Δεν ημουν ετσι εγω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    18

    Δεν ημουν ετσι εγω

    καλησπερα παιδια!!!!
    ειμαι 34 ετων και μεχρι και περσι ειχα εντονο αγχος αλλα δεν με επηρεαζε καθολου στην καθημερινοτητα μου απεναντιας μου αρεσε να ζω ετσι.επισης μου αρεσε να βρισκομαι μαζι σε παρα πολυ κοσμο.δεν με ενοχλουσε.απο το καλοκαιρι ξεκινησαν να με επισκεφτονται οι κρισεις πανικου και η καταθλιψη. το αντιμετωπιζω με ψυχοθεραπια και φαρμακευτικη αγωγη.αλλα δυστυχως τωρα πια δεν αντεχω τον πολυ κοσμο πανικοβαλομαι.εγω δεν ημουν ετσι δεν αντεχω να ειμαι ετσι.απλα απορω και νευριαζω με τον εαυτο μου που αντιδρα ετσι!!!ποσο καιρο θα ειμαι ετσι πια?θελω τον παλιο μου εαυτο ειναι τοσο δυσκολο να τον εχω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    haiii γειά σου,
    πόσο διάστημα κάνεις ψυχοθεραπεία;
    Πολλά εξαρτώνται κι απ' την διάθεσή σου, υπάρχει χημεία με τον/την ψυχολόγο, αλλά κι απ' τους στόχους σου;
    Επίσης, από το πόσο ικανός είναι να ελίσσεται ο θεραπευτής, ο τρόπος που κάνει χρήση των διαφόρων τεχνικών,
    πως κάνει αξιολόγηση και πως συμπεριφέρεται όταν υπάρχει αλλαγή, αν σε βάζει σε διαδικασία να βλέπεις λύσεις
    και να έχεις αποτέλεσμα κάτι που σημαίνει, ότι κι ο ίδιος σαν άνθρωπος έχει αντιμετωπίσει τις ανασφάλειές του.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #3
    Ο Hegel μας διδαξε οτι καμια εννοια απο μονη της δεν περιεχει την αληθεια. Αυτο σημαινει πως ο "νεος" σου εαυτος, αυτο που βιωνει τωρα ολα αυτα τα δυσαρεστα συμπτωματα οριοθετειται απο τον "παλιο σου εαυτο", αυτων χωρις τα συμπτωματα. Δηλαδη ο "νεος" εαυτος σου δεν ειναι απλα και μονο μια αρνηση του "παλαιου" πολυ απλα διοτι δεν μπορει να νοηθει χωρις τον "παλιο" εαυτο. Ειναι μαλλον ενα ενεργο σταδιο ή στοιχειο της ζωης του "παλαιου" εαυτου. Ο ενας διεισδυει στον αλλα εως οτου φτασουν σε μια ανωτερη ενοτητα. Η ιδια εισαι με νεες ιδιοτητες (ισως προηλθαν απο καποια νεα γεγονοτα στην ζωη σου ή νεες σκεψεις για παλιες καταστασεις), τις οποιες ομως ισως θα ηταν προτιμοτερο να αγκαλιασεις και να αποδεχτεις παρα να τις βλεπεις ως ολοτελα αντιθετες οντοτητες απο εσενα. Αυτο βεβαια προυποθετει να δεχτεις τις νεες αλλαγες ή σκεψεις στην ζωη σου. Καλο κουραγιο...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    18
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.με βοηθησατε να προσπαθησω να ζω με τις αλλαγες του ευατου μου.θελω παρα πολυ τον παλιο μου εαυτο πισω ελπιζω να τα καταφερω καποια στιγμη!!!!!!

Similar Threads

  1. Replies: 222
    Last Post: 09-02-2012, 04:07
  2. Μια απορία... ας το πω κι έτσι.
    By Alobar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 05-07-2010, 10:03
  3. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..........ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ !
    By antonis-wolf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2010, 23:50
  4. Πριν ένα χρόνο ήμουν η χαρά της ζωής
    By lacrimae in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 10-01-2010, 15:50
  5. Εκει που ημουν καλα να σου παλι..
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-05-2009, 20:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •