Κοινωνικη Προσφορα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    Κοινωνικη Προσφορα

    Εδω και καποιους μηνες ψαχνομαι πως μπορω να προσφερω κοινωνικα.Εχω ερθει σε επαφη με την μητροπολη μου και δυστηχως οταν τους ειπα οτι δεν θελω να προσφερω χρηματικο ποσο σταματησαν να επικοινωνουν μαζι μου.Μπορει να μην εχουν αναγκη απο ανθρωπους που θελουν να προσφερουν καποια εργασια.

    Θλενω να προσφερω εργασια ειτε στο επαγγελμα μου ειτε οχι αλλα σε σταθερη βαση πχ καποιες ωρες τα ΣΚ και οχι μονο στις γιορτες.Που θα μπορουσα να απευθυνθω;;Μενω Αθηνα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Χαμόγελο του Παιδιού!

  3. #3
    Στο χαμογελο του παιδιου μου ειπαν για τροφιμα.εχω στειλει αρκετεσ φορες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Quote Originally Posted by ΝεοΞεκινημα View Post
    Στο χαμογελο του παιδιου μου ειπαν για τροφιμα.εχω στειλει αρκετεσ φορες
    !

    Μα στο χαμόγελο του παιδιού μπορείς να γίνεις εθελοντής (γνωρίζω άτομα που έχουν δουλέψει εθελοντικά εκεί).
    Δες εδώ http://www.hamogelo.gr/115.1/Tomeis-...ikhs-prosforas

  5. #5
    Quote Originally Posted by iberis View Post
    !

    Μα στο χαμόγελο του παιδιού μπορείς να γίνεις εθελοντής (γνωρίζω άτομα που έχουν δουλέψει εθελοντικά εκεί).
    Δες εδώ http://www.hamogelo.gr/115.1/Tomeis-...ikhs-prosforas
    θα ξαναπαρω τηλ. απο το νεο ετος να μην φαινεται οτι το κανω λογω εορτων..ευχαριστω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by ΝεοΞεκινημα View Post
    Εδω και καποιους μηνες ψαχνομαι πως μπορω να προσφερω κοινωνικα.Εχω ερθει σε επαφη με την μητροπολη μου και δυστηχως οταν τους ειπα οτι δεν θελω να προσφερω χρηματικο ποσο σταματησαν να επικοινωνουν μαζι μου.Μπορει να μην εχουν αναγκη απο ανθρωπους που θελουν να προσφερουν καποια εργασια.
    Aν ψάξεις περισσότερο σε ενορίες και όχι σε μητρόπολη, σίγουρα θα βρεις κάποια όπου γυναίκες
    - δεν ξέρω αν είσαι αγόρι ή κορίτσι- πηγαίνουν και μαγειρεύουν για τους άπορους ή άπορους
    ηλικιωμένους. Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν έχεις το κλασικό προφίλ της ...θεούσας -δε θέλω
    να θίξω κανέναν, ξέρω ότι υπάρχουν εκπληκτικοί πνευματικοί και 2 συγκεκριμένες προσωπικότητες
    που εκτιμώ απεριόριστα από το χώρο της εκκλησίας, απλά εμένα δε μου βγαίνει πολύ το εκκλησιαστικό ενώ έχω ανησυχίες να προσφέρω- ίσως σ' ενοχλήσουν κάποιες νοοτροπίες.
    Άλλες ιδέες είναι τα παιδικά χωριά SOS στη Βάρη και οι ομάδες εθελοντών του Ερυθρού Σταυρού.
    Όμως τις ώρες θα στις καθορίσουν εκείνοι. Ψάξ' το επίσης με τα κοινωνικά παντοπωλεία ή στην Άγια Τριάδα Αχαρνών, δραστηριοποιείται πολύ.
    Και γω ψάχνομαι πολύ με τέτοια, αν βρεις κάτι, ενημέρωσε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Θα σου πρότεινα την εθελοντική προσφορά στα έρμα τα αδέσποτα, με τα οποία ασχολούνται ελάχιστοι. Τόσο ελάχιστοι, που κοντεύουμε να εξαφανιστούμε με την οικονομική κρίση. Τα ζώα πληθαίνουν συνεχώς λόγω της αδιαφορίας των πολλών, δυστυχώς. Είναι πολύ δύσκολο κομμάτι, ειδικά η άμεση επαφή μαζί τους. Αλλά υπάρχουν πολλοί εναλλακτικοί τρόποι για να τα ανακουφίσει κανείς.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Δεν ξέρω σε ποια περιοχή μενεις αλλα στον Πειραια υπάρχει το Χατζηκυριακειο ίδρυμα που φιλοξενεί κορίτσια απο έξι χρόνων και ζητάνε εθελοντές. Κάνει πολύ καλή δουλειά. Δες εδώ http://www.xatzikiriakio.gr/Volunteer.aspx

  9. #9
    Ο πατερ Αντωνιος εχει κανει φοβερη δουλεια στην Κιβωτο του Κοσμου... Νομιζω οτι χρειαζονται εθελοντες...http://www.kivotostoukosmou.org/kivotos/
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Μακάρι να μουν στην Αθήνα να μπορούσα να ασχοληθώ με την Κιβωτό...

    Όποιος γνωρίζει και ασχολείται με οτιδήποτε στη Θεσσαλονίκη ας κάνει έναν κόπο
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    γιατροι του κοσμου ειμαι κι εγω εκει εθελοντησ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Στους γιατρούς του κόσμου τι εθελοντισμό προσφέρεις?
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  13. #13
    Quote Originally Posted by πιεσμενη View Post
    Ο πατερ Αντωνιος εχει κανει φοβερη δουλεια στην Κιβωτο του Κοσμου... Νομιζω οτι χρειαζονται εθελοντες...http://www.kivotostoukosmou.org/kivotos/
    ήμουν τρία χρόνια εθελόντρια στην Κιβωτό και μάλιστα την εποχή που ο πατέρας Αντώνιος έτρεχε πραγματικά όλη μέρα να μαζέψει ακόμη και το φαγητό των παιδιών, ενώ δεχόταν πόλεμο από την εκκλησία.
    Είχε στόχο και όνειρο και τα κατάφερε...:)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ήμουν τρία χρόνια εθελόντρια στην Κιβωτό και μάλιστα την εποχή που ο πατέρας Αντώνιος έτρεχε πραγματικά όλη μέρα να μαζέψει ακόμη και το φαγητό των παιδιών
    Tι εθελοντισμό πρόσφερες;

  15. #15
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Tι εθελοντισμό πρόσφερες;

    Έκανα μαθήματα σε παιδιά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 17:04
  2. κοινωνικη φοβια
    By dora-agxos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 46
    Last Post: 20-12-2014, 23:11
  3. Κοινωνική ζωή
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 141
    Last Post: 29-06-2011, 15:09
  4. κοινωνικη αποδοχη :(
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 22-11-2010, 09:40
  5. Κοινωνική ζωή
    By Oneiroplasmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 11-05-2010, 19:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •