πρεπει καπου να μιλησω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5

    πρεπει καπου να μιλησω

    αισθάνομαι θλιμμένη, στενοχωρημένη, άκεφη, απογοητευμένη.
    συγκινούμαι εύκολα, κλαίω με ασήμαντα πραγματα (π.χ. μια εκπομπή στην τηλεόραση). ασχολίες, ενδιαφέροντα με τα οποία χαιρόμουν στο παρελθόν τώρα με τα αποφεύγω. Όλα φαντάζουν μάταια. Παντού υπαρχουν εμπόδια και δυσκολίες ανυπέρβλητες.
    Δυσκολεύομαι να κοιμηθω, άλλοτε ο ύπνος είναι διακεκομμένος ή άλλες φορές ξυπνάω πολύ νωρίς το πρωί.

    πνιγομαι, θελω να ουρλιάξω αλλα δε μπορώ.
    σκεφτομαι οτι εχω οικογένεια και πρεπει να υπομεινω οτι μου συμβαίνει. γι'αυτούς.
    ξεχναω το εγω και σκεφτομαι το αυτους

    μηπως ειμαι δειλή?

    εγω ημουν χαρουμενος ανθρωπος, ευγενική με όλους, εξω καρδία και τώρα.........
    θελω απομονωθώ ...... να χαθώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    Τι σου συνέβη?
    [COLOR="red"][B][I][FONT="Arial Black"]5 λεπτά θα κλάψω και τελειώνω :rolleyes:[/FONT][/I][/B][/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    νοιωθω τόσο πιεσμένη...
    απο παντου

    ολα εχουν ξεκινησει με τα οικονομικά πιστευω.
    εχω οφειλες σε τράπεζες και εχω μπει σε μια διαδικασία ρυθμισης των οφειλών. εδω και 4 μήνες καθημερινα δεχομαι τηλεφωνήματα απο αυτές για να τακτοποιήσω τις οφειλες. καθε μερα πρεπει να τους λεω οτι δεν εχω χρηματα, να τους λεω οτι δεν υπαρχει δουλεια ,οτι οτι μπορώ τους πληρώνω και αυτο με εχει κανει ράκος, σκουπιδι,
    ξερω οτι δεν ειμαι η μόνη. υπαρχουν και αλλοι σαν και εμενα αλλα ...... δε ξερω..... το εχω παρει βαριά.

    εχω αλλαξει. φωναζω για το παραμικρό και ξεσπάω στον αντρα μου και στο παιδί μου που δε ξερει τι συμβαινει. δε το θέλω, πραγματικα δε το θέλω.


    νοιωθω απογοήτευση για τον εαυτό μου. καταριεμαι τις αποφάσεις του παρελθόντος.
    που ειναι η dolphin που ήξερα? που πήγε?
    θελω τη ζωή μου πισω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    Ξερω δεν βοηθαει αλλα ολοι πιεσμενοι ειμαστε ,
    βρες κατι να σε κανει να περνας ευχαριστα και ασχολησου με αυτο
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Κάτι θα έχει γίνει για να αισθάνεσαι έτσι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    ¨εχεις σκεφτεί μέσα σου τι σε πιέζει? τα έχεις ξεκαθαρίσει? μπορείς να μην τα γράψεις εδώ αν δεν θέλεις, αρκεί να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τις αιτίες...μετά θα βρεις και τις λύσεις..
    μην απογοηεύεσαι όμως, γιατί όταν θέλεις να μιλήσεις εδώ σίγουρα θα βρεις άτομα να σε βοηθήσουν!
    [COLOR="red"][B][I][FONT="Arial Black"]5 λεπτά θα κλάψω και τελειώνω :rolleyes:[/FONT][/I][/B][/COLOR]

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    και απο την αλλη , καθε μερα κατι θα παει στραβά.
    κατι που πανω που λες οτι αρχιζουν να φτιαχνουν τα πραγματα γυρίζει μπουμερανγκ και στραβώνει

    σε τι εχω μπλέξει? γιατί?
    απογοήτευσα τον εαυτό μου και την οικογένεια μου με τις αποφάσεις μου.
    προσπαθώ , αληθεια προσπαθώ να βρώ μια ακρη και να ηρεμήσω, να βρώ το χαμογελό μου.
    φερνω το προσωπο του παιδιού μου μπροστά μου και σκεφτομαι οτι δεν του αξιζουν αυτά. οτι το μεγαλώνω για ενα καλύτερο αυριο αλλα δε με βοηθάει η ολη κατάσταση που είμαι.
    δε χαιρομαι το παιδι μου, που σ'αυτη τη τρυφερή ηλικια των 7 χρόνων με θέλει κοντά του ψυχή και σωμα
    το αγαπώ πολυ πολύ και θελω να του προσφέρω τον ουρανο με τ'αστρα (οπως και πολλοι αλλοι στη θέση μου) αλλα δε μπορώ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Kοίτα με τις Τράπεζες ξεκίνησα κ εγώ με οικονομικό σύμβουλο ρύθμιση χρεών, μη καταριέσαι τίποτα άλλοι μας κάναν έτσι κ αν θες κ η ματαιοδοξία του εαυτού μας ,αν διαβάσεις θα δεις ότι πριν λίγο καιρό ήθελα να πεθάνω,ναι αλλά έχω 2 αγγέλους, νόσησα άσχημα ,τώρα ξαναχτίζω,υπάρχω κ δε θα αφήσω κανένα να μου πάρει τη ζωή, το παιδί σου δε θέλει ουρανό κ άστρα,απλά αγάπη κ επικοδομοιτική συζήτηση στο λέω διότι εγώ έχτισα στις δικέσ μου κ στη δύσκολη στιγμή κατάλαβαν-διάβασε την ιστορία, με στηρίζουν, να είσαι δυνατή κ ήρεμη αυτό θέλει το παιδί,δες κ έναν σωστό ψυχολόγο ή ψυχίατρο είναι καταλυτικό, εμείς είμαστε άνεργοι κ οι δύο κ όμως κάπου ήρθε φως,μπορούμε με λιγότερα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    σημερα νοιωθω καλύτερα...... πιστευω πως επρεπε να μιλήσω γιατι οσο το κραταγα μεσα μου με ετρωγε.

    emy θα μπω να διαβασω την ιστορία σου, οσο για το ψυχολογο θα το κανονίσω και αυτο.

    ευχαριστώ ολους για την ανταποκρισή σας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by dolphin View Post
    ...
    εχω οφειλες σε τράπεζες και εχω μπει σε μια διαδικασία ρυθμισης των οφειλών.
    ...
    Εφ'όσον έχεις μπεί σε διαδικασία ρύθμισης,
    όποτε δέχεσαι τηλεφώνημα από αυτούς τους τηλεφωνικούς αριθμούς
    απλά να μήν το σηκώνεις ποτέ.
    Οι εισπρακτικές εταιρίες δολοφονούν την ψυχική μας υγεία
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  11. #11
    Μην τα χάνεις, μην απελπίζεσαι. Δες σύμβουλο ρύθμισης χρεών όπως σου λέει η Εμυ, θα ρυθμισεις καλύτερα το θέμα και θα σε βοηθησει να βελτιωθεί και η διάθεση σου. Η άσχημη ψυχολογία σου δημιουργήθηκε λόγω του χρέους ή υπήρχε κατι από παλια? σίγουρα λύση σε τετοια φάση δεν είναι να απομονώνεσαι, αυτο οξύνει το πρόβλημα, αλλά να επιδιώκεις να είσαι με άλλους, να συζητας μαζί του, όσο χαλια και να ναι κανεις αυτο φτιαχνει πάντα τη διάθεση, και να ξανακάνεις αυτά που σε ευχαριστούσαν.
    γιάννης

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    5
    εχω καταθέσει την αιτηση εξωδικαστικου συμβιβασμου και περιμένω απαντηση απο τις τραπεζες (σιγα μην απαντήσουν). Απο το Ινστιτουτο Καταναλωτών (μεσω αυτών κανω την ολη διαδικασια) μου ειπαν να περιμενω 15 μερες ακομα και μετα παμε για το ειρηνοδικειο.
    η κακη ψυχολογια μου απο αυτο το θεμα εχει ξεκινησει. εχω μιλησει και με αλλο ενα ζευγάρι με το ιδιο θέμα και αυτοι επισης μου λενε να μην απαντώ στο τηλεφωνο. αλλα..... εγω απαντώ και πιστευω οτι αυτα που μου λενε οσο και αν ξερω οτι δε πρεπει να τους ακουω, με επιρεαζουν αρνητικα.
    για παραδειγμα σημερα με πηρε μια και μου ειπε οτι μετα τις 25 του μηνα θα μου στειλουν εξωδικο απο τη τραπεζα. Η ολη αυτη κατασταση με επιρεαζει αρνητικα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by dolphin View Post
    αλλα..... εγω απαντώ και πιστευω οτι αυτα που μου λενε οσο και αν ξερω οτι δε πρεπει να τους ακουω, με επιρεαζουν αρνητικα.
    για παραδειγμα σημερα με πηρε μια και μου ειπε οτι μετα τις 25 του μηνα θα μου στειλουν εξωδικο απο τη τραπεζα. Η ολη αυτη κατασταση με επιρεαζει αρνητικα.
    Αυτό είναι μιά "κασέτα" που αντιμετωπίζουν χιλιάδες συμπολίτες μας.
    Αυτές οι εταιρίες βασίζονται στην απόγνωση μέσω του τρόμου ώστε να μας κάνουν να ξεπουλήσουμε όσο-όσο την ιδιοκτησία μας και την αξιοπρέπειά μας.
    Μή μασάς: Να τους το κλείνεις !
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

Similar Threads

  1. υπερτατη αναγκη να νιωσω οτι ανηκω καπου !
    By ritaki_28 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 29
    Last Post: 01-10-2013, 23:42
  2. ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...
    By matina24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 14-06-2011, 14:01
  3. Κάπου έχω χαθεί........
    By manner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 07-01-2011, 12:38
  4. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 03:18
  5. Replies: 55
    Last Post: 12-11-2008, 11:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •