ρεπορταζ- οι ανθρωποι που ενοχλησαν το συμπαν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    ρεπορταζ- οι ανθρωποι που ενοχλησαν το συμπαν

    Μολις τελειωσε ενα αφιερωμα στους ψυχικα αρρωστους που κανανε στο mega.........................

    .....ρεπορταζ....... απλα απιστευτο.. με τους νοσηλευομενους στο Δαφνι να μιλουν...

    ...παιδια συγκινηθηκα τοοοοσο πολυ... κλαμα.... αχ σφηχτικε η καρδια μου.....

    2 φοβερα πραγματα υποθηκαν..

    1τον¨ η ψυχικη ασθενεια δεν κολαει....η προκαταληψη...ομως ναι.."

    2ρον.... κατι που ειπε ενας κυριος ο οποιος περασε 20 χρονια λογο σοβαρης καταθλιψης μεσα...
    " ειμαστε μια σταγονα στο νερο.... οι ανθρωποι που ενοχλησαν το συμπαν ..."

    ...τι να πω.... απλα σοκ.....

    το συμπερασμα ολων ομως ηταν ενα..... πως το να μενεις κοινωνικοποιημενος... με καποιο εστω υποτυποδες προγραμμα ζωης... σε σωζει....
    .. η στερηση ελευθερειας μπορει μοναχα να σε τρελανει....
    .... οι φιλοι και οι ανθρωποι.... ειναι το δυνατοτερο φαρμακο.....

    κι οταν εχεις ελπιδα πως θα ερθει καλητερη ημερα... τοτε υπαρχει ζωη....

    ....ελπιδα καλοι μου..............
    .................................................




    ....οσο μονοι κι αν ημαστε... εχουμε ο ενασ την στηριξη του αλλου εδω μεσα...... και εχουμε ασπιδα την αγαπη και την τρυφεροτητα μασ........

    ...ο λογοσ για τον οποιο μας δωθηκε περισσοτερη ευαισθησια....... ειναι για να κανουμε τον κοσμο αυτον πιο πολυ δικο μασ..... σπιτι μασ.....

    ...ημαστε παιδια του κοσμου.. της γης....
    ....
    σασ αγαπω πολυ....
    καλημερα.....¨)¨);):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    πολυ ωραιο το μηνυμα σου αντα.συγκινηθηκα.θα θελα να το χω δει και εγω το ρεπορταζ..δεν εχω πετυχει ποτε κατι παρομοιο.με κανουν να αισθανομαι πολυ ωραια αυτα που γραφεις..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Adzik
    2ρον.... κατι που ειπε ενας κυριος ο οποιος περασε 20 χρονια λογο σοβαρης καταθλιψης μεσα...
    \" ειμαστε μια σταγονα στο νερο.... οι ανθρωποι που ενοχλησαν το συμπαν ...\"
    ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    :) ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5
    γεια σας,
    πραγματικά ήταν συγκινητικό το ρεπορτάζ στο mega! Δεν το είδα όλο αλλά κάποια κομμάτια. Είναι πάρα πολύ κρίμα, για όλους τους ανθρώπους και ακόμα περισσότερο για αυτούς που αντιμετωπίζουν ψυχικά προβλήματα, να μην έχουν έναν άνθρωπο να τους σταθεί. Έχω δει περιπτώσεις που είναι υπο συνεχή νοσηλεία επειδή δεν τους θέλουν οι δικοί τους. Πραγματικά θλιβερό. Έτσι όχι μόνο δεν καλυτερεύεις αλλά μπορεί να γίνεσαι και χειρότερα.
    Τα γράφω αυτά εγώ που είμαι από την \"άλλη πλευρά\" και αυτήν τη στιγμή έχω κάποιον δικό μου που αντιμετωπίζει πρόβλημα και νοσηλεύεται. Εμείς δεν τον έχουμε αφήσει ούτε στιγμή, δεν υπάρχει επισκεπτήριο που να μην πάμε. Δεν μπορούμε και δεν θέλουμε να του το κάνουμε αυτό.
    Τέλος, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους σας, όσοι συμμετέχετε στο forum, με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ, να καταλάβω κάποια πράγματα για τις ψυχικές ασθένειες.
    Εύχομαι σε όλους ότι καλύτερο, να συνεχίσετε να προσέχε τον ευατό σας και να έχετε κοντά σας όλοι ανθρώπους που να σας αγαπάνε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    μπραβο luisapap και να μην τον αφησετε ποτε.ειναι πολυ σημαντικο να νιωθεις οτι υπαρχουν καποιοι που σαγαπανε και στεκονται διπλα σου αυτες τις στιγμες.ακομα και τις στιγμες που νιωθουμε οτι δεν θελουμε κανεναν κοντα μας τουλαχιστον ξερουμε οτι αν τους χρειαστουμε θα ειναι εκει..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ...γινεται καποιος να μπει σε ιδρυμα και να βγει πχ μετα απο 15 μερες αφου εχει ξεκουραστει και εχει βρει την ισσοροπια του?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Χμμμ... καλή ιδέα για διακοπές!!
    I am the son and the heir, of a shyness that is criminally vulgar, I\'m the son and heir , of nothing in particular...You shut your mouth, how can you say, I go about things the wrong way, I am human and i need to be loved, just like everybody else does...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •