κ να καταλήξει πιο σοβαρά αργοτερα. Εγω το εκανα το ίδιο κ περισσοτερο η γυναικα μου . Τελικα τωρα μετα απο χρονια μας λείπουν πολλοί οι φιλοι κ οι παρέες . Τοτε δεν μας ένοιαζε μολις κάποιος μας την χαλούσε εστω κ λιγο τον απομάκρυναμε χωρις να το καταλαβαίνουμε . Συμβουλές δεν μου αρεσει να δίνω αλλα επειδή εγω εχω κάνει το λαθος να απομονωθώ σε μια σχεση και χωρις να το καταλαβω στα χρονια που περνούσαν εχασα τους πάντες και τωρα η μοναξιά απο φιλους ειναι μεγαλη. Μπορει κάποιες φορες να τους βαριόμαστε η να νιώθουμε οτι δεν έχουμε πια κοινά σημεία . Μα το θεμα ειναι να βρίσκουμε τις ομοιότητες κ Οχι να απαριθμούμε το ποσο διαφορετικοί ειμαστε . Αν μπορούσα να γυρίσω το χρονο μονο πισω...
    Καλησπερα!
    Περιεργο απο τη μια να τα αποδιδεις ολα στην τυχη, ενω μονο σου παραδεχεσαι οτι εσυ τους εκανες ολους περα για τους λογους που αναφερεις στις παραθεσεις που εβαλα.
    Απαντας μονος σου οτι εσυ επελεξες να μην εχεις φιλους και τελικα πλεον σου λειπουν πολυ. Μπορεις να κανεις παρεες και φιλους και στα 43. Ακομα και αν δε θα ειναι καρδιακοι φιλοι απο την παιδικη ηλικια, θα μπορεις να βγεις να πεις δυο κουβεντες και να περασεις καλα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    κ γω φιλε μια απ τα ιδια περιπου
    Εσυ εισαι 20 χρονων, δεν εισαι παντρεμενος και δεν εχεις παιδια. :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    χαχαχα οκ savatage. δεν θα σπαμαρω χωρις να διαβαζω

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    παντος φιλε ακου την savatage. ξερει πολλα....κ τα λεει κ ωραια

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πως κανουμε τωρα φιλους?
    By runner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 22-08-2017, 16:40
  2. Δεν εχω φιλους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 20-03-2012, 21:46
  3. δεν εχω φιλους
    By tokokkinofoustani in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-02-2012, 09:17
  4. βαρέθηκα να προσπαθώ για φίλους
    By empar in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 80
    Last Post: 04-05-2011, 22:55
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ!!!!
    By tHe_V1rus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 31-03-2011, 23:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •