ΜΗΠΩΣ Η ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ Τ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΜΕ ΘΕΛΕΙ ΠΙΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Φιλη maraki1000, ο ερωτας συμφωνα με τον Πλατωνα, οριζεται ως η μανια προς το καλλος και αποτελει μια οντολογικη διεργασια κατα τη διαρκεια της οποιας η πραγματικοτητα ιεραρχειται σε δυο επιπεδα: α) στο αισθητο και β) στο ιδεατο. Ο ενας συντροφος στην αρχη προσελκυεται απο την σωματικο καλλος του αλλου και διαμεσου της σωματικης ελξης οδηγειται στη θεαση του ιδεατου καλλους. Δια μεσω της αισθησης αναγομεθα στον τελειο κοσμο των ιδεων. Η αγωνιωδης αναζητηση της ψυχης προς το αιωνιο καλλος, το οποιο ταυτιζεται με το Αγαθο, την παρακινει ετσι ωστε να το ψαξει στον αισθητο κοσμο αλλιως δεν θα γινει ορατο απο την ιδια. Το βρισκει λοιπον στο σωμα του εραστη για να δωση στο Αγαθο μια μορφη. Σταδιακα το σωμα του ερωτικου συντροφου μεσα απο το αγκαλιασμα μεταβαλεται σε μια αχανη, απειρη ουσια εντις της οποιας ξαναβρισκω τον ιδιο μου τον εαυτο. Μεσα απο την διαδικασια αυτη αποδεσευομαι απο το σωμα που εως τωρα εβλεπα μεσω του καλλους του το Αγαθο και μεταβαινω στον ιδεατο κοσμο βρισκοντας το (το Αγαθο) εκει οπου πραγματικα ηταν. Μοιαζει σαν ο συντροφος σου λοιπον να βρισκεται μεσα σε μια περιοδο μεταβασης απο την θεαση του Αγαθου μεσω του καλλους του κορμιου σου, προς την θεαση του ιδεατου Αγαθου (απο την φθαρτοτητα δηλαδη του σωματος προς την αιωνιοτητα της ψυχικης πληρωσεως). Μακαρι ολες οι σχεσεις να μεταβουν σε αυτη τη θεαση... Σας ευχομαι καλο ταξιδι...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    ahhahahahaha!!!!! les?poso megalos pia? ypotithetai oti einai sovarh h sxesh kai gauto provlhmatizomai.....sovarh ennow apovlepw mellontika me ayton....aseee na dume!

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    enthusiasthka me ton tropo grafhs soy kata prwton alla ginetai an kai kapws mphka sto nohma...na moy ta exhghseis ligo kalytera?ok na to dextw kai na me xaropoihsei pws omws h amfivolia kai h anasfaleia mou tha fygei?

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    agaphte taso sumfwnw apolyta me ola auta pou les kai gayto epishmana oti eimai dynamikh(se olh thn poreia ths sxeshs kai eidika egw apthn arxh ksekatharisa th thesh moy kai thn epithyia moy na exw kai xrono gia mena gia toys filus moy gia ta ola moy kai ennoeitai pws htan dektikos)auto me to piato to skefthka polles fores...apthn allhn de tha vlepomastan kai katholu an den sigatikusame (eime kai ergasiomanis panathema)
    thanks gia to xrono sou!!!

  5. #20
    Χαιρομαι που προβληματιστικες επανω σε αυτο. Αν και ειμαι σιγουρος πως διαβαζοντας το "Συμποσιο" του Πλατωνα θα κατανοησεις καλυτερα ολα αυτα θα προσπαθησω να τα εξηγησω με βαση το δικο σου βιωμα. Οπως προειπα, για τον Πλατωνα ο καθενας μας θελει να κατεχει το αιωνιο Καλο και Αγαθο, ονειρευεται την αθανασια μα δεν μπορει να την αποκτηση σε αυτον τον κοσμο κατανοοντας την φθαρτοτητα της υλης, της σαρκας. Εχοντας καταλαβει οτι ειμαστε εφημερα οντα, προσβλεπουμε προς την αθανασια με κατι που θα την αντικαταστησει και αυτο ειναι ο Ερως. Οπρωτος αναβαθμος του ερωτα ειναι για ενα ωραιο κορμι, ομως ειναι ενας περιοριστικος ερωτας. Οσο προχωρει ομως μεσα στο χρονο καταλαβαινει πως το καλλος, η ωραιοτητα των σωματων δεν ειναι παρα αντανακλασεις του ιδιου του Ωραιου. Ο αληθινος εραστης μαθαινει σταδιακα να ανυψωνεται επανω απο την σαρκα και αρχιζει να βλεπει το Ωραιο της ψυχης, βλεπει την ιδια την Ομορφια μεσα στη ψυχη του συντροφου του. Απο την θεαση της ομορφιας στησ ψυχης θα ανεβει στην ομορφια των πραξεων εως οτου φτασει στο Αγαθο... Με λιγα λογια τωρα πια εμπνεεις τον συντροφο σου (οχι μονο σαρκικα) στο να σε αγαπαει βαθυτερα και μεσα απο αυτη την αγαπη να ατενιζει το Ωραιο και Αγαθο (ισως την ιδεα μιας ομορφης και ολοκληρωμενης οικογενειας με αλληλοσεβασμο ή οτι αλλο ο ιδιος θεωρει Αγαθο για την ζωη).

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    ΚΑΛΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ????? ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΘΥΜΙΖΕΙ.
    ΒΕΒΑΙΑ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΗΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΣΕ ΟΛΑ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΓΕΜΑΤΗ....ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΑΙΑ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΟΥ..... ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ.
    ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΠΟΛΥ.ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
    ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΣ.... ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΔΩΣΑ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΙΧΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΑΥΤΟ ΕΠΙΘΥΜΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ. ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΟΚ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΥΤΟ?ΧΑΡΗΚΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by maraki1000 View Post
    ΚΑΛΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ????? ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΘΥΜΙΖΕΙ.
    ΒΕΒΑΙΑ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΗΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΣΕ ΟΛΑ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΓΕΜΑΤΗ....ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΑΙΑ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΟΥ..... ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ.
    ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΠΟΛΥ.ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
    ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΣ.... ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΔΩΣΑ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΙΧΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΑΥΤΟ ΕΠΙΘΥΜΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ. ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΟΚ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΥΤΟ?ΧΑΡΗΚΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ
    Μαράκι, δηλαδή τι ακριβως κατάλαβες απο τις σχετικες θεωριες του Πλάτωνα;Εννοω για αυτο που σε προβληματιζει.Πώς αντιλαμβανεσαι πρακτικά τη μετάβαση προς τη θέαση του ιδεατού Αγαθου;Απο καθαρή περιεργεια ρωτάω :)@Πύρρων, μπορεις αν θες να εξηγησεις.
    Για το θεμα σου τώρα, θα πω τις δικες μου αποψεις, αυτες που εχουν διαμορφωθει εμπειρικα.Λοιπον, όταν δυο άνθρωποι περνανε σε ενα άλλο στάδιο στη σχεση τους, μπορει να υπαρξουν διαφορες αντιδρασεις.Καμια φορα η αλλαγη του ρολου μας μπλοκαρει.Π.χ. απο εραστης, γινομαι και συμβιος/συντροφος/πιθανον συζυγος και αντιστοιχα και για τον αλλον ισχυουν αυτά.Τέσσερις μηνες δεν ειναι και τραγικα μεγαλο χρονικο διαστημα για τον αλλον να προσαρμοστει σε μια νεα κατασταση, ασχετο αν την επιθυμουσε πολύ αυτην την αλλαγή.Επίσης, το να ειναι καποιος περισσοτερο αφοσιωμενος σε κατι άλλο για καποιο διαστημα (σπουδες/δουλεια), δεν ειναι παράξενο.Μιας και αναφερεις ότι ο αλλος ηταν αυτος που κυριως επιδιωκε συνευρεση τόσο καιρό, δεν εχει δικαιωμα να κανει ενα διαλειμμα;Καπου αναφερθηκε και παραπανω, κανε εσυ τον κυνηγο τώρα, ωραια ειναι να μην εχουμε τα ιδια λογια στο εργακι συνεχεια :)
    Και βασικά, συζήτησε το μαζί του, αν δεν μπορεις να κανεις αλλη υπομονη και σε πνιγει η ανασφαλεια.
    Last edited by Σουέλ; 25-03-2012 at 04:43.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΡΧΙΚΑ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΜΑ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΒΑΘΥ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΙΔΕΑΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΟΡΕΥΤΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΕΝΩ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΠΟΘΗΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΠΙΣΘΟΧΩΡΕΙ.ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΑΩ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ.ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ!!
    ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ:rolleyes:

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    εγω νομίζω πως η μειωμένη σεξουαλική προσέγγιση του συντρόφιου σου οφείλεται στο ότι πραγματικά ΔΕΝ σε θέλει γιατί τον έχεις στραβώσει κι αυτόν όπως κι εμένα με τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ σου. μάθε λοιπόν ότι η ελληνική γλώσσα έχει και πεζά γράμματα (καμία σχέση με τον πεζό στις διαβάσεις, ούτε με τον πεζό, μεταφορικά μονότονο, καθώς επίσης καμία σχέση με την αυτοκινητοβιομηχανία Peugeot), δηλαδη αυτά που μερικοί λένε "μικρά". μέχρι να μάθεις να γράφεις σωστά ο σύντροφός σου θα καλοπερνάει σε άλλες αγκαλιές. και ελπίζω να σε πλήγωσα πολύ, γιατί αυτός ήταν ο σκοπός μου, για να δεις κι εσύ πώς αισθάνεται ο άλλος όταν, ενώ έχει ανάγκη από μια κουβέντα παρηγοριάς, πετάγεσαι σαν μην πω τι και του γκρεμίζεις και το τελευταίο όνειρο. αυτά! και μετά από όλα αυτά θα πρέπει να είσαι και ντιπ γκάου αν νομίζεις πως θα έχει και "λολ" για σένα! άντε γεια!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    δεν καταλαβαίνω ποιό το σκεπτικό σου να γίνεσαι τόσο πληκτικός. δεν ζήτησα τη συμβουλή σου νομίζω,την πήρα παραπάνω από όλους τους άλλους. Ο κάθε άνθρωπος έχει τους προβληματισμούς του.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 20:14
  2. δυσκολεύομαι να διαχειριστώ τον ΙΔΨ του συντρόφου μου
    By agapimeg in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-09-2011, 15:39
  3. Μειωμένη οξυδέρκεια
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 07-03-2011, 18:26
  4. καταθλιψη συντροφου
    By eva1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 05-01-2011, 15:10
  5. δύσκολη προσέγγιση
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-08-2009, 10:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •