εφηβικη καταθλιψη..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1

    εφηβικη καταθλιψη..

    καλημερα,ειμαι 17 και θα θελα να μοιραστω τις σκεψεις μου μαζι σας..νιωθω μονη μου,απο τοτε που χωρισα(πριν 6 μηνες) παω απο το κακο στο χειροτερο..δεν ειναι πως εχασα το αγορι μου αλλα εναν ανθρωπο που με καταλαβαινε απολυτα και ηταν παντοτε εκει για μενα..τωρα δεν εχω καμια επικοινωνια μαζι του και αυτο με εχει οδηγησει να κανω τις πιο λαθος επιλογες σε πολλους τομεις βυθιζοντας ετσι τον εαυτο μου ολο και πιο κατω..δεν υπαρχει κανενας αλλος να με καταλαβαινει,να ναι εκει οταν τον θελω,να του μιλαω και να 3ερω πως ακομα και αν δε μπορει θα με βοηθησει...δεν εχω καμια ορε3η πλεον να διαβασω..αυτο με κανει χειροτερα γιατι μερα με τη μερα πιστευω πως απογοητευω τους γονεις μου που πληρωνουν τοσο αδρα για το σχολειο μου..εχω απογοητευσει ολο το κοσμο και πιο πολυ τον εαυτο μου..γιατι δεν ημουν ετσι,ακομα με ψαχνω..εφυγε και με πηρε μαζι του εκεινος...με θελω πισω αλλα δε μπορω να με βοηθησω..υπαρχουν τοσα πραγματα που θελω να πω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    Καλώς τη! Καλή και ειρηνική (προπάντων) διαμονή σου εύχομαι.
    Αντιμετώπισα κι εγώ σχετικά πρόσφατα ένα παρόμοιο πρόβλημα. Έχασα έναν από τους καλύτερους φίλους μου, εξαιτίας της συμπεριφοράς μου. Αλλά όταν το κατάλαβα, δεν είχα τρόπο να επανορθώσω. Τον είχα ήδη χάσει. Κάθε μέρα βυθιζόμουν όλο και περισσότερο στην απόγνωση και απέρριπτα όποιον προσπαθούσε να με πλησιάσει για να με βοηθήσει να το ξεπεράσω.

    Μέχρι που συνειδητοποίησα πως πάντα υπάρχει και κάποιος άλλος, ικανός και άξιος να γίνει φίλος σου, αρκεί κι εσύ να του το επιτρέψεις. Αυτό δεν σημαίνει πως διαγράφεις το παρελθόν και τους ανθρώπους που συνδέονται μ' αυτό, απλά προχωράς μπροστά και δίνεις ευκαιρία και σε κάποιον άλλο να σταθεί δίπλα σου και να βαδίσετε μαζί, είτε ως φίλοι είτε ως σύντροφοι. Εύχομαι το ίδιο να συμβεί και σ' εσένα, αλλά πρέπει κι εσύ ν' ανοίξεις την αγκαλιά σου και να τον δεχθείς.

  3. #3
    το θεμα ειναι πως εγω με εχω χασει,εχω μπλεξει σε καταστασεις και εχω κανει πραγματα που δεν με αντιπροσωπευουν..και ομως εγω συνεχιζω να τα κανω..αλλα γιατι;ενω μπορω να βγω απο αυτο το βουρκο γιατι συνεχεια χωνομαι;τι βρισκω ωραιο εκει;πιστευω πως ειμαι δυνατη ετσι;τιποτα δεν ειμαι..οταν εισαι με παρεα και εχεις μια θεση εκει νιωθεις δυναμη..οταν εισαι μονη σου νιωθεις τιποτα,ενα αδυναμο τιποτα..πως το 3επερνας αυτο;
    Νιωθω πολυ διχασμενη..θα με δεις ενα χαρουμενο πλασμα οταν ειμαι με ανθρωπους γυρω μου και οταν ειμαι μονη μου αλλαζω,πινω και γινομαι αυτοκαταστροφικη..δε μπορω να το ελεγ3ω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    Αυτό με το ποτό να το προσέξεις ιδιαίτερα. Στον πάτο του μπουκαλιού, μόνο πάτο θα βρεις (άντε και καμιά κάμπια, αν είναι τεκίλα). Σκέψου θετικά και προχώρησε μπροστά.

  5. #5
    απο τοτε που ανακαλυψα πως εχω μεγαλες αντοχες στο ποτο το χω βρει ως δικαιολογια..οντως εχω δηδ κατεβαζω ουζο και δε με πιανει μια..δε 3ερω τι να κανω με αυτο το διχασμο..οποτε με πιανω αρρωσταινω και βρισκω αδιε3οδο σε ποτα,και δοκιμες διαφορων..δε μπορω να το πολεμησω μονη μου..το χερι μου ειναι ολο με χαρακιες..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    καλησπερα κουκλα!
    μας λες ολα αυτα για καποιον που τωρα λειπει..
    μας λες πως ηταν καποιος που σε κατανοουσε και ηταν παντα διπλα σου..
    και που ειναι τωρα?
    μας λες επισης οτι χαρη σε εκεινον εκανες τις χειροτερες επιλογες..
    και καπως ετσι ασε τον ηρωα να απομυθοποιηθει..
    ελευθερωσου απο εκεινον..αν δεν ειναι τωρα εδω δεν ηταν ποτε,απλα ενας ενθουσιασμος απο το μερος του κρατησε για λιγο
    εισαι στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ ηλικια!!!!!!!
    αυτην την στιγμη ολος ο κοσμος ειναι στα ποδια σου!στα 17 ειναι ολα δικα σου!
    ασε τις καταθλιψεις καιτα λοιπα και κοιτα να το παρεις αλλιως!
    συνεχισε τα διαβασματα σου και απεκτησε οσο ειναι εφικτο δραστηριοτητες ωστε να ξεχνιεσαι..θα περασει καποια μερα!
    δεν υπαρχει δεν μπορω,αλλα δεν θελω!
    ο ανθρωπος εχει κανει οτι θελησε στην ζωη!
    αρκει να πεις θελω και οι δρομοι θα ανοιχτουν ενας-ενας!
    και η δυναμη που εχει μεσα του καθε ενας απο εμας ειναι τεραστια!
    οι αρχαιοι ημων το ελεγαν και οχι εγω,αλλα εκεινοι που ειχαν την γνωση
    (ακομα και για τα προβληματα της ελλαδας υπαρχει η λυση του εξωτερικου)
    εδω χτιστηκε πιτσα χατ στο φεγγαρι!δεν θα ξεπερασεις εσυ τον κυριο??
    περα απο την πλακα εισαι μικρη κοπελιτσα και ουτως η αλλως θα καταλαβεις οτι δεν αξιζει να χαραμιζεσαι για κανεναν,γιατι να αργησεις να το κατανοησεις?απλα αφησε τον πισω σου!τελειωσε το μεσα σου,αποφασισε το!
    για καθε τι που τελειωνει αρχιζει κατι καινουριο αλλωστε..και αν τωρα ειναι νωρις ολα θα γινουν μονα τους στον σωστο χρονο
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  7. #7
    δεν εχω ξανασυναντησει απλα ανθρωπο στη ζωη μου που να με καταλαβαινει τοσο πολυ,ειμασταν τοσο διαφορετικοι και ταυτοχρονα τοσο ιδιοι..δεν με νοιαζει που τον εχασα ως γκομενο αλλα ως ανθρωπο..δυσκολο να βρεις τετοιους ανθρωπους..και τους εχεις τοσο πολυ αναγκη καποιες φορες..τοσο..αμα ηταν εδω θα μουν τοσο διαφορετικη,τοσο καλυτερα μεσα μου..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    Ε, τώρα αυτό το "γκόμενο" τι το πέταξες και με χάλασε? Τόσες λέξεις υπάρχουν ωραιότερες! "αγαπημένος", "ταίρι", "σύντροφος", "ο καλός μου"... Δεν πιστεύω να πίνεις τώρα???

  9. #9
    μην κανεις ερωτησεις που θυμιζουν τη μανα μου ;p

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,000
    Quote Originally Posted by diamantina View Post
    μην κανεις ερωτησεις που θυμιζουν τη μανα μου ;p
    μπορει να επεσες και μεσα χαχαχαχα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    κοριτσακι,εισαι μικρουλα ακομα..και δεν εχεις εμπειριες.ετυχε να γνωρισεις αυτον τον ανθρωπο,θα μπορουσε να ηταν καποιος αλλος που θα σε καταλαβαινε..ετυχε να ειναι εκεινος..στην ουσια κολλησες με την ολη κατασταση,οχι απολυτα με εκεινον απλα σου αρεσε ολο αυτο που εζησες μαζι του
    θα κατανοησεις οτι καποιος σε καταλαβαινει πραγματικα οταν αυτος θα μεινει στην ζωη σου....οταν θα ειναι εκει για εσενα οποτε και αν τον χρειαστεις..εκεινος λειπει τωρα..αν σε καταλαβε καποτε δεν εχει κανενα νοημα πια..ειναι απων τωρα.
    ξερω ποσο σε ποναει,η καρδουλα σου ειναι ακομη ευαισθητη και περιτρυγιριζεται απο τα ποιο αγνα και αληθινα αισθηματα,ομως λαβε το γεγονος απλα ως μαθημα και να μην εισαι τοσο δωτικη στην ζωη
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    και αν επιτρεπεται ποιος ηταν ο λογος που χωρισατε?
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  13. #13
    αποσταση ας πουμε..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    Τι "ας πούμε"? Να πούμε ή να μην πούμε? Η απόσταση φταίει ή μήπως κι εσύ? Γιατί μου φαίνεται πως είσαι λίγο αυθάδης. Κι αν απαντάς έτσι σε μεγαλύτερους, όπως είμαι εγώ, φαντάζομαι πως μπορεί και να το παρακάνεις με τους συνομήλικούς σου. Με αγάπη (πάντα) σ' το λέω!

  15. #15
    καταρχας οχι κανεις λαθος δεν ειμαι αυθαδης,μη βγαζεις συμπερασματα απο μια οθονη και αν ειπα κατι που ισως σε προσβαλε σου ζητω συγγνωμη
    δευτερον δεν 3ερω πως εισαι μεγαλυτερος αν και ο σεβασμος δεν ειναι θεμα ηλικιας.
    τριτον οχι δεν εφταιγα ουτε εγω ουτε και εκεινος..η αποσταση.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σκέψεις θανάτου-Εφηβική κατάθλιψη;;
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2011, 05:31
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •