υπαρχουν προφητικα ονειρα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86

    υπαρχουν προφητικα ονειρα?

    πριν αρκετα χρονια,
    ειδα ενα ονειρο που δεν εχω ξεχασει ποτε και με τρομοκρατει ακομα
    ειδα τον παππου μου (ειχε πεθανει τοτε κοντα), να μου λεει:
    "θα σε παρω μαζι μου το 2008"

    ας μου πει καποιος οτι δεν θα βγει αληθινο κι οτι δεν υπαρχουν προφητικα ονειρα γιατι το σκεφτομαι περιπου 7-8 χρονια τωρα και ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΟΜΑΙ!!

    λιγο καιρο πριν δω το ονειρο ειχαν ξεκινησει οι κρισεις πανικου και τα ψυχοσωματικα συμπτωματα

    τι θα κανω του χρονου την πρωτοχρονια??
    ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω

    εχω που εχω το αγχος και τα συμπτωματα μου, ειναι κι αυτο το ονειρο και λεω : αρα, κατι εχω που δεν βρισκουν οι γιατροι και σε κανενα χρονο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    οι πιο μεγάλες δυστυχίες είναι αυτές που περιμένουμε να έρθουν και δεν έρχονται...

    υγ:ήταν απλά ένα όνειρο! σίγουρα θα έχεις δει κι άλλα \"προφητικά\" όνειρα που δεν έχουν πραγματοποιηθεί όπως άλλωστε οι περισσότεροι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Δεν είναι προφητικό το όνειρο. Πιστεύω πως και αυτό προέρχεται από άγχος, όπως και η διαταραχή πανικού. Μια ακόμη πτυχή του ίδιου προβλήματος.

    Βέβαια, ούτε ψυχολογος μα ούτε και ψυχίατρος είμαι. Απλώς ομοιοπαθής είμαι. Και είναι μόνο η γνώμη μου.

    :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Είναι πολυ συνηθισμένα τέτοια όνειρα. Ολοι μας σχεδόν θα έχουμε δει στον υπνο μας κάποιον πεθαμένο συγγενή να μας λέει κάτι ανάλογο είτε για εμάς είτε για κάποιον άλλον στην οικογένεια.

    Οταν πέθανε η γιαγιά μου, ο πατέρας μου (ο γιος της)την έβλεπε συνέχεια στον υπνο του να του λέει \" θα σε αυριο εδω μαζί μου γιατί σε χρειάζομαι στα χωράφια!\"

    Ισως ειναι ο παράλογος φόβος μας για τον θάνατο. Η παράλογη αγωνία μας για το \"μετά\"... η άγνοιά μας για την συνέχεια.

    Οταν βλέπω ενα \"κακό όνειρο\" κλείνω λίγο τα μάτια , βαθιές ανάσες, και λέω \" σε ευχαριστώ για το μηνυμα, όμως δεν το χρειάζομαι. Στείλε το εκεί που το χρειάζονται\". Το επαναλαμβάνω μέχρι να ηρεμήσω ή να αποκοιμηθώ πάλι.

    Εικόνες του μυαλού μας είναι και τίποτε περισσότερο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    σίγουρα πάντως υπάρχουν καθυστερημένα προφητικά όνειρα που όταν τα βλέπεις ανήκουν ήδη στο παρελθόν.

    έδιτ:ακόμα και ο ονειροφτιάχτης μπερδεύεται όπως φαίνεται...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    angelina μη φοβασαι καθολου δεν υπαρχουν προφητικα ονειρα και οταν συμβαινει καποιος να δει κατι και μετα να συμβει ειναι απλα συμπτωση.εγω οταν ειμαι αγχωμενη βλεπω πολλα και περιεργα ονειρα,ειναι ομως απλα ονειρα.θα το διαπιστωσεις σε ενα χρονο.αλλα μην φορτωνεις τον εαυτο σου με περισσοτερο αγχος..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ
    ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?
    ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ 2008??
    ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΡΑΓΕ??
    ΠΑΝΤΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ...
    ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ Η ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    ΔΕΣ ΤΟ ΘΕΤΙΚΑ.. ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ 2008 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΤΟΣ ΛΥΤΡΩΣΗΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΛΑ, ΑΦΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.. ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΤΣΙ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΕΙΣ.. ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ (ΠΑΠΠΟΥΣ-ΓΙΑΓΙΑ) ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΜΟ ΚΑΠΟΙΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΜΕΙΣ ΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΕΞΤΡΑ ΑΓΧΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ.. ΙΣΩΣ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΝΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΛΟΓΩ ΑΓΧΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΣΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.. ΣΟΒΑΡΑ ΔΕΣ ΤΟ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΣΤΟΧΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟ 2008 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΤΟΣ ΕΝΟΣ ΝΕΟΥ ΞΕΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ... ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟΣ, ΚΑΝΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ.. ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ, ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΤΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ, ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ \"ΑΞΙΟΣ\" ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ....
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι αυτό το όνειρο. Όλοι έχουμε δει παρόμοια όνειρα κι εγώ προσωπικά, τα οποία με φόβιζαν αρκετά μπορώ να πώ, σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια από τον πολύ φόβο και τις αρνητικές σκέψεις. Χθές το βράδυ πχ δεν κοιμήθηκα καθόλου αφού σκεφτόμουν όλο αρνητικά πράγματα. Δεν τρόμαξα όμως. Προσπαθούσα, αφού δεν υπήρχε περίπτωση να με πάρει ο ύπνος, να σκέφτομαι διάφορα άλλα πράγματα, όπως οι πολλές υποχρεώσεις που έχω μέσα στη βδομάδα, τα οποία βέβαια με άγχωναν πάλι λίγο, αλλά δεν άφηναν το φόβο να με κυριεύσει. Όσο για το αν σημαίνουν κάτι οι αριθμοί, δε νομίζω. Έχω δει πολλές φορές αριθμούς που πίστευα ότι είναι σημαδιακοί και σημαίνουν κάτι, αλλά δεν επαληθευτηκε κάτι τέτοιο ποτέ!!
    Νικολέτα

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Lupus συμφωνώ απόλυτα με όλα και ειδικά με την τελευταία σου φράση!!!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    σας ευχαριστω πολυ παιδια... παρα πολυ
    πρωτη φορα μιλαω γι αυτο το ονειρο γιατι φοβαμαι οτι αν το πω στους δικους μου και συμβει θα λενε α! η κακομοιρα μας το ελεγε και δεν την πιστευαμε, και τελικα βγηκε αληθινο.

    παλια, σκεφτομουν, την πρωτοχρονια του 2008 να βαλω τερμα στη ζωη μου και να μην περιμενω να συμβει το μοιραιο...
    κι αν ομως δε συμβει και εχω πεθανει τσαμπα??
    αυτο σκεφτομαι τωρα
    μια αστρολογος μου ειπε οτι το μελλον μας ειναι ενα αγραφο χαρτι και οτι εμεις γραφουμε τι θα συμβει
    αν μου λεει το εχεις βαλει προγραμμα να γινει, τοτε μπορει και να γινει..
    εχετε δικιο
    πρεπει να σκεφτομαι μονο θετικα
    lupus, το μην σου ειναι φοβερο, με συγκινησες πολυ
    θα ηθελα μια μερα να βρεθουμε ολοι για εναν καφε..
    παντως αν κανεις εχει καμμια σοφη γιαγια, ας ρωτησει για το ονειρο μια γνωμη...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    μπορεις να παρεις το ονειρο αυτο θετικα και οχι αρνητικα οπως το παιρνεις. ο παππους σου τωρα μπορει να ειναι στον \'\'παραδεισο\'\'.μπορει να ειναι πολυ καλα εκει που ειναι και με το ονειρο να μην εννοουσε οτι θα πεθανεις αλλα οτι το 2008 θα γινεις εντελως καλα απο αυτο που εχεις.το θεμα ειναι να δεις το ονειρο εσυ με καλο τροπο..
    φιλια και μη φοβασαι τιποτα.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    επαναφερω το θεμα γιατι ο φοβος οσο ο καιρος περναει μεγαλωνει...
    ας μου πει καποιος για καποιο \"προφητικο\" ονειρο που του ελεγε ποτε θα πεθανει και δεν βγηκε ποτε....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    εγω παλι παιδια ακομα και στα ονειρα μου δινω μαχες. εχω προβλημα με την οδηγηση,φοβια.
    σημερα το απογευμα ειδα οτι ημουν στο αυτοκινητο μας μπροστα και προσπαθουσα να επιβληθω στον φοβο μου. και να το οδηγησω.
    ακομα και στον υπνο μου περναω ασχημες ωρες τι κανουμε ετσι?
    απλα ηθελα να σας το πω.
    καλο βραδυ σε ολους....
    και ονειρα γλυκα........

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •