Λεξοτανίλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108

    Λεξοτανίλ

    Εδω κ λιγες ημερες παιρνω το εν λογω φαρμακο σε αρκετα μεγαλες δοσεις θα ελεγα πριν κοιμηθω.

    Το προβλημα μου ομως δεν ειναι ο υπνος θα ελεγα, αλλα στεναχώρια δυνατη, που με πιανει μερικες φορες κ δεν με χωραει το σπιτι μου.

    Ναρκωτικα δεν επαιρνα ΠΟΤΕ, αλκολικος δεν υπηρξα ΠΟΤΕ (παρολο που καμια φορα το ιδιο που εκανα με τα λεξοτανιλ, το κανω με 2-3 μπυρες (κ αδειο στομαχι για να "βαρεσουν" στο κεφαλι κ να κοιμηθω σαν πουλακι).

    Η ερωτηση ειναι κατα ποσον θεωρειται εξαρτηση κατι τετοιο.
    Εννοειται οτι μου τα γραφει γιατρος, αλλα επειδη το ζηταω εγω, οχι οτι εχω καποια παθηση κλπ κλπ.





    Υγ. Θα ηθελα να γραψω κ πολλα αλλα, οχι με αυτο το nick, επειδη ειναι πολυ γνωστο και σε αλλα φορουμ, θα ηθελα να μην δει καποιος με ενα googlαρισμα την ιστορια της ζωης μου.

    (Εχω ανοιξει ενα κ προσπαθω να γραψω αλλα μου λεει οτι ΔΕΝ γινεται, ας μιλησω με καποιον διαχειριστη για το θεμα (αν εχει τον χρονο))

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Τα lexo νομίζω εθίζουν κ σε μεγάλο βαθμό, χωρίς να είμαι ειδικος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Παλαιοτερα παντως οταν το εκανα κανα δυο φορες (να κοιμαμαι με λεξο για 1 μηνα πχ) ακομα κ με αποτομο κοψιμο απλως πονοκεφαλιαζα για 2 μερες.

    Εχει καποιος αλλος το ιδιο θεμα ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by Πανοπτικός View Post
    Παλαιοτερα παντως οταν το εκανα κανα δυο φορες (να κοιμαμαι με λεξο για 1 μηνα πχ) ακομα κ με αποτομο κοψιμο απλως πονοκεφαλιαζα για 2 μερες.

    Εχει καποιος αλλος το ιδιο θεμα ?
    Έπαιρνα lexotanil όταν το είχα ανάγκη πολλές φορές μεγάλα διαστήματα αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο να τα κόψω... Γνωρίζω άτομα που υποστηρίζουν πως πλέον δεν μπορούν να κοιμηθούν χωρίς αυτά αλλά πιστεύω ότι υποβάλλουν τον εαυτό τους.

    Γενικά όμως δεν έχουν παρενέργειες. Όταν λες όμως αρκετά μεγάλες δόσεις;
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Μεσα στο κουτι πχ λεει οτι μπορεις να παρεις μεχρι 12 mg (δηλαδη 4 ροζ ή 2 πρασινα, για ασπρα που ειναι των 1,5 mg ειναι μισο κουτι ;P) Και εγω παιρνω τοσο ακριβως, μερικες φορες κ λιγο παραπανω.

    Και για να πω την αληθεια καμια φορα να συνδιαζω με μικρη δοση αλκοολ ωστε να με ζαλισουν περισσοτερο. (μικρη ομως, ενα δαχτυλο ουισκι πχ)


    Αν θυμαμαι καλα, παλαιοτερα ενας ειδικος μου ειχε πει οτι η εξαρτηση του κυτταρου ειναι 1 εβδομαδα, αυτο τι σημαινει, οτι μια εβδομαδα μετα ειναι σαν να μην πηρες ποτε ?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Militon View Post
    Έπαιρνα lexotanil όταν το είχα ανάγκη πολλές φορές μεγάλα διαστήματα αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο να τα κόψω... Γνωρίζω άτομα που υποστηρίζουν πως πλέον δεν μπορούν να κοιμηθούν χωρίς αυτά αλλά πιστεύω ότι υποβάλλουν τον εαυτό τους.

    Γενικά όμως δεν έχουν παρενέργειες. Όταν λες όμως αρκετά μεγάλες δόσεις;
    το λεξοτανιλ ειναι απο τα χειροτερα μετα το ταβορ. Η μανα μου το επαιρνε για πολλα χρονια και ειχε σαλταρει εντελως.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    το λεξοτανιλ ειναι απο τα χειροτερα μετα το ταβορ. Η μανα μου το επαιρνε για πολλα χρονια και ειχε σαλταρει εντελως.

    Μηπως η μανα σου ηταν να σαλταρει ουτως η αλλως ? Γιατι απ οσο ξερω ψιλονορμαλ ειμαι εγω... Εχω ακουσει οτι χρονια χρηση οδηγει σε ανια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Η δικιά μου μάνα πάλι που τα παιρνεi είναι μια χαρα...:D


    Πανοπτικέ ο γιατρός μου σύστηνε το πολύ μέχρι 3mg ... Τα 12 στα πρότεινε ο γιατρός;
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Quote Originally Posted by Militon View Post
    Η δικιά μου μάνα πάλι που τα παιρνεi είναι μια χαρα...:D


    Πανοπτικέ ο γιατρός μου σύστηνε το πολύ μέχρι 3mg ... Τα 12 στα πρότεινε ο γιατρός;
    Αν μου τα προτεινε ο γιατρος φιλε πιθανον να ημουν σε καποιο ιδρυμα. Ειναι πολυ μεγαλη δοση τα 12 mg αλλα το θεμα ειναι οτι τα παιρνω ΧΩΡΙΣ να τα χρειαζομαι ουσιαστικα, απλως για να αισθανομαι λιγο καλυτερα με καποιες καταστασεις.

    Οπως πχ καποιος αλλος θα επινε 2 ουισκια ή δυο μπυρες...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Πανοπτικός View Post
    Μηπως η μανα σου ηταν να σαλταρει ουτως η αλλως ? Γιατι απ οσο ξερω ψιλονορμαλ ειμαι εγω... Εχω ακουσει οτι χρονια χρηση οδηγει σε ανια..
    ε το εχει σταματησει εδω και 20 χρονια, αλλα περασα δυσκολη παιδικη ηλικια κοντα στο λεξοτανιλ. Για το λεξοτανιλ δεν ξερω αλλα το ταβορ ναι, προκαλει ανια. Και συνεχιζουν να το γραφουν λες και ειναι καραμελα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by Πανοπτικός View Post
    Αν μου τα προτεινε ο γιατρος φιλε πιθανον να ημουν σε καποιο ιδρυμα. Ειναι πολυ μεγαλη δοση τα 12 mg αλλα το θεμα ειναι οτι τα παιρνω ΧΩΡΙΣ να τα χρειαζομαι ουσιαστικα, απλως για να αισθανομαι λιγο καλυτερα με καποιες καταστασεις.

    Οπως πχ καποιος αλλος θα επινε 2 ουισκια ή δυο μπυρες...
    Το χω κάνει και γω για να νιώσω καλύτερα σε πολύ άσχημες στιγμές αλλά δεν είναι λύση... Δεν ξέρω αν προκαλούν άνοια. Έχεις συζητήσει μήπως χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό απο lexotanil; Απλά ηρεμιστικά είναι που δυστυχώς συνταγογραφεί αφειδώς η κάθε ειδικότητα.
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Ε αυτο ξερω βασικα και εχω ακουσει οτι αν μαθεις να κοιμασαι με υπνωτικα (οχι bromazepam που ειναι το λεξο) δυσκολα τα ξε-μαθαινεις.

    Παντως απο καποιο σημειο κ μετα δεν με πιανει, δηλαδη στι 15 μερες συνεχους δοσης (2 κουτια λεξο 6αρια) μετα δεν ξαναπαιρνω για κανα χρονο κ δεν εχω προβλημα.


    Θελω να πω οτι το παιρνω σαν να πινω ενα ουισκακι ξερω γω για να ζαλιστω.

    ( ναρκωτικα δεν εχω παρει ποτε στη ζωη μου, για την ακριβεια, εχω κανει 1 τζουρα μαυρο κ ξενερωσα με την ταχυκαρδια, ασε που αυξανει κ την ορεξη)




    Θα μου πεις τοτε... τι το παιρνεις ? Κ δικιο θα χεις...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Αν ειναι δυνατον καποιος διαχειριστης να δωσει βαση στο ποστ (το πρωτο εννοω)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Αναρωτιέμαι αν θα πρεπε να ακολουθήσεις μια ολοκληρωμένη θεραπεία... Πρέπει να απευθυνθείς στον ειδικό. Αν ήδη παίρνεις μπορείς να πεις ότι δεν σε καλύπτει, που όντως δεν σε καλύπτει. Δεν γίνεται να συνεχίσεις έτσι.
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Quote Originally Posted by Πανοπτικός View Post
    Αν μου τα προτεινε ο γιατρος φιλε πιθανον να ημουν σε καποιο ιδρυμα. Ειναι πολυ μεγαλη δοση τα 12 mg αλλα το θεμα ειναι οτι τα παιρνω ΧΩΡΙΣ να τα χρειαζομαι ουσιαστικα, απλως για να αισθανομαι λιγο καλυτερα με καποιες καταστασεις.

    Οπως πχ καποιος αλλος θα επινε 2 ουισκια ή δυο μπυρες...
    αν δεν το χεισ καταλαβει εχει τη ψυχολογια αυτου που περνει ναρκωτικα κι αυτοσ τα παιρνει για να τον βοηθανε σε καποιεσ καταστασεισ!!!!κοψτα ολα γιατι οι βενζοδιαζεπινεσ μπορει να ειναι κ χειροτερεσ απο το οπιο στην απεξαρτηση

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. συνηθωσ ποσο παιρνετε λεξοτανιλ;
    By elis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-08-2011, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •