εχει διαφορα η χρονια ψυχωση με την σχιζοφρενεια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    εχει διαφορα η χρονια ψυχωση με την σχιζοφρενεια?

    θα ηθελα να μαθω αν εχει διαφορα χρονια ψυχωση και σχιζοφρενια και αν υπαρχουν περιπτωσεις χρονιας ψυχωσης που εχουν θεραπευτει.ειναι σημαντικο να εχει καποιος μονο χρονια ψυχωση (μιας και η σχιζοφρενια λενε ειναι για παντα)?παντως παιδια να μην γινομαι πολυ απαισιοδοξος πιστευω οτι η ψυχωση ειναι το ιδιο βαρια εκδηλωση της φυσης με ενα ελαφακι που το τρωνε τα λιονταρια.(αν και πιστευω ταυτοχρονα οτι μπορει να φυγει σαν ιωση για λογους που δεν καταλαβαινει η ψυχιατρικη,το βαρβαρο ομως ειναι οτι δεν μπορουμε να κανουμε τπτ απλτς με την δυναμη της θελησης για αυτο)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    το ιδιο νομιζω ειναι.

    το θεμα ειναι οτι στο μελλον ισως βρεθει καποιο φαρμακο που τη γιατρευει μονιμα
    αρα δε θα ειναι ανιατη.

    αμα ειχαν δωσει λεφτα στην ερευνα θα την ειχαν γιατρεψει ηδη.
    ολο και περισσοτερα ομως μαθαινουμε για τον εγκεφαλο στις μερες μας.

    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    θα ηθελα να μαθω αν εχει διαφορα χρονια ψυχωση και σχιζοφρενια και αν υπαρχουν περιπτωσεις χρονιας ψυχωσης που εχουν θεραπευτει.ειναι σημαντικο να εχει καποιος μονο χρονια ψυχωση (μιας και η σχιζοφρενια λενε ειναι για παντα)?παντως παιδια να μην γινομαι πολυ απαισιοδοξος πιστευω οτι η ψυχωση ειναι το ιδιο βαρια εκδηλωση της φυσης με ενα ελαφακι που το τρωνε τα λιονταρια.(αν και πιστευω ταυτοχρονα οτι μπορει να φυγει σαν ιωση για λογους που δεν καταλαβαινει η ψυχιατρικη,το βαρβαρο ομως ειναι οτι δεν μπορουμε να κανουμε τπτ απλτς με την δυναμη της θελησης για αυτο)
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Αφου ρε παιδια η ιατρικη ειναι πολυ πισω.Δεν εχουν βρει οριστικη θεραπεια για αλλες παθησεις που ειναι πολυ πιο απλες οπως πχ για την ακμη και θα βρουνε για την σχιζοφρενεια?Μαλλον θα περιμενουμε πολλα χρονια ακομα αν και δεν θελω να ακουγομαι απαισιοδοξος αυτο πιστευω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εγω ειμαι αισιοδοξος.. εφοσον εισαι λειτουργικος..θα βγει καποιο φαρμακο που θα το παιρνεις π.χ. μια φορα το χρονο και θα γινεσαι καλα ή θα το παιρνεις μια φορα και θα γινεσαι τελειως καλα.

    η γνωση της επιστημης καθε 20 χρονια διπλασιαζεται.. επισης τωρα υπαρχουν καλυτερες απεικονιστικες μεθοδοι και εχουν βρει πως περιπου δρουν τα φαρμακα ενω πριν πηγαιναν στα τυφλα..

    υπαρχουν και τα βλαστοκυτταρα ,που και αυτα ειναι ελπιδοφορα..

    το χειροτερο νομιζω ειναι αμα υπαρχουν γνωστικες επιπτωσεις στο νοητικο επιπεδο.
    θετικα συμπτωματα ομως αντιμετωπιζονται νομιζω πιο ευκολα..

    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Αφου ρε παιδια η ιατρικη ειναι πολυ πισω.Δεν εχουν βρει οριστικη θεραπεια για αλλες παθησεις που ειναι πολυ πιο απλες οπως πχ για την ακμη και θα βρουνε για την σχιζοφρενεια?Μαλλον θα περιμενουμε πολλα χρονια ακομα αν και δεν θελω να ακουγομαι απαισιοδοξος αυτο πιστευω.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω maus εχω ξεπερασει τα θετικα συμπτωματα και εχω μερικα αρνητικα αλλα και γνωστικα οπως οτι δεν εχω καλη μνημη και καλη συγκεντρωση.Αυτο σημαινει οτι ειμαι καταδικασμενος να ειμαι ετσι παντα?Εγω ειμαι απαισιοδοξος γενικα γιατι πιστευω πως θελει πολλα χρονια ερευνας για να κυκλοφορησει ενα νεο φαρμακο.Το μηνυμα σου ειναι πολυ αισιοδοξο και μακαρι να βγει αληθινο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    κοιτα εγω εχω παρατηρησει οτι προβληματα μνημης/γνωστικα κανουν και τα ιδια τα φαρμακα οποτε το προβλημα ισως να ειναι εκει..

    παντως νομιζω και για γνωστικα υπαρχει φαρμακο.

    γενικα η τεχνολογια εξελισσεται πολυ γρηγορα. σε λιγο τα φαρμακα θα ειναι προσαρμοσμενα ανα ανθρωπο βασει το D.N.A. του εχω ακουσει.

    Αφου εξελισσεται η τεχνολογια ραγδαια παει να πει οτι και η τεχνολογια φαρμακων θα βγαλει καινουργια φαρμακα καλυτερα.


    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Εγω maus εχω ξεπερασει τα θετικα συμπτωματα και εχω μερικα αρνητικα αλλα και γνωστικα οπως οτι δεν εχω καλη μνημη και καλη συγκεντρωση.Αυτο σημαινει οτι ειμαι καταδικασμενος να ειμαι ετσι παντα?Εγω ειμαι απαισιοδοξος γενικα γιατι πιστευω πως θελει πολλα χρονια ερευνας για να κυκλοφορησει ενα νεο φαρμακο.Το μηνυμα σου ειναι πολυ αισιοδοξο και μακαρι να βγει αληθινο!
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    μαους μπορεις να πεις περισσοτερα για τα φαρμακα που αντιμετωπιζουν τα γνωστικα προβληματα;
    γιατι η μνημη μου εχει τα χαλια της!

  8. #8
    Δημήτρη, δεν είμαι η κατάλληλη να μιλήσει για τη διαφορά της σχιζοφρένειας με τη χρόνια ψύψωση γιατί είναι λεπτά ζητήματα και πιστεύω ότι αυτό είναι δουλειά γιατρού για να μην υπάρχουν παρερμηνείες. Αυτό που θέλω όμως να πω και το θεωρώ σημαντικό, είναι να αφήσουμε όλοι μας τις ταμπέλες. Τί διαφορά έχει αν κάποιος πάσχει από ψύχωση ή αν του αλλάξει όνομα . Καθένας έχει και προσπαθεί να αντιμετωπίσει αυτό που έχει.

    Σου το λέω αυτό εγώ που κάποτε η λέξεις '' ψυχωτικό επεισόδιο'' μ'έκαναν να τρέμω με αποτέλεσμα να καθυστερήσω σημαντικά τη θεραπεία μου. Με λίγα λόγια δεν με έπιανε η θεραπεία επειδή ανησυχούσα τί έχω. Το θέμα είναι ότι σήμερα τα πάντα αντιμετωπίζονται και ακόμα και σε περιπτώσεις σχιζοφρένειας( λέω ακραίο παράδειγμα),ο ασθενής μπορεί να έχει μια καλή ποιότητα ζωής, να βγαίνει , να δουλεύει, πόσο μάλλον στην ψύχωση, όταν ρυθμιστεί και ανταποκρίνεται στη θεραπεία.
    Σε ότι αφορά τη μνήμη και γνωστικά προβλήματα, ίσως ελαφρώς εξασθενούν μετά από πολύχρονη χρήση. Είναι παρενέργεια των φαρμάκων

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ρε παιδια εμενα μου ειπαν οι γιατροι μου οτι εχω ψυχωσικη συνδρομη,σχιζοφρενεια οπως θες πες το!

  10. #10
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    ρε παιδια εμενα μου ειπαν οι γιατροι μου οτι εχω ψυχωσικη συνδρομη,σχιζοφρενεια οπως θες πες το!
    Πιστεύω ότι όλα αυτά είναι πολύ κοντά, που και οι γιατροί βλέποντας το 1ο ψυχωσικό επεισόδιο,
    άλλοτε το λένε παράνοια, άλλοτε ψυχωσική συνδρομή κ άλλοτε οξείες παροδικές ψυχωσικές διαταραχές.

    Παίρνοντας εξίτηριο ο αδερφός μου, σε όλα τα χαρτιά λένε διαφορετικά πράγματα.

    Αν τα συμπτώματα επιμείνουν στα 5 χρόνια τότε είναι σχιζοφρένεια...αυτό κατάλαβα εγώ αν είναι λάθος διορθώστε με...

    Το ζήτημα είναι τι κάνεις για να μην ξαναεμφανιστουν οι ιδέες????????????????

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    πητερ28 βοηθουν πολυ οι ομαδες αυτοβοηθειας!
    αυτο συνεβη σε μενα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Νομιζω αυτο ειναι και ειχε συζητηθει καποια φορα. Περισσοτερα ρωτα το γιατρο σου.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Piracetam

    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    μαους μπορεις να πεις περισσοτερα για τα φαρμακα που αντιμετωπιζουν τα γνωστικα προβληματα;
    γιατι η μνημη μου εχει τα χαλια της!
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Similar Threads

  1. ΧΡΟΝΙΑ ΨΥΧΩΣΗ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 37
    Last Post: 12-12-2011, 05:18
  2. Ελατωση φαρμακων στα 3 χρονια και διακοπη στα 5 χρονια.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2011, 21:07
  3. Ερωτικη σχεση με διαφορα 10 χρονια ?
    By Fjorde in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 115
    Last Post: 03-03-2009, 22:16
  4. Ψύχωση, Σχιζοφρένεια ή αγχωδης διαταραχή?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-2008, 08:50
  5. εχει διαφορα?
    By christosx in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 17-08-2007, 01:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •