καταθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270

    καταθλιψη?

    Καλημερα και απο εμενα
    η πιεση απο την δουλεια , τα οικονομικα ,το στρες και το αγχος για ολα αυτα μπορουν να δημιουργησουν καταθλιψη εστω ελαφριας μορφης??
    το λεω αυτο γιατι δεν εχω διαθεση για τιποτα ,κοιμαμε απο τις 10 και ξυπναω στις 7
    ειμαι σπιτι δουλεια δουλεια σπιτι και τιποτα δεν με ευχαριστει
    το μονο που με ευχαριστει ειναι το σκ οταν ασχολουμε με τα φυτα μου και τα καναρινια μου
    τις αλλες μερες απλα βαριεμε
    λετε να ειναι συμπτωμα καταθλιψης?
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by glafkos View Post
    Καλημερα και απο εμενα
    η πιεση απο την δουλεια , τα οικονομικα ,το στρες και το αγχος για ολα αυτα μπορουν να δημιουργησουν καταθλιψη εστω ελαφριας μορφης??
    το λεω αυτο γιατι δεν εχω διαθεση για τιποτα ,κοιμαμε απο τις 10 και ξυπναω στις 7
    ειμαι σπιτι δουλεια δουλεια σπιτι και τιποτα δεν με ευχαριστει
    το μονο που με ευχαριστει ειναι το σκ οταν ασχολουμε με τα φυτα μου και τα καναρινια μου
    τις αλλες μερες απλα βαριεμε
    λετε να ειναι συμπτωμα καταθλιψης?
    Τα παντα μπορουν να δημιουργησουν καταθλιψη τωρα τελευταια... Εσυ τα νιωθεις πολυ εντονα αυτα τα σημαδια? Τοσο εντονα ωστε να σκεφτεσαι την καταθλιψη? Παντως αφου ασχολεισαι τα ΣΚ με τα χομπυ σου και εισαι καλα εμενα δεν μου φαινεται οτι εχεις κατι σοβαρο. Απλα δεν σου αρεσει η καθημερινοτητα σου... Και με το αγχος και τα οικονομικα που λες ειναι λογικο να νιωθεις ετσι. Τωρα τελευταια ολοι νιωθουν σαν εσενα.

    Θες να περιγραψεις ακριβως τι νιωθεις? Και με τι συχνοτητα? Δεν ειμαι ειδικος αλλα εχω καταθλιψη 4 χρονια και ξερω καποια πραγματα.

  3. #3
    Νοιώθεις λύπη, μελαγχολία, απογοήτευση? ή απλά είναι βαρεμάρα, έλλειψη ενδιαφεροντος, μονοτονία, άγχος? αν ειναι το πρώτο πιθανό να ναι κατάθλιψη ή κατι σχετικό, τα δευτερα δε νομίζω. το συζήτησες με κάποιο ειδικό?
    ως προς τα χόμπυ σου, η δική μου εμπειρία λέει ότι η ενασχόληση με φυτά και ζώα ηρεμά τον άνθρωπο.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Νοιώθεις λύπη, μελαγχολία, απογοήτευση? ή απλά είναι βαρεμάρα, έλλειψη ενδιαφεροντος, μονοτονία, άγχος? αν ειναι το πρώτο πιθανό να ναι κατάθλιψη ή κατι σχετικό, τα δευτερα δε νομίζω. το συζήτησες με κάποιο ειδικό?
    ως προς τα χόμπυ σου, η δική μου εμπειρία λέει ότι η ενασχόληση με φυτά και ζώα ηρεμά τον άνθρωπο.
    πιο πολυ νιοθω τα δευτερα ισως να ειναι το κλιμα των ημερων
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    glafkos

    Και εγω νομιζω το κλιμα των ημερων ειναι..Ολοι σαν εσενα νιωθουν. Μην το αφηνεις να σε παιρνει απο κατω,ειναι μια κατασταση που εχει πλακωσει ολο τον κοσμο. Αν εσυ χρωστας πολλα οι περισσοτεροι χρωστανε της Μιχαλους. Ο κοσμος πεφτει απο τα μπαλκονια σαν τις μυγες.

    Κουραγιο,υπομονη και μην το αφησεις να σε παρει απο κατω ολο αυτο. Μπορεις να μπαινεις και εδω να λες τις σκεψεις σου οποτε εισαι σπιτι και βαριεσαι,βοηθαει. Αλλα αν μην επηρεαζεσαι απο οτι ακους για καταθλιψεις,ολοι εχουν καποια συμπτωματα κατα καιρους και επηρεαζονται πολυ ευκολα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    δεν το αφηνω να με παρει απο κατω απλα μου περιοριζει τα θελω μου και αυτο μου την δινει στα νευρα
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αυτα τα συμπτωματα που περιγραφεις δεν μοιαζουν τοσο πολυ με αυτα της καταθλιψης.
    Απο οτι φαινεται εχεις επηρρεαστει και εσυ απο την μιζερια και την μελαγχολια που επικρατει στην χωρα.
    Το θεμα ειναι να αναπτυξεις τις αμυνες σου ωστε να μην πεφτεις τοσο πολυ.
    Α και κατι βασικο κοψε την τηλεοραση,μην ακους ειδησεις κλπ

Similar Threads

  1. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  2. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  3. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •